ریپورتاژ آگهی – طرح کوله کتاب ۲nate.com

ریپورتاژ آگهی – طرح کوله کتاب ۲nate.com
  • 1394/9/29
  • گویا آی تی
  • 0

طرح کوله کتاب: روشی موثر برای محرومیت زدایی فرهنگی در روستاهای دورافتاده کشور

ketab

با وجود اینکه اصحاب فرهنگ و علاقمندان به ترویج فرهنگ کتابخوانی تلاش می کنند سرانه مطالعه را در کشور بالا ببرند، اما هنوز کودکان و نوجوانان بسیاری هستند که در روستاها و مناطق محروم کشور به دلیل دور بودن از مراکز فرهنگی دسترسی به کتاب ندارند.
طرح های اثرگذار زیادی در زمینه ایجاد و تجهیز کتابخانه برای دانش آموزان شهرستان های محروم برخی استان های کشور اجرا شده که از این میان می توان به طرح تجهیز کتابخانه برای ۱۸ مدرسه در استان بوشهر توسط موسسه خیریه نیک گامان جمشید اشاره کرد.
اما در بعضی از روستاها به دلیل جمعیت کم و پراکندگی آنها و نیز فاصله های زیاد با شهرها، ایجاد کتابخانه های ثابت راه حل مناسبی نیست و نمی تواند جوابگوی نیاز ساکنان این روستاها باشد. برای حل این مشکل انجمن حامی که تجربه ای ده ساله در ایجاد کتابخانه های روستایی دارد، طرح «کوله کتاب» را برای روستاهای شهرستان سراوان در استان سیستان و بلوچستان در نزدیکی مرز پاکستان ارائه کرده است.

saravan

کوله کتاب یک کوله ساده و جادار و قابل حمل با هر نوع وسیله نقلیه است که در آن بسته به قطر کتاب ها حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ جلد کتاب برای مطالعه کودکان و زنان روستایی قرار گرفته است. هر کوله به مدت یک ماه در یک مکان عمومی در روستا (مثل مدرسه، مسجد، مرکز بهداشت یا دهیاری) مستقر می شود و ساکنان روستا می توانند با مراجعه به محل، کتاب های مورد علاقه خود را امانت بگیرند و بخوانند. یک نیروی داوطلب در هر روستا مسئولیت مدیریت این کتابخانه کوچک را بر عهده دارد. ماهی یک بار، کوله کتاب روستا تعویض می شود و کوله کتاب جدیدی در اختیار ساکنان روستا قرار می گیرد. توزیع کوله ها بر عهده نیروهای هلال احمر است.
در فاز اول این پروژه ۲۵ کوله کتاب به ارزش هر کدام ۴۰۰ هزار تومان برای روستاهای مرزی شهرستان سراوان استان سیستان و بلوچستان پیش بینی شده و هماهنگی های لازم صورت گرفته است. با این روش، هر روستا برای مدت حداقل دو سال به کتابخانه ای با حدود ۳۰۰۰ جلد کتاب دسترسی خواهد داشت. انجمن حامی امیدوار است بتواند پس از سه ماه این طرح را به ۱۰۰ کوله کتاب گسترش دهد و روستاهای بیشتری را تحت پوشش بگیرد. به منظور تامین ۶ میلیون از ده میلیون تومان هزینه اجرای فاز اول این طرح به روش مشارکت جمعی یا کراودفاندینگ، صفحه ای در وبسایت دونیت طراحی شده که تمامی اطلاعات پروژه و میزان کمک های جمع آوری شده تا این لحظه در آن قرار داده شده است.
kooleketab.2nate.com
شما خواننده عزیز تنها حدود ۱۰ روز فرصت دارید که با کمک‌های هرچند اندک خود، قدمی مؤثر برای ارتقای فرهنگ عمومی در مناطق محروم و ایجاد فرصت های عادلانه برای کسب دانش و آگاهی برای تمامی کودکان ایران بردارید.
امیدواریم که دسته قابل توجهی از مشارکت‌کنندگان در این حمایت از این پروژه و انتشار آن در شبکه های اجتماعی، خوانندگان خوب سایت گویا آی تی باشند.

ورود به سایت

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *