تولید ربات موجی برای کاوش های فضایی

تولید ربات موجی برای کاوش های فضایی
  • 1395/5/19
  • زهرا معبودی
  • 0

یک متخصص رباتیک به نام David Zarrouk به تازگی موفق به ساخت رباتی شده که قابلیت های حرکتی جالبی را ارائه می دهد. این ربات قادر است در حین راه رفتن حرکاتی موجی شکل را در بدن خود ایجاد نماید و با این نوع حرکت علاوه بر خزیدن بر روی زمین قادر خواهد بود شنا کند و از دیواره های باریک نیز بالا برود.

این ربات که قابلیت های پیشرفته ای دارد می تواند با حرکات موجی شکلی که به بدن خود می دهد بر روی زمین بخزد. حرکات این ربات خزنده اصلا مثل یک کرم نیست زیرا کرم ها در زمان حرکت بدن خود را منقبض و منبسط می کنند و این در حالی است که این ربات خزنده حرکاتی موج دار مانند رقص ایجاد می نماید و حرکات آن بیشتر به نوعی رقص خیابانی به نام کرم یا Worm مشهور است. اجزای بدن این ربات به وسیله یک پرینتر سه بعدی چاپ شده و به کمک یک موتور چرخنده  موج های سینوسی را در حین حرکت کردن تولید می نماید.این ربات موجی تک موتوره (Single Actuator Wave) نام گذاری شده است که به اختصار SAW  نامیده می شود.

به سبب حرکات موجی این ربات می توان گفت نوع حرکت به ماهی نیز شباهت دارد و به همین دلیل این ربات قادر به شنا کردن در آب هم هست و حرکت در آب را درست به سادگی حرکت در خشکی انجام میدهد و در کنار آن می تواند به سهولت از دیواره های باریک نیز بالا برود.

این ربات که نوع جدیدی از حرکت را برای ربات ها به ثبت رسانده است قرار است برای مصارف تحقیقاتی به کار رود. خبرهای حاکی از آن است که با توسعه و تکمیل ساختار بدنی و نوع حرکات، این ربات قرار است در آینده به منظور کاوش های فضایی مورد استفاده سازمان هوا و فضا قرار گیرد.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *