چگونه در ترغیب کارفرما به استخدام خود موفق شویم؟

چگونه در ترغیب کارفرما به استخدام خود موفق شویم؟
  • 1395/7/26
  • زهرا معبودی
  • 0

بزرگترین دغدغه تمامی فارغ التحصیلان و کسانی که در پایان مسیر تحصیل هستند این است که بتوانند شغلی مناسب با رشته تحصیلی خود بیابند و از تحصیل و تجارب خود استفاده برده و به کسب درآمد بپردازند.

اغلب این افراد شاید توانایی و شایستگی های لازم را برای کسب بسیاری شغل ها دارا باشند، اما چیزی که کمبود آن به طور واضح به چشم می آید قابلیت و مهارت فرد در متقاعد نمودن کارفرما به منظور دارا بودن توانایی های لازم جهت  احراز شغل مورد نظر است.

مفهوم ساده توانایی جذب شدن یا استخدام شدن ، یعنی دست یافتن به فرصت شغلی بر اساس مهارت، تجربه، ویژگی ها و شایستگی هایی هر فرد. زیرا این عوامل می تواند بر تصمیم کارفرما اثر بگذارد.

بیشتر افراد بر این باورند که استخدام شدن در یک شغل به معنی تاثیر گذاری بر کارفرما و تصمیم اوست و به این منظور بایستی توانایی ها و مهارت های خاصی توسط فرد وجود داشته باشد و یا بایستی با دارا بودن معرف و به قولی پارتی شغل آینده خود را تضمین نمود.

اما باید بدانید که برای کارفرما بیش از هرچیزی دارا بودن حداقل مهارت های فردی و توانایی های شغلی در کنار تجارب شماست که اهمیت دارد و می تواند راه را برای استخدام شما باز نماید. هر چند ممکن است برخی از کارفرمایان کلیشه هایی نیز داشته باشند. در هر صورت برای ورود باید تلاش کنید. موقعیت ها محدود به یک دوره زمانی نیست. با از دست دادن یک موقعیت شغلی نباید امید خودتان را از دست بدهید، به همان اندازه که ورود به فرصت شغلی تضمین آینده نیست و ممکن است در آینده اتفاقات بی شماری رخ دهد.

employability

ارتباطات، کلید ورود

به طور کلی می توان گفت مهارت های زیادی هستند که با کسب آنها شما خواهید توانست به سادگی شغل مورد نظر خود را کسب نمایید. به عنوان مثال ارتباطات و شناخت افراد، مدیریت زمان و مهارت های مربوط به شغل از جمله مهارت هایی است که کسب آنها خواهد توانست احتمال جذب شدن شما را افزایش دهد.

شما به عنوان یک فرد جویای کار باید به این موضوع واقف باشید که یافتن مسیر درست و مناسب، بدون دارا بودن شبکه ارتباطی و ارتباطات فردی دشوار به نظر می رسد. بنابراین باید بدانید که هرچه شبکه ارتباطی وسیع تری داشته باشید خواهید توانست مسیر دستیابی به شغل خود را هموار تر نمایید. افراد زیادی هستند که منتظر نشسته اند تا کسی که به آنها نیاز دارد به دنبالشان آمده و آنها را جذب کند. در حالی که چنین چیزی تقریبا مسخره به نظر می رسد بنابراین شما باید با افزایش شبکه ارتباطی خود راه را به سوی جذب آسان تر و بهتر در شغل دلخواه خود باز نمایید.

خود – انگیختگی و خلاقیت

یکی از مهارت های مهم که می تواند شما را چندین گام به جلو براند مهارت خود انگیختگی و انگیزه شغلی باشد. این مهارت از جمله مهارت هایی است که می تواند به سادگی نظر کارفرما را برای جذب شما تغییر دهد. با وجود این مهارت شما قادر خواهید بود با تحلیل های مناسب و به موقع و انجام ایده پردازی های درست کارفرما را مجاب نمایید تا شما را جذب نماید. انگیزه داشتن، مثبت نگری به آینده و سخت کوشی است که شما را در برابر مشکلات و چالش ها موفق می کند.

مدیریت: زمان و برنامه ریزی

از موارد دیگری که می تواند در انتخاب شما موثر باشد قدرت برنامه ریزی و عمل نمودن دقیق به آن است که نشان می دهد شما فردی منظم و کاری هستید و این یکی از مهمترین ملاک ها برای کارفرمایان است.

آگاهی از وضعیت صنعت و  شغل مورد نظر

employability

یکی دریگر از نکات مهم و موثر در جذب شما این است که نشان دهید تا چه اندازه به حرفه و شغلی که قصد جذب شدن در آن را دارید اهمیت می دهید و تا چه میزان به آن آشنایی دارید از این رو بهتر است با تحقیق درست و آگاهانه در این مصاحبه شغلی حضور یابید و در میان صحبت های خود به وضعیت فعلی بازار شغل مورد نظر، رقبا و سایر موارد مشابه اشاره نمایید. این موضوع نشان می دهد که شما به این موضوعات و این شغل تا چه اندازه اهمیت می دهید.

بسیاری از کارفرمایان بر این باورند که فرد برای جذب در یک شغل باید حتما سابقه کار در آن زمینه را داشته باشد اما شما با مطالعه دقیق و بررسی وضعیت شغلی پیش از ورود به آن می توانید نشان دهید این شایستگی را دارید و تنها سابقه کار ملاک برای جذب فرد نیست.

employability

برای کسب این اطلاعات می توانید از اینترنت و وب سایت های مختلف و مخصوصا وب سایت شرکت مذکور استفاده نمایید.

امیدواریم که این مقاله بتواند راهگشای شما در دستیابی به شغل دلخواهتان باشد. همچنین بتوانید با کسب این مهارت ها کارفرمایان را به سادگی به جذب خود متقاعد نمایید.

نظرات و دیدگاه های خود را درباره این مطلب با دیگر کاربران گویا آی تی در میان بگذارید و با اشتراک گذاری آن در شبکه های اجتماعی خود دیگران را نیز ازاین مطلب آگاه نمایید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *