چگونه ماشین های رالی در ۱٫۹ ثانیه به سرعت۱۰۰کیلومتر بر ساعت می رسند؟

چگونه ماشین های رالی در ۱٫۹ ثانیه به سرعت۱۰۰کیلومتر بر ساعت می رسند؟
  • 1395/7/26
  • زهرا معبودی
  • 0

دوستمان جیسون فنسکه از تیم Engineering Explained اخیرا در مسابقات رالی جهانی ردبول شرکت کرد و طبق معمول با استفاده از معادلات راهی برای شرح مسائل برایمان پیدا کرد.

جیسون علی الخصوص بر روی شتاب گیری باورنکردنی این ماشین ها تمرکز کرد. تمام این خودرو ها توسط موتور ۲ لیتری توربوشارژ حرکت می کنند و پلاک های محدود کننده شان به ۴۵ میلیمتر محدود شده است. با تیونینگ مسابقه ای این خودرو ها ۶۰۰ اسب بخار توان و ۶۵۰ پوند به فیت گشتاور دارند. سیستم انتقال گشتاور به چهار چرخ در آن ها استاندارد است و به این خودرو ها این اجازه را می دهد تا از حالت سکون به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت را در ۱٫۹ ثانیه طی کنند.

how-global-rallycross-cars-hit-60-mph-in-1-9-seconds

در این جاست که فرمول جیسون به کار مان می آید. جیسون عدد ها را محاسبه کرد و متوجه شد که این خودرو ها راننده شان را تحت تاثیر ۱٫۴ gs نیروی شتابی و یا همان طولی قرار می دهند. کنجکاوید که جیسون چگونه به این نتیجه رسید؟ باید برای فهمیدن این موضوع وارد لینک شده و ویدیو را تماشا کنید.

how-global-rallycross-cars-hit-60-mph-in-1-9-seconds

اما کدامیک از  قوانین فیزیک باعث رسیدن به شتاب این چنینی می شوند؟ ما اعداد مربوطه به اسب بخار و گشتاور و همچنین سیستم ۲ دیفرانسیل را ذکر کردیم اما لازم به ذکر است که در  این خودرو ها ضریب قدرت به وزن (نسبت قدرت خودرو به وزن اش) بسیار بالا و دیفرانسیل هایی با لغزش محدود دارند که قدرت را به تایر هایی با کشش بالا منتقل می کند و همچنین به  تایر های B.F Goodrich مجهز هستند که اتصال به زمین و کنترل عالی ای دارند.

how-global-rallycross-cars-hit-60-mph-in-1-9-seconds

یک مورد دیگر را  نیز می توان به این لیست اضافه کرد: راننده. برای توضیح فرآیند شروع و آغاز حرکت خودرو جیسون تنها با Tanner Foust صبحت کرده است. اگر علاقه مندید بدانید این شروع به حرکت چگونه صورت می گیرد ویدیو را مشاهده کنید.

نظرات و دیدگا های خود را با ما و دیگر کاربران گویا آی تی در میان بگذارید و  با اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی دیگران را نیز به تماشای این ویدئو جذاب دعوت نمایید.

منبع: motorauthority

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *