شرکت مدیاتک از دو تراشه هلیو ایکس ۲۳ و هلیو ایکس ۲۷ رونمایی کرد

شرکت مدیاتک از دو تراشه هلیو ایکس ۲۳ و هلیو ایکس ۲۷ رونمایی کرد
  • 1395/9/12
  • مقدم
  • 0

شرکت مدیاتک، به تازگی از دو تراشه از سری هلیو ایکس ۲۰ با لیتوگرافی ۲۰ نانومتری رونمایی کرده است و هر دو تراشه هلیو ایکس ۲۳ و هلیو ایکس ۲۷ با ده هسته پردازشی، همراه شده‌اند. برای جزئیات بیشتر در ادامه مطلب با گویا آی‌تی، همراه باشید.

تراشه هلیو ایکس ۲۳ و هلیو ایکس ۲۷، همان‌طور که گفته شد؛ به ده هسته پردازشی مجهز شده‌اند و شرکت مدیاتک در طراحی آن‌ها از طراحی سه خوشه‌ای استفاده کرده است؛ این، بدان معنی خواهد بود که هر دو چیپ‌ست، به دو هسته پردازشی قدرت‌مند Cortex A-72 مجهز شده و دو خوشه با چهار هسته پردازشی کم‌مصرف Cortex A-52 در کنار آن، به کار گرفته شده است و این موضوع، قدرت قابل قبولی را برای تراشه‌های جدید مدیاتک به همراه خواهد داشت.

دو هسته پردازشی Cortex A-72 در تراشه هلیو ایکس ۲۷، با فرکانس کاری ۲٫۶ گیگاهرتز همراه شده‌اند و حداکثر فرکانس کاری هسته‌های پردازشی در دو خوشه دیگر، ۲٫۰ گیگاهرتز است. به جهت عرضه تراشه هلیو ایکس ۲۳ به عنوان یک نسخه ضعیف‌تر در مقایسه با هلیو ایکس ۲۵، سرعت کلاک دو هسته پردازشی Cortex A-72 نزدیک به ۲٫۳ گیگاهرتز و حداکثر فرکانس کاری در دو خوشه متشکل از هسته‌های پردازشی Cortex A-52 نزدیک به ۱٫۸۵ گیگاهرتز است.

در تراشه هلیو ایکس ۲۳ از واحد گرافیکی Mali T880 MP4 با فرکانس کاری ۷۸۰ مگاهرتز استفاده شده است که با تراشه هلیو ایکس ۲۰ مشابه است. در تراشه هلیو ایکس ۲۷، مدیاتک از همین واحد گرافیکی استفاده کرده است؛ با این‌حال، فرکانس آن در مقایسه با تراشه گرافیکی مورداستفاده در هلیو ایکس ۲۰ تا ۷۰ مگاهرتز و در مقایسه با واحد گرافیکی تراشه هلیو ایکس ۲۵، تا ۲۵ مگاهرتز افزایش یافته است.

تراشه‌های جدید هلیو ایکس ۲۳ و هلیو ایکس ۲۷ همانند نسل گذشته خود یعنی تراشه هلیو ایکس ۲۰، این امکان را برای سازندگان فراهم می‌آورد که از دوربین دوگانه در گوشی‌های هوشمند خود که با تراشه هلیو ایکس ۲۳ و هلیو ایکس ۲۷ همراه شده است؛ استفاده نمایند. اکنون که صحبت از قابلیت‌هایی شد که این دو تراشه جدید در بخش عکس‌برداری با آن همراه شده‌اند، باید به فناوری پردازش سیگنال تصویر Imagiq در این دو تراشه اشاره نمود که کیفیت تصاویر ثبت‌شده را افزایش می‌دهد.

مصرف انرژی مورد نیاز برای صفحه‌نمایش در هر دو تراشه تا ۲۵ درصد کاهش یافته است و فناوری صفحه‌نمایش MiraVision EnergySmart، این رویا را به واقعیت بدل نموده. هم‌چنین، به کمک ماژول Envelope Tracking، ولتاژ خروجی با قدرت سیگنال آمپلی‌فایر هماهنگ می‌شود و این قابلیت به کاهش ۱۵ درصدی مصرف انرژی کمک خواهد کرد.

جفری جو، رئیس اجرایی مدیاتک درباره تراشه‌های هلیو ایکس ۲۳ و هلیو ایکس ۲۷ این شرکت گفته است:

پلت‌فرم تراشه‌های هلیو مدیاتک، نیازهای متنوع سازندگان گوشی‌های هوشمند را برآورده می‌کند. براساس موفقیت تراشه‌های هلیو ایکس ۲۵ و هلیو ایکس (که بر روی محصولاتی مانند میزو پرو ۶ و شیائومی ردمی پرو استفاده شده)، شرکت مدیاتک (به‌تازگی) از دو تراشه هلیو ایکس ۲۳ و هلیو ایکس ۲۷ رونمایی کرده است. تراشه‌های جدید، از دوربین‌های دوگانه حرفه‌ای، به خوبی پشتیبانی کرده و بهترین عملکرد را در کلاس کاری خود و مصرف انرژی مناسب، ارائه می‌دهند.

هنوز مشخص نشده است که کدام‌یک از سازندگان چینی، گوشی‌های هوشمند جدید خود را با یکی از این دو تراشه ارائه می‌دهند. به احتمال زیاد، شرکت میزو، به زودی از یک گوشی‌هوشمند مجهز به تراشه هلیو ایکس ۲۳ یا هلیو ایکس ۲۷ رونمایی کند و مدتی بعد نیز، سازندگان دیگر بازار چین، محصولات خود را با یکی از این دو تراشه به بازار عرضه نمایند.

منبع: Phonearena

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *