۲۳ حقیقت علمی که ما در آغاز سال ۲۰۱۶ از آنها بی‌خبر بودیم

۲۳ حقیقت علمی که ما در آغاز سال ۲۰۱۶ از آنها بی‌خبر بودیم
  • 1395/10/10
  • محمدرضا مرتضایی
  • 0

با نزدیک شدن به پایان سال جاری میلادی برخی حقایق علمی بودند که بسیاری از مردم از آنها در طول سال ۲۰۱۶ بی خبر بودند، در قسمت زیر به ذکر ۲۳ مورد از این موارد می پردازیم.

گویا آی تی – با نزدیک شدن به پایان سال جاری میلادی برخی حقایق علمی بودند که بسیاری از مردم از آنها در طول سال ۲۰۱۶ بی خبر بودند، در قسمت زیر به ذکر ۲۳ مورد از این موارد می پردازیم.
۱- موج‌های گرانشی وجود دارند. بعد از ۱۰۰ سال که انیشتین آنها را پیش‌بینی کرده‌ بود، بالاخره پژوهشگران امسال موفق به کشف امواج گرانشی در فضا شدند. دانشمندان تا کنون در سه رویداد موفق به مشاهده امواج گرانشی شده‌اند.
۲- خرس‌های تنبل در زمان دفع مواد زائد از بدن تار مرز مرگ می‌روند؛ پروسه شماره ۲، سخت‌ترین کار برای آنهاست.
۳- امکان زندگی برای بیش از یک سال بدون وجود قلب در بدن وجود دارد!
۴- با وجود حذف ۹۰ درصد از مغز می‌توان یک زندگی عادی را تجربه کرد.
۵- صداهای عجیب و فلزی از گودال Mariana، عمیق‌رین نقطه‌ی سطح زمین به گوش می‌رسد. در حال حاضر دانشمندان فکر می‌کنند این صدا نوع جدیدی از صدای وال‌ها باشد.
۶- اختراع نوعی دستگاه همجوشی هسته‌ای جدید انقلابی در این زمینه به وجود آورده و در آینده موفق به بهره‌برداری از انرژی نامحدود پاک هسته‌ای خواهیم بود.
۷- سیاره‌ای شبیه به زمین با فاصله تنها ۲/۴ سال نوری در نظام ستاره‌ای آلفا قنطورس وجود دارد و دانشمندان در حال برنامه‌ریزی برای سفر به آن هستند.
۸- زمین دارای یک ماه دیگر است که به دور آن می‌چرخد که به نام quasi-satellite یا ”همدم نزدیک زمین” از آن یاد می‌شود. نام علمی این سیارک ۲۰۱۶ HO3 است.
۹- احتمالا نهمین سیاره منظومه شمسی هم در آینده‌ای نزدیک کشف شود (بدون احتساب پلوتون).
۱۰- اولین یادداشت دست‌نویس ثبت شده مربوط به قوانین اصطکاک با قدمتی ۵۰۰ ساله در چرک‌نویس‌های نامربوط لئوناردو داوینچی پیدا شدند.
۱۱- ویروس زیکا از طریق رابطه‌ی جنسی منتشر می‌شود و در بیماری میکروسفالی یا خردسری نوزادن تاثیر گذار است. در میکروسفالی رشد سر فرد متوقف می‌شود.
۱۲- کلاغ‌ها گوش‌های بزرگی و ترسناکی دارند.
۱۳- بزرگ‌ترین عدد اول شناخته شده ۱-۲۷۴۲۰۷۲۸۱ است که از نظر طول حدودا ۲۲ میلیون رقم دارد. این عدد ۵ میلیون رقم درازتر از دومین عدد اول بزرگ است.
۱۴- قطب شمال به خاطر تغییرات ایجاده شده در حجم آب‌ها، به آهستگی در حال حرکت به سمت لندن است.
۱۵- در سال جاری کره زمین به اندازه پوشش کل سطح کشور هندوستان، یخ دریایی از دست داده است.
۱۶- هوش مصنوعی در بازی قدیمی Go توانست انسان‌ها را شکست دهد.
۱۷- خرس‌های آبی فناناپذیرند زیرا دارای ویژگی زیستی مخصوصی هستند که از DNAشان در برابر آسیب‌ها محافظت می‌کند. این موجودات بسیار ریز حتی اگر به برای چندین دهه منجمد شوند باز هم قادر به احیای خود هستند؛ این موجودات حتی از شرایط خشک هم جان سالم به در می‌برند و جالب اینجاست که تشعشعات قدرتمند فضا هم روی آنها بی‌اثر است.
۱۸- دو حالت مایع از آب وجود دارد.
۱۹- هسته‌های اتمی گلابی شکل وجود دارند، و وجود آنها ثابت می‌کند امکان سفر در فضا را غیر ممکن می‌کند.
۲۰- پرهای دم دایناسورها بسیار زیبا، نرم و باشکوه بوده‌اند.
۲۱- یک سوم از مردم کره‌ی زمین به خاطر جغرافیایی سکونت‌شان دیگر قادر به مشاهده کهکشان راه‌شیری نیستند.
۲۲- یک میدان ۵/۱ میلیارد مترمکعبی از گاز هلیوم در تانزانیا وجود دارد.
۲۳- موتور ”غیرممکن“ EM Drive، سیستم پیشرانه‌ای که دوست ندارد به این سادگی‌ها میدان را ترک کند. طبق اظهارات ناسا به نظر می‌رسد این موتور قادر به تولید نیرو باشد اما دانشمندان این سازمان هنوز موفق به پیدا کردن سرنخی از چگونگی آن نشده‌اند. منتظر پاسخ این معما در سال ۲۰۱۷ باشید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *