آیا اپل به‌دنبال ارائه سیستم‌عامل آی‌اواس با طراحی نزدیک به ویندوز موبایل است؟

آیا اپل به‌دنبال ارائه سیستم‌عامل آی‌اواس با طراحی نزدیک به ویندوز موبایل است؟
  • 1395/11/11
  • مقدم
  • 0

کاشی‌‌های زنده به امضای مایکروسافت بر روی سیستم‌عامل ویندوز فون مبدل شده است و شکی وجود ندارد که طراحی سیستم‌عامل ویندوز فون با کاشی‌های زنده، باعث شده است تا این سیستم‌عامل از اندروید و iOS که از آیکون‌ها نسبتاً ثابت استفاده می‌‎کنند، متمایز شود. با این‌حال، به‌نظر می‌رسد که شرکت اپل به دنبال بازطراحی سیستم‌عامل آی‌او‌اس با آیکون‌های زنده است و تصمیم دارد تا طراحی سیستم‌عامل آی‌او‌اس را تغییر دهد. برای جزئیات بیشتر، همراه گویا آی‌تی باشید.

در جدیدترین نسخه آزمایشی از سیستم‌عامل آی‌او‌اس ۱۰٫۳ قابلیتی به آن اضافه شده است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا آیکون‌ برنامه‌ها را پویاتر نمایند.

براساس یک گزارش، به توسعه‌دهندگان اجازه داده خواهد شد تا آیکون برنامه‌های خود را در نسخه آزمایشی سیستم‌عامل آی‌او‌اس ۱۰٫۳ بدون عرضه یک به‌روزرسانی تغییر دهند. البته در نسخه‌های رسمی عرضه‌شده از آی‌او‌اس در حال‌حاضر، این امکان وجود ندارد.

به عبارت بهتر، توسعه‌دهندگان می‌توانند برنامه‌های خود را به گونه‌ای توسعه دهند که آیکون برنامه براساس یک رویداد خاص، تغییر یابد و به همین جهت، آن‌ها می‌توانند یک یا چند آیکون را برای برنامه خود توسعه‌ دهند که این آیکون‌ها بدون دریافت یک آپدیت از فروشگاه اپ استور، فعال شود.

آیکون‌های جدید در یک برنامه زمانی فعال خواهد شد که توسعه‌دهنده به آن تمایل داشته باشد یا می‌توان به گونه‌ای برنامه را نوشت تا برای فعال‌شدن آیکون‌های جدید، یک عمل خاص لازم باشد.

آی‌او‌اس در برابر ویندوز فون

آی‌اواس

اما آیا این تغییرات، بدین معنی است که شرکت اپل به دنبال استفاده از یک طراحی مشابه با کاشی‌های زنده سیستم‌عامل ویندوز فون برای آی‌او‌اس است؟ نه دقیقاً زیرا شرکت اپل به دنبال یک هدف متفاوت از ارائه برنامه‌های مختلف با آیکون‌‌های پویاتر است و عرضه آی‌او‌اس ۱۰٫۳ این سازنده را به هدف مدنظرش نزدیک‌تر خواهد کرد.

برای مثال، آیکون‌ برنامه‌ها می‎‌توانند در طی ارائه پیشنهاد‌های تبلیغاتی یا در یک بازه زمانی خاص از سال همانند سال نو میلادی یا جشن عید پاک تغییر نمایند. با این‌حال، برای تغییریافتن آیکون برنامه‌ها هیچ نیازی به دریافت یک آپدیت جدید ندارد و تنها براساس بازه زمانی مشخص‌شده، آیکون برنامه‌ تغییر می‌یابد.

اما در همین‌ حال، شرکت اپل ممکن است به دنبال ارائه قابلیت‌های مشابهی برای سیستم‌عامل آی‌او‌اس با الهام از کاشی‌های زنده و نحوه به‌روزرسانی آن‌ها باشد. منبع انتشار این گزارش، اعلام کرده است که برنامه آب‌وهوا می‌تواند به منظور نمایش وضعیت آب‌وهوای فعلی، رفرش نماید و آیکون جدیدی را متناسب با شرایط آب‌وهوا به نمایش خواهد گذاشت. حتی آیکون برنامه آب‌وهوا می‌توانند دمای فعلی را نشان دهد.

البته کاربران سیستم‌عامل آی‌او‌اس با این تغییرات، چندان بیگانه نیستند زیرا این قابلیت در حال‌حاضر در سیستم‌عامل آی‌او‌اس ۷٫۰ و بالاتر وجود دارد؛ البته قابلیت‌های آن بسیار محدود است. برای مثال، آیکون برخی برنامه‌ها از جمله تقویم، می‌تواند روز و تاریخ را نشان دهد و هم‌چنین، ساعت می‌تواند زمان دقیق را به نمایش بگذارد که شاید چندان کاربرد خاصی نداشته باشد! به هرحال، شرکت اپل و توسعه‌دهندگان، به دنبال گسترش این قابلیت هستند تا کنترل بیشتری بر روی آیکون برنامه‌ها وجود داشته باشد.

سیستم‌عامل آی‌او‌اس ۱۰٫۳ در حال‌حاضر به صورت آزمایشی عرضه شده است و احتمالاً در سه ماهه دوم سال جاری میلادی ارائه خواهد شد. به همین جهت، توسعه‌دهندگان هنوز فرصت کافی برای آماده‌نمودن برنامه‌های خود با تغییرات مدنظر شرکت اپل دارند.

منبع: Softpedia

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *