بازی رسانه ای با خبر حذف اپلیکیشن های ایرانی اپ استور

بازی رسانه ای با خبر حذف اپلیکیشن های ایرانی اپ استور
  • 1395/11/11
  • محمدرضا مرتضایی
  • 0

در چند روز گذشته اخبار مختلفی مبنی بر حذف اپلیکیشن های ایرانی از اپ استور اپل به گوش می رسد اما با نگاهی به مضمون هر یک از اخبار به نکته عجیبی بر میخوریم و آن اینکه منشا این اتفاق در هریک از اخبار تقریباً متفاوت با دیگری بوده است.

گویا آی تی – پس از حذف اپلیکیشن های ایرانی از اپ استور که معروف ترین آنها اپلیکیشن دی جی کالا بود، جنجال زیادی بابت این اتفاق در بین فعالین حوزه فناوری در داخل کشور به پا شده است اما حقیقت ماجرا چه بوده است ؟

با نگاهی به برخی از اخبار که رنگ و بویی سیاسی نیز به خود گرفته بودند در می یابیم که این اتفاق بر خلاف ادعای این سایت ها هرگز به دستور رییس جمهور جدید آمریکا رخ نداده است چرا که قوانین اپل برای قرار گرفتن اپلیکیشن ها در اپ استور مشخص بوده و در بندهایی از موافقت نامه قرار دادن اپلیکیشن در اپ استور نیز به این موضوع اشاره شده است که کلیه فعالیت های این شرکت تابع قوانین ایالات متحده است. با کمی دقت در اتفاق اخیر متوجه می شویم که تحریم بخش فناوری ایران از سال ها قبل وجود داشته و مورد عجیبی محسوب نمی شود کما اینکه در حال حاضر بسیاری از شرکت های آمریکایی و چند ملیتی مثل HP و AMD و Intel و … نیز از ارائه خدمات به کاربران ایرانی به دلیل تحریم های یکجانبه آمریکا که علیه جمهوری اسلامی ایران وضع کرده، خودداری می کنند. پس با این تفاسیر سوالی که مطرح است این است که این هیاهو بابت حذف اپلیکیشن های ایرانی از اپل برای چیست؟ چرا که این اتفاق از بدیهی ترین موارد ممکن محسوب می شود منتها برخی اپلیکیشن های ایرانی با ترفند های خاصی مثل ثبت اپلیکیشن در خارج از مرزهای ایران قصد دور زدن قوانین اپل را داشتند که اپل نیز متوجه حضور این اپلیکیشن های ایرانی که به طور غیر قانونی در اپ استور حضور دارند شده و برای اجتناب از تنبیهات سنگین دولت آمریکا اقدام به حذف آنها کرده است.

متاسفانه با توافق هسته ای، هنوز نتیجه ملموسی در بخش فناوری دیده نشده و همچنان بسیاری از کاربران ایرانی از برخی خدمات بین المللی به واسطه این تحریم ها محروم هستند و به نظر می رسد این جار و جنجال ها بازی رسانه ای گروهی خاص برای انحراف اذهان عمومی است تا از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده و مسئولیت عدم رفع تحریم های بخش فناوری را به گردن رییس جمهور جدید آمریکا بیاندازند؛ حال اینکه این تحریم ها از سالیان قبل تصویب شده بوده اند.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *