ساخت تلفن های خودتخریب آغاز شد

ساخت تلفن های خودتخریب آغاز شد
  • 1395/11/23
  • محمدرضا مرتضایی
  • 0

همه ما قبلا چنین صحنه ای را دیده ایم: شما در یک ماموریت فوق سری در قلمرو دشمن قرار دارید. ناگهان متوجه می شوید لو رفته اید و باید فورا دستگاههای الکترونیکی همراهتان را از بین ببرید. تا به امروز، تنها گزینه های موجود عبارت بودند از شکستن آن دستگاهها و امیدوار بودن به تهیه یکی بهتر، اما هر دو گزینه خطرناک و زمان بر هستند. خوشبختانه دانشگاه علم و فناوری ملک عبدالله (KAUST) در عربستان سعودی، یک راه حل ارزان و ساده برای شما مصرف کنندگان متوسط ابداع کرده است.

گویا آی تی – یک لایه از یک پلیمر خاص روی یک تراشه سیلیکونی که داخل دستگاه مورد نظر قرار دارد، تعبیه می شود و در آن مکان به صورت غیرفعال باقی می ماند. تا زمانی که تا دمای بیش از ۸۰ درجه سانتیگراد (۱۷۶ درجه فارنهایت) داغ شود. در این حالت به سرعت منبسط می شود و با طی یک فرآیند مشخص، تراشه ای که به آن متصل شده را نابود می کند. با اعمال تقریبا ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلی وات برق، این پلیمر به دمای بیش از ۸۰ درجه سانتیگراد می رسد. همین گرما، آغازگر واکنشی است که ذکر کردیم. محققان مدعی شده اند با استفاده از مواد مختلف می توان دمای ایجاد شده در پلیمر را با دقت بالاتری تنظیم کرد. نابودن شدن دستگاه، در مدت زمان تقریبی ۱۰ الی ۱۵ ثانیه رخ می دهد که بسیار سریع تر از روش های فعلی نابود کردن دستگاههای الکترونیکی بوده و می تواند تراشه هایی با حداکثر ۹۰ میکرومتر ضخامت را از بین ببرد.

البته از این جاسوس کوچک نباید ترسید، زیرا به کمک آن می توانید از فاصله دور نیز گوشی خود را منهدم و به موقع از خطر فرار کنید! محققان، چند سناریو برای آغاز فرآیند تخریب پیشنهاد کرده اند، از جمله نابودن کردن آن هنگامی که از مکان اصلی اش حرکت کند (از طریق حسگر GPS ای که در آن تعبیه شده)، وقتی روشن شود ( از طریق یک حسگر نوری)، وقتی باز شود (از طریق یک حسگر فشار) و حتی وقتی یک کد خاص وارد یکی از اپلیکیشن های گوشی هوشمند شود. این مکانیزم، در حال حاضر فقط روی تراشه های سیلیکونی کار می کند، اما تیم تحقیقاتی KAUST قصد دارند آن را روی سایر قطعات الکترونیکی، مانند برد های مدار چاپی و دیسک های سخت نیز آزمایش کنند.

این رویکرد جدید، بهتر از نمونه های قدیمی است، زیرا می تواند روی تقریبا هر دستگاهی اعمال شود؛ بدون آنکه نیازی به جدا کردن تراشه باشد. از طرف دیگر، این روش واقعا ارزان است. هزینه برآورد شده برای آن، بسته به حجم پلیمر به کار رفته، حدود ۱۵ دلار یا کمتر خواهد بود. محمد مصطفی حسین، سرپرست محققانی که در این پروژه شرکت دارند، می گوید: “اولین مشتریان این محصول، افرادی هستند که به حفاظت از اطلاعات نیاز دارند: شبکه های اطلاعاتی، شرکت ها، بانک ها، صندوق های تامینی، ادارات امنیت اجتماعی، افرادی که با داده های بسیار عظیم کار می کنند”. البته برای افرادی که می خواهند همین الان یک گوشی خودتخریبی در دست داشته باشند، متاسفیم (چون باید منتظر بمانند). حدس می زنم فعلا باید به خرید یک گلکسی نوت ۷ از بازار سیاه فکر کنیم تا ببینیم بعدا چه پیش می آید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *