چگونه خبرنامه ایمیلی بنویسیم: انواع خبرنامه ایمیلی

چگونه خبرنامه ایمیلی بنویسیم: انواع خبرنامه ایمیلی
  • 1396/4/24
  • مهدی پیوندی
  • 1

علیرغم برخی استفاده های منفی که از ایمیل شده است، این ابزار همچنان یک وسیله ارتباطی قوی و یکی از ابزارهای موثر بازاریابی است. آنچه در این مطلب از مجموعه مطالب آموزش ایمیل مارکتینگ گویا آی تی می آید شرح سه نوع از خبرنامه های ایمیلی است که به شما کمک می کند تا با مشتریان خود یک ارتباط واقعی و اصیل برقرار کنید.

 

همانند روزنامه، مجلات، کتاب ها و حتی نیاز به خواندن و نوشتن، مدت ها است که نابودی ایمیل پیش بینی شده است. همواره انواع نوظهوری از ابزارهای ارتباطی -نرم افزارهای چت، رسانه های اجتماعی یا پیامک- به محبوبیت دست پیدا کرده و به عنوان آخرین نابودگران ایمیل معرفی شده اند. البته با توجه به اینباکس های ما که معمولا لبریز از اسپم یا هرزنامه است، در صدای هر ناقوس مرگ می توان اندکی زنگ حقیقت را هم شنید.

در عین حال، علیرغم این موارد، ایمیل حتی در میان جوانان که بیشتر به ارتباطات مختصر علاقمند هستند نیز همچنان جایگاه خود به عنوان یک ابزار ارتباطی محبوب را حفظ کرده است. به علاوه، ایمیل همچنان یکی از پرطرفدارترین و موثرترین ابزارهای موجود در جعبه ابزار بازاریاب ها است؛ به خصوص بازاریابانی که در بازاریابی محتوایی مهارت دارند. دلیلش هم این است که اگرچه مردم غالباً به دنبال ایمیل هایی هستند که حاوی یک پیشنهاد شگفت انگیز، فروش ویژه یا تخفیف خاص هستند، اما علاقه آنها به محتوایی که معتبر باشد و از آن لذت ببرند به مراتب بیشتر است.

ایمیل برای بازاریاب ها مزایای متعددی دارد: ایمیل مارکتینگ فرصتی برای شخصی سازی، اجرا و بررسی نتایج تست های دوبخشی (A/B)، ارزیابی نرخ بازشدن و کلیک و همچنین امکان سنجش نرخ تبدیل و میزان به اشتراک گذاری را فراهم می کند. به طور خلاصه می توان گفت که یک بازاریاب صرفاً با استفاده از استراتژی های موثر ایمیل مارکتینگ می تواند اطلاعات زیادی را درباره مشتریان، محصولات و زمان بندی مناسب برای ترویج آنها کسب کند.

از ایمیل می توان به منظور هدایت مشتری در مسیر انجام کاری که با اهداف بازاریابی شما همخوانی دارد استفاده کرد (فروش محصول، جذب اعضا و مواردی از این قبیل) یا اینکه می توانید از این طریق مشتری را به وبسایت تان بکشانید تا تعامل افزایش یافته و البته، به اهداف بازاریابی خود دست پیدا کنید. با وجود اینکه در ابتدای کار درک آن نوعی از بازاریابی محتواییِ ایمیل محور که مورد علاقه مشتریان قرار می گیرد (و فوراً به پوشه اسپم حواله نمی شود) دشوار است، اما در عین حال خبر خوب این است که غالباً برای محتوای ایمیل خود می توانید از مطالبی مشابه با آیتم های محتوایی سایر کانال های بازاریابی محتوایی خود (رسانه های اجتماعی، وبلاگ شرکت و قس علی هذا) استفاده کنید.

آنچه در ادامه می آید، معرفی و شرح سه نوع از انواع خبرنامه های ایمیلی است که یک یا چند مورد از آنها می تواند چاشنی خارق العاده ای برای کمپین بازاریابی شما باشد:

 

  1. گلچین تیترهای جذاب، مهم، سودمند و مرتبط از سراسر اینترنت: احتمالاً شما خبرها و اطلاعاتی که مورد علاقه جامعه مشتریان تان است را پیگیری می کنید (و احتمالاً آنها را از طریق رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذارید). فهرستی از بهترین آیتم هایی که در طول هفته گذشته خوانده اید را تهیه کنید و آنها را به یک خبرنامه که حاوی سودمندترین، ضروری ترین و اساسی ترین اطلاعات است تبدیل کنید. بهتر است یک مطلب را انتخاب کنید یا وجه مشترک مواردی که گردآوری کرده اید را پیدا کنید و توضیح مناسبی را هم از جانب خودتان ارائه کنید.

توجه: این قالب برای جذب کلیک و ترافیک به سمت وبسایت کاربردی ندارد، چرا که لینک هایی که در ایمیل خود قرار می دهید متعلق به مطالب دیگران است. بنابراین، باید یک فراخوان به عمل، مانند یک پیشنهاد ویژه، تخفیف یا لینک به تحقیقی که اخیراً در سایت خود منتشر کرده اید را در ایمیل خود بگنجانید تا مخاطب را به بازدید از سایت شما ترغیب کند.

 

  1. تیتر و چکیده محتوای تولیدی در وبسایت خودتان: احتمالا در تیم خود یک نویسنده دارید یا در هر صورت برای وبلاگ شرکت یا سایر موارد (سخنرانی، نشریات یا وبسایت سازمانی) محتوا تولید می کنید.در اینصورت، ایمیل یک روش خارق العاده برای به حداکثر رساندن دامنه دسترسی این محتوا را در اختیار شما قرار می دهد. چند پاراگراف به علاوه لینک به مطلب اصلی را در ایمیل خود قرار دهید و تمام؛ خبرنامه شما آماده است. یکی دیگر از منابع محتوای اصیل می تواند از طریق افرادی از تیم شما تولید شود که هر روز از طریق بخش خدمات مشتریان، رسیدگی به مشکلات یا فروش با مشتریان شما سروکار دارند. از آنها بخواهید تا بر اساس تعاملات خود، هر هفته یک مطلب بنویسند. یک روش دیگر هم می تواند این باشد که از مشتریان خود دعوت کنید تا برای شما محتوا تولید کنند. چنانچه تجربه یا نظرات مشتریان درباره محصولات یا خدمات شما برای مشتریان بالقوه سودمند واقع شود، این مورد می تواند به شدت کارآمد و موثر باشد.

 

  1. خبرنامه های آموزشی: بسیاری از کسب و کارها، از دکوراتور گرفته تا مشاورین املاک و از حسابدار تا مربی ورزشی، از این نوع از خبرنامه استفاده می کنند. به این فکر کنید که کار شما چقدر به آموزش مشتریان یا کمک به آنها در هنگام نیاز ارتباط دارد. اگر چنین چیزی درباره کسب و کار شما مصداق دارد، در اینصورت یک نوع طبیعی از خبرنامه برای شما می تواند خبرنامه های آموزشی یا خبرنامه هایی باشند که حاوی نکته های سودمند مرتبط با حرفه شما هستند. چنین خبرنامه هایی را می توان در قالب یک دستور تهیه غذا، حرکت ورزشی روزانه، فهرست های شماره دار، مقالات طولانی یا حتی ویدیو ارائه کرد. بدون شک شما مجموعه ای از سوالات، دغدغه ها و مسائل رایجی که مشتریان تان با آنها مواجه می شوند را در اختیار دارید. ارسال محتوا بر اساس این موارد به مخاطب نه تنها باعث خواهد شد که وی ایمیل شما را باز کند (و برای خواندن ادامه محتوا در آن کلیک کند)، بلکه پیوسته به آنها یادآوری و اثبات خواهد کرد که می توانند روی شما حساب کنند و دفعه بعدی که به محصولات یا خدماتی نیاز داشتند که شما ارائه می کنید، کسب و کار شما در صدر اولویت هایشان قرار خواهد داشت.

و چند نکته مهم درباره ایمیل مارکتینگ: در مبحث بازاریابی ایمیلی هم به مانند همه ابعاد کسب و کار خود، با مشتریان تان به شکل حرفه ای و به خوبی رفتار کنید. به هیچ عنوان ایمیل های ناخواسته ارسال نکنید؛ مشتری باید برای دریافت ایمیل های مورد علاقه خود حتما ثبت نام کرده باشد یا درخواست داده باشد. از آنها بخاطر ثبت اشتراک تشکر کنید. همه ایمیل های خود را از یک آدرس واقعی ارسال کنید که مشتری بتواند در صورت نیاز پاسخ خود را به آن ارسال کند. فرآیند لغو اشتراک را تسهیل کنید و فرصتی فراهم کنید تا دلیل لغو اشتراک خود را ذکر کنند یا اینکه تناوب یا موضوع ایمیل ها را تغییر بدهند. بیش از حد ایمیل ارسال نکنید، اما به طور منظم در اینباکس مخاطب خود حضور داشته باشید. به اشتراک گذاری محتوای خبرنامه خود در رسانه های اجتماعی و البته ایمیل را تسهیل کنید.

چیزی که ما را از ایمیل خسته و بیزار می کند این است که می بینیم که چیزی که باید ابزاری برای ارائه اطلاعات و ایده های ارزشمند باشد، مملو از پیشنهادات نامتناسب و اطلاعات بی ربط شده است. اما شما می توانید خبرنامه ای را تهیه کنید که مخاطب نسبت به مطالعه آن احساس نیاز و ضرورت داشته باشد. فقط روی مشتریان خود و تولید محتوایی تمرکز کنید که برای مشتری سودمند است.

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *