آموزش روش های تعمیر و رفع بد سکتور هارد دیسک کامپیوتر و لپتاپ

آموزش روش های تعمیر و رفع بد سکتور هارد دیسک کامپیوتر و لپتاپ
  • 1396/6/21
  • محمدرضا مرتضایی
  • 0

بدسکتور روی هارد دیسک به قسمت کوچکی از فضای هارد گفته می شود که به درستی کار نمی کند، یعنی قادر به پاسخ به درخواست های خواندن و نوشتن نیست. وجود بد سکتورهای متعدد بر روی هارد ممکن است باعث آسیب جدی به هارد شود. در صورتی که از وجود بد سکتور در هارد دیسک خود اطلاع دارید، در اولین فرصت حتماً از اطلاعات هارد دیسک خود بک آپ بگیرید زیرا هر لحظه امکان آن که هارد دیسک شما قادر به خواندن نباشد وجود دارد. بد سکتور دو نوع است: سخت افزاری و نرم افزاری. در ادامه در مورد این دو نوع و همچنین آموزش رفع آن ها خواهیم گفت. با گویا آی تی همراه باشید.

گویا آی تی – بدسکتور روی هارد دیسک به قسمت کوچکی از فضای هارد گفته می شود که به درستی کار نمی کند، یعنی قادر به پاسخ به درخواست های خواندن و نوشتن نیست. وجود بد سکتورهای متعدد بر روی هارد ممکن است باعث آسیب جدی به هارد شود. در صورتی که از وجود بد سکتور در هارد دیسک خود اطلاع دارید، در اولین فرصت حتماً از اطلاعات هارد دیسک خود بک آپ بگیرید زیرا هر لحظه امکان آن که هارد دیسک شما قادر به خواندن نباشد وجود دارد. بد سکتور دو نوع است: سخت افزاری و نرم افزاری. در ادامه در مورد این دو نوع و همچنین آموزش رفع آن ها خواهیم گفت. با گویا آی تی همراه باشید.

دو نوع بد سکتور

گفته شد که دو نوع بد سکتور وجود دارد: یکی سخت افزاری و دیگری نرم افزاری. بد سکتور سخت افزاری از آسیب های فیزیکی به وجود می آید و البته گاه از همان زمان که سیستم از کارخانه بیرون می آید ممکن است با بد سکتور همراه باشد. این نوع بد سکتور، یعنی بد سکتور سخت افزاری، قابلیت ترمیم و تعمیر ندارد. اما بد سکتور نرم افزاری قابل تعمیر است. این نوع بد سکتور معمولاً ناشی از مشکلات نرم افزاری است. مثلاً گاهی هنگام خاموشی ناگهانی سیستم در اثر قطع برق ممکن است هارد در حال نوشتن اطلاعات باشد که در این صورت هارد دچار مشکل خواهد شد. گاهی ویروس ها و بدافزارها نیز در ایجاد بد سکتور نرم افزاری نقش دارند.

پس از ذکر این مقدمات، اینک به آموزش روش های تعمیر و رفع بد سکتورها می پردازیم.

۱- روش اول: استفاده از برنامه ویندوز

یک ابزار به نام chkdsk در ویندوز وجود دارد که قادر است با اسکن محتویات هارد دیسک، بد سکتورهای موجود را بشناسد. نکته ی جالب این است که این ابزار قادر به شناسایی و جدا کردن بد سکتورهای سخت افزاری و بد سکتورهای نرم افزاری است. این ابزار همواره به صورت اتوماتیک توسط ویندوز به کار گرفته می شود. اما شما می توانید با باز کردن منوی Run و وارد کردن عبارت chkdsk این ابزار را به کار گیرید. راه دیگر برای به کار گیری این ابزار این است که روی درایو C راست کلیک کنید و در قسمت Tools بر روی گزینه ی Check کلیک کنید.

۲- روش دوم: استفاده از نرم افزار Western Digital Data Lifeguard Diagnostics

با استفاده از این نرم افزار می توانید هارد دیسک را بررسی کرده و در صورت وجود مشکل، آن را تعمیر کنید. با استفاده از این نرم افزار علاوه بر تعمیر هارد دیسک، می توانید از وضعیت پارتیشن ها، مدل هارد دیسک، شماره سریال و همچنین ظرفیت آن مطلع شوید.

۳- روش سوم: استفاده از نرم افزار Seagate SaeTools

این نرم افزار نیز یکی از بهترین نرم افزارهای تست و تعمیر هارد دیسک است. کمپانی Seagate یکی از مشهورترین کمپانی های تولید کننده ی هارد دیسک است و نرم افزار تولیدی این کمپانی علاوه بر هارد دیسک خودِ Saegate قابلیت استفاده بر روی دیگر هارد دیسک ها را نیز دارد. استفاده از این نرم افزار ساده بوده و به وسیله ی آن می توان برخی از مشخصات هارد دیسک را مشاهده کرد.

۴- روش چهارم: استفاده از نرم افزار Macrorit Disk Scanner

با استفاده از این نرم افزار می توانید به راحتی هارد دیسک خود را، چه داخلی و چه خارجی، اسکن کرده و بد سکتورهای آن را تعمیر کنید.

۵- روش پنجم: استفاده از نرم افزار EASEUS Partition Master

این نرم افزار از جمله بهترین و قدرتمندترین نرم افزارها در حیطه ی مدیریت هارد دیسک است. با استفاده از این نرم افزار می توانید بد سکتورها را اسکن کرده و نسبت به تعمیر آن ها اقدام کنید. افزون بر این، می توانید با استفاده از این نرم افزار پارتیشن بندی هارد دیسک را نیز انجام دهید.

۶- روش ششم:استفاده از نرم افزار HDD Regenerator

افزون بر نرم افزارهایی که معرفی شد، نرم افزار HDD Regenerator نیز قادر به شناسایی و تعمیر بد سکتورهای موجود بر هارد دیسک است. برای استفاده از این نرم افزار بایستی حتماً پیش از استفاده از اطلاعات مهم هارد دیسک خود بک آپ بگیرید.

۷- روش هفتم: استفاده از نرم افزار HDD Scan

این نرم افزار نیز برای شناسایی و تعمیر بد سکتورها مفید است. بهتر است پیش از استفاده از این نرم افزار نیز از اطلاعات مهم هارد دیسک خود بک آپ بگیرید، زیرا امکان پاک شدن اطلاعات هارد دیسک وجود دارد. (البته در صو ت استفاده ی نادرست از نرم افزار HDD Scan.)

۸- روش هشتم:استفاده از نرم افزار Abelssoft CheckDrive

این نرم افزار نیز همچون دیگر نرم افزارهای معرفی شده قادر به شناسایی و تعمیر بد سکتورهای هارد دیسک است.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *