استفاده از دسته ایکس‌باکس در نیروی دریایی آمریکا

استفاده از دسته ایکس‌باکس در نیروی دریایی آمریکا
  • 1396/7/3
  • محمدرضا مرتضایی
  • 0

هر زمان که نام پریسکوپ‌ زیردریایی به‌گوشمان می‌رسد، ناخودآگاه یاد شخصی در داخل زیردریایی می‌افتیم که یک چشم خود را درون لوله‌ای قرار داده و روی سطح آب را مشاهده می‌کند. اما حقیقت این است که این سبک همانند تلفن‌های سکه‌ای قدیمی منسوخ شده است. امروزه این کار با استفاده از دوربین‌های پیشرفته و صفحه‌نمایش‌های بزرگ انجام می‌شود. البته به‌زودی با استفاده از دسته‌های ایکس‌باکس!

گویا آی تی – گزارش‌ها حاکی از تصمیم نیروی دریایی ارتش آمریکا جهت استفاده از دسته ایکس‌باکس برای کنترل پریسکوپ زیردریایی‌ها است. گفته می‌شود نیروی دریایی ایالت کلورادو قرار است این طرح را به‌زودی اجرا کند.

امروزه پریسکوپ‌های لوله‌ای قدیم جای خود را به دیرک‌های فوتونیک ۳۶۰ درجه‌ای داده‌اند که به اپراتور امکان مشاهده هدف با طیف‌های نوری مختلف را می‌دهند و همچنین حجم کمتری را هم نسبت به‌مدل‌ پیشین اشغال می‌کنند. در داخل اتاق کنترل نیز تصاویر به‌دست آمده از این پریسکوپ‌های پیشرفته بر روی نمایشگرهای بزرگ نمایش داده می‌شوند. تصمیم به استفاده از دسته ایکس‌باکس، پس از جلسه بین نیروی دریایی و افسران جوان در جهت یافتن روشی آسان‌تر برای کنترل پریسکوپ‌ها اتخاذ شد.

دسته‌های ۳۸ هزار دلاری فعلی که در زیردریایی‌ها استفاده می‌شوند، شامل یک پنل کنترل و یک دسته هستند که اپراتورهای پریسکوپ‌ها همواره به سنگینی و بدقلق بودن آنها معترض بودند. حال نه تنها دسته‌های ایکس‌باکس ۳۷٫۹۷۰ دلار ارزان‌تر هستند! بلکه جزء وسایلی هستند که اکثر افسران و اپراتورهای جوان با آنها آشنایی دارند و به‌همین دلیل خیلی سریع می‌توانند نحوه کار کردن با آنها را یاد بگیرند و همین مسئله ساعت‌ها از آموزش‌های عملی را کاهش خواهد داد. گفته می‌شود نیروی دریایی آمریکا مدت‌ها است که با همکاری شرکت Lockheed Martin قصد دارد تجهیزات فعلی را با تجهیزات پیشرفته و ارزان‌ قیمت امروزی جایگزین کرده و یادگیری را برای افسران تازه وارد آسان‌تر کند.

این دسته‌های ایکس‌باکس قرار است به زودی به عنوان دسته کنترل اصلی پریسکوپ‌های زیردریایی‌ها استفاده شوند و همچنین پس از مدرنیزه کردن زیردریایی‌های نیروی دریایی ایالت ویرجینیا، در آنجا نیز به کارگرفته خواهند شد. به‌نظر می‌رسد ارتش آمریکا قصد دارد تمامی تجهیزات نظامی خود را در آینده با استفاده صفحات کنترل مشابه آیپد و دسته‌های مشابه دسته ایکس‌باکس کنترل کند.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *