عکس پروفایل افراد چه نکاتی از شخصیت آنها را لو می دهد؟

عکس پروفایل افراد چه نکاتی از شخصیت آنها را لو می دهد؟
  • 1396/7/6
  • محمدرضا مرتضایی
  • 0

عکس پروفایل افراد و نوع آن یکی از مواردی است که ریشه در شخصیت هر فرد دارد و می توان با دقت در عکس پروفایل دوستان خود به رازهای شخصیتی آنها در برهه های مختلف پی ببرید؛ در ادامه به بررسی برخی از این عوامل می پردازیم.

گویا آی تی – اگر تمایل دارید بدانید عکس پروفایل یا تصاویری که دوستان تان در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند، چطور شخصیت آن ها را فاش می کند باید بدانید که تصاویر با ما حرف می زنند فقط کافی است که با داشتن کمی اطلاعات با دقت به آن ها نگاه کنیم تا به رمز و رازهایشان پی ببریم. به گزارش زندگی ایده آل برای پی بردن به اسرار درونی افراد سرنخ هایی وجود دارد. یکی از این سرنخ ها عکس پروفایل افراد در شبکه های اجتماعی است. تصاویری که یک فرد خودش را با آن ها به دوستان مجازی اش معرفی می کند از واقعیت درونی او خبر می دهد. ادامه این مطلب تا حدودی به شما می گوید چه رازی پشت تصاویر شخصی افراد نهفته است و چطور می توانید به ابعاد شخصیتی دوستان مجازی تان پی ببرید البته فراموش نکنید که این نکات برای شناخت کامل به هیچ وجه کافی نیست.

خجالتی ها کمتر عکس می گذارند

عکس پروفایل خجالتی

افراد کمرو و خجالتی این ویژگی شان را در شبکه های اجتماعی هم بروز می دهند. این افراد معمولا از عکس واقعی خودشان کمتر استفاده می‌کنند یا تصاویرشان کاملا واضح نیست. علاوه بر این ممکن است ترجیح دهند به جای عکس واقعی خودشان، تصاویری از مناظر زیبایی های طبیعی را داشته باشند. کمروها عکس های سنتی را هم می پسندند و دوست ندارند در فضای مجازی جلب توجه کنند.

پرخاشگرها عکس غیرواقعی دارند

وقتی فردی در فضای مجازی قصد پرخاشگری یا به کار بردن الفاظ ناشایست را دارد ممکن است کمتر از نام و تصویر واقعی خودش استفاده کند. افراد بی ادب و پرخاشگر هویت واقعی شان را کمتر فاش می کنند و به همین دلیل با نام و تصویر غیرواقعی در شبکه های اجتماعی ظاهر می شوند تا قابل شناسایی نباشند بنابراین اگر فردی با هویت نامعلوم و بدون داشتن تصویر، قصد دوستی با شما را داشت در پذیرش این دوستی محتاط باشید و این دوستی ها را به سادگی قبول نکنید.

مهرطلب ها عکس هایی می گذارند که زیاد لایک بگیرد

شخصیت مهرطلب در هر شرایطی به دنبال کسب مهر و محبت است و حتی در فضای مجازی هم این میل درونی اش را جست وجو می کند. چنین فردی از هر فرصتی برای جلب محبت دیگران بهره می برد و چه بهتر است که چنین نیازی را از تصاویر واقعی خودش دریافت کند. وقتی عکس پروفایل فرد مهرطلب را لایک می کنید به خواسته اش می رسد. احتمالا مهرطلب ها به دنبال عکس هایی از خودشان هستند که به ارتباط و تعامل بیشتر با افراد منجر شود به همین دلیل ممکن است عکس های متفاوت و خاصی را در پروفایل شان ببینید حتی ممکن است در عکس های شان ابهام هم دیده شود. دیدن نظراتی از این دست که کجا بودی؟ چطور رفتی اون جا؟ و … هم برای مهرطلب ها جذاب است. در مجموع هر عکسی که تصور کنند اظهارنظرهای خوبی از آن دریافت می کنند در صفحه اجتماعی شان دیده می شود. شاید این موضوع به تامین نشدن نیازهای درونی آن ها در زندگی مربوط باشد که باید مورد بررسی قرار گیرد.

تنوع طلب ها مرتب عکس هایشان را عوض می کنند

حتما دیده اید که بعضی افراد در شبکه های اجتماعی مرتب عکس شان را تغییر می دهند و هر روز با عکس تازه ای ظاهر می شوند. شاید یکی از دلایل این موضوع به تنوع طلبی فرد مربوط شود. تنوع طلب ها خیلی زود از یکنواختی خسته می شوند و دل شان می خواهد تصاویرشان را در قالب های مختلف به دوستان شان نشان دهند. شاید هم عکس ها برای شان رضایت بخش نیست و می خواهند با تعویض مدام عکس ها به رضایت برسند.

خودشیفته ها ژست می گیرند

عکس پروفایل خودشیفته

به نظر می رسد افرادی که برای عکس پروفایل شان لباس های شیک و گرانقیمت می پوشند، ژست خاص می گیرند یا به آتلیه می روند در دسته افراد خودشیفته قرار دارند. این افراد از دیدن تصاویر خودشان لذت می برند و دل شان می خواهد چنین تصاویری در معرض دید عموم قرار گیرد بنابراین هر وقت متوجه شدید که یکی از دوستان مجازی شما مشتاق است مدام عکس هایی از این سبک را در شبکه های اجتماعی قرار دهد، نسبت به خودشیفته بودن او مشکوک شوید. از دیگر ویژگی های افراد خودشیفته، این است که خیلی دوست دارند مدیریت گروه های شبکه های اجتماعی را برعهده بگیرند که این موضوع از یک نیاز روانی خبر می دهد و این پیام را منتقل می کند که از این راه به دنبال کسب هویت هستند.

وسواسی ها عکس ایده آل شان را تغییر نمی دهند

شخصیت های وسواسی بیشتر به دنبال عکس هایی هستند که از هر لحاظ ایده آل باشد. به نظر می رسد این افراد بر اساس ساختار روانی شان خواهان جلب توجه و درخشش هستند و برای رسیدن به این هدف از همه عوامل استفاده می کنند. عکسی که قرار است در صفحه شخصی و پروفایل شان قرار گیرد باید از هر نظر بی عیب و نقص باشد. از این رو برای انتخاب و عکاسی، دقت زیادی به خرج می دهند حتی ممکن است برای داشتن عکس بی عیب و نقص هزینه زیادی در نظر بگیرند و برای داشتن چنین عکسی وقت می گذارند. اگر به عکس مطلوب دست پیدا کرده و نظرات مثبتی دریافت کنند، میلی به تغییر عکس شان ندارند. شاید دیده یا شنیده باشید که افراد وسواسی ممکن است چندین بار در روز و به طور افراطی دست های شان را بشویند ولی در مورد عکس های شخصی این ساختار روانی در این افراد دیده نمی شود. به هر حال نظم و دقت افراطی در انتخاب عکس ها موضوعی است که وسواسی ها از آن رنج می برند.

افسرده ها عکس خودشان را نمی گذارند

افراد غمگین و افسرده هم کمتر از عکس های شخصی خوش شان می آید. این افراد عکس خودشان را در شبکه های اجتماعی به نمایش نمی گذارند و اگر هم عکسی قرار دهند، کمتر مایل به تغییر آن هستند. افسرده‌ها نسبت به خودشان احساس قشنگی ندارند و از چهره شان لذت نمی برند. از تغییر، تنوع و تحول گریزان هستند. شاید هم عکس هایی را انتخاب کنند که دورنما و پشت زمینه باز دارند و این تصاویر را به جای چهره خودشان قرار دهند. استفاده از تصاویر تیره و تاریک هم در میان افسرده ها رایج است.

قدرت طلب ها در عکس های شان قیافه می گیرند

افراد مغرور و قدرت طلب به طور معمول عکس های شان را با ژست و قیافه های خاص نمایش می دهند و دل شان می خواهد نمادهای قدرت بیرونی را در معرض دید عموم قرار دهند. اگر با شغل شان به قدرت می رسند ممکن است پشت میز مدیریت عکس بگیرند. شاید هم به مکان هایی بروند که به آن ها افتخار می کنند و کنار اتومبیل گران قیمت یا ویلای شخصی شان بایستند حتی طرز نشستن آن ها هم از این ویژگی شان حکایت می کند. وقتی با غرور روی صندلی لم می دهند این پیام را به مخاطب منتقل می کنند که «من قدرتمند هستم!».

شلخته ها نسبت به عکس هایشان بی تفاوت هستند

ویژگی افراد شلخته این است که بی نظمی در خانه و زندگی شان موج می زند، اما در فضای مجازی از کجا بفهمید که شخصی شلخته است؟ آیا باید صفحه شخصی شلوغ و پر از تصاویر مختلف داشته باشد؟ این طور نیست! برخلاف تصور خیلی از ما ویژگی شلخته ها در فضای مجازی این است که کمتر به عکس های شان دست می زنند. آن ها هیجان پذیر نیستند و شاید همان طور که نسبت به نامرتب بودن اتاق شان بی تفاوت هستند، در مورد عکس ها هم نظری ندارند و خوب یا بد بودن این عکس‌ها برای شان مهم نیست.

 

 

تصاویر مناظر طبیعی و فرزند به جای عکس واقعی

عکس پروفایل

عکس های پروفایل در حقیقت ویترینی است برای این که ما را به مخاطب هایمان معرفی کند. افراد با کمک این عکس ها می خواهند خودشان را از دریچه ای که بیشتر محبوب خودشان است، به دیگران نشان دهند. در دوره فعلی و در فضای مجازی با توجه به شرایط، افراد ناگزیر می شوند که در کوتاه ترین زمان اطلاعاتی درباره خودشان به دیگران بدهند. در دنیای امروز و به ویژه در فضای مجازی شما یک بخشی از اطلاعات مربوط به خودتان را که مورد پسندتان است، به دیگران ارائه می کنید. در هر جامعه ای فرهنگی حاکم است، گاهی محدودیت هایی وجود دارد که باعث می شود افراد نخواهند عکس خودشان را در پروفایلشان بگذارند و به جایش عکس فرزندشان یا عکس گل و چشم اندازهای طبیعی یا حتی بخشی از خانه شان را می گذارند. این عکس ها می تواند اطلاعاتی درباره فرهنگ و شرایط اجتماعی و خانوادگی افراد به ما بدهد.

عکس های هنری و پرتره های خاص

بعضی دلشان می خواهد خودشان را از توده کنار بکشند و خاص باشند. دغدغه دیده شدن و خاص دیده شدن دارند؛ برای همین تصویر خودشان را به شکلی ویژه در پروفایل قرار می دهند. عکس هایی که بخشی از چهره شان را نمایش می دهد یا عکس هایی است که پرتره های هنری به حساب می آید و شبیه عکس های معمول نیست. این ها به دنبال یک آرامش درونی هستند و می خواهند با خاص جلوه کردن و تمایز یافتن از جامعه به آرامش برسند.
به روز با آخرین اخبار ورزشی، اجتماعی، فرهنگی

کسانی که در یک بازه مشخص مدام عکسشان را عوض می کنند و تصاویری از رویدادها و اتفاقات اجتماعی می گذارند، اغلب دچار یک دلهره و اضطراب اجتماعی هستند. نگران قضاوت ها و البته نگران حفظ روابطشان با آدم ها هستند. تمایل دارند حتی وقتی خودشان حضور ندارند، دغدغه و فضای فکری شان را به شما نشان بدهند و شما عکسشان را ببینید و متوجه تغییر آن بشوید. دلشان می خواهد کنجکاوی شما را بر انگیزانند. در حقیقت این گروه مثل گروه قبل دنبال همان آرامش هستند عده ای با تلاش برای متفاوت دیده شدن می خواهند تایید کسب کنند و به آرامش برسند، عده ای هم از راه همراه شدن با جامعه و انعکاس اتفاقات روزانه آن و هماهنگ پیش رفتن با حوادث در پی آرامش اند. بگذارید یک مثال بزنم؛ تصور کنید شخصی پدر و مادرش را در یک تصادف از دست بدهد، چه قدر به هم می ریزد حالا اگر آن ها را در یک زلزله از دست بدهد مقداری آرام تر است چون حس می کند افراد دیگری هم مثل او هستند و او تنها نیست. وقتی حادثه اجتماعی رخ می دهد و عده ای عکس پروفایل شان را متناسب با همان حادثه تغییر می دهند، این یک همراهی اجتماعی است. البته یک جنبه دیگر هم دارد مثلا بعضی ها علت این که سریال می بینند این است که از گفت و گوهای روزمره عقب نمانند. گفت و گوی مشترک و مشارکت در بحث های روز برای این افراد مهم است برای همین با تعویض عکس به بهانه اتفاقات مختلف قصد دارند که بگویند من دغدغه اجتماع را دارم.

خود شکل نایافته در عکس های دورهمی

عکس های دسته جمعی یا دو نفره که در آن مشخص نیست صاحب پروفایل کیست در حقیقت حاکی از این است که فرد نمی تواند خودش را به شکل تک در نظر بگیرد. نگران معرفی کردن خودش به دیگران است و می خواهد به گونه ای بخشی از خودش را مخفی نگه دارد. البته این نکات درباره همه صادق نیست گاهی پیش می آید شخصی به دلیلی دور از خانواده اش زندگی می کند و به دلیل دلتنگی، دوست دارد در پروفایل هایش عکس های دسته جمعی با خانواده اش را نشان بدهد. اما برای کسانی که در همه اوقات بیشتر عکس هایشان این چنین است، غالبا علت آن «خود شکل نایافته» ای است که دوست دارد کنار دیگران قرار گیرد و تنها و تک نمود پیدا نکند. پازلی که بخش های ناتمام مانده فرد را پر کند.

بدون عکس، مبهم و رمزآلود

افرادی که برای پروفایلشان هیچ وقت عکسی نمی گذارند، علاقه مند هستند هویتشان تا حدی مبهم بماند. یک روانکاو ممکن است به دلیل شغلش بخواهد که هویتش کمی مبهم باشد ولی برای خیلی از افراد این لزوم وجود ندارد.
گاهی هم فرد به دلیل احساس نقصی که می کند عکسی نمی گذارد. دلیل های متفاوتی در پس این تصمیم وجود دارد و نمی توان برای آن ها یک دلیل مشخص را عنوان کرد.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *