۵ راه برای اطمینان از اینکه کسی فعالیتهای شما در کامپیوتر را تحت نظر ندارد

۵ راه برای اطمینان از اینکه کسی فعالیتهای شما در کامپیوتر را تحت نظر ندارد
  • 1396/8/3
  • زهرا معبودی
  • 0

اخیرا دوستی از من پرسید که آیا راهی هست که بگوییم کسی کامپیوتر فردی را زیر نظر دارد یا خیر. او فکر میکرد که دوست پسر مغز کامپیوترش برنامه ای روی کامپیوترش نصب کرده بود که هرکاری میکرد را تحت نظر می گرفت.

گویا آی تی: چند سال پیش، مقاله ای در رابطه با ردیابی نظارت بر کامپیوتر و ایمیل از طریق چک کردن پورت های باز در فایروال و دیدن اینکه همه چیز از طریق یک سرور پروکسی روت شده نوشتم. با این وجود این مقاله حالا خیلی قدیمی شده و این روز ها برنامه های زیادی هستند که واقا قابل ردیابی نیستند. جریان فقط به این موضوع ختم نمیشود، خیلی وقت ها حتی نیاز نیست برنامه ای نصب کنید تا بتوانید کامپیوتر کسی را زیر نظر بگیرید.

برای مثال،اگر فردی میتواند به روتر بیسیم شما دسترسی پیدا کند، میتواند فعالیت های شما را بدون اینکه به کامپیوترتان حتی دست بزند زیر نظر بگیرد. پست قبلی من درباره اینکه چطور میتوانید وب سایت ها را از روتر خود مسدود کنید را بخوانید تا این اصل را بهتر درک کنید. بنابراین اگر من، فامیل یا آشنا یا هر فرد دیگری به روتر شما دست رسی داشته باشیم میتوانیم شمارا زیر نظر بگیریم.

همچنین ویندوز ویژگی ای به نام قانون گروهی یا قانون ویندوز دارد که اساسا به مدیران اجازه میدهد تنظیمات را در تمام کامپیوتر تغییر داده و چون این مورد از ویژگی های داخلی ویندوز است هیچوقت توسط اسکنر های ویروس تشخیص داده نمیشود و هیچ جای دیگری در سیستم هم دیده نمیشود.

در این مقاله، بدون اینکه سعی کنم به شما یاد دهم چطور این کار ها را در کامپیوتر خود و یا اینترنت پیدا کنید،به شما چند راهکار میگویم تا بتوانید مطمئن شوید کسی کامیوتر شمارا زیر نظر ندارد.گاهی این کار ممکن نخواهد بود ولی تا وقتی بتوانید به سخت افزار دسترسی داشته باشید میتوانید این روند را متوقف کنید. در ادامه کارهاییست که میتوانید انجام دهید:

امنیت

روش ۱ـ اسکن ویروس یا بد افزار

اگر برنامه ای نصب شده باشد و حتی اگر خیلی در سیستم مخفی باشد اسکن کردن کامپیوتر با برنامه های ضد ویروس و بد افزار احتمالا میتواند آن را پیدا کند. پست قبلی من در رابطه با راه های مختلف برای یافتن و از بین بردن ویروس ها را بخوانید. همچنین به پست من در رابطه با ۱۰ برنامه آنتی ویروس برتر مراجعه کرده و از آنها برای اسکن کامپیوتر خود استفاده کنید.

اگر برنامه نصب شده خیلی موزیانه مخفی شده بودممکن است راهی داشته باشد تا خودش را به لیست  استثنا های برنامه آنتی ویروس شما اضافه کند. راهی بهتر برای اسکن ، اسکن آفلاین ویندوز است. این اساسا به این معناست که ویندوز را حتی پیش از آنکه بارگیری شود اسکن میکنید. پست من در رابطه با انجام اسکن ویروس آفلاین بخوانید.

اگر هیچ چیزی با انجام این اسکن ها پیدا نکردید، قدم بعدی این است که مطمئن شوید ویندوز شما از راه دیگری درگیر این برنامه ها نشده.

روش ۲- برنامه پاکسازی/ تعمیر نصب ویندوز

همانطور که گفتم ، راه هایی برای نظارت بر کامپیوتر بدون اینکه الزاما نیاز به نصب برنامه ای  باشد که ویروس در نظر گرفته شود وجود دارد.در این مواقع، به جز وقتی که شما به طور حرفه ای وارد باشید نمیتوانید  بفهمید که شما تحت نظارت هستید یا خیر.

با این حال  هنوز هم میتوانید کاری کنید. در ویندوز ، میتوانید پاکسازی نصب و تعمیر نصب انجام دهید. پاکسازی نصب تمام سیستم عامل و داده ها را پاک کرده و از ابتدا آغاز میکند. تعمیر نصب گزینه دیگری است که اساسا ویندوز را مجددا راه اندازی میکند ولی تمام داده ها و برنامه هایتان را حفظ می کند.

پیشنهاد میکنم  اگر فکر میکنید کسی شمارا زیر نظر دارد پاکسازی نصب انجام دهید. همه چیز از بین میرود و از  این رو سیستم شما کاملا پاک شده و شانسی نیست که حتی از طریق خود کامپیوتر بر آن نظارت شود. راهنما های زیادی برای انجام پاکسازی نصب وجود دارد که اگر قبلا انجام ندهید میتواند ایده خوبی باشد.

پست من در رابطه با پاکسازی نصب ویندوز ۷ و ویندوز ۸ را بخوانید.این تا به حال تضمینی ترین راه است تا اطمینان حاصل کنید  هیچکس کامپیوتر شمارا تحت نظر ندارد.

روش ۳ ـ روتر بی سیم را راه اندازی مجدد و یا ایمن سازی کنید.

نقطه ضعف دیگر زمانی که تحت نظر باشید روتر بی سیم است. اکثر مردم درباره این موضوع نگران نمیشوند ولی یکی از آسان ترین راه هاست که هک شوید و خیلی وقت ها فرد میتواند بدون اینکه هک انجام دهد به کامپیوتر شما دسترسی پیدا کند.

برای مثال  بسیاری از مردم اینترنت بیسیم خود را ایمن سازی میکنند و فکر میکنند که اینترنت آنها کاملا امن شده. بله، حقیقت دارد که اینترنت نمیتواند سریعا توسط کس دیگری مورد دسترسی قرار گیرد ولی یادتان بوده که برای صفحه مدیریت روتر شبکه خود رمز بگذارید؟ اگر رمزی برای صفحه مدیریت روتر خود در نظر نگرفتید هرکس میتواند مستقیما به روتر شما متصل شده وتمام تنظیمات شما را عوض کند.

همچنین فهمیدم که افرادی که معمولا شما را زیر نظر میگیرند افرادی هستند که به شما نزدیک بوده و به چیزهایی مثل کامپیوتر و یا روتر شما دسترسی دارند. پس چه کار میتوانید انجام دهید؟ کاملا روتر بیسیم خود را بازنشانی کنید. معمولا دکمه باز نشانی در پشت روتر شما وجود دارد که میتوانید برای ۱۰ تا ۱۵ ثانیه آن را نگه دارید تا باز نشانی شود. هر تنظیم پیکربندی شده ای از بین رفته و همه چیز به تنظیمات کارخانه بر میگردد. پس اگر کسی توانسته باشد سرور DNSشما را هک کند دسترسی او از بین خواهد رفت.

در اینجا دو کار است که باید انجام دهید: ابتدا اینترنت بیسیم خود را با استفاه از WPA2 باAES یا TKIPو پس از آن رمزی برای روتر خود بگذارید. تمام روتر ها با نام کاربری و رمز پیشفرض دارند که باید سریعا عوض شوند.

روش ۴ ـ از  شبکه اینترنتی دیگری استفاده کنید.

خیلی وقت ها زمانی که فردی کامپیوتر شمارا زیر نظر میگیرد اقدام او به شبکه اینترنتی که استفاده میکنید نیز بستگی دارد. برای مثال، ممکن است فردی یک برنامه لاگر که داده های شما را به کامپیوتر دیگری در همان شبکه اینترنتی متصل میکند نصب کرده باشد.یا اینکه ممکن است برنامه ای باشد که کوش داده و صبر میکند تا داده ها از کامپیوتر تحت نظر به آن ارسال شود.

امنیت مجازی

در این موارد میتوانید از شبکه اینترنتی دیگری استفاده کنید. برای مثال اگر از شلکه اینترنتی بی سیم استفاده میکنید سعی کنید لپ تاپ و کامپیوتر خود را به یک نقطه اتصال تلفنی متصل کنید. میدانم که در دفتر کارم ابزار جاسوسی شبکه مشترک داشتند و من آن را با قطع کردن کامپیوتر از شبکه مشترک و استفاده از موبایل هوشمند و متصل کردن آن با USB برای دسترسی به اینترنت کنار میزدم.

این کار تضمین نمیکند که شما دیگر تحت نظر نیستید. ولی کمک میکند تا از انواعی از روش های نظارت با توجه به اینکه چطور فرد نظارت کننده آن را انجام میدهد جلوگیری شود.

روش ۵ – جدا کردن و یا قطع اتصال

در آخر، شما میتوانید همیشه کامپیوتر خود را جدا کرده و اتصالش با شبکه اینترنتی را قطع کنید. قطعا این راهکار ایده آلی نیست ولی تضمین میکند که هیچکس شما را تحت نظر ندارد.اساسا خوب است که کامپیوتر خود را جدا کرده و بعد راه حل های گفته شده را اجرا کنید. در صورتی که فردی برنامه ای داشته باشد که بتواند دسکتاپ شما را از راه دور ببیند، قطع اتصال از دیدن اینکه چه کارهایی انجام میدهید جلوگیری میکند.

به طور کلی متوجه شدم که سعی برای پیدا کردن منبع نظارت به جز مواردی که شما یک خوره کامپیوتر باشید بسیار دشوار است. بهترین کار زمانی که فکر میکنید تحت نظر هستید این است که  تمام سیستم فعلی خود را بازنشانی کنید. کامپیوتر و شبکه اینترنتی بیسیم راه های اصلی دسترسی به کامپیوتر شما هستند پس اگر آنها را دوباره تنظیم کنید، میتوانید خوشحال باشید که دیگر تحت نظر نیستید.

نظر شما چیست؟ حس میکنید تحت نظر هستید؟ با انجام اقدامات گفته شده مشکل پیدا کردید؟ نظرات خود را با ما اشتراک بگذارید تا کمکتان کنیم.

منبع

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *