پنج افسانه تکنولوژی که مردم هنوز باور می کنند

پنج افسانه تکنولوژی که مردم هنوز باور می کنند
  • 1396/8/12
  • محمدرضا مرتضایی
  • 0

اکثر ما فقط می خواهیم در هنگام نیاز از تکنولوژی استفاده کنیم و زمانی که با آن به مشکل بر می خوریم، نمی خواهیم بدانیم که چگونه کار می کند؛ فقط می خواهیم درست باشد. بنابراین طبیعی است که به سمت ساده ترین راه ها می رویم یا تا آخرین لحظه از دستگاه خود استفاده می کنیم. متاسفانه برخی از این روش ها مناسب نیستند و می توانند بیش از این که فایده داشته باشند، ضرر داشته باشند و برای ما هزینه تراشی کنند.

افسانه یک: مشخصات فنی بهتر به معنی دستگاه بهتر است

چه دنبال یک لپ تاپ جدید باشید و یا تلفن هوشمند جدید، احتمالاً وسوسه می شوید که پول خود را برای بالاترین مدل بپردازید و فکر می کنید که مشخصات و ویژگی های دستگاه تمام نیازهای شما را برآورده می کنند. این یک امر طبیعی است: ما معمولاً انتظار داریم با پول بیشتری که برای یک تلفن سریع تر می پردازیم بتوانیم از آن استفاده طولانی تری داشته باشیم. یا این که معتقدیم یک کامپیوتر با بالاترین حافظه و ظرفیت، عملکرد سریع تری دارد. فقط شما این گونه نیستید، تولیدکنندگان می دانند که مشتریان چگونه فکر می کنند و مدل های خود را بر همین اساس قیمت گذاری می کنند.
در حقیقت مشخصات سطح بالا تضمینی برای عملکرد بهتر نسبت به مدل های معمولی نیست. به عنوان مثال، هزینه بیشتر برای یک لپ تاپ با سریع ترین پردازنده موجود خیلی مهم نیست، مگر این که بخواهید با آن عملیات سنگینی مانند ویرایش ویدیو یا موسیقی انجام دهید. در عین حال، نگرانی برای این که تلفن هوشمند شما مجهز به آخرین پردازنده موجود باشد به اندازه کارایی آن مهم نیست. مثلاً باید به گنجایش حافظه یا کیفیت دوربین مورد نظر خود دقت کنید. برای اکثر افراد، وسواس به خرج دادن در مورد مشخصات فنی تنها هدر دادن وقت است.
نکته اصلی داستان اینجاست که به جای این که به دام بازی آخرین و بهترین بیفتید، باید به ویژگی هایی که از آن در کامپیوتر، تلفن یا هر دستگاه دیگر استفاده می کنید توجه داشته باشید. اگر تلفنی می خواهید که تمام روز برای شما کار کند به باتری دقت کنید. اگر کامپیوتری می خواهید که بتوانید با آن به مسافرت بروید، عمر باتری و وزن بیش از پردازنده اهمیت دارد. هیچ گاه تصور نکنید که خرید بزرگترین و بهترین دستگاه، تمام نیازهای شما را رفع می کند.

افسانه شماره دو: قبل از شارژ کردن باتری، باید کاملاً خالی شود

تصور این که همیشه قبل از شارژ باتری، کاملاً آن را خالی کنید پیشینه درستی دارد، اما با تکنولوژی حال حاضر نمی توان گفت که حقیقت دارد. سال های پیش، زمانی که باتری های نیکل-آهن هیدرید (NiMH) و نیکل-کادمیوم (NiCad) مرسوم بودند مسئله ای به نام “حافظه باتری” وجود داشت: اگر قبل از این که کاملاً خالی شوند شارژ می شدند، “به یاد می آوردند” که چقدر مصرف کرده اند و فقط مقدار باقی مانده را شارژ می کردند. اگر این روند چندین بار تکرار می شد، باتری دیگر هرگز به طور کامل شارژ نمی شد.
خوشبختانه باتری لیتیوم-یونی (Li-ion) که احتملاً در تلفن یا لپ تاپ شما استفاده شده است دیگر این مشکل را ندارد، حداقل نه به صورتی که در گذشته بود. در واقع اگر باتری های لیتیوم-یونی را کاملاً خالی کنید، بیشتر به آن ضرر زده اید. چرا که این نوع باتری ها “چرخه های” شارژ محدودی دارند (منظور دفعاتی است که می توانید کاملاً آن را خالی و پر کنید).
طبق اطلاعات وب سایت Battery University، راه حال بسیار ساده است: دستگاه های خود را قبل از این که کاملاً خالی شوند شارژ کنید. این شیوه به این صورت است که شما هربار از تلفن خود برای چند ساعت استفاده می کنید یا لپ تاپ خود را پس از کار در یک بعد از ظهر به شارژ می زنید، از تمام چرخه شارژ استفاده نمی کنید. در حقیقت، بزرگترین دشمن باتری های جدید دما است. هر چقدر که باتری خود را خنک تر نگه دارید – چه در حال استفاده چه در حالت شارژ – می توانید عمر آن را بیشتر کنید.

افسانه شماره سه: مگاپیکسل بیشتر به معنی دوربین بهتر است

زمانی که دوربین های کوچک جمع شدند و دوربین های بزرگتر دیجیتال تک لنزی (DSLR) همه گیر شدند، رقابتی بین تولیدکنندگان برای ارائه مدل هایی با “مگاپیکسل” بیشتر وجود داشت. (مگاپیکسل) واحدی است که برای اندازه گیری میزان اطلاعات ذخیره شده در سنسور یک دوربین دیجیتال به کار می رود. متاسفانه این اعداد چشم کابران تشنه مشخصات را خیره می کرد و می توانست به فروش دوربین ها کمک کند. خریداران به این باور رسیدند که هرقدر مگاپیکسل بیشتری در اختیار داشته باشند، دوربین بهتری خریده اند. آن ها مقصر نبودند. فروشندگان به این ایده دامن می زدند و حتی در حال حاضر – در تلفن های هوشمند مدرن – اولین موردی که در مورد دوربین گفته می شود مگاپیکسل است.
تمام این قضایا به “افسانه مگاپیکسل” منجر شد که تقریباً برای یک دهه باقی ماند. در حالی که اکثر عکاسان می دانند که در یک دوربین، بیشتر همیشه به معنی بهتر نیست. خریداران به دنبال یک دوربین خوب هستند و به نظر می آید که تولیدکنندگان نیز این درس را یاد نگرفته اند.
مگاپیکسل همچنان اهمیت دارد. چرا که به شما می گوید سنسور یک دوربین چقدر قدرت دارد و این قضیه برای حرفه ای ها و کسانی که می خواهند عکس های خود را چاپ کنند مهم است (زمانی که روی کاغذ چاپ می شوند، پیکسل های بیشتر در هر اینچ به معنی جزئیات بیشتر است). اما این امر ضرورتاً به معنی عکس های بهتر نیست.
برای درک بهتر، به مشخصات و بررسی ها توجه کنید. حتی بهتر از آن، به نمونه عکس های گرفته شده با یک تلفن یا دوربینِ به خصوص دقت کنید و آن ها را با دیگر مدل ها مقایسه کنید. در بررسی ها به عملکرد دوربین در نور کم توجه کنید و شاید مهم تر از آن، با آپشن های دوربین خود آشنا شوید. بهترین عکس ها توسط کسانی گرفته می شوند که می توانند بهترین تنظیمات را در دوربین خود اعمال کنند.

افسانه شماره چهار: “دستگاری برنامه ریزی شده” دلیل کُند شدن تلفن شما قبل از ارائه مدل جدید است

این امر هر ساله اتفاق می افتد: تلفن همراه شما ناگهان کند می شود و این امر دقیقاً پیش از این که آخرین و بهترین تلفن به بازار بیاید پیش می آید. شاید شروع به هنگ کردن می کند یا اپلیکیشن ها کند می شوند. احتمالاً شما فکر می کنید که این امر توسط شرکت های تکنولوژی برنامه ریزی شده است تا شما را وادار به ارتقا دستگاه کنند. به این حقه “دستکاری برنامه ریزی شده” می گویند. اما فرض این که تلفن همراه تمامیِ افراد قبل از معرفی مدل جدید کند می شود، یک سطحی نگری بیش از حد است.
در واقعیت باید بدانید که این یک توطئه یا حقه شرکتی برای مجاب کردن شما برای ارتقا نیست؛ یا حتی تله ای برای این که شما را در ماراتن مصرف گرایی قرار دهد. این امر فقط یک اثر جانبی در یک صنعت همیشه در حال تحول و پیشرفت است. هنگامی که تلفن های جدید به بازار می آیند، حافظه بیشتر، صفحه نمایش بهتر، پردازنده سریع تر و مشخصات دیگری دارند و در کل نباید به آن توجه کنید؛ مگر این که توسعه دهندگان اپلیکیشن های خود را مخصوص دستگاه های جدید بسازند. زمانی که این کار را می کنند در واقع برنامه های خود را برای دستگاه های جدیدتر بهینه سازی می کنند و دستگاه های قدیمی شما را در نظر نمی گیرند.
بنابراین اپلیکیشن ها برای استفاده از تمامی ویژگی های دستگاه های جدید به روزرسانی می شوند و در دستگاه های قدیمی کند می شوند. و تا زمانی که به دستگاه های قدیمی اهمیتی نمی دهند، این مشکل به مرور زمان بدتر می شود. نتیجه نهایی ممکن است تغییری نداشته باشد، اما حداقل می توانید مطمئن باشید که توطئه همگانی برای خالی کردن جیب شما در کار نیست.

افسانه شماره پنج: خدمات پس از فروش قابل تمدید ارزش هزینه بیشتر را دارد

در حال حاضر بسیار مشکل است که دستگاهی را خریداری کنید و به شما پیشنهاد خدمات پس از فروش قابل تمدید ارائه نشود. چه به صورت آنلاین یا به صورت فیزیکی خرید کنید، فروشندگان درباره “برنامه های محافظت” شخص سوم (third party) یا “برنامه های خدمات” با شما صحبت می کنند و به شما قول می دهند که در برابر کمی مبلغ بیشتر، دستگاه شما را در سال های آینده تعویض یا تعمیر می کنند. مشکل این پیشنهاد ها این است تقریباً همیشه غیرضروری هستند. حتی می توان گفت که اصلاً خوب نیستند.
در اکثر موارد، خدمات پس از فروش قابل تمدید در کنار خدمات موجود شرکت قرار می گیرد، به این معنی که شما دو برابر حد معمول پول می پردازید. بنابراین مطمئن شوید که درباره خدمات دستگاه خود از قبل تحقیق کرده اید. اگر از کارت اعتباری استفاده کنید می توانید این خدمات را از صادرکننده کارت خود دریافت کنید (این قابلیت در کشور ما وجود ندارد).
در آخر باید به هزینه های خدمات در برابر قیمت واقعی دستگاه توجه کنید. می توانید این پول اضافه را برای “روز مبادا” نگه دارید. بنابراین اگر نیاز به تعمیر یا تعویض داشتید، می توانید به جای این که به بخش خدمات شرکت سازنده مراجعه کنید، از پول خود استفاده کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *