آموزش پخش فایل صوتی OGG در ویندوز ۱۰ به کمک

آموزش پخش فایل صوتی OGG در ویندوز ۱۰ به کمک
  • 1396/9/9
  • زهرا معبودی
  • 0

شاید تا کنون با مشکل پخش کردن فیلم های مختلفی، روبرو شده باشید. مثلا ممکن است بخواهید یک قالب ویدیویی خاص را باز کنید اما نتوانسته اید با ابزارهای عادی آن را باز کنید. گاهی اوقات برای پخش فرمت های ویدیویی و صوتی ابزارهایی را دانلود کرده ایم که مدعی این بوده اند که هر نوع فایلی را قادر به باز کردن و مدیریت و اجرا هستند اما در حقیقت این طور نیست. 

گویا آی تی: گاهی برخی نرم افزارها شمار خاصی از فرمت ها را پوشش می دهند که در برنامه دیگری، نمی توان آن فایل ها را باز کرد. به نظر من اگر کلیه پلیرهای دنیا را دور هم جمع کنیم شاید بتوانیم بدین صورت کلیه فرمت ها را پخش کنیم اما اگر برنامه ای بگوید، که قادر است هر نوع فایلی را پخش کند لطفا کمی تردید کنید.

به عنوان نمونه هر پخش کننده ای می تواند فرمت های MP4 را پخش کند اما پخش قالب MKV  برای تمام پلیرها امکان پذیر نیست و به نوعی می توان گفت، از استثنائات است.

در حال حاضر ویندوز ۱۰ اولین ویندوزی است که به طور اختصاصی از پخش MKV پشتیبانی می کند. چرا که امکان پخش این قالب در سایر ویندوز ها نیاز به پلیر مخصوص MKV دارد . اما با این وجود اگر فایل های مختلف MKV را بخواهید با همان ویندوز ۱۰ باز کنید، باز هم به مشکل برخورد می کنید چرا که MKV ها دارای تفاوت هایی هستند.

how-to-play-ogg-files-on-windows-10

علت این موضوع هم این است که باید پیش از آن که برنامه ها بتوانند فایلی را پلی کنند، کدک هایی نصب شود تا در این باره بهترین عملکرد ارائه شود.

حالا که بحث به این جا رسید می توان بخوبی فهمید که چرا برخی فایل ها مثل OGG قابلیت پخش در ویندوز ۱۰ را ندارند چرا که برای پخش آن ها می بایست کدک q2qqIf  از پیش نصب شده باشد.

برای اینکه بخواهید کدک های پخش OGG  را نصب کنید باید هزینه هایی اضافی داشته باشید اما یک خبر خوب اینکه مایکروسافت به تازگی با ارائه Web Media Extensions به شما اجازه می دهد که به راحتی فایل های OGG را به رایگان باز کنید.

البته شما می توانید علاوه بر این فرمت، فایل های Vorbis  و Theora را هم با کمک ابزار کمکی در ویندوز به رایگان پخش کنید.

Web Media Extensions و نصب آن

Web Media Extensions

برای پخش فایل های OGG لازم است که ابتدا  Web Media Extensions را بر روی ویندوز ۱۰ خود نصب کنید. این ابزار رایگان است و در ویندوز استور قابل دسترسی است. این نرم افزار را نصب کنید و فایل هایی که برای اجرای آن مشکل داشتید را باز کنید و لذت ببرید.

محدودیت ها:

این قابلیت در حقیقت یک برنامه نیمه پخته است بدین صورت که شما قادر خواهید بود فایل های OGG را در اج و سایر اپلیکیشن ها باز کنید اما این بدین معنی نیست که بخواهید در هر سرویسی که بخواهید فایل های OGG را باز کنید چرا که کدک ها به تناسب روی نرم افزارهای خاصی عمل می کنند و برای پخش OGG تا کنون به همین میزان تلاش ها جواب داده است. پس اگر بخواهید با نصب این ابزار به خیال خود، OGG را در اینترنت اکسپلورر، یا ویندوز مدیا پلیر پخش کنید با شکست روبرو خواهید شد.

how-to-play-ogg-files-on-windows-10

یک پیشنهاد برای جایگزینی

اگر شما می خواهید ابزاری داشته باشید که بتوانید بسیاری از فایل هایی که ویندوز آن ها را پخش نمی کند را پشتیبانی کند، می توانید VLC player  را نصب کنید. این برنامه بسیار ساده است و تقریبا یک برنامه جهانی همه جانبه است که می تواند بسیاری از تایپ های صوتی تصویری نظیر OGG و MKV را پخش کند.

PotPlayer هم ابزاری دیگر است که در بازکردن و پخش بسیاری از فرمت هایی که ویندوز آن ها را پشتیبانی نمی کند موفق عمل می کند. البته اگر بخواهید فقط MKV ها را پخش کنید نرم افزار MKV PLAYER نیز وجود دارد که با حجم بسیار کم روی تمام نسخه های ویندوزی نصب می شود و فایل های MKV را بدون مشکل خاصی باز می کند.

فایل های OGG  یا  oga و ogv از جمله فایل هایی هستند که هنوز مرسوم نشده اند اما برای پخش استریم های انلاین معمولا مورد استفاده  قرار می گیرند. تا پیش از این در میان گوشی های قدیمی، بارها دیده ایم که آن چه ضبط کرده ایم با چنین فرمت هایی بوده اند که برای پخش آن ها با مشکل مواجه می شدیم.

بدین صورت می توانید با روش هایی که امروز گویا آی تی به شما آموخت، مشکل باز کردن فایل ها را حل کنید.

در این باره تجربه های ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید و این مطلب را روی شبکه های اجتماعی نشر دهید.

منبع

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *