چرا سادگی در ایمیل حرف اول را می زند

چرا سادگی در ایمیل حرف اول را می زند
  • 1396/10/4
  • مهدی پیوندی
  • 0

آیا نوشتن یک ایمیل بی نقص برای شما دشوار، طاقت فرسا و حتی غیرممکن به نظر می رسد؟ در شرایطی که بر طبق نتایج مطالعات مختلفی که در زمینه ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی انجام شده، کمتر از ۲۴ درصد از ایمیل های تبلیغی و ترویجی باز شده و دیده می شوند، شاید اوضاع آنچنان بر وفق مراد شما نباشد. در چنین موقعیتی چگونه می توانید مشتریان بالقوه را به سمت و سوی بازکردن ایمیل و تبدیل شدن به مشتری بالفعل هدایت کنید؟ پاسخ به این سوال ساده است: به سمت «سادگی» حرکت کنید.

 

قانون «یک»

آخرین ایمیل فوق العاده ای که خوانده اید را به خاطر بیاورید. آیا آن ایمیل یک هزارتو بود که پاراگراف ها را یکی پس از دیگری مملو از واژگان قلمبه سلمبه پشت سر هم ردیف کرده بود و شما مشتاقانه آن را تا به انتها خواندید تا شاید در انتها منطق مبهم آن را درک کنید؟ چنین چیزی بعید است.

اگر قرار است متن ایمیل شما هدف از ارسال آن ایمیل را محقق کند باید روی «یک» تمرکز کنید. یک هدف، یک مخاطب. این تمرکز یگانه به شما کمک می کند تا در همان ۸٫۲۵ ثانیه ای که برای جلب توجه مخاطب فرصت دارید او را به سمت انجام فراخوان به عمل ایمیل خود ترغیب کنید.

همیشه و هرگاه که ایمیلی را برای یک مشتری بالقوه ارسال می کنید باید در ذهن خود یک هدف مشخص داشته باشید. سپس چه هدف شما یادآوری نهایی کردن سبد خرید دریافت کننده ایمیل باشد یا فقط یک خوش آمد گویی ساده، در هر صورت تمام عناصر و مولفه های آن ایمیل باید پشتوانه همین هدف باشند.

تحقیات نشان داده است که اغلب مردم از مقدمه هایی که چیزی به جز گزافه گویی به حساب نمی آیند عبور می کنند، بنابراین فقط مواردی را در ابتدا و حتی کل ایمیل خود بگنجانید که وجود آنها ضروری است. داشتن دقت نظر می تواند باعث جذب سریع تر مخاطب شده و به وی نشان بدهد که حقیقتاً برای وقت او ارزش قائل هستید. حالا که از مخاطب سخن گفتیم، اجازه بدهید که این موضوع را بیشتر باز کنیم.

فارغ از اینکه در کدام بازار فعالیت می کنید، بدون شک مشتریان مختلفی دارید که هر یک نیازهای مختلفی دارند. شما در متن خود باید با فرد صحبت کنید و نه جمع. برای مخاطب قرار دادن مشتریان مختلف خود در مقیاس کلی از بخش بندی فهرست یا محتوای پویا بهره برداری کنید. از این طریق تک تک ایمیل های شما برای تک تک مخاطبان مختلف تان ارزش آفرین و سودمند خواهند بود.

 

«مقدار» اهمیت دارد

یک مطالعه از بومرنگ (Boomerang) نشان می دهد که ایمیل هایی که تعداد کلمات آنها چیزی بین ۵۰ تا ۱۲۵ کلمه است بهترین میزان واکنش را از سوی مخاطب بر می انگیزند (بیش از ۵۰ درصد). طول تقریباً دو و نیم پاراگرافی این ایمیل ها باعث می شود که بین کوتاهی و دقت تعادل برقرار شود و به مخاطبان بی حوصله و عجول امروزی انگیزه می دهد تا به سرعت پیام را مطالعه کنند و به آن واکنش نشان بدهند. با این همه، اگر ایمیل شما ۱۲۶ کلمه شد خودتان را ناراحت نکنید. میزان واکنش نسبت به ایمیل ها تا ۲۰۰۰ کلمه فقط کاهش ناچیزی دارد. شیب نزولی این میزان هنگامی به چشم می آید که به محدوده ۲۵۰۰ کلمه قدم می گذارید (۳۵ درصد میزان واکنش). در عین حال، در ایجاز افراط نکنید. نرخ واکنش ایمیل هایی که از ۵۰ کلمه کوتاهتر هستند چیزی نزدیک به ۴۴ درصد است.

۸۰ درصد افرادی که ایمیل شما را باز می کنند آن را به صورت کلمه به کلمه نمی خوانند، بلکه به یک مرور کلی اکتفا می کنند. به همین دلیل است که تک تک مولفه های ایمیل شما باید ارزش آفرین باشد. از قانون «یک» پیروی کنید، متن ایمیل را به نحوی تنظیم کنید که هر جمله برای خود وزن داشته باشد و زوایدی که فقط طول ایمیل را افزایش می دهند و در عین حال تمرکز مخاطب را به هم می زنند را حذف کنید.

 

ساده و سرراست بنویسید

همانطور که می دانید امروزه مردم به دنبال اطلاعات ارزشمند هستند و آن اطلاعات را هم به این شکل می خواهند: هلو برو توی گلو! این به آن معنی است که خوانندگان هیچ علاقه ای به خواندن متن های سنگین و گره گشایی از پیچیدگی و ابهام ندارند. به منظور تبدیل یک مشتری بالقوه به مشتری بالفعل باید او را به وسیله یک زبان آشنا و متناسب خطاب کنید که با لحن برند شما هماهنگی دارد.

نوشتن به یک زبان ساده و سر راست باعث می شود که پیام برای خواننده قابل هضم تر و سودمندتر باشد. مطالعه بومرنگ که در بالا به آن اشاره شد در این زمینه نیز شواهد قابل اتکایی را ارائه می دهد. بر اساس نتایج این بررسی، بالاترین نرخ واکنش به ایمیل هایی است که سطح خوانایی بالاتری دارند. البته همه اینها به معنی آن نیست که باید سطح ارتباطات ایمیلی خود را به کف بچسبانید، اما در هر صورت متن های ساده و غیررسمی نسبت به متن های انشایی رسمی ۱۷ درصد نرخ واکنش بیشتری دارند.

 

 

اصل سادگی

به طور کلی در متن ایمیل و در بسیاری از قسمت های زندگی لازم و مهم است که از ایجاد پیچیدگی بر حذر باشید. مشخص کردن یک هدف منفرد و واضح برای مخاطبی که خصوصیات وی به خوبی تعریف شده به شما این قدرت را می دهد که میزان بازشدن و نرخ کلیک ایمیل خود را افزایش بدهید. هرس کردن متن ایمیل به نحوی که تا جایی که امکان دارد موجز و جذاب باشد باعث افزایش میزان واکنش مخاطبان نسبت به آن می شود. به علاوه، نوشتن ساده و سرراست باعث می شود که خواننده برای درک پیام تان نیازی به فشارآوردن به مغز خود نداشته باشد و به راحتی ارزش و منفعتی که شرکت شما ارائه می کند را درک کند.

 

حرف آخر

امروزه کاربران فضای مجازی بیشتر از گذشته بی صبر و حوصله شده اند و وجود دریایی از اطلاعاتی که با یک جستجوی ساده (غالباً به صورت رایگان) در اختیار آنها قرار می گیرد باعث می شود که امیدی به تغییر این وضعیت نداشته باشیم. در حال حاضر، ساده و خلاصه نسبت به پیچیده و طویل طرفداران بیشتری دارد و اگر به دنبال جذب مشتری بالقوه و تبدیل وی به مشتری بالفعل هستید چاره ای به جز تکیه بر اصل سادگی ندارید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *