چرا تلگرام فیلتر شد؟

چرا تلگرام فیلتر شد؟
  • 1396/10/17
  • محمدرضا مرتضایی
  • 0

در هفته گذشته فضای مجازی کشور بر اثر فیلتر شدن دو شبکه اجتماعی اینستاگرام و تلگرام، به شدت ملتهب شد و کار به جایی رسید که حتی فیلتر تلگرام و اینستاگرام با واکنش نمایندگان مجلس و کارشناسان اقتصادی نیز همراه شد چرا که کسب و کارهای زیادی با این دو گره خورده اند اما به دلایلی که بیشتر جنبه امنیتی داشتند، هر دو فیلتر شدند ولی پس از چند روزف اینستاگرام مجدداً به صحنه بازگشت اما هنوز خبری از رفع فیلتر تلگرام نیست! در ادامه به بررسی همه دلایلی که می تواند باعث فیلتر شدن تلگرام شده باشد می پردازیم.

اختلال در رهبری معترضین خیابانها

به نظر می رسد یکی از مهمترین دلایل فیلتر تلگرام، اخلال در شبکه هماهنگی گروهی از معترضین که با هدف خاصی در خیابانها حضور داشتند بود چرا که یک کانال تلگرامی در واقع به معترضین سمت و سو می داد و با درخواست وزیر ارتباطات، آن کانال تلگرام چندین بار مسدود شد اما مجدداً با قبول مقررات تلگرام با نامی دیگر به صحنه برگشت که طبق گمانه زنی ها، همین عامل از مهمترین دلایل مقامات مسئول برای فیلتر تلگرام بوده است.

 

قطع ارتباطات امن معترضین سازماندهی شده

در تلگرام، ویژگی وجود دارد به نام چت محرمانه که افراد در بالاترین سطح امنیتی می توانند بدون اینکه صحبتهایشان شنود شود، از این امکان برای ارتباط برقرار کردن با یکدیگر استفاده کنند.چندی پیش بود که اعضای داعش با استفاده از این امکان موفق شدند بدون رهگیری شدن در اروپا، چند عملیات تروریستی انجام دهند که البته پس از مطلع شدن تلگرام، تمام این افراد و کانالهای منتسب به آنها مسدود شدند. در اتفاقات اخیر ایران نیز این ظن می رفت که عده ای برای هماهنگی برای اغتشاشات از این ویژگی تلگرام در حال استفاده هستند چرا که مکالمات رد و بدل شده بین آنها قابل رهگیری نبوده و سیستم اطلاعاتی کشور قادر به شناسایی افراد خاطی نبود.

 

تن ندادن تلگرام به خواسته های مقامات ایرانی

پس از اینکه مدیر تلگرام پس از بررسی هایی که انجام دادند متوجه صحت ادعای وزیر ارتباطات در مورد ترویج خشونت کانال امدنیوز در تلگرام شد، این کانال مسدود شد اما به گفته پاول دوروف، مسئولین ایرانی پس از آن درخواست، درخواستهای دیگری مبنی بر مسدود کردن کانالهای تلگرامی داشتند که اینبار با مخالفت تلگرام رو به رو شده بود.

 

نبودن سرورهای تلگرام در ایران

یکی از دلایل بلند مدتی که همواره نام تلگرام را در خظر فیلتر شدن قرار می داد، نبود سرورهای این شبکه اجتماعی در کشور بود که با توجه به اتفاقات اخیر و شناسایی نشدن عوامل اصلی اتفاقات خیابان ها، این بار مسئولین تصمیم گرفتند تا نسخه تلگرام را برای همیشه بپیچند.

 

چرا مردم تلگرام را به بقیه پیام رسانها ترجیح می دهند؟

نکته ای که مشخص است، در هیچ کجای دنیا کاربارن دوست ندارند توسط دولتها و یا هر نهاد دیگری مورد رصد قرار بگیرند و به نوعی تجسس شوند و هرگاه حرف ازتجسس هر شبکه اجتماعی در امور خصوصی کاربران در کشوری مثل آمریکا مطرح شده و یا در اختیار قرار دادن اطلاعات شخصی کاربران واتس اپ و فیسبوک به اروپایی ها مشخص شده، موجی از اعتراض و کاهش در تعداد کاربران آن شبکه اجتماعی را در بر داشته است. این قضیه در ایران نیز صدق می کند و کاربران عادی و معمولی این شبکه های اجتماعی اصولاً ترجیح می دهند از پیام رسانهای خارجی استفاده کنند تا موارد امنیتی حفظ اطلاعات شخصی خود را رعایت کرده باشند و به همین دلیل هم است که اقبالی به پیام رسان های داخلی از خود نشان نمی دهند. از طرفی سرعت و امنیتی که تلگرام دارد را هیچ یک از پیام رسانهای مشابه خارجی ندارند چه برسد به موارد داخلی!

چرا فیلتر تلگرام بی معنی است؟

اما در مورد فیلتر شدن تلگرام باید گفت که جدای از اختلالی که در کسب و کار بسیاری از بیکاران کشور و کسب و کارها به وجود آمده این موضوع با وجود انواع و اقسام فیلترشکنهایی که در بازار وجود دارد، عملاً بی معنی تلقی می شود چرا که همین حالا نیز بسیاری از کاربران طبق معمول در کانالهای تلگرامی خود فعال هستند و حتی بسیاری از خبرگزاریهای دولتی و یا برنامه های تلویزیونی مثل نود نیز همچنان در کانالهای تلگرامی خود پست می گذارند و همه چیز بر طبق روال عادل در جریان است! پس عملاً فیلتر شدن تلگرام، راهکار حل مشکل به وجود آمده نبوده و نیست چرا که اگر هدف اختلال در سازماندهی معاندین بوده باشد، این امکان از طریق شبکه های اجتماعی دیگر نیز فراهم است و فیلتر تلگرام باعث نمی شود که افراد دیگر با هم در ارتباط نباشند چرا که تلگرام، تنها پیام رسان جهان محسوب نمی شود.

در پایان به نظر می رسد بهتر است مسئولین امر قبل از اینکه پاول دوروف نسخه غیرقابل فیلتر تلگرام که از فناوری مدرن بلاکچین استفاده می کند را روانه بازار کند، خود به رفع فیلتر این پیام رسان اقدام کنند چرا که در آنصورت با هیچ روش و ترفندی قادر به فیلتر این پیام رسان نخواهند بود و شرایطی در فضای مجازی پیش خواهد آمد که اگر مثلا الان پس از فیلتر تلگرام ۷۰ درصد کاربران و کانالهای تلگرامی مجدداً فعال شده اند و به تلگرام بازگشته اند اما با عرضه نسخه جدید تلگرام، ۱۰۰ درصد کاربران این پیام رسان بازخواهند گشت و عملاً حرف از فیلترینگ بی معنی خواهد بود.
فیلتر تلگرام یعنی سوزاندن تر و خشک با همدیگر چرا که به خاطر تخلف عده ای معدود، اکثریتی که در حال استفاده صحیح از این پیام رسان بودند مجازات می شوند و به نوعی پاک کردن صورت مسئله است.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *