۶ مسئله ی ریاضی ساده که هیچ کس نمی تواند آن ها را حل کند

۶ مسئله ی ریاضی ساده که هیچ کس نمی تواند آن ها را حل کند
 • 1396/11/8
 • مهری ایران دوست
 • 63

همه ی ما می دانیم که ریاضی مبحثی واقعا دشوار است. در واقع، ریاضی آن قدر دشوار است که دانشنامه ی ویکیپدیا صفحه ی مخصوصی را به مسائل ریاضی حل نشده اختصاص داده است، هرچند در طول تاریخ نوابغ بسیاری روی آن ها کار کرده اند.

اما طبق اظهارات اَوِری تامپسون یکی از روزنامه نگاران و نویسندگان مجله ی Popular Mechanics به نظر می رسد برخی از این مسائل بسیار ساده باشند. در واقع برخی از این مسئله ها به قدری ساده هستند که هر فردی با داشتن دانش پایه و ابتدایی ریاضی می تواند به آن ها پاسخ دهد. متأسفانه، اثبات این پاسخ ها آن قدرها ساده به نظر نمی رسد.

گویا آی‌تی – با مرور فهرستی که تامپسون از این مسائل تهیه کرده است، ما به برخی از این مسائل گمراه کننده اشاره می کنیم.

مسئله ی اعداد اول دوقلو یا جفت

اعداد اول، اعداد خاص و جادویی هستند که تنها بر عدد ۱ و خودشان قابل قسمت می باشند. تا جایی که ما می دانیم، تعداد این اعداد نامحدود است و مدت ها است که ریاضی دانان تلاش می کنند بزرگترین عدد اول بعدی را پیدا کنند.

با این حال، تعداد زیادی عدد اول وجود دارند که اختلاف آن ها برابر با ۲ است: مانند ۴۱ و ۴۳٫ با بزرگتر شدن اعداد اول یافتن این جفت عددها دشوارتر می شود، اما بر اساس نظریه ها تعداد این اعداد باید نامحدود باشد…و مشکل اصلی آن است که هیچ کس تاکنون نتوانسته است این نظریه را اثبات کند.

مسئله ی جابه جایی کاناپه

این مسئله چیزی است که اکثر ما به نوعی با آن مواجه شده و دست و پنجه نرم کرده ایم – برای مثال زمانی که شما آپارتمان خود را تغییر می دهید و می خواهید کاناپه یا مبل دو یا سه نفره ی خود را به خانه ی جدید منتقل کنید، ابتدا باید این مبل بزرگ را از مسیر راهرو یا راه پله از گوشه ای نود درجه عبور دهید و آن را در پذیرایی خانه قرار دهید.

The Moving Sofa

به جای آنکه انجام این کار منصرف شوید و یک صندلی راحتی و کیسه ای (Beanbag) بخرید، ریاضی دانان می خواهند بدانند بزرگترین کاناپه ای که صرف نظر از شکل آن،  عبور دادن آن از یک گوشه ی نود درجه ممکن است، چه ابعادی دارد؟ (البته آن ها مسئله را به صورت دو بعدی مطرح می کنند).

تامپسون در این رابطه چنین توضیح می دهد:

“بزرگترین مساحتی که امکان عبور آن از یک گوشه وجود دارد، ثابت کاناپه یا  Sofa Constant نامیده می شود.

هیچ کس نمی داند که این مساحت دقیقا چقدر است، اما ما کاناپه های بسیار بزرگی داریم که از گوشه ها عبور داده شده اند و به همین دلیل می دانیم که مساحت مد نظر حداقل به اندازه ی سطح آن ها بزرگ است. علاوه بر این ما کاناپه هایی را بررسی کرده ایم که امکان عبور آن ها از گوشه وجود نداشته است و می دانیم که مساحت مد نظر ما باید کوچکتر از این مقادیر باشد. با توجه به مطالب فوق، ثابت کاناپه باید چیزی بین ۲٫۲۱۹۵ و ۲٫۸۲۸۴ باشد.”

احتمالا راس در سریال دوستان (Friends)  آرزو کرده است کاش کسی او را از این موضوع با خبر می کرد.

 

حدس اثبات نشده ی کولاتز

مسئله یا حدس کولاتز یکی از معروف ترین مسائل ریاضی حل نشده است، زیرا پاسخ این مسئله آن قدر ساده است که شما می توانید آن را به کودکانی که در مدارس ابتدایی درس می خوانند نیز توضیح دهید و موضوع جالب آنکه احتمالا این کودکان علاقه مند می شوند به دنبال یافتن پاسخ این مسئله بروند.

این مسئله را می توان به این صورت توضیح داد:

یک عدد را انتخاب کنید. این عدد می تواند هرچیزی باشد.

اگر عدد انتخابی شما زوج است، آن را بر دو تقسیم کنید. اگر این عدد فرد است، آن را سه برابر کرده و سپس با یک جمع کنید. حالا این گام ها را برای عدد جدید تکرار کنید. اگر این روند را ادامه دهید، در نهایت به عدد ۱ می رسید (می توانید همین حالا آن را در ذهن خود امتحان کنید.)

شاید این یک امر بدیهی به نظر برسد، اما در حقیقت همیشه نتیجه ی نهایی عدد ۱ است. با این حال، مسئله ی اصلی آن است که اگرچه ریاضی دانان نشان داده اند این روند برای میلیون ها عدد درست است، هنوز نتوانسته اند عددی را پیدا کنند که از این قانون تبعیت نکند.

تامپسون در این باره توضیح می دهد:” ممکن است یک عدد بسیار بزرگ وجود داشته باشد که با ادامه ی این روند به سمت بی نهایت میل کند یا حتی عددی که در یک حلقه ی تکراری گرفتار شده و هرگز به ۱ نرسد. اما هیچ کس تا به حال نتوانسته است این حدسیات را به طور قطعی اثبات کند.”

مسئله ی بیل (Beal)

مسئله ی بیل به بیان ساده چنین توضیح داده می شود.:

اگر  باشد، و A، B، C، x، y و z همگی اعداد صحیح مثبت (اعداد بزرگتر از ۰) باشند، آن گاه A، B و C باید یک مقسوم علیه اول مشترک داشته باشند.

داشتن یک مقسوم علیه اول مشترک، به معنای آن است که هر سه ی این اعداد باید به یک عدد اول مشخص قابل تقسیم کردن باشند. برای مثال، ۱۵، ۱۰، و ۵ یک مقسوم علیه اول مشترک دارند و آن عدد ۵ است.

تا به اینجا همه چیز ساده به نظر می رسد و چیزی فراتر از آنچه که در جبر دبیرستان به شما آموزش داده شده نیست.

اما مسئله ی اصلی چیست؟ ریاضیدانان تاکنون نتوانسته اند معادله ی بیل را برای اعداد x، y و z بزرگتر از ۲ حل کنند.

برای مثال، بیایید اعداد ۱۵، ۱۰ و ۵ را که مقسوم علیه مشترک آن ها ۵ است امتحان کنیم…

۵۱+۱۰۱ =۱۵۱ 

 اما برای توان ۲ خواهیم داشت:

 ۱۵۲≠۵۲+۱۰۲

برای حل این مسئله یک جایزه‌ی یک میلیون دلاری در نظر گرفته شده است و شرط برنده شدن آن است که یک اثبات کارشناسی شده برای این مسئله ارائه کنید… می توانید از همین حالا دست به کار شوید.

مسئله ی مربع های ترسیم شده

برای حل این مسئله باید مداد به دست بگیرید و شکلی را ترسیم کنید. روی یک برگ کاغذ، یک حلقه ترسیم کنید – لزومی ندارد که این حلقه شکل خاصی داشته باشد، و هر حلقه ی بسته ای که از خود عبور نکند قابل قبول است.

مسئله ی ترسیم مربع در حلقه

بر اساس فرضیه ی مربع های ترسیمی، شما باید بتوانید درون این حلقه مربعی رسم کنید که هر چهار گوشه ی آن مانند شکل بالا با حلقه تماس داشته باشند.

شاید ابتدا ترسیم این مربع ساده به نظر برسد اما اگر بخواهیم از دیدگاه علم ریاضی بحث کنیم، این حلقه می تواند شکل های بسیار متنوعی داشته باشد و تاکنون کسی نتوانسته است با قطعیت اثبات کند که آیا برای هرکدام از آن ها، مربعی وجود دارد که گوشه هایش با حلقه ها در تماس باشد؟

تامپسون در این باره می نویسد:” این مسئله برای چندین شکل دیگر، نظیر مثلث و مستطیل حل شده است. اما مسئله ی مربوط به مربع ها تا حدی دشوار به نظر می رسد و تاکنون هیچ ریاضیدانی نتوانسته است آن را اثبات کند.”

مسئله ی گلدباخ

مسئله یا حدس گلدباخ مشابه حدس جفت عددهای اول، مسئله ی دیگری در مورد اعداد اول است که ساده به نظر می رسد و به دلیل راحتی بسیار آن در عین گمراه کنندگی معروف شده است. پرسش اصلی در این مسئله به این صورت است: آیا هر عدد زوج بزرگتر از ۲، مجموع دو عدد اول است؟

در نگاه اول بدیهی به نظر می رسد که پاسخ این پرسش، مثبت است؛ برای مثال  ۳+۱= ۴، ۵+۱= ۶ و … .

اما علی رغم سال ها تلاش ریاضیدانان، هنوز هیچ کس نتوانسته است اثبات کند که این فرضیه همیشه درست است.

واقعیت آن است که با بزرگتر شدن اعداد انتخاب شده، ممکن است با عددی مواجه شویم که مجموعی از دو عدد اول نباشد… یا تمامی قوانین و منطقی که تا به این جا مد نظر داشته ایم را زیر سوال ببرد. اما می توانید مطمئن باشید که ریاضیدانان تا زمانی که این عدد را پیدا نکنند، دست از تلاش بر نخواهند داشت.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 63 دیدگاه
 1. آیا هر عدد زوج بزرگتر از ۲، مجموع دو عدد اول است؟

  در نگاه اول بدیهی به نظر می رسد که پاسخ این پرسش، مثبت است؛ برای مثال ۳+۱= ۴، ۵+۱= ۶

  مگه یک عدد اول ؟؟؟؟؟؟

  1. گفته مجموع دو عدد اول نگفته که دو عدد اول غیر تکراری . ۴=۲+۲ و یا ۶=۳+۳ اگه بدون تکرار میگفت حرف شما درست بود

  2. از جواب مضحکی ک ادمین بهت داد کلی خندیدم. حرف شما درسته. یک اول نیست

  3. جواب ۲ زمانی میگه مجموع ۲ عدد اول یعنی ازاده این سوال غلطه

 2. منامروز یه کشفی کردم اونم این بود که اثبات کردم اعداد اول پایان ندارند

 3. برای سوال اولی خب صفر زوجه تقسیم بر دو همون صفر پس هر چقدر تکرار کنیم ۱ نمیشه اینم جواب

  1. سوگل خانوم محترم
   منم این نظر رو دارم به نظرت میشه؟

  2. عزیز صفر به عنوان مبدا در نظر گرفته میشه و نه زوج هست نه فرد مث صفر منفی نه مثبت و هر اثباتی مبنی بر حرف شما اومده نقض شده

  3. صفر زوج نیست زوج و فرد برای اعداد طبیعی تعریف میشه

  4. صفر زوج نیست!!
   صفر نه زوجه نه فرد شما نباید ۰ رو در نظر بگیری وگرنه اگه اینطور بود که ریاضی دانان تو ۲ دقیقه حل کرده بودن که!

  5. سلام
   نگفته که اعداد حسابی که صفر جزءش باشه گفته اعداد طبیعی یعنی از یک تا الا آخر

  6. نابغه جان اولا که سوال دوم ثانیا اینکه اینجا کامل ننوشته این برای اعداد بزرگتر مساوی یک هست اگه اونطوری باشه منم میگم منفی ۳ . منفی سه عدد فرد منفی هست و در سه به علاوه یک میشه منفی ده این روندو انجام بدیم به یک نمیرسیم واقعا ریاضی‌دان هارو انقدرخنگ فرض کردین؟

  7. باسلام خدمت شما
   شما هر عددی رو تقسیم بر عدد دیگری بکنید جواب صفر نمیشود جواب در نهایت ۱ میشود
   پس جواب شما نادرست است
   باتشکر

  8. صفر نه ولی خود یک میشه عدد من یک هستش تقسیم بشه دیگه به خود یک نمیرسه ✌️

  9. سوگل خانم محترم خو فقط ۰ زوج نیس عزیز من

  10. درسته که ۰ زوجه، اما ۰ تو خیلی از مسائل استثنا میشه و علاوه بر این ۰ نه مثبته نه منفی. همچنین ممکنه این مسئله فقط با ۰ به یک نرسه، اما با هر عدد زوج دیگه ای جوابش درست در بیاد و ثابت نشده که غیر ۰ آیا عدد دیگه ای میشه پیدا کرد، یا نه (و منفی هم نباشه). من نمیتونم اثبات کنم، فقط نظرم ابنه که چون فرد در فرد میشه فرد و فرد بین دو عدد طبیعی زوج قرار داره
   پس این چرخه شاید درست باشه.

  11. گفته اعداد زوج بالای ۰. ریاضی دانا خنگ که نیستن نفهمن ۰ هم زوجه ولی نمیخوره. فقط اعداد مثبت زوج.
   بحث سر اینه که صفر عدد زوجه یا نه؟ 😐
   اعداد زوج اصلا میدونید چین؟
   زوج یا E 👈
   {۲x | x€Z}
   عدد صفر، عضو این مجموعه حساب میشه و زوجه.
   ۲x=0 x=0
   * اعداد زوج و فرد، مجموعه اعداد صحیح رو در بر میگیره یعنی نامثبت ها هم زوج و فرد دارند.
   * صفر یه عدد صحیح بین دوتا عدد صحیح ۱ و -۱ هست که فردن.
   * اعدادی که یکان ۰ یا ۲ یا ۴ یا ۶ یا ۸ داشته باشن، به ۲ بخش پذیرند و یکان ۰ هم ۰ میشه که به ۲ بخش پذیره و جوابش هم میشه ۰.
   * اعداد فرد یا O
   {۲x±۱ | x€Z}

 4. سلام ببخشید اگر توانسته باشیم یکی از این سوالات را حل کنیم جوابش را برای چه کسی باید ارسال کنیم ؟ اگر میشه لطفا راهنمایی کنید .

 5. سلام ببخشید ما چطور می تونیم جواب این سوالات را اگر بدونیم ارسال کنیم ؟؟؟؟؟

 6. صفر زوج نیست!!
  صفر نه زوجه نه فرد شما نباید ۰ رو در نظر بگیری وگرنه اگه اینطور بود که ریاضی دانان تو ۲ دقیقه حل کرده بودن که!!

  1. برادر عزیز اولا صفر زوجه اثبات هم داره قدیم میگفتن ن زوج ن فرد شرط زوج بودن رو نمیتونم اینجا توضیح بدم باید کسری بنویسم

 7. متاسفانه کشفتان ۲۳۰۰ سال پیش توی یونان کشف شده . البته اگه اثباتتان جدید باشد ارزش بررسی دارد .

 8. در اون نظریه ایی که گفت اثبات نداره ، میخوام بگم عدد ۲۲ عددیه که به ۱ نمیرسه در اخر

  1. به نظرم شما برید دوباره ریاضیو پاس کنین

  2. چرا میرسه خودم امتحان کردم فقط خیلی طولانیه

 9. وا خب صفر مگه زوج نی؟..با اون چیزی ک گفته هرکاری کنیش یک نمیشه :/
  دانشمنداهم درگیرن ها

  1. داداش این برای اعداد بزرگتر مساوی یک هست؛)) دست بردارین از فکر نکردن و حرف زدن

 10. پشمام پشمام……حدس کولاتز رو کشف کردم🤯……جواب میشه عدد ۱/۳….با ماشین حساب حساب کردم هیچ جوره تبدیل به عدد زوج نمیشه و هر چقدر ضربدر سه و به علاوه ی یک بشه دوباره فرده😐😆🙄

  1. عدد ۱/۳ نه زوجه نه فرد پس راه حل شما غلط است

 11. طبق مقاله‌ی ویکی‌پدیا
  حدس کولاتز فقط برای اعداد طبیعی هست
  یعنی شما نمیتونید اعدادی مثل ۱/۳ و ۰ رو به عنوان ورودی قرار بدید

 12. من اثبات کردم حدس کوتالز درست
  میشه با این روش حتی تا بینهایت عدد بررسی کرد که به ۱ ختم میشن
  به کی باید بگم؟

 13. سلام من این عدد را در ماشین حساب زدم خیلی طول کشید ولی در آخر به یک رسیدم

  1. تو شاد بفرست براشون بهت پاستیل میدن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *