زنگ خطر برای اندرویدهای قدیمی به صدا در آمد

زنگ خطر برای اندرویدهای قدیمی به صدا در آمد
  • 1399/8/22
  • زهرا حاجی
  • 0

بسیاری از خانواده ها بعد از شیوع کرونا و برگزاری کلاس های فرزندانشان در فضای مجازی، مجبور شدن گوشی های قدیمی را در اختیار فرزندان خود قرار دهند تا بتوانند در آموزش مجازی شرکت کنند.

 

زنگ خطر برای اندرویدهای قدیمی به صدا در آمد

برخی از والدین مجبور شدن تبلت یا گوشی دست دوم قدیمی خریداری کنند، تا فرزندشان از کلاس های مجازی عقب نمانند. در حال حاضر همه منتظر خبری بر کشف واکسن کرونا هستیم تا این ویروس همه گیر و خطرناک هر چه زودتر از بین برود. اما خبر آمد سازمان «Let›s Encrypt» اعلام کرده گوشی هایی که اندروید‌های قبل از ۷.۱ را پشتیبانی می‌کنند، از ابتدای سال میلادی جدید قادر به بازکردن برخی سایت‌های امن نیستند که این موضوع موجب نگرانی‌هایی شده است.

زنگ خطر برای اندرویدهای قدیمی به صدا در آمدآیا دیگر اندروید‌های قدیمی سایت‌ها را باز نمی‌کنند؟

خبر‌ها حاکی از آن است گواهی نامه‌ای که به گوشی‌های اندرویدی قدیمی اجازه استفاده از این امکان را می‌دهد، در تاریخ اول ژانویه ۲۰۲۱ یعنی ۱۲ دی امسال به پایان می‌رسد و خبری از تمدید مجدد این گواهی نیست.

«Let›s Encrypt» که یک سازمان خصوصی است، گواهی نامه‌های اجازه استفاده اندروید از سایت‌های معتبر را صادر می‌کند و این سازمان اعلام کرده در حال توسعه و تغییرات اساسی در گواهی نامه‌های خود است و سیگنال‌های پیش‌فرض را از ابتدای سال میلادی متوقف می‌کند و این بدان معناست که گوشی‌های اندروید قدیمی کمتر از ۷.۱ دیگر نمی‌توانند بسیاری از وب سایت‌های معتبر مثل سایت بسیاری از خبرگزاری ها، بانک ها، موسسات اداری و … را باز کنند!

شاید برایتان جالب باشد بدانید این اتفاق درحالی قرار است رخ دهد که هنوز ۳۳.۸ درصد از دستگاه‌های اندرویدی با نسخه‌های کمتر از اندروید ۷.۱ کار می‌کنند و این موضوع می‌تواند برای آن‌ها مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد.

زنگ خطر برای اندرویدهای قدیمی به صدا در آمد

آیا فایرفاکس می تواند ناجی گوشی‌های قدیمی باشد؟

درست است که این شرکت خصوصی اجازه دسترسی به سایت‌های معتبر را برای اندروید‌های قدیمی محدود می‌کند، اما برای این که بتوانید بازهم به این سایت‌ها دسترسی داشته باشید، دو راه پیش روی شماست:

۱- اندروید گوشی خود را ارتقا دهید

البته با توجه به سیاست‌های گوگل در انتشار آپدیت‌های اندروید ممکن است بازهم عده‌ای دچار مشکل شوند، شاید هم کارخانه سازنده گوشی آپدیتی در نظر نگرفته باشد.

۲- به جای مرورگر گوشی، اپلیکیشن «Firefox» را نصب کنید

دلیل این توصیه این است که مرورگر فایرفاکس از گواهی نامه‌های مختص به خود استفاده می‌کند و اندروید قدیمی را با این مشکل روبه‌رو نخواهد کرد.

اما بهتر است بدانید ممکن است با انقضای این گواهی نامه، برخی از اپلیکیشن‌های گوشی تان هم با مشکل روبه رو شوند. پس اگر می‌خواهید از تمام عملکرد گوشی که در اختیار دارید استفاده کنید بهتر است بی خیال گوشی قدیمی تان شوید و گوشی خود را ارتقا دهید.

 

 

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *