پیروزی بایدن بر ترامپ و خوشحالی صنعت فناوری چین

پیروزی بایدن بر ترامپ و خوشحالی صنعت فناوری چین
  • 1399/8/23
  • محمدرضا مرتضایی
  • 0

یکی از اهداف اصلی ترامپ در جنگ با پکن، صنعت فناوری چین بود، چینی ها امیدوارند پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، زمینه ساز روابط سازنده تری میان این دو کشور شود. این در حالیست عده ای معتقدند احتمال دارد رقابتها کمتر شود.

 پیروزی بایدن سبب خوشحالی صنعت فناوری چین

مدیران و تحلیلگران چینی اظهار می کنند دوره چهار ساله ریاست جمهوری دونالد ترامپ به صنعت فناوری اهمیت خودکفایی را آموخت و تصمیم چین برای بهبود قابلیت های فناوری داخلی تغییری نخواهد کرد.

فانگ شینگ دانگ، مدیر کنسرسیوم اینترنت و جامعه در دانشگاه ارتباطات ژیجیانگ اظهار کرد: هنگامی که بایدن قدرت را بدست بگیرد، شرکت های فناوری در چین ممکن است اندکی آسودگی خاطر پیدا کنند. حداقل تصور می رود آمریکا از گشایش و احترام به رقابت منصفانه و نوآوری حمایت کند. با این حال در عرصه فناوری پیشرفته، رقابت و نظریه بازی پایان نخواهد یافت و در یک دهه آینده، چین و آمریکا در قابلیت های نوآوری واقعی به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت.

غول های فناوری چینی نظیر هواوی، بایت دنس و تنسنت هولدینگز شاهد مختل شدن زنجیره تامین جهانی یا مانع تراشی در راه تلاش های توسعه جهانی بوده اند و با تحریم های دولت ترامپ روبرو شده اند که آنها را به عنوان ریسک امنیت ملی اعلام کرد.

پس از دستور ترامپ برای واگذاری فعالیت های برنامه ویدیویی تیک تاک در آمریکا یا ممنوعیت آن، شرکت بایت دنس در حال نهایی کردن یک توافق اولیه برای ایجاد یک شرکت جدید با شرکت های والمارت و اوراکل به منظور نظارت بر فعالیت های تیک تاک در آمریکاست.

شرکت هواوی که بزرگترین سازنده تجهیزات مخابراتی و تلفن هوشمند در جهان است در نتیجه محدودیت های تجاری آمریکا با مشکلاتی برای خرید تراشه و کمبود قطعات مورد نیاز برای تولید تلفن های هوشمند روبرو شده است.

این در حالیست که حتی در خود آمریکا مدیران عامل شرکت های فناوری و مفاخر سیلیکون والی نظیر جف بزوس، مدیرعامل آمازون، بیل گیتس، موسس مایکروسافت و برد اسمیت، رییس مایکروسافت هفته جاری از پیروزی جو بایدن، رییس جمهور منتخب آمریکا و کامالا هریس، معاون وی استقبال کردند.

 

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *