ایده نو: عکاسی صنعتی چیست؟

ایده نو: عکاسی صنعتی چیست؟
 • 1400/7/4
 • رقیه کُرد
 • 0

عکاسی صنعتی به دلیل اهمیت و حساسیتی که دارد، باید توسط عکاسان حرفه‌ای و آن‌هایی که در زمینه تهیه عکس‌های حرفه‌ای تجربیات مفیدی را دارند انجام شود. از طرفی به دلیل ارتباط با محصولات صنعتی، نیاز است این عکاسان در زمینه صنعت از اطلاعات مفیدی نیز برخوردار باشند.

دنیای عکاسی صنعتی

زمانی فرا می‌رسد که شرکت‌ها و سازمان‌ها باید از تجهیزات خود مانند تاسیسات، ماشین آلات، سازه‌های ساختمان و بسیاری موارد دیگر عکس تهیه نمایند. برای دستیابی به این هدف، شرکت‌ها باید با یک متخصص عکاسی صنعتی ایده نو مشورت کنند. این کار به قدری حرفه‌ای است، که فقط منتهی به استفاده از دوربین ۱۶ مگاپیکسلی یا حتی دوربین‌های DSLR معمولی نمی‌شود. در این کار تعیین زاویه مناسب بسیار مهم است، به طوری که تمام قسمتهای لازم ماشین آلات به طور واضح باید ضبط و نمایش داده شوند.

عکاسی صنعتی کاری نیست که هر کسی بتواند آن را انجام دهد. این نیاز به مهارت‌های یک عکاس ماهر دارد که می‌داند چگونه عکس‌های صنعتی مناسب تهیه نماید. چه برای یک بروشور و چه برای یک پیشنهاد یا برای مطالعه مطالب خبری، به همکاری با عکاسی حرفه‌ای نیاز خواهید داشت. در این مقاله دلیل آن را بیان نموده ایم. پس با ما همراه باشید.

عکاسی صنعتی کفش

دوربین‌های حرفه‌ای برای عکاسی صنعتی

همه عکاسان، صرف نظر از زمینه تخصص خود از دوربین‌های حرفه‌ای درجه یک استفاده می‌کنند. در نتیجه عکاسان صنعتی فقط از بهترین دوربین‌هایی استفاده می‌کنند که قادر به تولید تصاویر با وضوح بالا هستند. این دوربین‌ها همچنین تصاویری واضح و عالی تولید می‌کنند. آن‌ها می‌توانند به طور استثنایی تک تک جزئیات را شرح دهند. جزئیاتی از قبیل:

 • کانتور
 • زاویه
 • قابلیت Edge
 • رنگ و غیره

می‌بینید، هرکسی می‌تواند به سادگی عکس بگیرد. اما مهم این است که چه مواردی می‌تواند در بین عکس‌های گرفته شده، عکس‌های منتخب و عالی را جدا نماید؟

دوربین‌های عکاس در کنار عوامل دیگر مانند مهارت، می‌توانند تفاوت‌ها را در نوع عکس‌های گرفته شده عکاسان به جهت عکاسی صنعتی معرفی نمایند. عکس‌ها قابلیت آن را دارند که به عنوان یک پدیده فوق العاده برای معرفی دقیق داستان و ارزش‌های کاری شمار، به تنهایی ایفای نقش نمایند.

عکاسی صنعتی و تبلیغاتی ماشین و اتومبیل

مهارت و تخصص باور نکردنی برای عکاسی صنعتی

عکاسان به جهت عکاسی صنعتی با تجربه و حرفه ای، یک روزه به این جایگاه نمی‌رسند. آن‌ها مدت زمان زیادی را صرف مطالعه و کسب تجربه و مهارت کرده تا متخصص و حرف‌ای می‌شوند. آن‌ها به طور دقیق نحوه یافتن تکنیک‌های مناسب برای کسب حداکثر مهارت را مطالعه و تمرین کرده اند. برخی از جنبه‌هایی که آن‌ها مطالعه کرده‌اند عبارتند از:

 • راه‌های تعیین دقیق زاویه
 • راه‌های ایجاد بهترین نوع از روشنایی
 • تجربه ایجاد و حضور در بهترین حالت‌ها
 • حضور در انواع حالت‌های آب و هوایی

به عنوان مثال، شرکت‌ها می‌خواستند از پالایشگاه‌های فرسوده عکس بگیرند. عکاسی از آن موارد در روز روشن به اندازه عکس گرفتن از آن‌ها در یک بعدازظهر کسل کننده و تاریک تاثیر نخواهد داشت. انتخاب این آب و هوا و این روش در واقع حاکی از تاثیر ماندگاری تصاویر گرفته شده خواهد بود. برای دستیابی به این هدف، شما به مهارت و تخصصی نیاز دارید که اکثر عکاسان به جهت عکاسی صنعتی از آن برخوردارند.

دانش فنی تخصصی برای عکاسی صنعتی

عکاسی در زمینه‌های مختلف و تخصص انجام می‌شود. عکاسی در زمینه‌های تجاری، رویدادها و عروسی و همچنین عکاسی صنعتی وجود دارد. تفاوت بین یک عکاس صنعتی با سایر عکاسان در این است که عکاس صنعتی بسیار متخصص است و دانش عمیقی در صنعت کسب کرده است. یک عکاس صنعتی معمولا دارای دانش فنی تخصصی قابل توجهی است که به او کمک می‌کند تا تشخیص دهد چه سوژه‌ای برای عکاسی مهم است و چه چیزی مهم نیست.

به عنوان مثال، اگر بخواهید یک عکاس رویداد‌های روزمره را برای گرفتن عکس از آخرین راه آهن در سیدنی استخدام کنید، ممکن است او نداند که بهترین ویژگی‌های آن راه آهن برای انتخاب سوژه عکس چیست. مطمئنا او ممکن است عکسهای خوبی بگیرد. اما تصاویر گرفته شده توسط او با عکس‌هایی که فرد متخصص و آشنا به راه آهن می‌گیرد بسیار متفاوت خواهد بود. نکته اصلی این است که اگر می‌خواهید یک عکاس برای کارهای شرکت استخدام کنید، فردی را انتخاب نمایید که از دانش فنی تخصصی مطلوبی در زمینه فعالیت‌های شما برخوردار باشد.

خدمات عکاسی صنعتی

افزایش تاثیر از تصاویر برای عکاسی صنعتی

هیچ تصویری به اندازه دیدن سوژه ها، همانطور که هستند تاثیرگذار نیست. آیا این ضرب المثل را شنیده‌اید که می‌گوید یک تصویر ارزش هزار کلمه را دارد؟ معنای این ضرب المثل می‌تواند گویای همه حرف‌ها باشد.

مهم نیست که توضیحات نوشتاری چقدر روان یا قدرتمند هستند. برخی از توضیحات نوشته شده نیز می‌توانند بسیار گرافیکی باشند. اما همه اینها به اندازه یک عکس حرفه‌ای از صحنه یا مکان تاثیر ندارد. عکاسان به جهت عکاسی صنعتی که در تهیه تصاویر صنعتی قدرتمند و حرفه‌ای می‌باشند، می‌توانند به واسطه تصاویر تهیه شده کار را به پایان رسانده و پیام لازم را ارائه دهد.

همانطور که مشخص است، استفاده از هرگونه عکاس برای تهیه عکس شرکت شما کافی نیست. کسی را انتخاب کنید که از وضعیت و شرایط صنعت و محصولات شما مطلع باشد. با این انتخاب مطمئنا، هرگز نگران ارسال پیام مناسب از روند فعالیت‌های شرکت خود به دیگران نخواهید بود.

توضیح درباره فرایند‌های انجام شده در عکاسی صنعتی

این عکاسان، از محیط‌های صنعتی عکس می‌گیرند. استفاده و تهیه این نوع عکس‌ها ممکن است در صنایع مختلف برای کاتالوگ ها، روزنامه‌ها یا در شرکت‌ها مورد استفاده قرار گرفته شود. در برخی موارد، یک عکاس صنعتی ممکن است تصاویر هنری برای گالری‌ها یا نمایش‌ها بگیرد و از صنعت به عنوان موضوع عکس‌ها استفاده کند. اکثر عکاسان صنعتی به صورت مستقل کار می‌کنند و کار را از مشتریانی می‌پذیرند که می‌توانند از مهارت‌ها یا سبک خاص خود استفاده کنند.

اصلی‌ترین کاری که یک عکاس صنعتی انجام می‌دهد این است که برای مشتریان و فعالان در حوزه صنعتی عکس بگیرد. این مشتریان ممکن است برای اهداف مختلف به عکس نیاز داشته باشند و یک عکاس برای ارائه تصاویر مناسب باید به آنچه مشتری می‌خواهد توجه نماید. عکاس صنعتی ممکن است برای تبلیغات عکاسی تبلیغاتی بگیرد، که باید در تصاویر از سوژه‌های مناسب به جهت فروش استفاده نماید. یک مشتری همچنین ممکن است به عکس‌هایی نیاز داشته باشد که بدون سوء ظن هنری، ظاهر واقعی یک سوژه را نشان دهد و عکاسان باید بتوانند سبک‌های خود را مطابق با نیازهای مشتری تنظیم کنند.

همچنین ممکن است مجموعه‌ای از عکس‌ها توسط یک عکاس صنعتی به منظور ثبت یک فرآیند صنعتی ایجاد شوند. این ممکن است به معنای گرفتن عکس برای هر مرحله مورد نیاز برای تولید محصول یا عکس‌هایی باشد که هر قسمت از کارخانه، پالایشگاه یا نیروگاه را نشان می‌دهد. پروژه‌های بزرگ ساختمانی را می‌توان از طریق یک سری عکس که توسط یک عکاس صنعتی گرفته شده است، ثبت کرد.

برخی از عکاسان صنعتی از سوژه‌های صنعتی برای تهیه تصاویر هنری استفاده می‌کنند. آن‌ها ممکن است از زاویه دید و نورپردازی برای ایجاد یک موضوع معمولی جدید یا غیر معمول استفاده کنند. در بیشتر موارد، این نوع عکس‌ها در گالری‌ها یا موزه‌ها نمایش داده می‌شوند، اگرچه برخی از آن‌ها را می‌توان در کتاب‌ها و مجلات نیز یافت.

برای عکاسی از موضوعات صنعتی، یک عکاس صنعتی به انواع ابزارهای مختلف نیاز دارد. دوربین با کیفیت مهمترین ابزار برای عکاسی است. اکثر عکاسان حرفه‌ای صنعتی از دوربین رفلکس دیجیتال تک لنز استفاده می‌کنند. علاوه بر این، یک لنز با زاویه دید گسترده برای ضبط سوژه‌های بزرگ مانند ساختمانهای صنعتی یا ماشین آلات مورد نیاز است. همچنین ممکن است از تجهیزات نورپردازی برای تنظیم احساس یک سوژه یا جلب توجه به قسمت خاصی از تصویر استفاده شود.

منبع: عکاسی صنعتی ایده نو

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *