آموزش کامل پیگیری پرونده در دیوان عالی کشور

آموزش کامل پیگیری پرونده در دیوان عالی کشور
 • 1401/4/6
 • گویا آی تی
 • 5

آموزش کامل پیگیری پرونده در دیوان عالی کشور

تمامی پرونده‌هایی که به دیوان عالی کشور ارسال می‌شوند، به‌دقت مورد بررسی قرار خواهند گرفت؛ ازاین‌رو برخی از پرونده‌ها تأیید شده و برخی دیگر بنا به دلایل مختلفی رد خواهند شد؛ به این دلیل تمامی متقاضیان باید با روند پیگیری پرونده در دیوان عالی آشنا باشند.

دیوان عالی کشور شرایطی را مهیا کرده است تا تمامی افراد فارغ از هویت آن‌ها، بتوانند بر مسیر رسیدگی به پرونده خود نظارت کنند. ما در ادامه به‌صورت کامل در خصوص پیگیری پرونده در دیوان عالی کشور صحبت می‌کنیم.

 

امکان پیگیری پرونده‌های به‌خصوص توسط دیوان عالی کشور

پیگیری پرونده در دیوان عالی

دیوان عالی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نهادهای کشور ایران در خصوص رسیدگی به پرونده‌های مختلف است. البته باید به این نکته اشاره کرد که تنها پرونده‌های به‌خصوصی برای رسیدگی و پیگیری به چنین دیوانی ارسال می‌شوند. از جمله این پرونده‌ها می‌توان به رأی‌های صادر شده از سوی دادگاه‌های دیوان عالی اشاره کرد. هرگاه پرونده‌ای به این دیوان ارسال شود، پرونده بدون حضور طرفین بررسی خواهد شد.

نتیجه این پرونده نیز به دو صورت رد و یا تأیید رأی فرجام خواهد بود. اما سؤال بسیار اساسی که در ذهن افراد به وجود می‌آید این است که پیگیری پرونده در دیوان عالی به چه صورت خواهد بود؟ باید بدانید که دیوان عالی برای رفاه حال مراجعه‌کنندگان خود، سامانه‌هایی را برای پیگیری پرونده‌ها قرار داده است. فرد می‌تواند با مراجعه به این سامانه‌ها پیگیری پرونده در دیوان عالی را مورد بررسی قرار دهد.

با روش‌های پیگیری پرونده در دیوان عالی کشور آشنا شوید

روش‌های پیگیری پرونده در دیوان عالی کشور

همان‌طور که در قسمت قبل نیز اشاره شد، امکان پیگیری پرونده در دیوان عالی کشور وجود دارد. در زمان‌های گذشته پیگیری پرونده‌های موجود در دیوان عالی تنها به‌صورت حضوری امکان‌پذیر بود. بدین صورت هرکسی که قصد پیگیری پرونده موردنظر خود را داشت، باید به یکی از شعبه‌های دیوان عالی کشور مراجعه می‌کرد. از آن جایی که این دیوان شعبه‌های کمی در اقصی‌نقاط ایران داشت، امکان پیگیری آن برای همه مهیا نبود.

آن دسته از افرادی هم که قصد پیگیری پرونده در دیوان عالی را داشتند باید مشقات زیادی را پشت سر می‌گذاشتند؛ ازاین‌رو در سال‌های جدید و به لطف تمهیداتی که در دولت الکترونیک ایجاد شده است، امکان پیگیری پرونده به‌صورت آنلاین ایجاد شده است. دیوان عالی کشور برای رفاه حال تمامی افراد از سامانه رسیدگی به پرونده‌های مختلف رونمایی کرده است. این سامانه که با نام سامانه ثنا شناخته می‌شود، امکان پیگیری پرونده‌های قضایی، مانند پرونده‌های موجود در دیوان عالی را مهیا کرده است.

امکان پیگیری پرونده در دیوان عالی به‌وسیله سامانه ثنا

معرفی سامانه پیگیری پرونده در دیوان عالی

در سال‌های گذشته قوه قضائیه از سامانه‌ای تحت عنوان سامانه ثنا رونمایی کرده است که امکان پیگیری تمامی پرونده‌های قضایی را مهیا می‌کند؛ ازاین‌رو افرادی که قصد پیگیری پرونده در دیوان عالی را دارند، می‌توانند به این وب‌سایت و سامانه به نشانی adliran.ir مراجعه کرده و با ورود به آن، پرونده خود را پیگیری کنند. بدین صورت برای انجام هرگونه پیگیری، دیگر نیاز به حضور فیزیکی افراد نبوده و تنها با در اختیار داشتن اینترنت می‌توان به پیگیری پرونده را صورت داد.

برای اینکه بتوانید از سامانه ثنا استفاده کنید، نیاز است تا در ابتدا در این سامانه ثبت‌نام کنید. سپس احراز هویت خود را تکمیل کرده و بعد از آن با دریافت کد کاربری و رمز عبور، می‌توانید وارد سامانه شوید. البته باید به این نکته اشاره کرد که سامانه ثنا در کنار امکان پیگیری پرونده در دیوان عالی، امکان مشاهده خلاصه پرونده، ثبت شکایت و … را نیز برای افراد مهیا کرده است. البته برای ورود به این سامانه نیاز است تا فرد در کنار داشتن شماره پرونده، رمز شخصی پرونده و همچنین ردیف فرعی را نیز در اختیار داشته باشد.

می‌توانید به کمک کد ملی خود، پرونده موجود در دیوان عالی را پیگیری کنید

پیگیری با کد ملی

افراد ازاین‌پس می‌توانند با ارائه کد ملی خود در سامانه ثنا، پیگیری پرونده در دیوان عالی کشور را انجام دهند. ازاین‌رو نیاز است تا در ابتدا وارد سامانه شوند. سپس از بالای صفحه، قسمت سمت راست، بر روی گزینه اطلاع‌رسانی برای اشخاص حقیقی کلیک کنند.

حال فرد متقاضی باید کد ملی و کد ثنا خود را وارد کند. بعد از آن امکان ورود به‌حساب کاربری فرد مهیا می‌شود. در قدم بعدی نیاز است تا شماره ۱۶ رقمی پرونده خود را در کادر مربوط به آن وارد کند. حال با کلیک بر روی گزینه “بازیابی اطلاعات” (پایین صفحه) می‌توانید جزئیات پرونده خود را مشاهده کنید.

 

پیگیری با شماره پرونده

در کنار امکان پیگیری پرونده در دیوان عالی با کد ملی، می‌توانید با شماره پرونده نیز به سامانه ثنا وارد شوید. منظور از شماره پرونده همان کد ۵ رقمی است که به طرفین شکایت اعطا می‌شود. با در اختیار داشتن چنین شماره‌ای می‌توانید به سامانه ثنا ورود پیدا کرده و بعد از آن پرونده خود را پیگیری کنید.

بدین منظور ابتدا وارد سامانه ثنا شوید. سپس در بالا صفحه سمت راست بر روی گزینه “اطلاع‌رسانی با رمز پرونده” کلیک کنید. حال کد ملی و رمز شخصی خود را وارد کرده و منتظر باشید تا برای شما پیامکی ارسال شود. با کمک رمز موقت ارسال شده از طریق پیامک می‌توانید به‌حساب کاربری خود وارد شوید. حال می‌توانید با شماره پرونده خود، جزئیات پرونده را مشاهده کنید.

 

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

دیوان عالی کشور یکی از مراجع مهم رسیدگی به شکایت و اعتراض‌ها است. پرونده‌هایی که به این دیوان ارسال می‌شوند، بعد از بررسی‌های لازم، یا تأیید شده و یا رد خواهند شد. برای پیگیری پرونده در دیوان عالی کشور، می‌توانید به سامانه ثنا به آدرس adliran.ir مراجعه کنید. در ابتدا نیاز است تا در این سامانه ثبت‌نام کرده و رمز عبور شخصی دریافت کنید پس از آن با در اختیار داشتن کد ملی و یا شماره پرونده، می‌توانید پیگیری پرونده در دیوان عالی را به سرانجام برسانید.

البته می توانید از وکیل دیوان عدالت اداری نیز کمک بگیرید تا به پیشرفت پرونده شما کمک کند.

 

سؤالات متداول

در این قسمت قصد داریم تا به پرتکرارترین و متداول‌ترین سؤالات شما در زمینه پیگیری پرونده در دیوان عالی کشور پاسخ دهیم.

 • آیا امکان پیگیری پرونده در دیوان عالی بدون مراجعه فیزیکی امکان‌پذیر است؟

بله؛ شما می‌توانید با مراجعه به سامانه ثنا به آدرس adliran.ir، پرونده موجود در دیوان عالی کشور را پیگیری کنید.

 • چگونه می‌توان پرونده موجود در دیوان عالی کشور را از طریق سامانه ثنا پیگیری کرد؟

شما می‌توانید با ارائه کد ملی، رمز شخصی، شماره پرونده و یا رمز پرونده در سامانه ثنا، پرونده موردنظر خود را پیگیری کنید.

 • آیا برای استفاده از خدمات سامانه ثنا نیاز به ثبت‌نام در این سامانه وجود دارد؟

بله؛ تمامی افرادی که می‌خواهند پرونده‌های قضایی خود، مانند پرونده‌های موجود در دیوان عالی کشور را از طریق سامانه ثنا پیگیری کنند، در ابتدا باید در این سامانه ثبت‌نام کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت زیر (وب سایت موسسه حقوقی دادیستا) مراجعه کنید.

https://www.dadista.org

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 5 دیدگاه
 1. سلام آیا پرونده های قدیمی مربوط به سالهای ۸۲ نیز قابل مشاهده تست

 2. سلام خسته نباشید
  من یک پرونده تو اجرای احکام دارم که ۸سال که هنوز به نتیجه نرسیدم. طرف در ملع عام به قصد کشتن چاقو زده فرار کرده منم که سرپرست خونه هستم تقریبا ناقص هستم و اجاره نشین هستم به من هم ضرر جانی
  وهم ضرر مالی زده پس از ۸سال سرهنگ زنگ زده با اینکه اسم فامیلی نام پدر محل سکونت و کد ملی طرف رو پیدا کردم شماره فامیل و محل سکونت خانواده اش رو ارائه دادم.میگه یه سرنخ بده .و برو پیداش کن زنگ بزن بیام بگیرم خودش هم من سرهنگ مملکت بهت محبت میکنم ها قدر منو بدون

  آیا این هست حق من
  من به کجا شکایت کنم

  1. سلام و ارادت بنده از همسر فریب خوردم و فردی شیطان صفت که با هم رابطه نامشروع داشتند و همچنان هم دست بردار نیستند شکایت کردم و البته شکایت همسر اون شخص شیطان صفت هم با شکایت بنده ادغام شده و در دادگاه های تجدید نظر در شمال شرق تهران در حال پیگیری هست ، این شخص بنیان ۳ زندگی و ۳ طفل معصوم رو به نابودی کشونده بطوری که همسر بنده دومین صید و شکار این شخص شیطان صفت هستش این دو بزه کار به ۹۹ضربه شلاق محکوم شدن آیا این حکم قابل تخفیف ویا خرید با وجه و پول هستش ؟ آیا حق و حقوق زناشویی همسر اغفال شده ی من همچنان تمام و کمال پا برجا خواهد بود (مهریه ، نفغه و……)

 3. سلام .خسته نباشید
  آیا شماره پرونده ۱۶ رقمی در کل شهرستانها
  من از پرونده پارسال بوده شماره که دارم ۱۸ رقم آیا درست یا اشتباه

 4. سلام و ارادت بنده از همسر فریب خوردم و فردی شیطان صفت که با هم رابطه نامشروع داشتند و همچنان هم دست بردار نیستند شکایت کردم و البته شکایت همسر اون شخص شیطان صفت هم با شکایت بنده ادغام شده و در دادگاه های تجدید نظر در شمال شرق تهران در حال پیگیری هست ، این شخص بنیان ۳ زندگی و ۳ طفل معصوم رو به نابودی کشونده بطوری که همسر بنده دومین صید و شکار این شخص شیطان صفت هستش این دو بزه کار به ۹۹ضربه شلاق محکوم شدن آیا این حکم قابل تخفیف ویا خرید با وجه و پول هستش ؟ آیا حق و حقوق زناشویی همسر اغفال شده ی من همچنان تمام و کمال پا برجا خواهد بود (مهریه ، نفغه و……)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *