فریلنسری چیست و چه مزایایی دارد؟

فریلنسری چیست و چه مزایایی دارد؟
 • 1401/10/20
 • گویا آی تی
 • 2

با تغییر شکل زندگی و افزایش مشغله ها، شکل شغل ها نیز در حال تغییر است. امروز بسیاری از شغل ها که در گذشته نیازمند حضور فیزیکی در شرکت بودند به صورت دورکاری انجام می شوند و این روند همچنان ادامه خواهد داشت. یکی از شغل های بسیار محبوب در دنیا که می توان آن را به صورت دورکاری از هر نقطه از دنیا انجام داد، فریلنسری نام دارد. در فریلنسری شما از نظر زمان و مکان کاملا آزاد هستید و می توانید هر زمانی که می خواهید در هر مکانی که مورد نظرتان است کار خود را انجام دهید.

همچنین با گسترش سریع کسب و کارهای اینترنتی نیاز به فریلنسر هر روز بیشتر احساس می شود. در واقع کسب و کارهای اینترنتی برای بسیاری از کارهای خود ترجیح می دهند تا از فریلنسرها کمک بگیرند و کارهای خود را تا جای ممکن برون سپاری کنید. دلیل این امر این است که برون سپاری برای این کسب و کارها هزینه کمتری خواهد داشت و اگر بتوانند نیروی متخصص برای انجام کار پیدا کنند از نظر کیفیت هم همان کیفیت مشابه یک کارمند را می توانند انتظار داشته باشند.

 

تاریخچه فریلنسری

جالب است بدانید که اولین بار از کلمه فریلنسر (Freelancer) در یک کتاب بیوگرافی به نام The Life and Times of Hugh Miller استفاده شد. بعد از آن از این کلمه در رمان معروف Ivanhoe که مبنای ساخت چند فیلم سینمایی موفق بوده استفاده شد. در هر دو کتاب کلمه فریلنسر اشاره به سربازانی داشت که در جنگ به عنوان مزدور می جنگیدند و بعدها از این کلمه برای سیاستمدارانی که هیچ وابستگی سیاسی نداشتند استفاده می شد.

 

فریلنسر کیست؟

در واقع فریلنسر (Freelancer) به افرادی گفته می شود که در حوزه های تخصصی گوناگون مثل سفارش طراحی سایت، طراحی لوگو، عکاسی، خدمات سئو و… فعالیت می کنند و با کسب و کارهای کوچک و بزرگ به صورت پروژه ای و مقطعی همکاری می کنند. در واقع یک فریلنسر برای انجام یک پروژه خاص استخدام می شود و بعد از انجام کامل پروژه و تحویل آن از شرکت جدا می شود.

فریلنسرها به این مساله افتخار می کنند که رئیس ندارند و مجبور نیستند به حرف کسی گوش کنند. در واقع این را فقط می توان یکی از چندین مزیت فریلنسری دانست و در بخش بعدی به طور کامل مزایای فریلنسری را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد.

 

مزایای فریلنسری

فریلنسینگ (Freelancing) مزایای فراوانی دارد که در ادامه به مهم ترین آنها اشاره خواهیم کرد:

 • صرفه جویی در هزینه ها

شما با فریلنسری می توانید در خانه کار کنید و به همین دلیل از هزینه های حمل و نقل و خورد و خوراک شما کاسته می شود. بنابراین می توانید درآمد بیشتری داشته باشید به این دلیل که هزینه های کمتری دارید!

 • فعالیت در حوزه مورد علاقه

اغلب فریلنسرها عاشق حوزه کاری هستند که در آن فعالیت می کنند. وقتی شما عاشق کاری باشید که انجام می دهید، گذر زمان را احساس نخواهید کرد و از تمامی لحظات زندگی خود لذت خواهید برد. در فریلنسری نیز به دلیل اینکه می توان در حوزه مورد علاقه خود شروع به فعالیت کرد، از این موهبت نیز بهرمند خواهید بود.

 • درآمد جذاب

بسیاری از فریلنسرها درآمد بیشتری نسبت به کارمندها دارند. شما به دلیل صرفه جویی که در زمان می کنید و آزادی عملی که در انجام کار دارید، می توانید چندین پروژه را با هم جلو ببرید و در مجموع درآمد بسیار بالاتری از کارمندی داشته باشید!

 • استفاده بیشتر از زمان و لذت بردن از زندگی

شما به عنوان فریلنسر خودتان رئیس خودتان هستید. بنابراین این شما هستید که مشخص می کنید چه زمانی وقت سفر رفتن یا کار کردن است. شما به عنوان فریلنسر حتی می توانید در سفر نیز کار کنید! بنابراین می توان گفت یک فریلنسر به دلیل آزادی در زمان خود از زندگی و زمان خود لذت بیشتری خواهد برد.

 • راه اندازی کسب و کار در کنار فریلنسری

به دلیل اینکه مدیریت زمان در فریلنسری با شماست و نه کس دیگر، می توانید همزمان با فعالیت به عنوان فریلنسر، کسب و کار خود را راه اندازی کنید و بعد از گسترش کسب و کار و جذب مشتریان کافی تمرکز بیشتر خود را بر روی کسب و کار خود بگذارید.

 • انتخاب به عنوان شغل دوم

یکی از مزایای فوق العاده فریلنسری این است که می توانید آن را به عنوان شغل دوم خود انتخاب کنید و به این ترتیب درآمد بیشتری داشته باشید.

 • فعالیت به صورت بین المللی

شما به عنوان فریلنسر حتی می توانید با شرکت های خارجی همکاری کنید و درآمد بیشتری داشته باشید. به عنوان مثال می توانید در پلتفرم های فریلنسری مثل Upwork.com، Freelancer.com و Fiverr.com فعالیت کنید و پروژه هایی را از خارج کشور بگیرید و انجام دهید.

 • فعالیت در چند حوزه

شما به عنوان فریلنسر می توانید در چند حوزه مختلف که در آنها تخصص کافی دارید فعالیت کنید. به عنوان مثال می توانید هم در برنامه نویسی و هم در بحث دیجیتال مارکتینگ در صورت داشتن تخصص کافی فعالیت کنید.

 

چطور یک فریلنسر موفق باشیم؟

فریلنسری نیز مانند هر شغل دیگر نیاز به رعایت یکسری اصول و نکات برای حرفه ای شدن و موفق شدن دارد. فریلنسرهایی که به این قواعد و اصول همیشه پایبند هستند معمولا درآمد و موفقیت بیشتری را نسب به سایر فریلنسرها کسب می کنند. در ادامه به معرفی این اصول و نکات خواهیم پرداخت:

 • در حوزه ای که قصد فعالیت در آن را دارید باید متخصص باشید. نداشتن تخصص کافی در یک حوزه کاری می تواند شما را خیلی سریع با شکست مواجه کند.
 • مدیریت زمان داشته باشید و به تحویل به موقع پروژه متعهد باشید.
 • قبل از پیشنهاد قیمت به کارفرما قیمت های پیشنهادی فریلنسرهای دیگر در پروژه های مشابه دیگر را بررسی کنید و یک قیمت جذاب ارائه کنید.
 • به طور پیوسته در حال یادگیری و پیشرفت باشید.
 • در تمام پلتفرم ها فعالیت داشته باشید از جمله سایت فریلنسری کارخانه (Karkhane.com)
 • نمونه کار جذاب داشته باشید تا بتوانید کارفرما را راضی کنید که پروژه را به شما بسپارد. داشتن نمونه کار جذاب در یکسری حوزه ها مثل طراحی گرافیک خیلی مهم تر است.
 • یک سایت شخصی حرفه ای داشته باشید و داخل سایت به طور کامل درباره خودتان و تخصص ها و تجربیاتتان صحبت کنید.
 • پروژه هایی که فکر می کنید برای شما کمی بزرگ هستند را قبول نکنید. با اینکار هم کارفرما ناراضی خواهد شد و هم شما اعتماد به نفس خود را از دست خواهید داد.
 • کتاب کار عمیق (Deep work) را با دقت مطالعه کنید و سعی کنید تمرکز و بازدهی کار خود را به طور مرتب افزایش دهید.
 • در شبکه های اجتماعی حضوری فعال داشته باشید و پروفایل های شبکه های اجتماعی خود را تبدیل به راهی برای جذب کارفرمایان جدید تبدیل کنید.

درآمد فریلنسری چقدر است؟

یکی از سوالات مهم در ذهن افرادی که به دنبال شروع فریلنسری هستند این است که آیا این کار درآمد خوبی می تواند برای آنها داشته باشد یا خیر. فریلنسرها در ایران در یکسری از حوزه ها درآمدهای بیشتری نسبت به حوزه های دیگر دارند. به عنوان مثال حوزه هایی مثل برنامه نویسی، دیجیتال مارکتینگ، تولید محتوا و طراحی گرافیک دارای موقعیت های شغلی و پروژه های زیادی هستند و افراد متخصص در این حوزه ها می توانند بعد از مدتی کار به درآمدهای خوبی برسند. اما در حوزه های دیگر نیز درآمد می تواند در صورت تخصص بالای فرد جذاب باشد.

به طور کلی شما در فریلنسری به دلیل در اختیار داشتن مدیریت زمان خود می توانید درآمد خود را تعیین کنید. شما حتی در کنار فریلنسری می توانید کسب و کار خود را راه اندازی کنید و از این طریق درآمد خود را افزایش دهید.

 

جمع بندی

فریلنسری در دنیای پرهیاهوی امروزی بسیار محبوب است. بسیاری از فریلنسرها از زندگی خود راضی هستند و در مقابل هستند فریلنسرهایی که دل چندان خوشی از این حرفه ندارند. دلیل این نارضایتی گاهی به شرایط اجتماعی این شغل برمی گردد که باعث می شود شما منزوی تر از گذشته باشید و از اجتماع فاصله بگیرید. گاهی نیز به دلیل اینکه اصول و نکات گفته شده رعایت نمی شود، درآمد پایین منجر به فاصله گرفتن از این شغل می شود.

به هر شکل شما قبل از ورود به دنیای فریلنسری باید تمامی مزایا و معایب آن را بررسی کنید و بعد از اینکه مطمئن شدید می توانید با شرایط کاری آن کنار بیایید کار خود را شروع کنید. شما به عنوان یک فریلنسر نباید انتظار داشته باشید که به محض ورود به این حوزه درآمد خوبی داشته باشید. فریلنسری یک فرآیند است و شما باید این فرآیند را طی کنید تا به نقطه ای برسید که زمان کافی برای انجام تمام درخواست ها و پروژه ها را ندارید و زمانی که به این نقطه رسیدید می توانید خود را یک فریلنسر موفق بدانید و کم کم به فکر تشکیل یک تیم و تاسیس یک شرکت برای انجام پروژه های بیشتر باشید.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
 1. من ۷ ساله فریلنسری می کنم خیلی ام راضی ام و از دوستای دیگه ام که کارمند هستن درآمدم خیلی بیشتر بوده

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *