گواهینامه ایزو مورد نیاز شرکت های کامپیوتری

گواهینامه ایزو مورد نیاز شرکت های کامپیوتری
  • 1401/11/19
  • گویا آی تی
  • 0

گواهینامه ایزو مورد نیاز شرکت های کامپیوتری و ارائه دهندگان خدمات شبکه و IT چیست؟ شرکت هایی که در حوزه خدمات کامپیوتر و شبکه فعالیت می کنند برای ورود به مناقصات نیاز به چه گواهینامه هایی دارند؟ گواهینامه ایزو مورد نیاز شرکت های کامپیوتری برای ارتقاء رتبه انفورماتیک چیست؟ گواهینامه ایزو مورد نیاز شرکت های کامپیوتری برای اخذ گواهینامه افتا چیست؟

مشاغل مختلف جهت ورود به بازارهای جهانی، بهبود کسب و کار و حتی جهت تایید توسط سازمان های دولتی نیاز به اخذ گواهی نامه ISO همچنین ارائه گواهینامه ایزو دارند.

شرکت های پیمانکار یا موسسات خدمات کامپیوتر و شبکه نیز سوال دارند ” گواهینامه ایزو مورد نیاز شرکت های کامپیوتری” چیست؟ و چگونه می توان برای شرکت خود اقدام به اخذ گواهینامه ایزو نماییم. ما در این مقاله به گواهی نامه ایزو شرکت هایی که حوزه فعالیت خدمات کامپیوتر و شبکه فعالیت دارند می پردازیم.

 

گواهینامه ایزو مورد نیاز شرکت های کامپیوتری چیست؟

پیمانکاران برای حضور در مناقصات یا ارتقاء رتبه (گرید پیمانکاری) نیاز به دریافت گواهینامه ایزو دارند. شرکت هایی که در حوزه خدمات شبکه، تامین و تجهیزات قطعات کامپیوتر و شبکه، برنامه نویسی و تولید نرم افزار های کامپیوتر و IT فعالیت دارند، برای ارتقاء رتبه انفورماتیک، اخذ گواهینامه افتا و حضور در مناقصه نیاز به گواهی نامه ایزو دارند.

ما گواهینامه ایزو مورد نیاز شرکت های کامپیوتری را به اطلاع شما می رسانیم.

گواهینامه ایزو ۹۰۰۱

 

استاندارد سیستم مدیریت کیفیت (QMS) به عنوان کامل ترین استاندارد مرجع که توسط  سازمان استاندارد سازی (ISO) تدوین و منتشر شده است. استاندارد ایزو ۹۰۰۱ جزو خانواده استاندارد ISO 9000 ( مدیریت کیفیت) می باشد که برای اولین بار سال ۱۹۸۷ منتشر شد.

اخذ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ برای هر سازمانی فارغ از نوع فعالیت، کوچک بودن یا بزرگ بودن سازمان، امکان پذیر می باشد. بنابراین گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ بین دیگر جوامع محبوبیت فراوانی دارد. مهمترین گواهینامه ایزو مورد نیاز شرکت های کامپیوتری، گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ می باشد.

گواهینامه ایزو ۱-۲۰۰۰۰

 

استاندارد ISO 20000، استاندارد بین المللی می باشد که توسط سازمان بین المللی “ISO” تدوین شد. اخذ گواهینامه ایزو ۲۰۰۰۰ برای شرکت های خدمات کامپیوتر و شبکه بهترین عملکرد را برای مدیریت خدمات فناوری اطلاعات (ITSM) توصیف می کند. دریافت گواهینامه ISO 20000-1:2018 به سازمان ها کمک می کند تا ارزیابی کنند که چگونه خدمات مدیریت شده را به صورت موثر ارائه دهند.

استاندارد ایزو ۲۰۰۰۰ توسط سازمان ایزو طی دو پارت (ISO 20000-1:2018 فناوری اطلاعات، مدیریت خدمات بخش ۱: الزامات سیستم مدیریت خدمات و ISO 20000-2:2019  فناوری اطلاعات، مدیریت خدمات بخش ۲: راهنمایی در مورد استفاده از سیستم های مدیریت خدمات) تدوین و منتشر شده است.

گواهینامه ایزو ۲۷۰۰۱

 

 

اخذ گواهینامه ایزو ۲۷۰۰۱ می تواند بهترین پیشنهاد به متقاضیان “گواهینامه ایزو مورد نیاز شرکت های کامپیوتری” باشد. استاندارد ایزو ۲۷۰۰۱ سال ۲۰۱۸ میلادی توسط سازمان ایزو بازبینی و ویرایش شد. بنابراین مرجع صدور گواهینامه ایزو، گواهینامه ISO 27001:2018 را صادر می کند.

ISO/IEC 27000:2018 نمای کلی سیستم های مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) را ارائه می دهد. همچنین اصطلاحات و تعاریفی که معمولاً در خانواده استانداردهای ISMS استفاده می شود را ارائه می دهد. این سند برای همه انواع و اندازه های سازمان (به عنوان مثال شرکت های تجاری، سازمان های دولتی، سازمان های غیر انتفاعی) قابل اجرا است.

اخذ گواهینامه MIS

سیستم اطلاعات مدیریت (Management Information System) به طور خلاصه، MIS یک سیستم اطلاعاتی است که برای تصمیم گیری، هماهنگی، کنترل، تجزیه و تحلیل و تجسم اطلاعات در یک سازمان استفاده می شود.

هدف نهایی از اخذ گواهینامه MIS افزایش ارزش و سود کسب و کار است. هدف فوق با ارائه اطلاعات به موقع و مناسب به مدیران جهت اتخاذ تصمیمات موثر در مدت زمان کوتاه تری امکان پذیر می شود.

اخذ گواهینامه HSE-MS

استاندارد HSE به مواردی همچون بهداشت کارگاهی، حفاظت از محیط زیست و ایمنی کارکنان در کارگاه های پیمانکاری می پردازد. گواهینامه HSE-MS یعنی اینکه شما موارد مطروحه را در کارگاه پیمانکاری خود مدیریت می کنید. بنابراین چنانچه حوزه فعالیت شما کارگاهی می باشد پیشنهاد می شود اقدام به اخذ گواهینامه HSE-MS نمایید.

 

 

شرکت های پیمانکاری برای حضور در مناقصه نیاز به چه گواهینامه هایی دارند؟

 

گواهینامه ها و مدارک شرکت های پیمانکار برای حضور در مناقصات دولتی چیست؟

  1. گواهینامه رتبه انفورماتیک

شرکت های پیمانکار برای حضور در مناقصه باید توسط سازمان برنامه و بودجه کشور در حوزه فعالیت خود احراز صلاحیت شده باشند. تفاوتی نمی کند شما گرید ۵ داشته باشید یا رتبه ۱ انفورماتیک. برای حضور در مناقصه از شما گواهینامه رتبه انفورماتیک درخواست می کنند.

  1. گواهینامه افتا

ممکن است از شما غیر از گواهینامه رتبه انفورماتیک و گواهینامه ایزو، گواهینامه افتا تقاضا کنند. گواهینامه افتا توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران (نما) برای پیمانکارانی که در حوزه های پشتیبانی IOT، آموزش، عملیاتی و خدمات مدیریتی فعالیت می کنند صادر می شود.

متقاضیان برای دریافت گواهینامه افتا نیاز به گواهینامه ایزو و گواهینامه رتبه انفورماتیک دارند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این گواهینامه پیشنهاد می شود مقاله “گواهینامه افتا، مدارک مورد نیاز” را مطالعه بفرمایید.

  1. گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی پیمانکاری

گواهینامه تایید صلاحیت ایمنی به نام های گواهینامه HSE اداره کار، گواهینامه ایمنی اداره کار، گواهینامه تعیین صلاحیت ایمنی کار، گواهینامه HSE ایمنی اداره کار یا غیره توسط مناقصه گران و پیمانکاران نامیده می شود. این گواهینامه توسط اداره کار استان ها برای پیمانکاران صادر می شود.

  1. گواهینامه های ایزو و HSE

اگر شما در حوزه خدمات پشتیبانی شبکه و IT فعالیت می کنید گواهینامه ایزو ۹۰۰۱، ایزو ۲۰۰۰۰، گواهینامه ایزو ۲۷۰۰۱ می تواند برای سازمان شما ارزش افزوده داشته باشد. چنانچه حوزه فعالیت شما کارگاهی است شما به گواهینامه HSE-MS نیاز دارید.

 

 

نحوه دریافت گواهینامه ایزو مورد نیاز شرکت های کامپیوتری:

هدف شما از دریافت گواهینامه ایزو چیست؟ آیا شما صرفاً برای حضور در مناقصه نیاز به گواهینامه دارید یا درخواست خرید گواهینامه ایزو معتبر دارید. مدت زمان شما برای ارائه گواهینامه ایزو به مناقصه گر چقدر است؟

بنابراین ابتدا اهداف و سیاست گذاری سازمان خود را جهت دریافت گواهینامه ایزو مشخص کنید. آیا فقط یک برگه کاغذ با کد رجیستری جهت حضور در مناقصه نیاز دارید یا به یک گواهینامه ایزو معتبر نیاز دارید. برای دریافت گواهینامه ایزو معتبر چقدر زمان دارید و آیا نیاز به پیاده سازی و ممیزی هم دارید؟

شما برای اخذ گواهینامه ایزو به مسیر پیش روی خود دارید. برخی از نهادها گواهینامه ایزو معتبر تحت اعتبار انجمن اعتبار دهنده IAF صادر می کنند که اصطلاحاً گواهینامه ایزو اصل گفته می شود. برخی دیگر از مراجع صدور ایزو که تعداد آنها زیاد است بدون ممیزی و پیاده سازی فقط گواهینامه ایزو برای شما صادر می کنند.

مسلماً دسته اول سطح اعتبار بالاتری دارند و نوع دوم سطح اعتباری بسیار اندکی ولی هر دو دسته برای مناقصه مورد تایید مسئول مناقصه گر می باشند. برای دریافت گواهینامه ایزو معتبر حداقل شما باید یک الی دو ماه زمان بگذارید و برای دریافت گواهینامه ایزو دسته دوم حداکثر سه روزه صادر می شود.

 

گواهینامه ایزو از کجا دریافت کنیم؟

زمانی که شما نیاز به دریافت گواهینامه ایزو برای حضور در مناقصه دارید، توسط موتور جستجوگر گوگل درخواست خود را جستجو می کنید. شرکت ها و موسسات بیشماری جهت صدور گواهینامه ایزو به شما معرفی می شود. شرکت های ثبتی نیز به حوزه صدور گواهینامه ایزو ورود پیدا کرده اند.

هر یک از این سازمان ها با نام های تجاری مختلف و تحت اعتبار کشورهای متفاوتی به شما اعلام می کنند گواهینامه ایزو اصل را ما صادر می کنیم. احتمالاً به شما برای صدور گواهینامه ایزو قیمت های متفاوتی پیشنهاد می شود که باعث سردرگمی شما می شود.

چه شرکتی درست می گوید؟

از کجا گواهینامه ایزو بگیرم؟

چقدر باید هزینه کنم جهت دریافت گواهینامه ایزو معتبر؟

ابتدا شما برای انتخاب مرجع صدور باید در مورد نحوه اعتبار سنجی مرجع صدور ایزو اطلاعاتی داشته باشید. اینکه شما بدانید تفاوت بین گواهینامه ایزو معتبر و گواهینامه ایزو فیک در چیست به مشا می تواند برای انتخاب مرجع صدور ایزو کمک کند.

برای بررسی اعتبار مرجع صدور گواهینامه ایزو خیلی اطلاعات پیشرفته ای نیاز ندارید. فقط کافی است اسم مرجع صادر کننده گواهینامه ایزو را بدانید و اطلاع داشته باشید شرکت صادر کننده ایزو تحت اعتبار چه کشوری گواهینامه ایزو را صادر می کند. بعد به راحتی با مطالعه مقاله “بررسی اصالت و اعتبار گواهینامه ایزو” و یا ارتباط با شرکت های مشاور ایزو می توانید اعتبار مرجع صدور ایزو را بررسی کنید.

اغلب شرکت هایی که در ایران گواهینامه ایزو را صادر می کنند به صورت خصوصی به وجود آمده اند. بنابراین برای دریافت گواهینامه ایزو فیک هزینه بالایی نکنید. شما می توانید با حداقل هزینه اقدام به اخذ ایزو جهت حضور در مناقصات نمایید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *