راهنمای دریافت خودپرداز شخصی ، همه آنچه باید بدانید

راهنمای دریافت خودپرداز شخصی ، همه آنچه باید بدانید
 • 1402/3/28
 • گویا آی تی
 • 0

دستگاه خودپرداز معمولا برای دریافت پول نقد، انجام کارت به کارت و دریافت موجودی از کارت مورد استفاده قرار‌ می‌گیرد.

یک دستگاه خودپرداز شخصی می تواند یک دارایی عالی برای کسانی باشد که نیاز به دسترسی سریع و راحت به وجوه خود دارند. چه یک فرد یا یک کسب و کار، داشتن یک دستگاه خودپرداز یک راه عالی برای اطمینان از دسترسی سریع به پول خود در صورت نیاز است.

این راهنما تمام اطلاعاتی را که باید در مورد خرید و تهیه ATM شخصی خود بدانید در اختیار شما قرار می دهد.

دستگاه های خودپرداز شخصی به طور فزاینده ای محبوب می شوند زیرا دسترسی راحت و ایمن به پول نقد را بدون نیاز به مراجعه به بانک یا خودپرداز ارائه می دهند. با استفاده از دستگاه خودپرداز شخصی، می توانید بدون اینکه آسایش خانه خود را ترک کنید، از حساب خود پول برداشت کنید.

خرید یک دستگاه خودپرداز می تواند یک کار دلهره آور باشد، به خصوص اگر نمی دانید به دنبال چه چیزی باشید. با راهنمای مناسب، می توانید مطمئن شوید که دستگاه خودپرداز مناسب برای نیازهای خود را دریافت می کنید. در این راهنما، همه چیزهایی را که هنگام خرید یک دستگاه خودپرداز باید بدانید – از درک انواع دستگاه های خودپرداز تا انتخاب یک دستگاه مناسب را بررسی خواهیم کرد. پس بیایید شروع کنیم!

معمولا اکثر این دستگاه‌ها در کنار درب بانک‌ها و شعب مختلف مشاهده‌ می‌شوند. برخی از افراد یا کسب‌وکارهای مختلف که دارای حرفه خاصی هستند ترجیح‌ می‌دهند که یک خود پرداز شخصی تهیه کنند. هر فردی‌ می‌تواند برای خرید دستگاه خودپرداز شخصی اقدام نماید اما دارای شرایط خاصی است.
اغلب افراد دستگاه‌‌های ATM را کنار درب محل کار یا خانه خود نصب‌ می‌کنند و سودی از این طریق کسب‌ می‌نمایند.

اگر شما نیز تصمیم به خرید این دستگاه‌ها گرفته‌اید پیشنهاد‌ می‌کنیم تا پایان مطلب راهنمای دریافت خودپرداز با ما همراه باشید.

چگونه‌ می‌توانیم یک خودپرداز شخصی بخریم؟

خرید و دریافت خودپرداز شخصی دارای مراحلی است که با طی نمودن آن‌ها‌ می‌توان برای نصب این دستگاه اقدام نمود.  این مراحل به شرح زیر است.

·       تحقیق در مورد خودپردازها پیش از خرید

پیش از خرید خودپرداز شخصی باید در مورد بانکی که‌ می‌خواهید دستگاه را از آن تهیه کنید کاملا تحقیق نمایید؛ زیرا میزان سودپرداختی بانک‌‌های مختلف متفاوت است. از طرفی میزان کارمزد تراکنش خودپرداز بانک‌‌های مختلف نیز یکسان نیست که در نهایت موجب‌ می‌شود سود نهایی شما متفاوت باشد.

·       به دستگاه‌‌های خودپرداز دست دوم توجه نمایید

در مورد کیفیت قطعات دستگاه، پشتیبانی و خدمات پس از فروش و همچنین قیمت نهایی دستگاه اطلاعات لازم را کسب کنید. به منظور کاهش هزینه‌‌های خرید خودپرداز‌ می‌توانید دستگاه‌‌های ریفر یا دست دوم را انتخاب نمایید. این دستگاه‌ها دقیقا عملکردی همانند دستگاه‌‌های نو دارند و معمولا به دلیل عدم تمایل صاحب مشاغل به ادامه همکاری با شرکت یا تمایل فرد به تغییر کاربری این دستگاه‌ها اقدام به فروش نماید. در نتیجه‌ می‌توانید با پرداخت قیمت پایین‌تری این دستگاه‌ها را خریداری نمایید.

·       هزینه‌‌های جانبی نصب دستگاه خودپرداز

پیش از خرید و راه اندازی خودپرداز شخصی باید در مورد هزینه‌‌های جانبی آن نیز اطلاعاتی را کسب نمایید. زیرا اگر خودپردازهای دیواری را انتخاب کرده باشید نیاز به کندن دیوار، چاه ارت، خرید لوازمی مانند پایه و سایبان و سطل زباله خواهید داشت. ازاین‌رو باید هزینه‌‌های جانبی را به هزینه‌‌های نهایی دستگاه خودپرداز خود اضافه کنید.

·       توجه به قیمت دستگاه خودپرداز

برای خرید خودپرداز خصوصی تنها به قیمت آن‌ها توجه نکنید؛ زیرا اکثر خودپردازها مخصوصا دستگاه‌‌های ریفر نسبت به دیگر دستگاه‌‌های هم برند خود دارای قیمت پایین‌تری هستند. اما به دلیل کیفیت پایین یا خرابی بعضی از قطعات گران قیمت و اصلی شما ضرر و زیان فراوانی را متحمل خواهید شد.

همچنین توجه داشته باشید که اگر‌ می‌خواهید خودپرداز را از افراد حقیقی و غیر از شعبات بانک تهیه کنید کاملا در مورد آن‌ها تحقیق نمایید تا بتوانید به اطلاعات کاملی در مورد مشخصات دفتر شرکت مالکیت، تعداد مشتریان و رضایت افراد از خرید این دستگاه‌ها دست یابید. سپس با مقایسه افراد حقیقی و یا شرکت‌‌های ارائه دهنده این دستگاه‌ها تصمیم نهایی را برای خرید خودپرداز بگیرید.

سود دستگاه عابربانک چقدر است؟

سوددهی خودپرداز شخصی یکی از سوالات پرتکرار کاربرانی است که‌ می‌خواهند آن را تهیه کنند.

آیا به دنبال کسب درآمد اضافی هستید؟ دستگاه های خودپرداز یک راه عالی برای کسب درآمد غیرفعال هستند. با محاسبات صحیح می توانید سود خودپرداز خود را از امروز محاسبه کنید و با حداقل تلاش شروع به کسب درآمد بیشتر کنید.

بانک مرکزی قوانینی را برای اشخاص معمولی که‌ می‌خواهند خودپرداز خصوصی تهیه نمایند تصویب نموده است. در بخشنامه این قانون که به دریافت کارمزد توسط بانک و فرد صاحب دستگاه ATM اختصاص دارد، به طور میانگین بانک برای هر تراکنش انجام شده توسط عابربانک ۶۰ درصد را برای مالک آن در نظر‌ می‌گیرد. میزان این درصد با توجه به سیاست‌‌های بانک‌‌های مختلف متفاوت است.

بانک معمولا به صورت ماهانه سود حاصله را به حساب بانکی مالک عابر بانک شخصی واریز‌ می‌کند. زیرا درصد بعضی از خدمات غیر نقدی مثل پرداخت قبوض، جابجایی حساب و .. باید پایان ماه جمع شوند و محاسبه گردند.

تراکنش‌‌های مختلف مانند برداشت وجه، انتقال وجه، اعلام ده گردش آخر کارت، دریافت موجودی، پرداخت قبوض، کارت به کارت کردن و غیره دارای کارمزد تقریبا ثابتی هستند. اما برداشت وجه کارمزد متفاوتی دارد که از فرمول زیر به دست‌ می‌آید.

مبلغ برداشتی× ۱.۱٪ × ۶۵٪

به طور کلی میزان سود دستگاه خودپرداز برای مالک خودپرداز که از تراکنش‌‌های مختلف کسب‌ می‌کند به شرح زیر است.

 • شارژ تلفن همراه: ۱۵۰۰
 • پرداخت قبوض: ۴۰۰۰
 • برداشت ۲ میلیون ریال: ۱۴۰۰۰
 • دریافت موجودی: ۱۰۰۰
 • انتقال وجه: ۴۰۰۰

خرید دستگاه خودپرداز چه شرایطی دارد؟

دریافت خودپرداز دارای شرایطی است که این شرایط به طور کلی به مدارک مورد نیاز برای خرید دستگاه و همچنین شرایط محل نصب آن مربوط‌ می‌شود. در ادامه آن‌ها را بیشتر مورد بررسی قرار‌ می‌دهیم.

مدارک مورد نیاز برای خرید دستگاه عابر بانک

 • کارت ملی و شناسنامه
 • مدارک ملکی محل کار مانند سند یا اجاره نامه
 • افتتاح حساب در بانک مد نظر یا داشتن حساب در آن
 • داشتن سپرده ای به منظور تامین امنیت
 • تکمیل فرم‌‌های بانک مرکزی
 • ارائه مدارک مربوط به جواز کسب و عدم سوء پیشینه
 • عقد قرارداد با بانک و تنظیم قرارداد پشتیبانی با شرکت‌‌های طرف قرارداد با بانک

شرایط محل نصب خودپرداز

لازم به ذکر است که دستگاه خودپرداز باید حتما در محلی پر رفت و آمد نصب شوند. علاوه بر این محلی که قرار است دستگاه خود پرداز در آن نصب شود باید کاملا به شبکه اینترنت دسترسی داشته باشد، زیرا خودپرداز برای عملکرد خود به اینترنت پر سرعت نیاز دارد.

علاوه بر این در محل نصب دستگاه ATM باید دسترسی کامل به کابل‌‌های برق وجود داشته باشد. همچنین این محل باید از امنیت کافی و مناسب برخوردار باشد و برای این منظور باید جلوی دستگاه خودپرداز حفاظ مناسب نصب شود.

در محل نصب دستگاه عابر بانک باید امکان قراردادن سایه بان بدون آنکه رفت و آمد مردم را مختل کند وجود داشته باشد. در نهایت بهتر است که در صورت امکان خودپرداز و محل قرارگیری آن بیمه شوند تا در صورت وقوع هر گونه اتفاق یا دزدی امکان پیگیری آن وجود داشته باشد.

مزایای خرید دستگاه خودپرداز

دریافت خودپرداز مزایای بسیاری دارد که از جمله آن‌ها‌ می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • دائما در دسترس بودن
 • دریافت وجه نقد بدون مراجعه بانک و نیاز به باز بودن بانک
 • امکان انجام تمامی عملیات بانکی به صورت ۲۴ ساعته
 • دریافت اسکناس‌‌های نو و جدید
 • انجام سریع عملیات
 • عدم نیاز به مراجعه به بانک و صرفه جویی در وقت
 • امکان مشاهده موجودی حساب شخصی
 • حفظ حریم شخصی
 • دریافت رمز دوم برای کارهای بانکی
 • امکان مراجعه و دسترسی به دستگاه‌ها در هر نقطه از شهر
 • نیازی نیست ساعت‌‌های فراوانی در صف‌‌های طولانی برای انجام عملیات بانکی قرار بگیرید.

معایب دستگاه عابر بانک شخصی

در کنار سوددهی خودپرداز و مزایای این دستگاه‌ معایبی نیز دارد. در واقع نمی‌توان نقاط ضعف خاصی را برای این دستگاه در نظر گرفت و تنها مسئله‌ای که در مورد آن وجود دارد نبود امنیت کامل و ایمن بودن مخصوصا در مکان‌‌های خلوت و کم تردد است.

به همین دلیل یکی از اصلی‌ترین شروط شرکت‌‌های ارائه دهنده دستگاه خودپرداز و شعب بانک این است که شخص درخواست دهنده خودپرداز امنیت کافی را در محل نصب دستگاه تامین نماید. در نتیجه دیگر سارقین نمی‌توانند به دستگاه ATM آسیبی وارد نمایند و آن را سرقت کنند. از سویی دیگر نصب دستگاه خودپرداز در مکان‌‌های خلوت ممکن است موجب شود زمان استفاده کاربران از دستگاه مورد حمله دزدان قرار بگیرند که در نهایت بدنامی دستگاه خود پرداز و عدم مراجعه سایرافراد به آن را به دنبال خواهد داشت. علاوه بر تمامی موارد ذکر شده نصب این دستگاه‌ها در محل‌‌های کم رفت و آمد موجب‌ می‌شود که سودی برای مالک آن نداشته باشد.

سخن پایانی

دریافت خودپرداز و اقدام به خرید و نصب این دستگاه‌ می‌تواند سوددهی و مزایای بسیاری به همراه داشته باشد. اما دارای شرایط خاصی است و متقاضیان این دستگاه‌ها باید شرایط لازم را داشته باشند و مدارک مورد نیاز را تهیه کنند تا پس از مراجعه به بانک و شرکت‌‌های ارائه دهنده خودپرداز بتوانند دستگاه را خریداری و راه اندازی نمایند. اگر شما نیز تصمیم به خرید خودپرداز شخصی گرفته‌اید و سوالاتی در این زمینه دارید کافی است با کارشناسان تهران خودپرداز ارتباط برقرار نمایید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *