پیش‌ بینی آینده بیت کوین در سال ۲۰۲۳

پیش‌ بینی آینده بیت کوین در سال ۲۰۲۳
  • 1402/4/12
  • گویا آی تی
  • 0

سال ۲۰۲۲ برای همه ارزهای دیجیتال ازجمله بیت کوین بسیار سخت بوده است. درواقع، بزرگ‌ترین رمز ارز جهان تقریبا ۶۵ درصد از ارزش بازار خود را در سال ۲۰۲۲ از دست داد. علاقه‌مندان به کریپتو در یک سری رویدادهای ناگوار مانند سقوط ترا لونا غافلگیر شدند. ورشکستگی صرافی FTX و شرایط ناخوشایند اقتصاد کلان هم مزید بر علت شدند. بنابراین سوالات زیادی درباره آینده بیت کوین در سال ۲۰۲۳ وجود دارد. در این مطلب سعی داریم تا تمام احتمالات درباره قیمت بیت کوین در ادامه سال ۲۰۲۳ را مرور کنیم.

دیدگاه صعودی درباره قیمت بیت کوین

بیت کوین احتمالا در ادامه فوریه ۲۰۲۳ نمی‌تواند به بالاتر از سطح ۲۳ هزار دلار صعود کند. سطحی که در ۲۱ ژانویه ۲۰۲۳ و برای اولین بار در شش ماه گذشته از آن عبور کرد.

در حال حاضر حجم معاملات روزانه بیت کوین به بیش از ۲۱٫۸ میلیارد دلار رسیده است. درواقع بیت کوین دارد به هر حرکت در جلسه فدرال رزرو ایالات‌متحده که در بحبوحه کاهش تورم اتفاق می‌افتد، واکنش نشان می‌دهد. با این حال، سرمایه‌گذاران طرفدار بیت کوین مشتاقانه منتظر سودهای بیشتر و تثبیت قیمت آن در فراتر از سطح ۲۳ هزار دلار هستند.

لازم به ذکر است که قیمت بیت کوین پس از عبور از سطح مهم ۱۶٫۸۰۰ دلار سیگنال‌های مثبتی را نشان داد. پس از آن، دوباره سرعت خود را افزایش داد و تاکنون به نشان دادن سیگنال‌های صعودی ادامه داده است. بیایید به شاخص‌های فنی کنونی نگاهی بیندازیم تا ببینیم چه تصویری را درباره آینده بیت کوین در سال ۲۰۲۳ به ما نشان می‌دهد.

  • میانگین متحرک ساعتی همگرایی/ واگرایی (MACD): افزایش سرعت در منطقه صعودی
  • RSI ساعتی (شاخص قدرت نسبی) برای جفت ارز BTC/USD: بالاتر از سطح ۸۵
  • سطوح پشتیبانی: ۲۲٫۷۰۰ دلار
  • سطوح مقاومت: ۲۲٫۹۰۰ دلار

تاثیر رویداد بعدی هاوینگ بیت کوین

یکی از دلایل خوش‌بینی کارشناسان درباره پیش بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳ به رویداد بعدی هاوینگ یا نصف شدن بیت کوین در سال ۲۰۲۴ برمی‌گردد. رویداد هاوینگ هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد و پس از آن پاداش بیت کوین به استخراج‌کنندگان یا ماینرها به نصف کاهش می‌یابد. به‌طور کلی، این رویداد برای قیمت بیت کوین مثبت تلقی می‌شود، زیرا به کاهش عرضه آن خواهد انجامید. از لحاظ تاریخی، هاوینگ همیشه نشانه بسیار خوبی برای افزایش شتاب در قیمت بیت کوین بوده است.

رویداد هاوینگ بیت کوین قیمت در روز هاوینگ قیمت ۱۵۰ روز بعد از هاوینگ
۲۰۱۲ ۱۲٫۳۵ دلار ۱۲۷ دلار
۲۰۱۶ ۶۵۰٫۵۳ دلار ۷۵۸٫۸۱ دلار
۲۰۲۰ ۸۸۲۱٫۴۲ دلار ۱۰٫۹۴۳ دلار

احتمال افزایش بیت کوین در سال ۲۰۲۳

دلیل افزایش نرخ بیت کوین در سال ۲۰۲۳، به آخرین افزایش نرخ کمتر تهاجمی فدرال رزرو ایالات‌متحده با تنها ۲۵ واحد پایه برمی‌گردد. این نرخ به بیت کوین کمک کرد تا مسیر صعودی خود را حفظ کند و در مقایسه با سایر طبقات دارایی عملکرد بهتری داشته باشد.

علاوه بر این، سرمایه‌گذاران بزرگ که به «نهنگ‌های بیت کوین» معروف هستند، بار دیگر شروع به انباشت این ارز دیجیتال کرده‌اند. بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده توسط وبسایت Santiment، نهنگ‌های بزرگ بیت کوین از آغاز سال ۲۰۲۳ بین ۱۰۰۰ تا ۱۰ هزار بیت کوین در کیف پول خود اضافه کرده‌اند. این امر نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران در حال پر کردن کیف پول‌های خود با مقادیر زیاد بیت کوین هستند که ممکن است علامت بازیابی قیمت‌ها و بهبود آینده بیت کوین در سال ۲۰۲۳ باشد.

دیدگاه نزولی درباره قیمت بیت کوین

مجموعه دیگری از سرمایه‌گذاران، شرکت‌ها و موسسات بزرگ وجود دارند که دیدگاهی مخالف (نزولی) را در مورد بیت کوین ارائه می‌دهند. آن‌ها قاطعانه معتقدند که بیت کوین در آینده نزدیک باز هم سقوط می‌کند. آن‌ها رالی‌های اخیر را به عنوان «تله بزرگ گاوها» در نظر گرفته‌اند.

مثلا سرمایه‌گذار کهنه‌کار، مارک موبیوس که سقوط بزرگ ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۲ را هم پیش‌بینی کرده بود، معتقد است بیت کوین تا محدوده ۱۰ هزار دلار سقوط خواهد کرد. سرمایه‌گذار دیگری با نام متیو سیگل هم پیش‌بینی می‌کند که بیت کوین به ۱۲ هزار دلار کاهش خواهد یافت و دلیل آن قیمت‌های بالاتر برق است. پیش‌بینی بانک جهانی استاندارد چارترد هم در این باره بسیار شگفت‌انگیز است. آن‌ها پیش‌بینی کرده‌اند که بیت کوین در سال ۲۰۲۳ به سطح ۵ هزار دلار سقوط خواهد کرد!

درمجموع، کارشناسان دیدگاه نزولی بر این باورند که افزایش نرخ بهره و سیاست‌های پولی سخت‌تر اجازه صعود شدید بیت کوین در آینده نزدیک را نمی‌دهد. بنابراین سرمایه‌گذاران با نامطمئن شدن آینده بیت کوین در سال ۲۰۲۳، تردید بیشتری در خرید دارایی‌های پرخطر خواهند داشت. همچنین کسانی که بیت کوین را نگه داشته‌اند، ممکن است آن‌ها را بفروشند و فشار بی‌مورد دیگری بر بازار وارد کنند.

دیدگاه کارشناسان میانه‌رو

با چنین پیش‌بینی‌های متنوعی در مورد بیت کوین، کارشناسان میانه‌رو معتقدند الان بهترین زمان برای مشاهده دقیق حرکت بیت کوین به جای انجام هر اقدامی است؛ چراکه حرکت بدون احتیاط ممکن است به ضررهای شدید منجر شود. سرمایه‌گذاران کریپتو در حال حاضر باید یک حالت انتظار و تماشاگونه را داشته باشند تا هرگونه اقدام بعدی آن‌ها با دقت کامل انجام شود.

دیلیپ سینبرگ، بنیان‌گذار مافین پی (MuffinPay) معتقد است حرکت قیمت بیت کوین به عوامل کلان اقتصادی ازجمله نگرانی‌های تورمی و افزایش نرخ بهره توسط فدرال و سایر بانک‌های مرکزی بستگی دارد. به غیر از این، کاهش ترس از رکود اقتصادی هم ممکن است بر قیمت آینده بیت کوین در سال ۲۰۲۳ تاثیر بگذارد.

او شدیدا معتقد است که سرمایه‌گذاران باید در مورد خرید یا فروش ارز دیجیتال بیت کوین در سال جاری میلادی محتاط باشند، زیرا سال ۲۰۲۳ احتمالا یک هندوانه سربسته باقی می‌ماند و سرمایه‌گذاران نباید تمام پول خود را وارد بازار کنند. هنوز هم تورم و رکود اصلی‌ترین موضوعاتی هستند که سرمایه‌گذاران حتی در سال ۲۰۲۳ باید به آن‌ها توجه داشته باشند. بنابراین سرمایه‌گذاران باید برنامه‌های منظم و سرمایه‌گذاری سیستماتیک را دنبال کنند تا سودهای بلندمدت به دست آورند.

دیدگاه کارشناسان خوش‌بین

برعکس، برخی از کارشناسان بازار به بیت کوین ایمان کامل دارند و معتقدند ارزش آن دوباره افزایش خواهد یافت. مثلا دیدگاه راج کارکارا، مدیر عملیات زب پی (ZebPay) نسبت به بیت کوین کاملا صعودی به نظر می‌رسد. تاکید او بر بنیادهای بیت کوین است که آن‌ها را بدون توجه به شرایط بازار ثابت می‌داند. اشاره او بر تحقیقات شرکت گلس‌نود (Glassnodes) است که نشان می‌دهد نزدیک به ۶۰ درصد از بیت کوین‌های در گردش هنوز حرکت نکرده‌اند. به این معنا که سرمایه‌گذاران بلندمدت همچنان نسبت به بیت کوین خوش‌بین هستند.

آینده بیت کوین در سال ۲۰۲۳ کاملا افزایشی خواهد بود، به شرطی که هیچ‌گونه باد مخالفی در اقتصاد کلان وجود نداشته باشد. بنابراین معامله‌گران و سرمایه‌گذاران کریپتو باید قبل از تصمیم‌گیری برای خرید یا فروش، درباره اصول و نکات فنی این دارایی به‌طور گسترده تحقیق کنند. همچنین، توجه به قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال می‌تواند به محافظت از سرمایه‌گذاران در برابر نوسانات بازار کمک کند.

جمع‌بندی

دیدگاه‌ها و پیش‌بینی‌های مختلفی در مورد آینده بیت کوین در سال ۲۰۲۳ وجود دارد که برخی صعودی و برخی نزولی هستند. تنها زمان مشخص خواهد کرد که قیمت بعدی پادشاه کریپتو به کجا خواهد رسید. بیت کوین به دلیل ماهیت انعطاف‌پذیر خود، ظرفیت عظیمی برای بازگشت دارد. در دهه گذشته، چندین متخصص کهنه‌کار پیش‌بینی کردند که حباب بیت کوین به‌زودی خواهد ترکید. با این حال، هنوز هم افراد زیادی به پیشتاز ارزهای دیجیتال علاقه دارند. همچنین این رمز ارز به سرمایه‌گذاران زیادی کمک کرده است تا ثروت قابل توجهی کسب کنند.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *