تحلیل تأثیر اخبار بین‌المللی بر قیمت بیت کوین

تحلیل تأثیر اخبار بین‌المللی بر قیمت بیت کوین
  • 1402/4/27
  • گویا آی تی
  • 0

بیت کوین بزرگ‌ترین و ارزشمندترین ارز رمزنگاری شده در بازار کریپتوکارنسی است و روزانه معاملات زیادی با این رمزارز انجام می‌شود؛ به این ترتیب افراد بی‌شماری هم به دنبال تحلیل وضعیت این ارز در بازار و پیش‌بینی قیمت آن در آینده هستند تا همچنان که از آن سود می‌کنند، روزی به دلیل افت ناگهانی ارزشش، متحمل ضرر نشوند! شاخص‌های فنی و غیرفنی مختلفی روی قیمت بیت کوین (BTC) در بازار تاثیر می‌گذارند که یکی از محسوس‌ترین آن‌ها اخبار ارز دیجیتال است. در ادامه مطلب امروز قصد داریم به شما بگوییم اخبار ارز دیجیتال چه تاثیری روی قیمت و ارزش قدرتمندترین رمزارز بازار کریپتوکارنسی می‌گذارد.

چرا اخبار ارز دیجیتال روی قیمت رمزارزهایی مانند بیت کوین تاثیر می‌گذارد؟

ممکن است قبل از هر چیز برایتان این سوال پیش بیاید که اصلا چرا اخبار ارز دیجیتال مانند اخبار بیت کوین، اخبار شیبا، اتریوم یا هر رمزارز دیگری روی ارزش و قیمت آن‌ها اثر گذاشته و موجب کاهش یا افزایش ارزش رمزارزهایی مانند بیت کوین می‌شود؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم یکی از دلایلی که باعث می‌شود ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین نسبت به خبرهای خوب یا بد واکنش نشان دهند و از آن‌ها تاثیر بگیرند، این است که علی‌رغم ارزهای سنتی، بیت کوین و سایر هم‌کیشان او به هیچ نهاد، سازمان یا ارگانی وابسته نیستند؛ بنابراین هرگونه عقیده یا دیدگاه محبوبی که به دلیل خبرهای مثبت یا منفی ایجاد شود، به طور مستقیم بر ارزش و قیمت آن‌ها در بازار تأثیر می‌گذارد.

از آنجایی که بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده معمولاً توسط مردمی مدیریت می‌شوند که که در قسمت‌های مختلف جهان به صورت همزمان فعالیت می‌کنند، دو مولفه شهرت و احساسات یا تاثیرپذیری ناشی از آن، نقش‌ برجسته‌ای در افزایش یا کاهش ارزش آن‌ها ایفا می‌کنند. تحقیقات بانکی جهانی نیز نشان می‌دهد که احساسات جهانی می‌تواند روی قیمت بیت کوین تاثیر بگذارد، تاثیری که در کوتاه مدت نیز برگشت‌پذیر نیست؛ بنابراین با توجه به اینکه اخبار ارز دیجیتال احساسات مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد، به آسانی می‌توان نتیجه گرفت که به صورت غیرمستقیم روی قیمت بیت کوین اثر می‌گذارند.

تاثیر اخبار بیت کوین روی قیمت آن؛ قسمت اول: شورش قزاقستان در سال ۲۰۲۲

در این قسمت قصد داریم چند نمونه تاثیر اخبار ارز دیجیتال روی قیمت و ارزش بیت کوین را نام ببریم تا کاملا برایتان مسجل شود که اخبار ارز دیجیتال، روی افزایش و کاهش ارزش بیت کوین تاثیر می‌گذارد.

دوم ژانویه ۲۰۲۲ طی یک هفته، شورشی در کشور قزاقستان آغاز شد که کم‌تر کسی فکر می‌کرد بتواند روی قیمت بیت کوین تاثیر بگذارد؛ با این حال این شورش تاثیر منفی خود را روی ارزش این رمزارز خیلی زودتر از آنچه تصور می‌کنید اعمال کرد. حدودا ۲۴ ساعت بعد از اعلام خبر آغاز شورش در قزاقستان، قیمت بیت کوین در بازه زمانی ۲ تا ۸ ژانویه در مجموع ۱۳٫۱ درصد کاهش پیدا کرد! حالا ما در اینجا یک “چرا”ی بزرگ دیگر داریم؛ چرا اخبار شورش قزاقستان باید روی قیمت BTC اثر بگذارد؟

برای پاسخ به این سوال، یک نگاه کوتاه به اخبار بیت کوین در سطح بین‌الملل کافیست تا ما را متوجه این مسئله کند که در سال‌های اخیر قزاقستان بر اساس نرخ هش ریت، به عنوان دومین ماینر بیت کوین جهان شناخته شده است. این کشور حدود ۱۸ درصد از نرخ هش جهانی را تشکیل می‌دهد و در این زمینه تنها آمریکا توانسته از آن پیشی بگیرد؛ یعنی در میزان استفاده از هش ریت، آمریکا در جایگاه اول و قزاقستان در جایگاه دوم ایستاده است؛ به همین خاطر هم اخبار شورش در آن کشور روی ارزش بیت کوین تاثیر منفی گذاشته است.

تاثیر اخبار بیت کوین روی قیمت آن؛ قسمت دوم: بزرگ‌ترین جهش قیمتی در سال ۲۰۱۷!

یکی دیگر از جهش‌های فراموش نشدنی قیمت بیت کوین تحت تاثیر اخبار ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۷ رخ داد. جایی که بیت کوین در یک بازه زمانی تقریبا یک ماهه (۲۶ نوامبر تا ۲۶ دسامبر) از حدود ۹۲۵۰ دلار به ۲۰۰۰۰ دلار رسید! در میان عوامل مختلفی که روی این رشد ارزش تاثیر داشته‌اند، از نقش اخبار نمی‌توان چشم پوشی کرد.

این یک ماه پر از صحبت‌های مثبت درباره بیت کوین بود. نزدیک روز شکرگزاری بیشتر افراد در دنیای مالی درباره سود بالای سرمایه‌گذاری در بیت کوین صحبت می‌کردند. سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی سهم قابل‌توجهی در رشد قیمت بیت کوین داشتند. طبق گزارش یک صرافی آنلاین خارجی، در تعطیلات عید شکرگزاری دست کم چیزی حدود ۱۰۰۰۰۰حساب معاملاتی به پلتفرم آن اضافه شد!

در همان ایام و بعد از اینکه بیت کوین در مسیر افزایش قیمت خود، برای اولین بار به نرخ ۱۰۰۰۰ دلار رسید، نشریه Financial Times نیز عکس این ارز را روی صفحه اول خود کار کرد و گزارشی درباره رشد ۸۵۰ درصدی ارزش آن از ژانویه ۲۰۱۷ تاکنون ارائه کرد. خلاصه طوفان اخبار مثبت درباره BTC، لحظه به لحظه مردم را بیشتر به سمت خرید و سرمایه‌گذاری روی این رمزارز ترغیب می‌کرد و قیمت آن را بالا می‌برد.

تا اینکه بعد از گذشت یک ماه، BTC ناگهان با یک افت شدید قیمت روبه‌رو شد! آیا اخبار ارز دیجیتال در وقوع این وضعیت هم سهمی داشت؟ بله! نظرات و انتقادات منفی مخالفین سرشناس بیت کوین مانند Paul Donovan اقتصاددان ارشد جهانی و مدیریت دارایی بانک سوئیس، موج خبری منفی را علیه این رمزارز ایجاد کرد که نه تنها باعث افت شدید قیمت این ارز شد، بلکه اذهان عمومی را هم نسبت به این ارز مختوش می‌کرد.

جمع‌بندی

در این مطلب بررسی کردیم که اخبار ارز دیجیتال مختلف مانند اخبار شیبا، بیت کوین، تتر، اتریوم و … قادرند روی قیمت یک رمزارز اثر بگذارند و آن را به سمت پایین یا بالا سوق دهند. گفتیم طبق تحقیقات بانک جهانی، احساسات جهانی روی ارزش یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین تاثیر می‌گذارد؛ چون این ارزها به هیچ ارگان، نهاد یا سازمانی وابسته نیستند و توسط خودم مردم اداره می‌شوند؛ به این ترتیب از آنجایی که اخبار بین‌المللی رابطه مستقیم با احساسات مردم دارند، می‌توان نتیجه گرفت که به صورت غیرمستقیم روی قیمت بیت کوین تاثیر می‌گذارند. پیشنهاد می‌شود اخبار ارز دیجیتال والکس را دنبال کنید که از اخبار معتبر مطلع باشید و آن‌ها را از دست ندهید. با این همه به گفته و ادعای برخی کارشناسان، اخبار منفی نمی‌توانند تاثیرات منفی قابل‌توجهی روی رمزارزهای بزرگی همچون بیت کوین بگذارند؛ اما به صورت غیرمستقیم اثراتی را اعمال می‌کنند.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *