نگاهی نزدیک به عینک‌های پولاریزه و کاربرد آنها

نگاهی نزدیک به عینک‌های پولاریزه و کاربرد آنها
 • 1402/5/9
 • گویا آی تی
 • 0

عینک‌های پولاریزه، عینک‌های مخصوصی هستند که نور منعکس شده از سطوحی چون آب، برف و شیشه را فیلتر می‌کنند. چرا؟ به این دلیل که همین نورهای اضافی منعکس شده از سطوح شفاف، در کیفیت رنگ‌ها و تصاویری که ما می‌بینیم تاثیر می‌گذارند. از این عینک‌ برای رانندگی و انجام کارهای ورزشی استفاده می‌شود اما هیچ چیز شما را از استفاده از این عینک‌ها منع نمی‌کند. در این مقاله همراه ما باشید تا به بررسی عینک‌های پولاریزه بپردازیم.

نحوه کار عینک‌های پولاریزه

نور خورشید می‌تواند در جهات مختلف منعکس شود. نوری که به صورت مستقیم به سطوح صافی چون شیشه، زمین یا حتی کاپوت ماشین می‌تابد؛ معمولا در همان جهت منعکس می‌شود. این نور منعکس شده باعث ایجاد منبع نوری درخشنده بر روی همان سطح می‌شود. چنین چیزی نه تنها می‌تواند باعث آسیب به چشمان شما شود؛ بلکه در کیفیت تصویر نهایی که چچشمان شما دریافت می‌کنند نیز تاثیر دارد.

عینک‌های پولاریزه، دارای فیلتری هستند که تنها به نورهایی که زاویه قائم دارند اجازه عبور می‌دهند. همین باعث می‌شود نورهایی که به صورت افقی می‌تابند به صورت کامل فیلتر شوند که دست بر قضا اکثرشان همان نورهای منعکس شده و درخشانی هستند بینایی ما را مختل می‌کنند. اکثر عینک‌های پولاریزه، خاکستری و قهوه‌ای هستند. البته با توجه به شرکت سازنده ممکن است عینک پولاریزه‌ای با لنزهای سبز، زرد، و … نیز پیدا کنید

معایب عینک‌های پولاریزه

همه می‌دانیم که هیچ چیز بی عیب و نقص نیست؛ حتی عینک‌های پلاریزه! این عینک‌ها مزیای زیادی دارند. اما معایب آنها چیست؟ پایین‌تر چندین مورد از معایب این عینک‌ها را برای شما آماده کرده‌ایم.

 1. با داشتن عینک پلاریزه، ممکن است در تماشای صفحات LCD به مشکل بخورید.

جلوتر گفتیم که عینک‌های پلاریزه، فیلترهایی دارند که از عبور نورهای منعکس شده اضافی جلوگیری می‌کند. با اینکه فیلترها  از چشمان شما محافظت می‌کنند؛ گاهی می‌توانند مشکل ساز شوند. لنزهای پلاریزه معمولا اجازه عبور به نورهای ساطع شده از نمایشگرهای LCD را نمی‌دهند. در نتیجه ممکن است به هنگام تماشای این نمایشگرها به مشکل بخورید. همین چالش خودش از روش های تشخیص عینک های پولاریزه است. کافی است برای تشخیص اینکه عینک آفتابی فعلی شما پولاریزه است یا خیر، آن را رو به روی خود و در مقابل مانیتور موبایل یا لپ تاپ خود بگیرید. سپس آن را ۹۰ درجه بچرخانید و همزمان از یکی از عدسی های عینک آفتابی، به مانیتور نگاه کنید. در در یک زاویه ای تصویر مانیتور کاملا سیاه شد و هیچ چیزی از مانیتور ندیدید، یعنی عینک آفتابی شما از لنز پولاریزه بهره برده است.

 1. ممکن است نتوانید تفاوت بین انواع مختلف رنگ‌های سفید را تشخیص دهید!

این مسئله شاید برای خیلی از ما اهمیت چندانی نداشته باشد. اما همین نکته کوک می‌تواند جان اسکی بازان را به خطر بیاندازد! ما انسان‌ها تفاوت بین برف نرم، یخ زده، یخ و … را از طریق همین تفاوت‌های کوچک در رنگ آنها پیدا می‌کنیم. عینک‌های پلاریزه با فیلتری که دارند تشخیص این تفاوت را سخت می‌کنند. این یعنی اسکی باز ممکن است تصور کند روی برف نرم فرود می‌آید اما روی یخ فرود بیاید و به خود آسیب بزند!

 1. برخی از عینک‌های پلاریزه، فیلتر فرابنفش ندارند.

روزهای آفتابی، بهترین روزهای سال هستند! البته نمی‌توانیم وجود نورهای فرابنفش را نادیده بگیریم. یکی از مسائلی که به هنگام خرید عینک‌های پلاریزه باید به آنها توج کنیم؛ وجود فیلتر فرابنفش است چرا برخی از عینک‌ها این فیلتر را ندارند. این در حالی است که فیلتر UV از اهمیت بسیار زیادی در عینک های آفتابی برخوردار است. بنابراین برای اطمینان از خرید خود، توصیه می کنیم فریم عینک آفتابی خود را از یک فروشگاه معتبر تهیه کنید.

 1. قیمت عینک‌های پولاریزه، بالاتر از عینک‌های معمولی است.

تکنولوژی هیچ چیزی را ارزان نکرده است. قیمت عینک‌های پولاریزه هم از این قاعده مستثنا نیست. برای خرید عینک پلاریزه باید ۳۰ درصد بیشتر از یک عینک آفتابی ساده هزینه کنید. البته لنزهای ارزان‌تر هم وجود دارند اما از کیفیت لازم برای محافظت از چشم‌ها، برخوردار نیستند.

مزایا عینک‌های پولاریزه

یک عینک با کیفیت پولاریزه، مزایای زیادی دارد که دیگر عینک‌ها از آن بی بهره‌اند.

 1. عینک‌های پلاریزه باعث راحتی چشمان شما می‌شوند

زمانی که از این عینک‌ها استفاده می‌کنید، چشمانتان راحتی بیشتری در فضای باز دارند. چرا که با کاهش میزان نورهای منعکس شده اضافی، چشم‌ها به راحتی می‌توانند رنگ‌ها و اشیا را تشخیص دهند؛ در نتیجه فشاری به چشم وارد نیست. این ویژگی را بیشتر زمانی حس خواهید کرد که در یک روز تابستانی، کنار ساحل از این عینک‌ها استفاده کنید.

 1. شفافیت و کنتراست رنگ‌ها با استفاده از این عینک‌ها بالا می‌رود

عینک‌های پلاریزه شفافیت و کنتراست تصاویری که می‌بینید را هم افزایش می‌دهند. قبل تر هم گفتیم که نورهای منعکس شده از سطوح مختلف کیفیت تصویری که می‌بینید را هم تحت تاثیر قرار می‌دهند. در نتیجه با حذف این نورها از دامنه دید شما، شفافیت و کنتراست رنگ‌هایی که می‌بینید افزایش می‌یابد.

 1. عینک‌های پلاریزه تاثیر پرتوهای مضر فرابنفش را بر چشمان شما کاهش می‌دهند.

نور فرابنفش می‌تواند به چشمان شما آسیب بزند. در واقع این پرتوهای مضر خورشید، باعث بیماری‌های بصری زیادی می‌شوند. استفاده از عینک‌های پلاریزه و UV، آسیب‌های وارده به چشم در اثر نور فرابنفش را به حداقل می‌رساند.

 1. این عینک‌ها در سایه هم کارایی خود را حفظ می‌کند.

اگر از عینک آفتابی معمولی استفاده می‌کنید، به احتمال زیاد وقتی که به سایه می‌رسید یا خورشید غروب می‌کند؛ عینک خود را بر می‌دارید. چرا که دید شما را در نور کم محدود می‌کنند. عینک‌های پلاریزه اما این بدی را ندارند و در هر ساعتی و در هر حالتی می‌توانند از چشمان شما در برابر پرتوهای فابنفش محافظت کنند.

در نهایت عینک پولاریزه عینک خوبی است؟

خیلی مهم است که به یاد داشته باشید عینک‌های محافظ فرابنفش با عینک‌های پلاریزه متفاوت هستند. اگر برچسب “محافظ فرابنفش” را روی عینک‌های پلاریزه پیدا نکردید، به این معنی است که باید دنبال عینک دیگری بگردید. از آنجایی که سلامت چشمان شما اهمیت بسیار بالایی دارد، توجه داشته باشید که عینک خود را از بهترین سایت فروش عینک تهیه کنید تا دغدغه ای از بابت محافظت از چشمان زیبای خود نداشته باشید.

در نهایت باید خدمت شما بگوییم که عینک‌های پولاریزه، انتخاب خوبی برای افرادی است که ساعات زیادی را بیرون از خانه می‌گذرانند. این عینک‌ها انعاکس نور از سطوح صاف را فیلتر می‌کنند و باعث می‌شوند دید بهتری نسبت به محیط اطراف خود پیدا کنید. پس وقتی به دنبال عینک آفتاب می‌روید؛ فقط به ظاهر آن دقت نکنید! دنبال مواردی چون ضد نور فرابنفش و پولاریزه بگردید را که سلامت چشمان شما به مراتب ارزش بیشتری از زیبایی ظاهری دارد.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *