تصویربرداری پزشکی و آزمایش غربالگری مرکز رادیولوژی تابا

تصویربرداری پزشکی و آزمایش غربالگری مرکز رادیولوژی تابا
  • 1402/6/29
  • گویا آی تی
  • 0

انجام تصویربرداری پزشکی در مرکز رادیولوژی تابا از مواردی است که افراد برای اطمینان از سلامتی خود آن را انجام می‌‌دهند. تصویربرداری انواع مختلفی دارد که در این مطلب دو نمونه از تصویربرداری مربوط به دوران بارداری و رادیولوژی را به صورت کامل توضیح می‌دهیم.

یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه کنید انتخاب مراکز پزشکی مناسب برای انجام معاینات و تصویربرداری است. استفاده از تجهیزات به‌روز و پیشرفته و همچنین همکاری با متخصصین و کادر پزشکی مجرب از مسائلی است که باید در انتخاب مرکز به آن دقت کنید.

مرکز تصویربرداری پزشکی تابا با ارائه متنوع‌ترین خدمات و مجهز به پیشرفته‌ترین تجهیزات در کنار شما عزیزان است تا بدون نگرانی معاینات خود را در این مرکز انجام دهید.

برای استفاده از خدمات مرکز تصویربرداری پزشکی تابا نظیر ماموگرافی، رادیولوژی، سی تی اسکن و همچنین سامانه نوبت دهی غیر حضوری، “مرکز تابا” را جستجو کنید و وارد سایت tabamic.com شوید و از متنوع‌ترین خدمات تابا استفاده کنید.

انجام آزمایش غربالگری اول تابا

معاینات غربالگری تابا

انجام تست غربالگری اول تابا یک آزمایش خون و سونوگرافی است که بین هفته‌های ۱۱ و ۱۴ بارداری انجام می‌شود. این آزمایش برای ارزیابی خطر ابتلای جنین به برخی از ناهنجاری های کروموزومی، مانند سندرم داون، تریزومی ۱۳ و تریزومی ۱۸ طراحی شده است.

سونوگرافی غربالگری مرحله اول نیز برای اندازه گیری ضخامت مایع پشت گردن جنین (NT) انجام می‌شود. نتایج آزمایش خون و سونوگرافی با سن مادر ترکیب می‌شوند تا خطر ابتلای جنین به ناهنجاری‌های کروموزومی محاسبه شود.

این غربالگری، نشان دهنده تشخیص کامل و دقیق نیست. اگر نتایج آن نشان دهنده خطر بالای ابتلای جنین به ناهنجاری های کروموزومی باشد، پزشک ممکن است آزمایش‌های تشخیصی بیشتری را توصیه کند.

آزمایش‌های تشخیصی می‌توانند تأیید کنند که جنین به ناهنجاری‌های کروموزومی مبتلا است یا خیر. این آزمایش‌ها شامل آمنیوسنتز و نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS) است.

انواع روش‌های غربالگری مرحله اول

۱) سونوگرافی NT

سونوگرافی NT در سه ماه اول بارداری (هفته ۱۱ تا ۱۳) قابل انجام است. با تفسیر تمامی این آزمایشات در غربالگری مرحله اول ریسک سندروم داون محاسبه می‌شود. در این سونوگرافی، پزشک تجمع مایع پشت گردن جنین یا همان NT را اندازه گیری می‌کند. زیرا ناهنجاری‌های ژنتیکی با کمک تجمع مایع در ناحیه پشت گردن جنین، به راحتی تشخیص داده می‌شوند.

در فرآیند غربالگری، ابتدا شاخص‌هایی که معمولاً با بیماری‌ها مرتبط هستند، انتخاب می‌شوند. این شاخص‌ها معمولا شامل نمونه‌های خون، ادرار، معاینات سونوگرافی و… هستند که با بررسی آن‌ها اطلاعاتی درباره وضعیت سلامت فرد را فراهم کند. بعد از جمع‌آوری نمونه‌ها، اطلاعات و نتایج به دست آمده در اختیار افراد قرار می‌گیرد. نتایج آزمایش‌ها بر اساس مقادیر نرمال و معیارهای تعیین شده مقایسه می‌شوند.

برای استفاده از خدمات مرکز تصویربرداری پزشکی تابا نظیر ماموگرافی، رادیولوژی، سی تی اسکن و همچنین سامانه نوبت دهی غیر حضوری، مرکز جامع تصویربرداری تابا را جستجو کنید و وارد سایت tabamic.com شوید و از متنوع‌ترین خدمات تابا استفاده کنید.

انجام آزمایش غربالگری دوم تابا

آزمایشات دوران بارداری

انجام تست غربالگری دوم تابا یک آزمایش خون است که بین هفته های ۱۵ و ۲۰ بارداری انجام می‌شود. این آزمایش با کوادمارکر نیز شناخته می‌شود و برای تشخیص سندروم داون تریزومی ۱۸ و نقص لوله عصبی و سندروم SLOS انجام می‌شود. این تست چهار ماده در خون را اندازه‌گیری می‌کند، این غربالگری معمولاً در بین هفته ۱۵ تا ۱۸ بارداری انجام می‌شود.

سن جنین در انجام زمان تست در محاسبه و بررسی ریسک‌ها، نقش زیادی دارد بهترین روش برای محاسبه سن جنین سونوگرافی است. بنابراین بهتر است هنگام مراجعه به آزمایشگاه حتما گزارش سونوگرافی خود را به همراه داشته باشید.

انجام این آزمایشات در بارداری به والدین اطمینان و آرامش بیشتری می‌دهد. با داشتن اطلاعات دقیق درباره وضعیت سلامت جنین و شنیدن نتایج نرمال آزمایشات، استرس و نگرانی والدین کاهش می‌یابد.

انجام رادیولوژی در مرکز تابا شیراز

رادیولوژی نمونه از تصویربرداری پیشرفته و یکی از شاخه‌های پزشکی است که با استفاده از روش‌های غیر تهاجمی اطلاعات دقیق و زیادی را درباره اجزا درون بدن به ما می‌دهد. در این روش از اشعه ایکس برای ارزیابی و یا تشخیص و بررسی وضعیت افراد استفاده می‌شود.

بسیاری از افراد با شنیدن نام اشعه ایکس تصور می‌کنند که این معاینه برای سلامتی بسیار مضر است. اما در حقیقت استفاده از این اشعه برای دریافت تصاویر دقیق و با کیفیت، بسیار کمک کننده خواهد بود. به همین علت استفاده از آن هیچ خطری ندارد. دریافت تصاویر با دقت بالا این امکان را برای پزشکان فراهم می‌کند که مشکلات و ناهنجاری‌های موجود در بافت‌های مهم بدن را به صورت دقیق تشخیص بدهند.

برای انجام این معاینه در بهترین مرکز رادیولوژی شیراز (تابا) نیاز به آمادگی خاصی ندارید. اما توجه داشته باشید برای انجام یک نمونه از رادیولوژی‌های خاص مانند عکس‌های رنگی ممکن است اقداماتی را قبل از آن انجام دهید.

توصیه می‌کنیم در ابتدای کار برای کسب اطلاعات در خصوص اقدامات لازم و نحوه آمادگی برای انجام معاینات در مرکز تابا باید با پزشک خود مشورت کنید. در برخی از مواقع به شما توصیه می‌شود تلفن همراه، جواهرات و اجسام فلزی را از خود دور کنید و لباس مخصوص بپوشید.

مفتخریم در این قسمت شما را با مرکز تصویربرداری پزشکی تابا آشنا کنیم. این مرکز با انجام خدمات متنوع نظیر ماموگرافی، سونوگرافی، سی تی اسکن، رادیولوژی و سنجش تراکم استخوان در کنار شما خواهد بود تا معاینات خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهید.

وجود خدمات متنوع و همچنین کادر پرشکی مجرب باعث شده تا درصد رضایت عموم افراد برای انجام معاینات در این مرکز بالا باشد و همین امر موجب شد تا این مرکز به عنوان بهترین مرکز رادیولوژی شیراز شناخته شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با همکاران با در مجموعه تابا در ارتباط باشید شما عزیزان می‌توانید با جستجوی tabamic.com یا “مرکز تابا” با مرکز تصویربرداری پزشکی تابا در ارتباط باشید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *