کیف دوربین، همراه همیشگی یک عکاس

کیف دوربین، همراه همیشگی یک عکاس
  • 1402/6/30
  • گویا آی تی
  • 0

در میان افراد مختلفی که در حوزه هنر مشغول به کار هستند، افراد بسیار کمی هستند که بتوان از فاصله دور تخصص و مهارت آنها را شناسایی کرد. اما بر خلاف بسیاری این عکاسان هستند که همیشه از هر فاصله ای قابل شناسایی هستند. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چطور؟ باید بگوییم که به وسیله کیف دوربین عکاسی آنها! کیف دوربین برای عکاسان در حکم ابزار حمل تجهیزات حیاتی به شمار می رود و به همین دلیل است که همیشه عکاسان کیف خود را به همراه دارند. شاید شما نتوانید عکاسی را پیدا کنید که همیشه دوربین عکاسی خود را در دستانش داشته باشد ولی به طور قطع کیف دوربین او بر روی شانه اش آویزان است.

اما این کیف دوربین در حقیقت چه کاربردی دارد و آیا صرفا یک ابزار حمل و نقل تجهیزات است؟ جواب این سوال شما بدون هیچ تأملی قطعا خیر است. چرا که این وسیله با توجه به معیار های مختلفی تهیه شده و هر کیفی مناسب هر دوربینی یا عکاسی نیست. حتی شاید برایتان جالب باشد که یکی از معیار های خرید کیف دوربین، سبک و استایل تصویربرداری عکاس است. با ما همراه باشید تا سری بزنیم به دنیای کیف دوربین های عکاسی.

پیشنهاد ما به شماست که اگر نیاز به مشاوره و اطلاعات بیشتر در مورد خرید کیف دوربین عکاسی دارید با مشاوران فروش سه پایه در فروشگاه نورنگار تماس بگیرید .

اولین موردی که پیش از بقیه گزینه ها باید از خودمان بپرسیم این است که کیف دوربین باید چه ویژگی هایی داشته باشد و چه نیاز هایی از ما را رفع کند. از آنجایی که دوربین های فیلمبرداری و عکاسی تجهیزات گران قیمت و البته به شدت ظریفی هستند، مشخصا یکی از نقش هایی که این کیف ها باید ایفا کنند سپر بلا برای این دوربین ها و متعلقات آنها است. کیف های دوربین از مواد و لایه های مختلفی ساخته شده اند تا بتوانند از آسیب های احتمالی جلوگیری کنند. اما ضربات تنها تهدید برای ابزار های شما نیستند و همانقدر که ضربات و برخورد تجهیزات به سطوح مختلف می تواند خطرناک باشد، همانقدر هم برخورد این تجهیزات، مخصوصا دوربین با آب است که می تواند آنها را از کار بیاندازد. یک عکاس در مواقع بسیاری در شرایط نامناسب هوایی قرار می گیرد که یکی از آنها قطعا باران است. پس کیف های ضد آب و مخصوصا برزنت چتر نجاتی برای دوربین ها برای این نوع شرایط آب و هوایی است. پس مشخصه اول برای خرید یک کیف دوربین حتما و حتما باید کیفیت و جنس مواد سازنده آنها باشد. پس پیشنهاد اول ما برای شما این است که همانقدر که برای انتخاب دوربین خود حساسیت به خرج می دهید، همانقدر هم برای کیف دوربین خود وسواس داشته باشید.

هرکه بامش بیش، برفش بیشتر!

علاوه بر جنس کیف، مورد حیاتی دیگری وجود دارد که بسته به نوع دوربین و تجهیزات شما تعیین می شود. این مورد نوع کیف شماست که تعیین کننده اندازه و تعداد فضاهای اختصاص داده شده به هر یک از تجهیزات است. بسیاری از عکاسان و فیلم برداران معمولا چندین نوع لنز را همیشه با خود حمل می کنند و مسلما کیف مورد نظر آنها با فردی که به تازگی به عکاسی روی آورده متفاوت است. اگر از تازه واردان دنیای تصویر برداری هستید، یک کیف جمع و جور و سبک می تواند انتخابی عالی و مناسب برای شما باشد، چرا که شاید برای بسیاری از تازه واردان سخت باشد که برای ساعت های طولانی، کیف خود را بر روی دوششان حمل کند. پس بهتر است برای شروع سبک سفر کنید.

گول ظاهرشان را نخورید

سعی کنید تا جای ممکن کیف موردنظرتان را از مارک ها و عناوین معتبر تهیه کنید. بسیاری از کیف های درون بازار، ظاهر بسیاری شیک و زیبایی دارند اما بی توجهی بیش از حد سازندگان آن به موارد جزئی باعث می شود که پس از مدتی کاربر به فکر تهیه یک کیف دیگر بیوفتد. نکات مهمی وجود دارد که در کیف های ارزان قیمت و سطح پایین رعایت نمی شود و یکی از این نکات مربوط به زیپ کیف است. بله درست شنیدید، مشکل زودتر از هرجای دیگر خودش را در زیپ کیف نمایان می کند. عکاسان و فیلمبرداران در طول روز به مناطق مختلفی سر می زنند تا از سوژه های مختلف آن تصویر برداری کنند، بنابراین زیپ های کیف، همچون خود عکاس در رفت و آمد هستند و اگر روی ساخت این مورد دقت کافی انجام نشده باشد، به سرعت آسیب دیده و حسابی شما را اذیت خواهد کرد. لازم به ذکر است که زیپ کیف همانقدر هم که باید خوش ساخت باشد همانقدر هم باید مقاومت داشته باشد که بر اثر فشار های مختلف بازنشده و تجهیزات شما در معرض آسیب قرار نگیرد.

انواع مختلف کیف دوربین

کیف های دوربین نیز همچون مابقی ابزار های عکاسی، دسته بندی های مختلفی دارند و با توجه به معیار هایی که هر عکاسی در ذهن دارد انتخاب می شود. این معیار ها می تواند راحتی، وزن، سلامتی و حتی همانطور که گفتیم سبک عکاسی باشد. عکاسان همانقدر که به زیبایی مناظر و سوژه ها اهمیت می دهند، همانقدر هم برای تیپ و استایل خودشان ارزش قائل هستند. با توجه به این گفته، اگر دقت کرده باشید اکثر آنها از کیف های تک بند استفاده می کنند که زیبایی و جذابیت بیشتری به عکاس می دهد. اما کیف های دیگری نیز هستند که مورد انتخاب افراد بسیاری اند. اگر به طور کلی به این دسته بندی نگاهی داشته باشیم، می توانیم به طور کلی به دو دسته کیف و کوله پشتی تقسیم بندی کنیم که هرکدام دارای مزایا و معایبی هستند. بر طبق مطالبی که پیش تر ذکر کردیم، تجهیزات عکاسی، ابزار های سنگینی هستند و از این رو افراد بسیاری تصمیم می گیرند که برای سلامتی خود هم که شده، کوله پشتی را جایگزین کیف کنند. چون کیف های دوربین معمولا بر روی یک شانه قرار می گیرد و از لحاظ پزشکی هم این مسئله در طولانی مدت می تواند آسیب های جدی را برای فرد به وجود بیاورد. اما حتی اگر انتخاب شما کوله پشتی هم باشد باز هم انتخاب های بیشتری در این زمینه در پیش روی شماست که مرحله به مرحله برایتان در این مورد شرح می دهیم.

 

کیف مکعبی

شاید بتوانیم بگوییم که کیف مکعبی شناخته شده ترین نوع کیف در میان دیگر کیف هاست. این ابزار جابجایی دوربین معمولا شکل و شمایلی چون مکعب مستطیل دارد. فضای داخلی این کیف به بخش های مختلفی تقسیم شده است که هر کدام از این فضا ها مختص به قرار گیری ابزار مختلفی است. این نوع کیف معمولا یک بند متصل به خود را دارد و بر روی یک شانه قرار می گیرد و یکی از انتخاب های ایده آل هر عکاسی به شمار می رود.

کیف پوزه ای

ظاهر این مدل کیف ها، همچون اسمی که دارند نیز در نوع خود جالب و منحصر به فرد است. این مدل کیف بیشتر شبیه یک ذوزقه متساوی الاضلاع است که به صورت برعکس قرار داده شده است. بر طبق آمار، کیف پوزه ای بیشتر از هرجایی در میان عکاسان خیابانی محبوبیت دارد. البته که این کیف درکنار عکاسان خیابانی، درمیان عکاسان مناظر طبیعی نیز محبوبیت دارد. اگر برایتان این پرسش به وجود آمده باشد که دلیل همچین شکل و شمایلی برای همچین دوربین هایی چیست باید بگوییم که این کیف ها علاوه بر به لطف این دسته از کیف ها، دیگر دردسر های جداسازی و قرار دادن لنز بر روی دوربین کنار می رود و عکاسان می توانند با خیال راحت دوربین را به همراه لنز خود درون این کیف ها جای دهند. پس اگر می خواهید کیف سبک و جمع و جوری تهیه کنید که پذیرای دوربین و لنز شما به طور همزمان و متصل باشد، کیف پوزه ای یکی از بهترین انتخاب ها برای شما به شمار می رود.

کیف چرخ دار

این دسته از کیف ها شاید به مذاق بسیاری خوش نیایند ولی یک ابزار مناسب مخصوصا برای آنهایی هستند که ابزار های بسیاری را با خود حمل می کنند و می خواهند تمام و کمال به پیشواز سوژه های مختلف بروند. این مدل کیف ها به واسطه چرخ هایی که دارند به راحتی قابل جا به جایی هستند و به همین علت دردسر ها و اذیت های سنگینی دوربین را از بین می برند. اما روی دیگر سکه این است که همین مورد باعث می شود این دوربین ها تبدیل به انتخابی همه جانبه نباشد. چرا که نمی توان آنها را با خود به هر جایی برد و حمل و نقل آنها مخصوصا برای مکان های غیر صاف اصلا پیشنهاد نمی شود. این مدل کیف ها بیشتر مورد انتخاب افرادی است که در صنعت فیلم سازی و استودیویی مشغول به کار هستند و خیلی به کار دیگر عکاسان نمی آیند.

کوله پشتی دو بند

این مدل کوله پشتی ها همانگونه که مشخص است بر روی دوش شخص قرار گرفته و دو بند برای خود دارند و کاربر با خیال راحت می تواند تجهیزات خود را درون آنها قرار داده و به راحتی جا به جا کند. اگر از افرادی هستید که برای سلامتی خود اهمیت بالایی قائل هستید، کوله پشتی دوبند انتخاب دیگری است که می توانید روی خرید آن فکر کنید.

کوله پشتی تک بند

کیف دیگری که شباهت های زیادی به مورد قبل دارد کوله پشتی تک بند است که تقریبا همان کوله پشتی قبلی است با یک تفاوت کوچک. آن هم این است که این بار به جایی دو بند، شاهد یک بند هستیم. این کیف ها به دلیل محفظه های کوچکی که در جلوی خود دارند، می توانند از تجهیزات ریز شما نیز به خوبی استقبال کنند و همچنین به دلیل نوع قرار گیری آنها بر روی دوش، شخص احساس راحتی بیشتری نسبت به مابقی کیف ها در حین حمل آن دارد.

هرچه که برای تهیه یک کیف دوربین لازم بود را برای شما شرح دادیم. حالا این شما هستید که باید تصمیم بگیرید متناسب با سبک و نیاز های خود چه کیفی را تهیه و برای کار خود از آن استفاده لازم را ببرید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *