آشنایی با کاخ های تهران و دوره های تاریخی آن

آشنایی با کاخ های تهران و دوره های تاریخی آن
  • 1402/7/12
  • گویا آی تی
  • 0

تهران جاذبه‌های تاریخی و توریستی فراوانی دارد که نظر گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب می‌کند. کاخ های تهران از جمله کاخ گلستان، سعدآباد، نیاوران، فرح آباد و … جذابیت‌های تاریخی و فرهنگی این شهر به شمار می‌روند. قدمت بعضی از این بناها به حکومت صفویان یعنی قبل از پایتخت شدن تهران بازمی‌گردد؛ اما رونق و توسعه آنها در زمان قاجار و بیشتر در دوران پهلوی اول و دوم بوده است. این بناها اکثراً به‌صورت موزه یا مکان عمومی فعالیت دارند و در اختیار ارگان‌های مختلف هستند. برای آشنایی با این مکان‌های قدیمی و صاحبان قبلی و فعلی آنها، لطفاً طی این مطلب با ما همراه باشید

کاخ سعدآباد تهران

کاخ سعدآباد یکی از مشهورترین کاخ های تهران است که مجموعه‌ای از بناها همچون احمدشاهی، شهوند، سفید، شمس، اشرف، ملکه مادر و … و همچنین باغ‌های زیبا و دیدنی را شامل می‌شود. موقعیت مکانی این مجموعه بسیار جالب توجه است؛ به‌طوری که از هر سمت به منطقه مهمی از تهران منتهی می‌شود؛ مثلاً از شمال به دامنه‌های البرز و از جنوب به بازار تجریش می‌رسد و در شرق و غرب آن نیز منطقه‌های گلابدره و ولنجک قرار گرفته‌اند.

تاریخچه کاخ سعدآباد تهران

کاخ سعدآباد تهران توسط حکومت قاجار بنیان نهاده شده و پس از آن سه دوره تاریخی دیگر را پشت سر گذاشته است. اگرچه صاحبان اصلی این بنا، قاجاریان هستند، اما ارزش آن پس از روی کارآمدن رضاشاه افزوده شد. رضاشاه وسعت این مجموعه را با خرید زمین‌های اطراف بیشتر کرد. می‌توان گفت که بازسازی قسمت‌های مختلف کاخ سعدآباد توسط خاندان پهلوی، اهمیت و ارزش بیشتری را برای این بنا و زمین‌های اطراف آن به وجود آورد. در واقع، بسیاری از بناهایی که امروزه از آن دیدن می‌کنیم با دستور رضاشاه پهلوی ساخته شده و توسعه این بنا مربوط به دوران پهلوی اول و دوم است.

مجموعه کاخ سعدآباد تهران، محل سکونت خاندان پهلوی بود که پس از انقلاب ۵۷ به تصرف جمهوری اسلامی درآمد. اکنون این مجموعه در اختیار نهاد ریاست جمهوری ایران قرار دارد

کاخ گلستان تهران

مجموعه گلستان نیز یکی دیگر از کاخ‌های مشهور و جاذبه های دیدنی تهران محسوب می‌شود. این مجموعه را می‌توان سیاسی ترین و قدیمی ترین کاخ تهران برشمرد. در هیچ سند و نوشته‌ای راجع به تاریخ ساخت این بنا صحبتی نشده است؛ اما برخی از مورخان، قدمت آن را به زمان پادشاهی شاه عباس صفوی نسبت می‌دهند که بعدها توسط کریم‌خان زند گسترش و توسعه یافته است.

کاخ گلستان تهران

کاخ شهربانی

کاخ شهربانی یکی دیگر از آثار شکوهمند دوران پهلوی است که در سال ۱۳۱۵ خورشیدی و به دستور رضاشاه و توسط سازنده مشهور آن زمان قلیچ باقلیان بنا شد. معماری این بنا در سبک نئوکلاسیک است و توسط گابریل گورکیان، معمار مشهور ارمنی طراحی شد. این معمار برجسته آثار برجسته دیگری در تهران دارد.

رضاشاه پهلوی کاخ شهربانی را در اختیار شهربانی وقت تهران قرار داده بود که در سال ۱۳۸۱ توسط وزارت امور خارجه از دستگاه نیروی انتظامی خریداری و به یکی از ساختمان‌های این وزارتخانه تبدیل شد و از آن زمان تاکنون محل اقامت هیئت‌های خارجی سفر کرده به ایران است.

کاخ یاقوت تهران (کاخ سرخه حصار)

یکی دیگر از آثار به جا مانده از دوران قاجار که در میان کاخ های تهران خودنمایی می‌کند، کاخ یاقوت نام دارد. این بنا مربوط به عهد ناصری است و در منطقه سرخه حصار قرار دارد؛ بر همین اساس به آن کاخ سرخه حصار نیز می‌گویند.

معماری کاخ یاقوت تهران به سبک اروپایی است و از چندین بخش شامل حرم‌خانه، ۲۰۰ اتاق و گرمابه تشکیل می‌شود. اگرچه بعضی از بخش‌های این بنا تخریب شده‌اند، اما در حال حاضر از آن به‌عنوان بیمارستان تخصصی قلب استفاده می‌شود.

کاخ نگارستان تهران

زمانی که از کاخ های دوران قاجار صحبت می‌کنیم، موارد زیادی برای گفتن وجود دارد. یکی از مکان‌هایی زیبایی که به‌عنوان کاخ تابستانی قاجار شناخته می‌شد، کاخ نگارستان است. ساخت بنای نگارستان به سال ۱۲۸۸ و زمان فتحعلی‌شاه قاجار مربوط می‌شود. این بنا محل وقوع رویدادهای مهم آن زمان از جمله جشن ازدواج ناصرالدین شاه، جشن ولیعهدی محمدمیرزا و قتل قائم مقام فراهانی است. کاخ نگارستان، امروزه به‌عنوان باغ موزه نگارستان دانشگاه تهران فعالیت دارد.

کاخ مظفری دارآباد تهران

یکی دیگر از کاخ های سلطنتی تهران واقع در منطقه اوشان دارآباد، کاخ مظفری دارآباد نام دارد که در سال ۱۳۲۰ ساخته شده و آینه‌کاری‌های جذاب آن بسیار جالب توجه هستند. رضاشاه، این کاخ را به بیمارستانی برای مبتلایان به سل اختصاص داد و پس از آن توسط مسیح دانشوری به مدرسه پرستاری تبدیل شد. اکنون نیز بیمارستان دانشوری در محوطه همین کاخ قرار دارد.

کاخ فرح آباد

کاخ فرح آباد تهران

شاید اسم کاخ فرح آباد را کمتر شنیده باشید؛ اما این بنای تاریخی نیز یکی از مکان‌ های دیدنی تهران و کاخ های مشهور پایتخت به شمار می‌رود که در دوره‌های مختلف تاریخی حتی از کاخ گلستان، نیاوران، سعدآباد و … در زمان خودشان رونق بیشتری داشته است.

تاریخچه کاخ فرح آباد (کاخ قصر فیروزه)

بنای کاخ فرح‌آباد در سال ۱۲۸۱ به دستور مظفرالدین شاه قاجار و ظرف مدت ۲ سال ساخته شد. معماری این بنا به سبک اروپایی مطلق ساخته شده و از ویژگی‌های برجسته آن می‌توان به گنبد فیروزه‌ای رنگ و نیم‌ دایره‌های با ایوان‌های کاملاً روباز اشاره کرد.

محمدرضا شاه پهلوی دستور بازسازی و مرمت کاخ فرح آباد را صادر کرد و نام آن را نیز به قصر فیروزه تغییر داد. پس از احیا و مرمت این بنا، ساخت‌وسازهای بزرگ و نیمه سطلنتی دیگری توسط اشراف تهرانی در اطراف آن انجام شد.

کاخ سعد آباد در سال ۱۳۵۵ به‌عنوان یک اثر ملی به ثبت رسید و پس از انقلاب ۵۷، مالکیت آن به سپاه پاسداران رسید. درحال حاضر، این مکان به‌عنوان موزه نیروهای دریایی سپاه فعالیت دارد که البته برای بازدید از آن باید هماهنگی‌های لازم صورت گیرد.

معرفی کاخ های تهران و مالکان آنها

دراین مطلب، برخی از مشهورترین کاخ های تهران از جمله کاخ گلستان، سعدآباد و سرخه حصار را معرفی کردیم و همچنین در مورد کاخ ‌های کمتر شناخته شده‌ای مانند فرح آباد نیز توضیحاتی ارائه دادیم. بدون شک با سابقه چندین ساله تهران به‌عنوان پایتخت حکومت، بناهای تاریخی و سلطنتی متعددی وجود دارند که در سفر به تهران می‌توانید از آنها دیدن کنید.

از طریق سایت فلای تودی می‌توانید از هتل‌ های نزدیک موزه ها و کاخ های تهران مطلع شده و اتاق یا سوئیت مناسب را رزرو نمایید. فلای تودی، معتبرترین و بزرگ‌ترین سایت رزرو هتل و تهیه بلیط در ایران است.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *