نقش خبرها، رویدادها و حجم معاملات در قیمت ارز های دیجیتال

نقش خبرها، رویدادها و حجم معاملات در قیمت ارز های دیجیتال
  • 1402/7/27
  • گویا آی تی
  • 0

قیمت ارز دیجیتال ممکن با عوامل مختلفی تغییر کند. اخبار، رویداد‌ها مختلف، رفتار سرمایه‌گذاران، حجم بازار و بسیاری عامل دیگر همگی در تعیین قیمت یک دارایی و روند بازار موثر هستند. اما هرکدام از این عوامل چقدر در بازار تاثیرگذار خواهند بود؟ آیا تاثیر آن‌ها یکسان است؟

در این مقاله همراه ما باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم. در پایان مقاله شما متوجه خواهید شد که هرکدام از این عوامل چقدر بر روی بازار اثر می‌گذارند و تریدر‌ها نسبت به هرکدام از آن‌ها چه واکنشی از خود نشان می‌دهند.

چرا خبر‌ها بر قیمت ارز دیجیتال تاثیرگذار هستند؟

رسانه‌ها در بازار‌های مالی نقش پررنگی ایفا می‌کنند. در بازار‌های مالی رسانه‌های قدرت زیادی دارند و بسیاری از مسائل از طریق آن‌ها منعکس می‌شود.

بخش عمده رسانه‌ها وظیفه اطلاع‌رسانی و انتشار خبر را دارند. این اخبار می‌توانند به‌صورت غیرمستقیم و مستقیم بر بازار ارز دیجیتال تاثیر بگذارند.

برای نمونه گاهی خبری مربوط به حوزه انرژی ارز خاصی را در بازار پامپ می‌کند. یا در مثالی مستقیم ممکن است قانونی محدود‌کننده برای ارز‌ها ارزش توکن خاصی را پایین بیاورد. هرچقدر که حجم بازار کمتر باشد تاثیر خبر بر روی آن بیشتر است و دامنه نواسانات بزرگ‌تر.

پدیده نیوز تریدینگ چیست؟

تاثیر خبر‌ها بر روی قیمت ارز دیجیتال امروز تا حدی زیاد شده که ما یک سبک معاملاتی براساس خبر‌ها را در جهان داریم. به این سبک معاملاتی نیوز تریدینگ گفته می‌شود.

در این سبک تریدر داده‌های خبری را تحلیل و بررسی می‌کند و سپس براساس آن‌ها معاملاتش را پیش خواهد برد؛ البته که در این روش معاملاتی به دانش‌ خاصی نیاز است.

برای نمونه اصل اول نیوز تریدینگ تحلیل فاندامنتال است. افراد مبتدی نمی‌توانند براساس اخبار معامله باز و بسته کنند و باید پیش‌زمینه‌هایی را برای شروع این کار داشته باشند. براساس آمار نیوز تریدینگ اصلاً کار راحتی نیست و یک سبک معاملاتی بسیار سخت محسوب می‌شود.

اخبار تا چه مدت بر روی بازار اثرگذاری دارند؟

انتشار اخبار زمان خاصی دارد. افرادی که قصد دارند براساس اخبار معامله باز کنند از ساعت دقیق انتشار آن مطلع هستند و به‌عنوان اولین‌ها از اخبار مهم مطلع می‌شوند. علاوه‌بر این موضوع باید بدانیم که خود خبر‌ها تا چه مدت بر روی بازار اثرگذار باقی می‌مانند.

یعنی یک خبر تا حد موثر است. براساس مطالعاتی که در سال ۲۰۰۴ بر روی بازار‌های مالی انجام شد بازار سه تا پنج روز همچنان از انتظار واکنش نسبت به خبر منتشرشده است و می‌تواند از آن تاثیر بپذیرد. تاثیر اصلی خبر در روز‌های اول و دوم رخ می‌دهد.

اگر قرار باشد تغییری در قیمت ارز دیجیتال اتفاق بیفتد در همان ساعت‌های اولیه خواهد افتاد. جریان سفارشات تا روز سوم و چهارم ادامه دارند و روز پنجم نیز بسیار بعید است واکنشی از خبر پنج روز گذشته بر روی روند بازار تاثیری بگذارد.

رویداد‌های مختلف چه نقشی در بازار دارند؟

رویداد‌های مختلف چه نقشی در بازار دارند؟

عملکرد رویداد‌ها بر قیمت لحظه ای ارز های دیجیتال تا حدودی شبیه به خبر‌های مختلف است. البته رویداد‌ها در بیشتر مواقع تاثیر مثبت دارند چون با برنامه قبلی برگزار می‌شوند و تیمی متخصص مسئولیت اجرا و برگزاری آن را عهده‌دار خواهد بود.

رویداد‌ها می‌توانند به‌صورت غیرمستقیم نیز در پیشرفت بازار نقش داشته باشند. برای نمونه بسیاری از آن‌ها برای معرفی ویژگی‌های مثبت بلاکچین و بازار کریپتو است.

برخی از آن‌ها در مناطقی برگزار می‌شود که هنوز در آن‌ها درک درستی از کریپتو و بازارش وجود ندارد. در کل می‌توان این‌طور ارزیابی کرد که رویداد‌ها برای بازار مفید هستند و تنها در صورتی منجر به کاهش ارزش بازار خواهند شد که رویداد با شکست مواجه شود.

نقش نهاد‌های رسمی کریپتو در برگزاری رویداد‌های مختلف

معمولاً چنین رویداد‌هایی توسط طرفداران کریپتو و بازار آن برگزار خواهد شد. صرافی‌ها و بنیاد‌های مختلف نقش زیادی در برگزاری رویداد دارند و بیشتر رویداد‌های مهم توسط آن‌ها برگزار می‌شود.

کمتر دیده شده که یک نهاد دولتی رسمی بخواهد رویدادی بزرگ برای کریپتو برگزار کند. رویداد‌های کریپتویی معمولاً برای تبلیغ بازار با هدفی خاص هستند. به‌همین دلیل نهاد‌های درگیر با آن نیز معمولاً نهاد‌های خصوصی و نیمه‌خصوصی خواهند بود.

حجم معاملات عامل تعیین‌کننده‌ای برای قیمت در بازار هستند؟

حجم معامله یعنی بررسی تعداد قرارداد‌های مبادله‌شده که شامل مجموع خریدار‌ها و فروشنده‌ها در بازه زمانی مشخصی است. زمانی که مبادلات فعالانه باشد حجم معاملات در بازار بالا می‌رود و زمانی که مبادله‌ای وجود نداشته باشد حجم معاملات پایین خواهد آمد.

حجم معاملات بازار به سرمایه‌گذاران میزان نقدینگی در بازار را نشان می‌دهد. حجم معاملات در بازار امروز شاخص مهمی محسوب می‌شود.

در بازار کریپتو نیز تریدر‌های زیادی در تلاش هستند که از حجم معاملات بازار مطلع باشند. آن‌ها به‌خوبی می‌دانند که حجم معامله می‌تواند در آینده خبر از تغییر قیمت ارز دیجیتال بدهد. در ادامه قصد داریم بررسی کنیم که آیا امکان بازکردن معامله براساس همین شاخص وجود دارد یا خیر.

معاملات می‌توانند براساس حجم معامله انجام شوند

با استفاده از داده حجم معامله ما می‌توانیم در یک بازه زمانی مشخص متوجه شویم که چه مقدار دارایی معامله شده است.

حجم معامله نقش مهمی در تحلیل تکنیکال دارد. تریدر‌هایی که قصد دارند از این روش برای بازکردن معاملات خود استفاده کنند باید حجم معاملات را در نظر بگیرند. از طریق این شاخص می‌توان قدرت بازار را کشف کرد؛ بازار‌هایی که حجم معامله بیشتری دارند سالم‌ترند و قدرت آن‌ها نیز بیشتر است.

در کل می‌توانیم بگوییم که افرادی با توجه به پارامتر حجم معامله روند معاملاتی خود را تعیین می‌کنند. این عامل به‌تنهایی به‌قدری قوی نیست که عامل معامله باشد اما از عوامل موثر است.

جمع‌بندی

عوامل زیادی هستند که بر روی قیمت ارز دیجیتال تاثیرگذار هستند. خبر‌های مثبت و منفی که از رسانه‌ها منتشر می‌شود تاثیر زیادی بر بازار و روند آن دارند. سرمایه‌گذاران نیز عموماً به‌صورت هیجانی تصمیم می‌گیرند و به نوسانات در بازار دامن می‌زنند.

رویداد‌های مختلف عموماً توسط صرافی‌ها و نهاد‌های نیمه‌خصوصی و خصوصی بازار کریپتو برگزار می‌شود. آن‌ها معمولاً نقش مثبتی بر بازار دارند اما تاثیرشان به‌اندازه اخبار نیست. با شکست مواجه‌شدن رویداد نیز می‌تواند این روال را برهم بزند.

در آخرین مورد نیز حجم معامله را بررسی کردیم. حجم معامله هم عامل مهمی است و تریدر‌ها گوشه چشمی به آن برای معاملات دارند چون در قیمت نهایی اثر می‌گذارد.

سلب مسئولیت رپورتاژ: این مقاله به عنوان رپورتاژ آگهی تبلیغاتی در وبسایت گویا آی تی منتشر شده و وبسایت گویا آی تی در مورد تایید یا رد صحت محتوای آن مسئولیتی ندارد

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *