راه مقابله با نوسان برق و جلوگیری از سوختن وسایل برقی

راه مقابله با نوسان برق و جلوگیری از سوختن وسایل برقی
  • 1402/8/20
  • گویا آی تی
  • 0

استابلایزر بهترین راه حل برای تقویت برق و تثبیت ولتاژ به‌حساب می‌آید. همانطور که می‌دانیم مشکل نوسان و افت ولتاژ ‌در بیشتر مناطق کشور خصوصا در فصل تابستان وجود دارد. به همین منظور جهت افزایش عمر دستگاه‌های برقی و کاهش استهلاک و هزینه‌های مربوط به خرابی مصرف‌کنندگان برقی، استفاده از انوان ترانس تقویت ولتاژ یا استابلایزر توصیه می‌شود.

نحوه کار استابلایزر

از آنجا که بیشتر باغ‌ها و ویلاها دور از مناطق شهری و پست‌های توزیع برق هستند، به همین دلیل افت ولتاژ و نوسان برق از مشکلات اجتناب ناپذیر این اماکن هستند. استابلایزر و ترانس باغ و ویلا به‌منظور حفظ و تثبیت ولتاژ برق ورودی به وسایل الکتریکی و تجهیزات برقی در اماکن بزرگ همچون عمارت‌ها، باغ‌ها و ویلاها طراحی شده‌اند. در واقع این دستگاه هوشمند قادر است تغییرات و نوسانات ناخواسته ولتاژ را به‌صورت خودکار کنترل کند و در نهایت ولتاژ خروجی ثابت و استانداردی برای مصرف وسایل الکتریکی ارائه دهد. نحوه کار استابلایزر را که در واقع بهترین راه حل برای تثبیت ولتاژ است را می‌توان به‌صورت مراحل زیر توضیح داد:

  • ابتدا سیستم اندازه‌گیری این دستگاه، افت یا افزایش ولتاژ برق ورودی را شناسایی می‌کند.
  • سپس این دستگاه ولتاژ ورودی را با ولتاژ مطلوب تعیین‌شده برای تجهیزات الکترونیکی مقایسه خواهد کرد.
  • درصورت بالا یا پایین بودن ولتاژ ورودی این دستگاه با استفاده از مدارها و قطعات الکترونیکی تنظیم ولتاژ، ولتاژ خروجی را به اندازه ولتاژ مطلوب می‌رساند.
  • کنترل ولتاژ خروجی توسط این دستگاه به‌طور مداوم انجام می‌شود تا درصورت ایجاد نوسان ناگهانی، کنترل و تثبیت ولتاژ به‌سرعت انجام شود.
  • این دستگاه علاوه‌بر تثبیت‌کردن ولتاژ خروجی، از وسایل الکتریکی در برابر جریان بالا، اتصال کوتاه برق و گرمای بیش‌ازحد ناشی از انرژی الکتریکی محافظت می‌کند و مانع از صدمه‌دیدن تجهیزات الکترونیکی می‌شود.

انواع استابلایزر ریزان الکتریک

شرکت ریزان الکتریک به‌عنوان یکی از برترین تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان انواع استابلایزرهای صنعتی و خانگی در کشور فعالیت می‌کند. محصولات این شرکت با استفاده از تکنولوژی پیشرفته و کنترل الکترونیکی در ظرفیت‌ها و مدل‌های مختلف تولید می‌شوند. استفاده از آن‌ها برای تثبیت ولتاژ و جلوگیری از نوسانات برق در باغ‌ها ویلاها و خانه‌های بزرگ یک راه‌حل اساسی برای محافظت از وسایل برقی در برابر افت یا افزایش ناگهانی ولتاژ برق است.

در ابتدا بهتر است بطور کوتاه در خصوص انواع استابلایزرها اطلاعاتی کسب کنیم و در نهایت جمع‌بندی جهت انتخاب بهترین گزینه برای مصرف خود داشته باشیم. استابلایزر که بهترین راه حل برای تثبیت ولتاژ از نظر تکنولوژی اصلاح ولتاژ به سه نوع رله‌ای، سروو موتوری و استاتیکی دسته‌بندی می‌شوند:

استابلایزر رله‌ای (ترانس اتوماتیک)

این نوع استابلایزر و ترانس ریزان دارای یک هسته ترانس است و از طریق رله به‌صورت پله‌ای، نوسان ولتاژ را تنظیم می‌کند. در واقع استابلایزرهای رله‌ای دارای تعدادی پله افزاینده و پله کاهنده هستند و از این طریق افت یا افزایش ولتاژهای شدید را پوشش می‌دهد. در نهایت این دستگاه ولتاژ خروجی مناسب را به وسایل برقی ارائه خواهد داد و از آسیب‌دیدن وسایل برقی جلوگیری می‌کند.

این نوع استابلایزر در زمان بسیار کوتاهی (حدود یک ثانیه) افت ولتاژ و نوسان برق را اندازه گیری و سپس تنظیم خواهد کرد. بنابراین استفاده از آن در مناطقی که به‌صورت لحظه‌ای نوسان برق دارند و کلیه دستگاه‌های خانگی و اداری معمول مناسب است. قیمت اولیه و هزینه تعمیرات این نوع استابلایزر بسیار اقتصادی تر از انواع دیگر است.

استابلایزر سروو موتوری

این نوع از استابلایزر برای تثبیت ولتاژ برخلاف مدل قبل رله ندارد و بر روی ترانس آن یک بازو قرار گرفته است که اصطلاح به این مجموعه سروو موتور می‌گویند. این بازو وظیفه کنترل و تنظیم نوسانات ولتاژ برق را برعهده دارد. دقت عمل این استابلایزر خانگی در مقایسه با نمونه‌های رله‌ای بیشتر خواهد بود و نوسانات ولتاژ را در بازه کمتر از پنج ولت تنظیم می‌کند، البته سرعت واکنش این استابلایزر به دلیل ساختار عملکردی کندتر از استابلایزرهای رله‌ای است.

این نوع استابلایزر اغلب برای دستگاه‌های حساس به نوسان برق به‌کار گرفته می‌شود. این دستگاه برای دستگاه‌های حساس مناسب خواهد بود. با توجه به تکنولوژی پیچیده این دستگاه‌ها، قیمت اولیه و هزینه تعمیر استابلایزرهای سروو موتوری چندان به صرفه و اقتصادی نیست.

استابلایزر استاتیکی

عملکرد این نوع استابلایزر در مقایسه با مدل‌های رله‌ای و سروو موتوری سریع‌تر و دقیق‌تر در نظر گرفته می‌شود. در این نوع استابلایزر یک میکروپروسسور و یک کانورتور الکترونیکی وجود دارد. میکروپروسسور با شناسایی کاهش یا افزایش ولتاژ برق پیامی به کانورتور الکترونیکی ارسال می‌کند. سپس کانورتور الکتریکی ولتاژ برق را به اندازه مورد نیاز تغییر می‌دهد. این استابلایزرها عموما برای دستگاه‌های بسیار حساس به ولتاژ توصیه می‌شوند. این استابلایزرها به دلیل تکنولوژی و قطعات حساسی که دارند، کمیاب‌تر، گران قیمت و هزینه تعمیرات به مراتب بالاتری نسبت به دو نوع دیگر دارند.

چه تثبیت کننده ولتاژی مناسب استفاده ماست؟

از انواع استابلایزرها عموما برای دستگاه‌هایی چون یخچال فریزر، تلویزیون، ماشین لباسشویی و ظرفشویی، کولرگازی و یا برای کل یک واحد آپارتمان، باغ، ویلا یا دفتر و مغازه استفاده می‌گردد.

به جز جزییات فنی مهمترین فاکتور جهت انتخاب استابلایزر یا ترانس مناسب توان مورد نیاز است. برای تلویزیون و ادوات صوتی تصویری معمولا استابلایزرهای با توان ۱۰۰۰ ولت آمپر کافی هستند.

برای انواع یخچال فریزرهای خانگی معمولی و ساید بای ساید توان ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ کفایت می‌کند. برای ماشین‌های لباسشویی و ظرفشویی معمولا توان‌های ۳۰۰۰ و ۳۵۰۰ ولت آمپر مورد نیاز است. از آنجایی که کولرهای گازی دارای توان‌های متفاوت و گسترده‌ای هستند که از توان‌های ۳۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ ولت آمپر می‌تواند گستردگی داشته باشد.

برای استفاده خانگی نیز این گستردگی وجود دارد اما بطور معمول برای واحد‌های آپارتمانی کوچک و فاقد کولرگازی توان ۶۰۰۰ و خانه‌های کمی بزرگتر و دارای کولرگازی کم مصرف دستگاه‌های ۸۰۰۰ و برای واحدهای آپارتمانی بزرگتر و دارای چند کولرگازی(داکت اسپیلت) دستگاه‌های ۱۰ و ۱۲ هزار(کاوا) پیشنهاد می‌شود.

برای باغ‌ها و ویلاها نیز همچون آپارتمان‌های مسکونی دایره انتخا و توان مورد نیاز گسترده است، اما بطور کلی برای ویلاهای کوچک و کم مصرف دستگاه‌های ۸ یا ۱۰ هزار و ویلاها و باغ‌های متوسط و معمولی که تقریبا بیشتر باغ ویلاهای موجود را شامل می‌شود استابلایزر ۱۲۰۰۰ مناسب است. برای ویلاهای بزرگتر چند طبقه و دارای تعدد وسایل برقی نیز عموما دستگاه‌های ۱۵ یا ۲۰ کاوا پیشنهاد می‌شود.

قیمت استابلایزر ریزان الکتریک

در هنگام خرید استابلایزر خانگی قیمت این دستگاه به‌عنوان یک عامل مهم درنظر گرفته می‌شود. اگرچه استابلایزرهای تولیدشده توسط شرکت ریزان الکتریک ازنظر مدل، ظرفیت، توان کیفیت بالاتر دارند، اما قیمت آن‌ها نسبت به سایر برندهای استابلایزر موجود در بازار مقرون‌به‌صرفه‌تر است. استابلایزرهای برند ریزان در رنج‌های توانی ۶۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ تولید می‌شوند که قابل استفاده برای کوچکترین آپارتمان‌ها تا بزرگترین ویلاها هستند. خریداران قبل از خرید این محصول می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت رسمی فروشگاه اینترنتی دیجی‌خرید که نماینده رسمی شرکت ریزان الکتریک است از قیمت دقیق این محصولات مطلع شوند.

جمع‌بندی

همانطور که اشاره شد، استابلایزر بهترین راه حل برای تثبیت ولتاژ در آپارتمان‌ها، باغ‌ها، ویلاها و خانه‌های بزرگ به‌حساب می‌آید. این دستگاه به‌صورت خودکار و پیوسته نوسانات برق را شناسایی می‌کند و با مقایسه ولتاژ ورودی با ولتاژ تعیین‌شده برای دستگاه‌های الکتریکی، ولتاژ خروجی مناسبی ارائه می‌دهد. شرکت ریزان الکتریک به‌عنوان یکی از پیشروترین و برترین تولیدکنندگان استابلایزر، این دستگاه را در توان‌های مختلف به تولید می‌رساند. کیفیت استابلایزرهای ریزان الکتریک در مقایسه با سایر برندها بیشتر است و محصولات این شرکت از قیمت مناسبی برخوردارند.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *