تفاوت جت پرینتر لیزری و جت پرینترجوهری

تفاوت جت پرینتر لیزری و جت پرینترجوهری
  • 1402/9/9
  • گویا آی تی
  • 0

جت پرینترها دارای کاربردهای متفاوتی هستند اما نقطه مشترک همه ی آن ها چاپ اطلاعات دلخواه ما به روی اجسام متفاوت است. این چاپ می تواند توسط چاپگرهای جوهری انجام شود و یا می تواند توسط چاپگرهای لیزری رخ دهد. در این مقاله سعی خواهیم کرد مهم ترین تفاوت های دستگاه جت پرینتر لیزری و جوهری را نام ببریم.

مواد مصرفی

دستگاه لیزر فاقد هرگونه مواد مصرفی است زیرا چاپ انجام شده توسط آن مانند حکاکی می باشد. در صورتی که دستگاه جت پرینتر دارای مواد مصرفی از قبیل جوهر و حلال و… است و بدون آن دستگاه جت پرینتر چاپ نمی زند.

ماندگاری چاپ

دستگاه چاپ لیزر دارای چاپ دایمی و ثابت است و پاک نمی شود. اما چاپ انجام شده توسط جت پرینتر با حلال های مخصوص آن پاک خواهد شد. مثلا چاپ انجام شده با کارتریج های پایه الکل با الکل پاک می شود.

قیمت دستگاه

دستگاه های لیزری قیمت بیشتری نسبت به دستگاه های جت پرینتر دارند. همچنین برخی از شرکت های داخلی به تولید جت پرینترهای دستی و اتومات پرداخته اند که نسبت به نمونه های وارداتی آن قیمت کمتری دارد. اما دستگاه لیزر به دلیل حساسیت بالا هنوز بومی سازی نشده و بیشتر به صورت وارداتی است. همچنین هزینه اولیه پرینتر لیزری ممکن است بزرگ‌ترین نقطه ضعف آن به نظر برسد. از این گذشته، جت پرینترهای جوهری هزینه اولیه بسیار کمتری دارند. همچنین پرینترهای جوهرافشان ارزان قیمت زیادی نیز در بازار وجود دارد که به نظر می‌رسد کار خود را نیز به خوبی انجام می‌دهند. اما این مدل‌های ارزان کارتریج‌های کوچکی دارند که زود تمام می شوند و در نهایت مجبور به تعویض مکرر کارتریج خواهید شد. قبل از اینکه متوجه شوید در حال حاضر بیشتر از خود پرینتر برای کارتریج‌های جوهر هزینه کرده‌اید.

فاصله چاپ

دستگاه های لیزری از فاصله ی زیاد تا بیست سانتی متر می توانند به روی محصول چاپ بگیرند اما حداکثر فاصله چاپ جت پرینترها ۵ سانتی متر است. برخی از محصولات را نمی توان از فاصله نزدیک روی آن چاپ زد و یا یکسری قطعات به دلیل ناهمواری و پستی بلندی های زیادی که روی آن است باید از با فاصله روی آن چاپ گرفت.

دستگاه های لیزر تا فاصله بیست سانتی متر از جسم را میتوانند حکاکی کنند و دستگاه جت پرینتر از فاصله ۱ میلیمتر تا ۵ سانتی متر را چاپ میزنند که بستگی به مدل آن دارد. به عنوان مثال دستگاه های کارتریجی باید با سطح جسم در تماس باشند . دستگاه های هد xaar تا فاصله ۵ میلیمتری و دستگاه های cij تا فاصله ۵ سانتی متری را چاپ می زنند.

از جمله دستگاه های جت پرینتر کارتریجی که در بازار بسیار پرکاربرد است می توان به دستگاه ks pro دستی، jc-25 اتومات اشاره کرد. همچنین دستگاه جت پرینتر تانک جوهری xaar v17 از جمله دستگاه های با چاپ ارزان قیمت می باشد.

خرابی و هزینه تعمیرات

خرابی درجت پرینترهای لیزری کمتر از جت پرینترهای جوهری می باشد.زیرا جت پرینترهای جوهری و کارتریجی معمولا در بخش سیستم جوهر رسانی به دلیل خشک شدن جوهر دچار آسیب می شوند. اما هزینه تعمیرات دستگاه های جوهری نسبت به لیزر کمتر است. دستگاه های لیزر به دلیل استفاده از لنز های حساس ویک سری آینه که در قسمت هد آن تعبیه شده و به مرور زمان نیاز به تعویض دارند.

چاپ روی اجسام مختلف

جت پرینترهای لیزری به روی برخی از اجسام مانند شیشه یا نایلون های نازک نمیتوانند چاپ بگیرند مثلا اگر به روی نایلون لیزر چاپ بزند باعث سوختگی ان می شود و به روی اجسام شفاف که نور از آن رد می شود نیز چاپ نمی گیرد. اما جت پرینترهای جوهری میتوانند چاپ قیمت و تاریخ روی محصولات مختلف را به راحتی انجام دهند.

نوع استفاده

اگر می خواهید دیر به دیر از دستگاه جت پرینتر استفاده کنید سراغ دستگاه های جوهری نروید زیرا بعد از مدتی استفاده نکردن از آن جوهر داخل آن خشک شده و ممکن است خسات زیادی به دستگاه بزند اما در مقابل جت پرینترهای لیزری اگر مدت زیادی بلااستفاده بمانند خراب نمی شوند.

در صورتی که چاپ رنگی مد نظر شماست جت پرینترها در صورت تمایل به رنگ های دیگری هم چاپ میزنند اما لیزر چاپ بی رنگ دارد و به صورت رنگی نمی باشد.

وقتی یک جت پرینتر جدید برای مصارف صنعتی یا اداری می‌خرید، باید بین جت پرینتر جوهری و جت پرینتر لیزری یکی را انتخاب کنید. این اولین و مهمترین تصمیمی است که هنگام انتخاب آن می گیرید. مقایسه محصولات با یکدیگر و راهنمایی و مشاوره درست در این زمینه می تواند کمک قابل توجهی به خریدار شود.

در برخی موارد انتخاب دستگاه نا درست خسارت زیادی به تولیدکننده وارد ساخته است در صورتی که می توان آن را با یک مشاوره صحیح و اصولی برطرف ساخت.

کالاصنعت نمایندگی انواع جت پرینتر لیزری و جت پرینتر جوهری در شهر مشهد می باشد. دستگاه‌های جت پرینتر یکی از دستگاه‌های حساس در صنعت بسته‌بندی هستند. نگهداری از این دستگاه‌ها نیازمند پشتیبانی قوی است. رفع مشکلات دستگاه به صورت سریع از خرابی قطعات آن جلوگیری می‌کند و در برخی موارد می‌توان با کمترین هزینه دستگاه را به حالت عادی برگرداند. خرید دستگاه از شهرهای دور و دور از مرکز خدمات می‌تواند برای برخی تولیدکنندگان مشکلاتی ایجاد کند. ما در بازرگانی کالا صنعت با بیش از ۱۲ سال سابقه و با داشتن نیروی متخصص در سراسر ایران این مشکل را برطرف کرده‌ایم تا خریداران بتوانند بدون نگرانی از خدمات پس از فروش و تهیه لوازم مصرفی دستگاه‌ جت پرینتر خرید کنند و از خدمات و پشتیبانی آن‌ها بهره‌برداری کنند.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *