پشت پرده درآمد از یوتیوب و چالش‌های آن

پشت پرده درآمد از یوتیوب و چالش‌های آن
  • 1402/12/12
  • گویا آی تی
  • 0

در حال حاضر کسب و کارهای آنلاین که از بسترهای بزرگی مانند یوتیوب استفاده می‌کنند، درآمدشان بسیار زیاد شده است. افرادی که با یک گوشی می‌توانند تا میلیاردها تومان به جیب بزنند. هر چند خدمات یوتیوب در ایران با مسائلی همراه است؛ اما با این حال هنوز هم افراد یا بهتر بگم، یوتیوبرهایی هستند که از این پلتفرم جهانی برای کسب درآمد استفاده می‌کنند.

شاید کار کردن در دنیای امروز نسبت به روش های سنتی آن‌قدر متفاوت شده است که برخی افراد به سختی می‌توانند این درآمدها را باور کنند. بهتر است این باورهای اشتباه را بشکنید و شما هم راه‌های بیشتر و به روزتری را برای رسیدن به درآمدهای بالا امتحان کنید.

کسب درآمد از یوتیوب

یوتیوب یکی از پلتفرم‌هایی است که کاربران زیادی دارد. بر روی بستر این شبکه می توان محتواهای ویدئویی را بارگذاری کرد. استفاده از این سرویس اشتراک ویدئو به کاربران کمک می‌کند تا ویدئوهای سرگرم‌کننده، آموزشی، علمی و… را با دیگران به اشتراک بگذارند و بازخورد بگیرند. این خدمات به صورت رایگان ارائه می‌شوند و امکان خرید اشتراک و دیدن ویدئو بدون تبلیغات در آن هم وجود دارد. این پلتفرم از سال ۲۰۰۵ کار خود را شروع کرد و یکی از شرکت‌های زیرمجموعه‌ گوگل است.

ممکن است از خودتان بپرسید که درآمد داشتن از یوتیوب چگونه است؟ خیلی ساده باید بدانید وقتی ویدئویی را در یوتیوب بارگذاری می‌کنید، از تبلیغاتی که بر روی ویدیو نمایش داده می‌شود می‌توانید درآمد کسب کنید. اصلی‌ترین بخش درآمد از یوتیوب از بخش تبلیغات است.

روش‌های دیگری برای درآمد از یوتیوب وجود دارد، به عنوان مثال می‌توانید کسب و کار خودتان را تبلیغ کنید و به عنوان یک ابزار برندسازی برای کسب و کارتان ازش استفاده کنید.

محدودیت‌های ایرانیان برای استفاده از یوتیوب

برخی از کشورها به برخی از بخش‌ها و خدمات یوتیوب دسترسی ندارند. به عنوان مثال در کشور ما به علت وجود شرایط خاص مانند تحریم‌های بین‌المللی، کاربران نمی‌توانند به Adsense دسترسی داشته باشند. همین عامل سبب می‌شود تا امکان دریافت درآمد به صورت مستقیم برای کاربران ایرانی وجود نداشته باشد و به همین علت بسیاری از کاربران قید ورود به این پلتفرم جهانی را می‌زنند.

یوتیوب در ایران چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

در اصل می‌توانید به عنوان یک کاربر عادی وارد یوتیوب شوید و ویدئوهای موجود در آن را ببینید و همچنین به عنوان یک یوتیوبر، ویدیوهای خود را در یوتیوب منتشر کنید و بازدید بگیرید و در ازای این بازدید، درآمد هم دریافت کنید.

البته که دریافت درآمد از یوتیوب به این سادگی نیست ! چرا که یوتیوبرهای ایرانی نمی‌توانند درآمد خود را در ایران دریافت کنند. به علت تحریم‌ها امکان احراز هویت در ایران وجود ندارد.

با این حال کاربران می‌توانند در یوتیوب فعالیت کنند و پس از دریافت شرایط لازم با یکی از شرکت‌های نقد کننده درآمد یوتیوب همکاری کنند تا امکان درآمدزایی از یوتیوب را نیز داشته باشند.

راه حل دریافت درآمد در ایران چیست؟

در ایران برای دریافت درآمد خود از یوتیوب راهی به جز همکاری با شرکت‌های نقد کننده درآمد وجود ندارد.

شرکت‌های نقد کننده در ایران به چند روش درآمد یوتیوبرهای ایرانی را نقد می‌کنند.

  1. استفاده از ادسنس‌ها

ادسنس‌ یا همان Adsense حسابیست که گوگل، تراکنش‌های مالی خود را با آن انجام می‌دهد. چه شما در سایت تبلیغات داشته باشید یا بخواهید از تبلیغات یوتیوب بر روی کانالتان درآمد کسب کنید، می‌بایست یک حساب ادسنس داشته باشید. ادسنس‌ها به دو نوع شخصی، یا شرکتی تقسیم می‌شوند.

همه چیز تا اینجا خوب بود اما اتصال به حساب ادسنس در صورتی که مدیریت مناسبی نداشته باشد می‌تواند باعث مشکلاتی برای کانال شما شود. کانال شما می‌تواند یک شبه به دلیل اشتباه فرد دیگر، از یوتیوب حذف شود.

  1. شرکت‌های MCN

شرکت‌های MCN از ساختار مناسب‌تری برای دریافت درآمد شما برخوردار هستند. در این شرکت‌ها دیگر خطری کانال شما را تهدید نمی‌کند. شما می‌توانید بدون ایجاد دسترسی خاصی کانال خود را به MCN متصل کنید و درآمد خود را دریافت کنید. مسترتیوب در ایران تنها شرکتی است که نماینده رسمی MCN مدیاکیوب را دارد.

شرکت‌های MCN شریک ویژه‌ای برای یوتیوب هستند و دسترسی‌های ویژه‌ای دارند به همین دلیل در این شرکت‌ها هیچ‌چیز اشتراکی نیست و شما درآمدتان را به صورت خاص، دریافت خواهید کرد.

چالش‌های بر سر راه نقد کردن درآمد یوتیوب

چالش‌های زیادی برای کسب درآمد از یوتیوب برای یوتیوبرهای ایرانی وجود دارد که در اینجا به دو مورد اصلی آن اشاره می‌کنیم:

 ۱- چالش‌های مربوط به تحریم‌های داخلی و خارجی برای استفاده از یوتیوب

 ۲- چالش‌های مرتبط با کسب درآمد از یوتیوب

استفاده از یوتیوب در ایران محدودیت‌های فراوانی را همراه دارد و این موضوع از کسی پوشیده نیست. نیاز به اتصال دائم سرویس‌های تغییر آی‌پی و محدودیت‌های پرداختی به علت تحریم‌های بانکی باعث می‌شوند تا یوتیوبر بودن در ایران شغل چندان جذابی به نظر نرسد. با این حال در ادامه‌ی مقاله راه‌حلی جامع و کلی را برای حل تمامی این مشکلات معرفی خواهیم کرد که به طور قطع درصد زیادی از مشکلات شما را رفع می‌کند.

نیاز به اتصال دائم سرویس تغییر آی‌پی با آی‌پی ثابت برای دریافت خدمات یوتیوب در ایران

شاید تا الان از این موضوع اطلاع نداشتید اما بر خلاف استفاده‌ی روزمره از یوتیوب که با یک تغییر آی‌پی ساده و بی هزینه قابل انجام است، افرادی که قصد استفاده از یوتیوب به عنوان یک بستر کسب درآمد را دارند باید مراقب چیزی به سادگی آی‌پی خود نیز باشند. چرا که خدمات یوتیوب در ایران برای افرادی که از یک آی‌پی ثابت اقدام به آپلودهای ویدیوی خود نمی‌کنند به طور کامل قطع خواهد شد و این کار حتی ممکن است منجر به بن شدن اکانت شما نیز بشود.

هزینه‌ی تهیه‌ی یک سرویس تغییر آی‌پی با آی‌پی ثابت به شدت بالاست و در کنار هزینه‌های تجهیزات، می‌تواند یکی از عوامل محدودکننده‌ی فعالیت به عنوان یک یوتیوبر به شمار برود.

از طرفی یک فایل ویدیویی با بهترین کیفیت، حجم زیادی دارد و آپلود با این شرایط در یوتیوب برای کاربران ایرانی به سختی امکان پذیر است.

به تازگی سرویسی راه‌اندازی شده که همان امکانات یوتیوب استودیو را به شما می‌دهد، تمام فارسی است و شما می‌توانید ویدیوهایتان را بدون نیاز به سرویس‌های تغییر آی‌پی در یوتیوب آپلود کنید. آپلود در یوتیوب با سرعت بالا را می‌توانید از طریق داشبورد مسترتیوب تجربه کنید.

نبود راهکار مناسب برای نقد کردن درآمد یوتیوب

هر کسی که قصد فعالیت در یوتیوب را به عنوان یک تولید کننده‌ی محتوا داشته باشد می‌داند که نقدکردن درآمد یوتیوب به طور مستقیم در ایران بدون سرویس‌های واسطه امکان پذیر نیست. شرکت‌های نقد کننده درآمد نیز کارمزد بسیار بالایی را از کاربران خود درخواست می‌کنند که این موضوع ممکن است به مذاق هرکسی خوش نیاید.

از سوی دیگر، گوگل، مالک یوتیوب، به شدت بر روی مواردی مانند جزییات پرداخت تأکید دارد و کوچک‌ترین مشکلی ممکن است حساب کاربری یوتیوب شما را حذف کند.

با این حال ممکن است فکر کنید که درآمد از طریق دریافت اسپانسر راه قابل اطمینان‌تری است اما باید بدانید که شمار افرادی که در داخل کشور حاضر به همکاری با تولیدکنندگان محتوای یوتیوب هستند بسیار محدود است. این موضوع به خاطر مخاطبان کمتر یوتیوب نسبت به سایر شبکه‌های اجتماعی در داخل کشور و نبود اطمینان کافی نسبت به بازخورد تبلیغاتی یوتیوب است و در نتیجه نمی‌توان انتظار چندانی از اسپانسرها داشت.

در اینجا هم می‌توانید به سادگی و با استفاده از خدمات مسترتیوب،‌ به یک‌باره از شر تمامی این مشکلات خلاص شوید. اتصال کانال یوتیوب به MCN مسترتیوب به شما اجازه‌ی نقد کردن درآمد یوتیوب بدون هیچ دردسری را می‌دهد و دیگر نیازمند استفاده از سرویس‌های اضافی و نامطمئن نخواهید بود.

روش های نقد کردن درآمد یوتیوب با مسترتیوب

مسترتیوب، نماینده‌ی رسمی مدیاکیوب در ایران، بهترین گزینه‌ی MCN موجود است که با اتصال کانال خود به آن می‌توانید از سد تمامی مشکلات مربوط به نقد کردن درآمد و همکاری با شرکت‌های ایرانی خلاص شوید. البته باید بدانید که اتصال به MCN تنها برای یوتیوبرهایی امکان پذیر است که در حال حاضر از یوتیوب درآمد دارند.

در مسترتیوب، همه‌چیز فقط نقد کردن درآمد نیست بلکه می‌توانید خدمات مختلفی از مسترتیوب دریافت کنید که شامل موارد زیر هستند:

  • نقد کردن درآمد یوتیوب با اتصال به MCN
  • استفاده از داشبورد مسترتیوب برای بررسی کانال خود
  • سرویس محافظت از محتوای کانال یوتیوب
  • اکستنشن مسترتیوب برای کسب اطلاعات بیشتر در یوتیوب

از طرفی کانال‌هایی که به MCN متصل می‌شوند امکان استفاده از خدمات MCN را نیز دارند. اکانت رایگان vidIQ و Tubebuddy نمونه از خدمات این شرکت‌هاست.

چرا باید از خدمات مسترتیوب برای نقد کردن درآمد خود استفاده کنیم؟

درآمد از یوتیوب به صورت دلار است و وارد حساب کاربری شما می‌شود. برای واریز این مبلغ به حساب خود، باید کانال شما مانیتایز شده باشد و این اقدام در ایران امکان پذیر نیست.

شرکت‌های نقد کننده درآمد مانند مسترتیوب می‌تواند به یوتیوبر‌ها کمک کند تا درآمد خود را به سادگی در ایران دریافت کنند.

اتصال کانال یوتیوب به MCN یکی از بهترین روش‌های موجود برای کسب درآمد از یوتیوب است. چرا که همیشه خیالتان راحت است و می‌توانید بدون نگرانی از پریدن کانال، به تولید محتوا بپردازید. از طرفی خدمات مسترتیوب به کانال‌های کوچک کمک می‌کند تا به سرعت به کانالی با صدها هزار مخاطب تبدیل شوید و زمان ارزشمند خود را صرف تولید محتوا مورد علاقه خودتان کنید.

در مسترتیوب، راهکارهای کاملی برای یوتیوبری وجود دارد که می‌تواند به گزینه اول شما برای کسب درآمد از یوتیوب تبدیل شود.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *