غول اینترنتی دنیا یعنی شرکت گوگل ، روز چهارشنبه مورخ 28 مارس 2012 ، هجدهمین نسخه از مرورگر اینترنتی خود که با نام کروم شناخته میشود را به صورت عمومی ارائه کرد . در بلاگ کرومیوم بررسی کوتاهی روی قابلیت های جدید و بهبودهای صورت گرفته انجام شده است .

این نسخه بر پایه نسخه هشتم کرومیوم ساخته شده است . بهبودهایی در زمینه سرعت Canvas2D و WebGL صورت گرفته است . در این نسخه همچنین شتاب دهنده گرافیکی Canvas2D نیز برای کامپیوترهایی که از سیستم عامل های ویندوز و مک استفاده میکنند فعال شده است که این مورد به برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب اجازه میدهد تا اپلیکیشن های تحت وب خود مانند بازی ها را بهتر از همیشه ساخته و پرداخته کنند . البته این قابلیت در زمانی که نسخه هجدهم کروم در حالت بتا به سر میبرد نیز فعال شده بود تا توسعه دهندگان قبل از ارائه نسخه هجده پایدار بتوانند با آن کار کنند . مسئولان کروم همچنین از توسعه دهندگان درخواست کرده اند که در صورت مشاهده هر گونه مشکلی در زمینه Canvas2D ، این مشکلات را به اطلاع شرکت گوگل برسانند تا در رفع آنها سرعت بیشتری به کار گرفته شود . بهبودهای صورت گرفته در WebGL نیز باعث میشود تا کروم محتوای سه بعدی یا همان 3D را بر روی GPU های قدیمی بهتر اجرا کند .

از دیگر بهبودها میتوان به رفع مشکل نمایش تمام صفحه کروم در سیستم عامل ویندوز اشاره کرد . همچنین مشکلی که کروم در هنگام آغاز به کار در نسخه ششم سیستم عامل لینوکس رد هت ( ویرایش سازمانی ) داشته است نیز برطرف شده است .

اما اگر از مرورگر کروم به عنوان برنامه PDF خوان استفاده میکنید ، باید به شما بگوییم که بهبودهایی نیز در این بخش صورت گرفته و همچنین قابلیت های جدید به آن اضافه شده است . یکی از این قابلیت ها ، افزوده شدن دو گزینه به منوی کلیک راست در هنگام مشاهده فایل PDF در کروم میباشد . با استفاده از این دو گزینه که با نام های Rotate Clockwise و Rotate Counterclockwise شناخته میشوند ، به ترتیب میتوانید فایل PDF را در جهت عقربه ساعت و یا در خلاف جهت عقربه های ساعت ، بچرخانید .

در این نسخه همچنین پشتیبانی از Native Client در سیستم عامل لینوکس نیز آغاز شده است .

تغییرات دیگری نیز در بخش های امنیتی و بنیادی مرورگر صورت گرفته است که در آینده و طی یک مطلب نگاه دقیق تری به آنها خواهیم داشت .

هم اکنون از وبسایت اصلی این مرورگر میتوانید اقدام به دریافت آن کنید . کاربران فعلی کروم نیز میتوانند از منوی آچار گزینه About Google Chrome را انتخاب کرده تا آپدیت جدید را دریافت کرده و به نسخه 18 ارتقا یابند .

منابع : 1 – 2