چگونه محاسبات ساده‌ای را با مایکروسافت ورد 2003 و 2007 انجام دهیم

  • 1389/4/5
  • سپهر خيري
  • 8

نمی دانستید MS ورد می تواند محاسبات را هم انجام دهد؟ من هم اول که کار با MS ورد را شروع کردم فکر می کردم که فاقد چنین امکانی است. از میان سری برنامه های مایکروسافت آفیس من بیشتر از همه با MS ورد کار می کنم.
من برای ذخیره اعداد و متراکم کردن برنامه های عددی ام معمولاً از اکسل استفاده می کنم. راه دیگر البته که استفاده از برنامه ماشین حساب است. اما وارد کردن اعداد و ضربه زنی کلید ها خودش کم کاری نیست.
استفاده از برنامه اکسل ساده تر است. تنها کاری که باید کرد وارد نمودن اعداد و ضربه های سریع است، محاسبات بخودی خود انجام و در نوار وضعیت نمودار می گردند.
این برنامه واقعآض که برنامه کار آمدی است مخصوصاً وقتی با ستونی از ارقام و اعداد به بلندی برج ایفل سر و کار دارید. تنها کار شما انتخاب ستون اعداد است. روزهای اول، طبق عادت برای انجام حساب و کتاب ازدم دست ترین برنامه اکسل استفاده می کردم. گرچه این خودش راه حل ساده ای است اما باز کپی گرفتن و ضمیمه کردن هم کار می برد.
همه این ها خود بخود منتفی است اگر بدانید ورد خودش یک ابزار ماشین حساب برای انجام این کارها دارد. این برنامه ماشین حساب در زیر لایه فرامین کاستومایز شده پنهان است.
وقتی مجبوریم با حجم زیادی از اعداد سرو کله بزنیم ا بزار ماشین حساب بسیار مفید است.
مکان یابی ماشین حساب
طبق برنامه پیش فرض فرمان ماشین حساب در نوار دیده نمی شود اما با چند عملیات ساده به آسانی در دید قرار می گیرد. اینطوری:
1- روی دکمه آفیس Office Button کلیک کنید و بعد روی Word Options کلیک کنید تا پنجره آپشن باز شود. سپس روی Customize کلیک کنید.


2- در مربع سمت راست ، زیر پنجره Choose commands from پایین آمده و All Commands را انتخاب کنید.


3- لیست commands را نگاه کنید و برنامه ماشین حساب را از آن میان انتخاب کنید ، روی کلمه Add کلیک کرده تا به تولبار کوئیک اکسس اضافه شود.


کار با ماشین حساب
– وقتی اعدادی را برای محاسبه انتخاب کنید برنامه ماشین حساب فعال می شود. ردیف یا ستون اعداد را انتخاب و روی آیکون مربوطه کلیک کنید. نتیجه بطور اجمالی در نوار وضعیت پدیدار می شود. نتیجه بطور اتوماتیک در قسمت تخته آرایش یا clipboard هم کپی می شود و می توانید آنرا به هر برنامه دیگری ضمیمه کنید.


– عملیات محاسبه با شش مرحله عملیاتی کار می کند:
1- جمع: 2+2
2- تفریق: 2-2 یا 2(2)
3- ضرب: 2*2
4- تقسیم: 2/2
5- درصد: 100*10%
6- توان و ریشه گرفتن: 2^2 و 4^ ½
– اگر یکسری اعداد را بدون افزودن برنامه عملیاتی واضح تعیین کنید برنامه فرمان محاسبات بطور اتوماتیک آنها را جمع می کند و حاصل جمع را نشان می دهد. برای مثال، در صورت اضافه کردن ستون یا ردیفی از اعداد.


– فرمان محاسبه کلیه متن های فاقد عدد را نادیده می گیرد. مگر در مواردی که علایم ارزی، کاما یا مکث وجود داشته باشد، که انها را همانند بخشی از یک عدد در نظر می گیرد. مثلاً داریم، 3کیسه پر، یکی برای آقا، یکی برای خانم و یکی برای پسرکوچکی که پایین خیابان زندگی می کند… عدد 6 بعنوان نتیجه نمودار می شود.
-ورد 2007، اعدادکسری را تا دو رقم گرد می کند. توجه داشته باشید که این رقم را می توانید از کنترل پنل تغییر دهید:
-Control Panel – Regional and Language Options – Regional Options – Customize Regional Options – No. of digits after decimal.


بخاطر داشته باشید که این نوع تغییر بر همه برنامه های ویندوز اعمال می شود. بنابر این می توانید بجای آن از یک مضروب فیه استفاده کنید.
– فرمان محاسباتی علایم ارزی را طبق تنظیات Regional Settings محاسبه می کند. مثلاً ، 25-50$ را 25$ نشان می دهد نه 25.


حاصل جمع
سادگی فرمان محاسبه در مقایسه با پیچیدگی ایجاد جدول و ساختن فرمول ( استفاده از فرمان فرمول در زیر Layout) برای کامل کردن محاسبات ورد بسیار بهتر و اسانتر است.
البته ویندوز خودش یک برنامه ماشین حساب برنامه ریزی شده هم دارد که می توانید نتیجه محاسبات پآنرا به هربرنامه دیگرویندوز پیوست کنید. اما به علت عملیات ساده ماشین حساب برنامه ورد و تعداد اندک کلیک های آن استفاده از فرمان محاسبات ساده تر است.
می توانید برای مطالعه بیشتر در باره فرمان محاسبات و راهنمای آن در این مورد به سایت غیر رسمی Microsoft Most Valued Professional مراجعه کنید.
نظر شما درباره این برنامه ساده اما مفید MS Word (Word 2007 and 2003) چیست؟ فکر می کنید آیا در کاهش مراجعه به اکسل مفید است؟
تصاوير: josef.stuefer

منبع: makeuseof

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 8 دیدگاه
  1. سلام
    من از ورد 2007 استفاده میکنم و به هیچ عنوان این فرمانهای بالا کارنمی کنند . نیاز شدیدی به استفاده از فرمان formula و همین طور ماشین برای جمع کردن اعداد دارم ولی هر دو فرمان error میدهند.اگه کسی نحوه تنظیماتش را میدونه لطفا کمکم کنید

  2. خیلی ممنون از راهنمایی و کمکتان، حالا بفرمایید که چگونه عملیات تفریق و ضرب و تقسیم را انجام دهیم؟ ما از این روش فقط جمع را استفاده کردیم.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *