معرفی نرم افزار PhotoInstrument

 • 1389/5/19
 • سپهر خيري
 • 20

امروزه نرم افزار های گرافیکی حرفه ای زیادی مانند فتوشاپ وجود دارد اما خیلی ها یا کار کردن با آن را به خاطر گستردگی آن بلد نیستند یا به خاطر حجم و قیمت آن از تهیه آن معذور هستند.

در این مقاله قصد داریم نرم افزار گرافیکی PhotoInstrument را معرفی کنیم که با حجم بسیار کم خود یک شاهکار در بین دیگر نرم افزار های گرافیکی به حساب می آید.

در این مقاله میخواهیم ثابت کنیم که حجم و گستردگی و پیچیدگی یک نرم افزار قدرت آن را نشان نمیدهد و میتوان با یک برنامه 3 مگابایتی تقریباً تمام کارهای واجب گرافیکی را انجام داد.

البته  کاربرد  بیشتر  نرم افزار PhotoInstrument  روتوش و ادیت  عکس ها هست  که خیلی ها فقط  به خاطر همین روتوش  کردن و ادیت عکس ها  مجبور هستند نرم افزار های  سنگینی  همچون فتوشاپ  را روی ویندوز خود  نصب کنند.

دانلود نرم افزار PhotoInstrument

این نرم افزار به صورت رایگان نیست ولی شما میتوانید نسخه رایگان آن را از لینک زیر دانلود کنید و اگر از آن راضی بودید میتوانید آن را به صورت غیر قانونی رجیستر کنید یا اینکه آن را به صورت قانونی از خود سایت سازنده خریداری کنید:

http://www.photoinstrument.com/PhotoInstrument_setup.exe

در زمانی که این مقاله نوشته شد آخرین ورژن این نرم افزار 3.9 میباشد که اگر ورژن جدیدی منتشر شود باز شما با همان لینک بالا میتوانید آخرین ورژن موجود را دانلود کنید. ما هم در این مقاله به معرفی و آموزش نسخه 3.9 این نرم افزار میپردازیم.

بعد از دانلود کافی است آن را نصب کنید که نصب آن کمتر از یک دقیقه به پایان میرسد و میتوانید همان لحظه آن را اجرا کنید و از آن استفاده کنید.

کار های اصلی که این نرم افزار انجام میدهد

کار های اصلی که میتوان با این نرم افزار انجام داد بیشتر به سمت روتوش و ادیت مختصر عکس ها میخورد ، به طور مثال به چندین مورد اشاره میکنیم:

– حذف قسمت های مورد نظر از روی عکس

– ایجاد بر آمدگی و تو رفتگی

– روتوش و شفاف سازی عکس نقطه ای و کامل

– تغییر رنگ در قسمت های مختلف

– هم زدن و جا به جا کردن تصویر

– روتیت و بریدن عکس

– و دیگر امکانات روتوش کردن

آموزش کار با نرم افزار

محیط نرم افزار بسیار و بسیار ساده طراحی شده هست و کاربران مبتدی و آماتور به راحتی میتوانند با آن کار کنند. در سمت چپ نرم افزار تمامی ابزار های مورد نیاز وجود دارند و در سمت راست عکس شما نمایش داده میشود. همچنین در بالا 2 منو که یکی ابزار های زبان و یکی دیگر ذخیره و منوی دیگر برای برگشت به حالت قبل و بزرگ نمایی و کوچک نمایی هست وجود دارد.

در این قسمت میخواهیم چندین قسمت را از عکس حذف کنیم به طور مثال میخواهیم فقط عکس این مرد در تصویر باشد و هر کسی که کنار آن هست حذف شوند. برای اینکار باید از ابزار Removal استفاده کنید که آیکون آن شبیه یک پاکن هست و در عکس زیر مشخص شده است:

عکس مورد  نظر ما  این هست  که  میخواهیم  مرد سمت  راستی را که  در تصویر  زیر مشخص  هست را  حذف  کنیم:

بعد از کلیک  کردن روی این دکمه  تنظیمات جدید در زیر آن باز میشود  که با تکان دادن  نوار لغزنده عمودی  میتوانید بزرگی  و دقت نشانگر  را کم و زیاد کنید.  بعد از اعمال تنظیمات  مانند عکس زیر روی  نقطه های مورد  نظر کلیک کنید:

حالا کلیک ماوس را بعد از انتخاب قسمت های مورد نظر رها کنید و صبر کنید تا سیستم پردازش کند و بعد از چند لحظه عکس شما به این شکل در می آید:

میبینید که نرم افزار به چه دقتی یک چیز را از عکس شما نا پدید کرد حالا شما میتوانید این روند را روی دیگر عکس های خود انجام دهید و هر قسمتی را که بخواهید حذف کنید.

حال میخواهیم ابزار روتوش کردن را معرفی کنیم. یکی از ابزار های روتوش کردن Clone نام دارد که در عکس زیر مشخص شده هست و شبیه یک مهر میباشد:

بعد از انتخاب این ابزار در پایین تنظیماتی ظاهر میشود که میتوانید با آنها بزرگی و کوچکی و همچنین دقت را کم و زیاد کنید. البته بهتر است تنظیمات را مانند عکس بالا انجام دهید

بعد از اعمال تنظیمات ما میخواهیم این عکس را روتوش کنیم:

برای انجام روتوش باید با ماوس روی قسمت های خوب صورت کلیک را نگه دارید و روی قسمت های که میخواهید پنهان شوند بکشید. همان طور این روش را انجام دهید تا عکس شما مانند عکس زیر شود ، البته بهتر است در تنظیمات دقت پایین آید و نشانه هم کوچک باشد.

خب کار جالبی که در این نرم افزار وجود دارد آموزش به صورت ویدیو هست که برای دیدن این آموزش ها ابتدا روی منوی Help و سپس روی Help Video کلیک کنید که بعد از کلیک یک پنجره کوچک مانند عکس زیر باز میشود که باید روی یکی از آیکون ها کلیک کنید:

بعد از کلیک روی یکی از آموزش ها سپس روی دکمه Start کلیک کنید و دست به دکمه و ماوس نزنید و فقط آموزش را مشاهده کنید ، این آموزش به صورت حرفه ای انجام میگردد و به صورت ویدیو ضبط شده نمیباشد. برای کنسل کردن این آموزش باید دکمه Esc را فشار دهید.

برای دیدن دیگر امکانات و کارهایی که میتوان با این نرم افزار انجام داد میتوانید به این آدرس که در زیر وجود دارد مراجعه کنید:

http://www.photoinstrument.com/gallery.html

در آخر هم اگر خواستید عکس خود را ذخیره کنید باید ابتدا روی گزینه File و بعد Save یا Save as را انتخاب کنید و بعد در پنجره باز شده محل و نام عکس خود را انتخاب کنید و روی دکمه Save کلیک کنید. همچنین میتوانید از دستورات این عکس که در پایین مشخص هست استفاده کنید:

البته اگر شما نرم افزار را ریجیستر نکرده باشید نمیتوانید آنرا ذخیره کنید و باید آنرا خریداری یا رجیستر غیر قانونی کنید که در سایت های ایرانی پیدا میشوند.

یکی دیگر از ویژگی های این نرم افزار زبان فارسی آن است که ابتدا گروه ایرانی AS-Team آن را فارسی ساز کرد و بعدا به خاطر عدم قبول داشتن کپی رایت توسط بعضی از کاربران ایرانی این فارسی ساز توسط فرد دیگری ثبت شد. البته این اولین باری نیست که چنین اتفاقاتی می افتد و دیگر فارسی ساز ها هم مانند نرم افزار format factory چنین اتفاقی را تجربه کرده اند.

برای فارسی ساز کردن نرم افزار photoinstrument ابتدا روی گزینه Options و بعد روی گزینه language کلیک کنید و در منوی باز شده گزینه Farsi را انتخاب کنید تا نرم افزار کاملاً فارسی شود.

این بود معرفی و آموزش نرم افزار شگفت انگیز photoinstrument که در این مقاله خواندید.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 20 دیدگاه
 1. با سلام

  مگه کسای دیگری که این نرم افزار را فارسی کرده اند چه گناهی کرده اند مگه به جزء اینها افراد دیگری نیستند که ترجمه بلد باشن .من ترجمه این گروه را دیدم در نرم افزار فورمت فکتوری ولی خود به صورت کاملا فارسی وبا ترجمه روان تر آن را ترجمه کرده و به سایت شرکت فرستادم و شرکت هم ترجمه مرا پذیرفت چون ترجمه کامل و روانی بود که در گروه AS-Team چنین ترجمه ایی وجود ندارد .حال خود مقایسه کنید .ترجمه ایی که من کرده ام و ترجمه ایی که این گروه کرده .
  باعث افتخار هست که چنین گروهایی در ایران وجود دارند که بتوانند نرم افزارهای به زبان لاتین را به فارسی ترجمه کنن وچرا ناقص و بدون مفهوم .
  لطفا ابتدا تحقیق کنید و بعد نظر بدهید از کجا می دانید که ما اول ترجمه نکرده باشیم واگر این گروه به فکر مردم باشه ترجمه خودشان رابه سایت شرکت می فرستادن تا مردم از سایت اصلی برنامه را با زبان فارسی دانلود کنن نه در سایتی که برای مردم نا آشنا ست حال که من این کار را رایگان کرده ام وبدون هیچ چشم داشتی و مجانی مجانی این کار را انجام داده ام به نظر شما حق با کیست .منتظر جواب شما هستم .
  با تشکر (ابراهیم شبانکاره)

  1. سلام دوست عزيز منظور شما كيه ماكه مطلب رو گذاشتيم يا جاي ديگه ميشه واضح تر بگيد…

 2. گروه ایرانی AS-Team آن را فارسی ساز کرد و بعدا به خاطر عدم قبول داشتن کپی رایت توسط بعضی از کاربران ایرانی این فارسی ساز توسط فرد دیگری ثبت شد. البته این اولین باری نیست که چنین اتفاقاتی می افتد و دیگر فارسی ساز ها هم مانند نرم افزار format factory چنین اتفاقی را تجربه کرده اند.

  دوست عزیز بنده فورمت فکتوری را فارسی کرده ام .

  1. سلام
   منظور شما را دقيقا متوجه نشدم. الان مشكل شما چيه؟

   شما مي فرماييد كه شما اول photoinstrument را فارسي كرديد؟ خب باشه شما كرديد! در پاراگراف هم ذكر شده كه مورد قبول واقع نشده. و اگر فارسيه شما مورد قبول واقع شده دليل نيست كه كسي قبلا اينكار را نكرده. همه ي اين ها را با توجه به شناختي كه از يكي از اعضاي AS-team‌دارم ميگم
   پاراگراف پاياني فقط محض اطلاع رساني بوده و اينكه اين نرم افزار فارسي شده هم دارد و در صورتي كه شركت سازنده كار شما را قبول و رسمي كرده مي توانستيد در نظرات بگوييد كه آن فارسي شده در سايت رسمي كار شما بوده

 3. ممنون مطلب خوبی بود من همچین برنامه ای رو نمیشناختم الان دانلودش کردم خیلی توپه به بقیه هم پیشنهاد میکنم دانلودش کنن حجمش 4 مگه

 4. سلام
  این برنامه خیلی عالیه ولی 1 اشکال داره که اگه بتونید کمکم کنید تا رفعش کنم ممنون میشم.
  بعد از اینکه برنامه رو رجیستر کردم. فقط تونستم 2 تا عکسو باهاش روتوش کنم و دوباره error داد و رجیستر مجدد خواست و دیگه کد قبلی رو قبول نکرد .
  برای رفع این مشکل باید چیکار کرد؟

 5. سلام
  خيلي نرم افزار خوبي هست اما به قول دوست عزيزمون بعد از 2 تا عكس پيام خطا ميده و عكس را ذخيره نميكنه تو را به خدا كمك كنيد واقعا حيفه از اين نرم افزار بگذريم.
  با تشكر

 6. سلااااااام خوبي؟ عزيزم من بايد تا 18 خرداد يه نرم افزار گرافيكي ارائه بدم براي درس دانشگاهم

  ميشه چند تا نرم افزار كه كاملا فارسي هستند و يا خيليييي آسون هستند رو به من معرفي كني؟

  اگه ميشه به ايميلم جواب بده ممنون ميشم آخه سايتتو شانسي پيدا كردم منتظرتممممم

 7. سلام خسته نباشيد به شما وهمكاران سايت خواهش ميكنم مرا راهنمايي كنيد نر افزا فرمت فكتوري از ابراهيم شبانكاره ترجمه پارسي دارم ام تبديل فرمت dat و daivx ندارد نرم افزا ترجمه پارسي ميخوام كه بعضي فرمتها تبديل كند به dat ممنون واسه ايميلم بفرستيد خدا قوت

 8. باسلام بنده 54سالمه تحصیلات ششم ابتدایی سابق بانرم افزار فرمت فکتوری بدلیل فارسی بودن راحت کارمیکنم 1بسیارازشمامهندس گرامی ممنونم2اگربرایتان مقدورمیباشدنرمافزارفارسی دیگری درتبدیل کردن برعکس فیلم درزمان رکورد دوربین بعکس دست فیلمبردار بوده نتیجه اینکه فیلم سروته میباشد داش ابراهیم اگرممنکه کمکم کنیدلطفا به ایمیلم بزنید چقدرخوب می شد که ایمیل شما راداشتم البته شماسرت شلوغه بسیارازشمامهندس گرامی ایرانیم ممنونم خداپشت وپناهت

 9. مهندس باسلام دوباره درکاام پلییر تلاش کردم ولی نتوانستم فیلم برعکس گرفته شده رابرگردانم همچنان سروته باید دیدخیلی گشتم تانرم افزار فرمت فکتوری راپیدا وازانجااسم شریفتان رادیدم به هرحال خدانگهدار

 10. سلام
  من میخام سیو کنم پسورد میخاد
  لطفا کمکم کنید
  به ایمیلم بفرستید ممنون میشم.

 11. سلام خوبید؟
  من میخوام سیو کنم اما نمیشه.منظورتون از رجیستر غیرقانونی چیه خب؟میشه راهنماییم کنید؟ مرسی

 12. سلام لطف کنید برای سیو کردن عکس ها کمکم کنید ممنون میشم که اگه امکان داره به ایمیلم بفرستید

 13. سلام خسته نباشید ممنون از توضیحاتتون من میخوام مو های سفید رو مشکی کنم نمیدونم چکار کنم اگه امکانش هست جواب رو به ایمیلم یا وبلاگم بفرستید

 14. سلام از اینکه این نرم افزار خوب رو گذاشتین ممنون ولی من وقتی میخوام عکساموسیو کنم میگه باید رجیستر کنم . باید چیکارش کنم بلد نیستم

 15. سلام من میخوام سیو کنم اما نمیشه.منظورتون از رجیستر غیرقانونی چیه خب؟میشه راهنماییم کنید؟ اگه جواب رو برام ایمیل کنید ممنون میشم

 16. سلام. آقا این نرم افزار یه مشکل دیگه هم داره مشکل آپلود کردن عکس های روتوش شده یعنی این که عکسی که از این برنامه فرمت خروجی میگیره و سیو میشه رو بعدا در اینترنت مثلا فیسبوک نمیشه آپلود کرد. چرا ؟؟؟؟

 17. سلام.نرم افزار خیلی خوبیه.واقعا ممنون ولی من یه مشکلی دارم وقتی فارسیش کردم اصلا معلوم نیست چی نوشته همش قاطیه.میشه درستش کرد؟اگه نمیشه لطفا بگید چجوری دوباره انگلیسیش کنم. ممنون.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *