مرتب سازی و ساماندهی تمام آهنگ هایتان!

 • 1389/5/31
 • سپهر خيري
 • 4

از چند سال پیش و درست از زمانی که حافظه های (Hard Drive) با حجم های نسبتا بالا به بازار عرضه شدند ، و یا می توان گفت از زمانی که این حافظه ها به فضاهای فوق العاده زیاد مجهز شدند ؛ تمامی کاربران و بهتر است بگوییم اکثریت آنان به فکر این افتادند که آهنگ های مورد علاقه خود را به جای نگه داری بر روی انواع مختلف دیسک ها – که همواره با مشکلات زیادی همراه بود – بر روی حافظه ی رایانه ی خود ذخیره نمایند.

این نوع از ذخیره سازی آهنگ ها شاید بسیاری از مشکلات را رفع کرد اما همانند هر روش جدیدی، مشکلات خاص خود را نیز بدنبال آورد. از این مشکلات می توان به پخش نا هماهنگ و ساماندهی نشده ی این آهنگ ها بر روی حافظه ی رایانه های کاربران اشاره کرد که باعث سردرگمی آنان می شود.

مشکل زمانی بیشتر می شود که یک رایانه در محل زندگیتان باشد و چند کاربر مختلف از آن استفاده نمایند ؛ در این شرایط آهنگ های هر کاربر بر روی حافظه ی رایانه بیش از پیش بی نظم می شود چراکه امکان قاطی شدن آن ها با یکدیگر نیز وجود دارد. ما در این مقاله سعی داریم تا به شما در چند مرحله آموزش دهیم که چگونه آهنگ های خود را از سراسر حافظه ی رایانه ی خود گرد آوری کرده و تبدیل به یک لیست منظم نمایید.

1-  تمام آهنگ ها را به یک مکان ببرید:

مرحله اول برای انجام این کار که مسلما به ذهن شما نیز رسیده است این می باشد که تمام آهنگ های موجود بر روی Hard Drive رایانه خود را به یک پوشه ی مشخص در یک مکان مشخص از راانه خود ببرید. اصلا نگران چگونگی قرار دادن آن ها و تریتیب چیدن نباشید زیرا چیزی که شما در این مرحله با آن سر و کار دارید مرتب کردن نیست ، بلکه هدف شما در مرحله ی اول فقط گردآوریست.

در این مرحله باید تمام آهنگ و پوشه هایی که حاوی اهنگ های تک یا آلبوم ها است را به پوشه ی مورد نظر انتقال دهید تا ببینید که کلا چقدر آهنگ بر روی رایانه شما وجود دارد.

این کار به احتمال زیاد زمانی نسبتا زیادی خواهد برد مخصوصا اگر آهنگ های زیادی داشته باشید. به هر حال پس از به اتمام رسیدن این کار شما یک لیست مرتب از تمامی آهنگ های موجود بر روی Hard Drive خود دارید .

درست است؟؟؟  نه! کاملا مشخص است که شما تنها چیزی که دارید یک پوشه پر از آهنگ است که فوق العاده به هم ریخته و بی سر و سامان می باشد. اما خوشحال باشید که مرحله ی اول را گذرانده اید و همه آهنگ های موجود بر روی Hard Drive را در یک پوشه دارید.

2-  پاک کردن آهنگ هایی که دو یا چند مشابه عینی از آن ها وجود دارد:

صرف نظر از اینکه چند آهنگ دارید و چه سبک هایی در بین ان ها  وجود دارد ، می توان مطمئن بود بر روی رایانه های 95% کاربران از یک آهنگ مشخص ، چند مشابه عینی وجود دارد و در واقع یک آهنگ را در چند جای Hard Drive خود دارید.

معمولی ترین نوع این مشابه ها آن هایی هستند که دقیقا نام فایلشان نیز عین یکدیگر است. برای رهایی از این نوع آهنگ های مشابه هنگام کپی کردن آهنگ ها به پوشه ی جدید از گزینه ی overwrite existing files می توانید استفاده نمایید.

اما برای انواع دیگر آهنگ های مشابه که شاید اسم فایلشان اندکی با هم فرق داشته باشد دیگر نمی توانید از روش بالا استفاده نمایید بلکه باید از نرم افزارهای مخصوص این کار بهره ببرید.  نرم افزار های زیادی در جهت انجام این کار نوشته شده اند که ما نرم افزار MediaMonkey را به شما پیشنهاد می کنیم.

می توانید این نرم افزار را به صورت رایگان از روی سایت www.mediamonkey.com دانلود نمایید. نسخه رایگان این نرم افزار نیست تمام ابزار مورد نیاز ما را در بر دارد.

هنگامی که به فضای این نرم افزار وارد شدید ابتدا پوشه مورد نظر خود را ( همان پوشه ای که تمام آهنگ ها در آن قرار دارد) را مشخص نمایید تا عملیات شما بر روی فایل های آن پوشه انجام شود. سپس به شمت چپ محیط نرم افزار نگاه کنید .

فایل های شما در قالب یک نمودار  درختی در آنجا قرار دارد . به نحو های مختلفی می توانید این فایل های را دسته بندی کنید برای مثال برا اساس نام خواننده ، نام آهنگ ، نام آلبوم و ….! گزینه را مشاهده خواهید کرد به نام Tracks to Edit . این دسته آهنگ هایی را به شما نشان می دهد که به نحوی دارای مشکل هستند. برای مثال  Tag هایشان مشکل دارد یا همان مشابه عینی هستند.

شاخه ی Duplicate Titles را انتخاب نمایید تا مشابه ها را به شما نمایش دهد. شما لیستی از آهنگ هایی را خواهید دید که در اطلاعاتشان نام یکسانی دارند و شاید حتی اسم فایلشان نیز یکسان نباشد.

شما می توانید آن دسته از مشابه هایی را که نمی خواهید پاک کنید و هنگام این کار از شما سوال می شود که آیا می خواهید فقط از لیست خود پاک کنید یا می خواهید که از روی حافظه ی رایانه تان نیز پاک شود.

بهتر است گزینه ی دوم را انتخاب نمایید.  مشکلی که احتمال دارد شما را درگیر خود نماید این است که ممکن است نام آهنگ ها مشابه باشد اما نسخه ها با هم دیگر تفاوت هایی داشته باشند. برای این کار نیز نیازی نیست وسواس زیاد به خرج داده و خود را خسته کنید ، راهکاری برای این موضوع نیز وجود دارد.

شاخه ی Duplicate Content را انتخاب نمایید. با یک بار کلیک بر روی آن پیغامی را مشاهده خواهید کرد (اگر با یک بار کلیک نیامد، دوبل کلیک نمایید) .

این پیغام به شما توضیح می دهد که آهنگ های شما برای پیدا کردن حشو ها و اضافی ها اسکن نشده اند ، گزینه اسکن را انتخاب نمایید و اجازه دهید تا برنامه آهنگ های شما را اسکن نماید. این کار ممکن است زمانی نسبتا طولانی ببرد پس بهتر است خود را به کاری دیگر سرگرم کنید.

پس از انجام این کار شما در مقابل گزینه ی Duplicate Content هیچ چیز مشاهده نمی کنید. باید بر روی علامت + (مثبت) کنار آن کلیک  نمایید تا لیستی شاخه ای از تما آهنگ های که مشابه دارند برای شما نمایش داده شود.

در این لیست بهتر است یک به یک به مشابه های هر آهنگ گوش دهید تا متوجه شوید کدام یک واقعا مشابه است و کدام یک نسخه دیگر از یم آهنگ مشخص است.این کار ممکن است زمان زیادی ببرد اما با لیستی که در اختیار شما به صورت شاخه ای قرار  دارد کارتان خیلی شاده تر خواهد شد.

3- Tag ها را اصلاح نمایید:

اکنون که آهنگ های شما کم و بیش از شر اضافه های خلاص شده اند زمان آن رسیده است که Tag ها (نشانه ها، اطلاعات هر آهنگ) را اصلاح نمایید . این کار ممکن است زمان زیادی بگیرد و کار زیادی بطلبد اما پس از اتمام آن شما یک لیست بی نقص خواهید داشت. نرم افزاری که در بالا به شما معرفی کردیم برای انجام این مرحله نیز کاربرد زیادی دارد و آن را برای شما ساده تر خواهد ساخت.

شاخه ی Unknown Artist   را انتخاب نمایید . این شاخه شامل تمام آهنگ هایی می شود که نام خواننده در آن ها تگ نشده است و طبیعتا آهنگ که نام خواننده در آن تگ نشده باشد هیچ تگ و اطلاعات دیگری نیز ان  وجود ندارد. بنابرین شما لیست تمام آهنگ هایی را دارید که باید هویت ان ها را مشخص نمایید.

عکس 5

بیشتر شما باید این نوع آهنگ ها را خودتان تگ کذاری کنید به صورت دستی زیرا این نرم افزار فقط برای آلبوم های خارجی پاسخگو است. اگر آلبوم خارجی دارید که تگ ندارد، تمام آهنگ های ان آلبوم را پشت سر هم ردیف کرده و بوسیله  ی موس همه را انتخاب نمایید و سپس گزینه ی Auto-Tag from Web را انتخاب نمایید . (همانطور که حدس زدید باید به اینترنت متصل باشید)

پنجره ای باز خواهد شد که آلبوم های پیشنهادی را برای آهنگ هایی که انتخاب کرده اید می آورد. در اکثر مواقع نرم افزار نام خواننده را درست برداشت می کند اما نام آلبوم را غلط به شما خواهد داد. یک منوی لیستی وجود دارد که اگر بر روی فلش کنار آن کلیک نمایید لیستی پایین خواهد آمد که می توانید از آن نام آلبوم را انتخاب نموده و گزینه ی تایید را بفشارید تا آلبوم شما تگ شود.

4-  مرحله آخر، ساماندهی بر اساس پوشه:

امون که تمام مراحل بالا را پشت سر گذاشته اید وقت آن رسیده است تا آهنگ های مورد نظر خود را که همگی به خوبی تگ شده اند و هیچ آهنگ حشو  و اضافه ای هم در بین آن ها دیده نمی شود ، به پوش های شخصی خودشان منتقل نمایید.

برای این کار بار دیگر به منوی سمت چپ سایت باز می گردیم. آنقدر در این منو پایین بیایید نا به گزینه ی My Computer برسید. اکنون پوشه ای که تمام آهنگ هایتان در آن قرار دارد را انتخاب نمایید و سپس روی آن کلیک راست کرده گزینه ی  Auto-Organize Folders  را انتخاب نمایید.

اکنون شما می توانید انتخاب کنید که آهنگ های شما بر اساس نام خواننده ، نام آهنگ یا… بر روی رایانه تان دارای پوشه ی خاصی بشود .

یک آدرس بار را در بالای صفحه مشاهده می نمایید که قبل از هر نوع دسته بندی یک علامت   می بینید . اگر می خواهید آهنگ های خود را بر اساس البوم های هر خواننده مرتب نمایید دستور زیر را در آرس بار بالا وارد نمایید:

:Music<Album Artist><Album><Track#:2> – <Title>

سپس نرم افزار بر اساس تگ هایی که شما مشخص نموده اید خودش هر آهنگ را به پوشه ی مورد نظر برده و در جای خودش به ترتیب قرار می دهد.

اکنون شما تمام آهنگ های خود را به بهترین نحو  مرتب کرده اید و دیگر هیچ مشکلی برای پیدا کردن آن ها و یا استفاده چند کاربر از یک رایانه نخواهید داشت.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه
 1. روش خوبیه ولی باز که یک عالم اهنگ اوردی وریختی وباید کلی بشینی از اول مرتبشون کنی خیلی حوصله میخاد

 2. سلام خسته نباشيد
  من از طرف سايت فروشگاه بازي و سرگرمي
  http://www.gostore.ir/index.php?go=12
  با شما تماس مي گيرم.
  ما مايليم با سايت شما تبادل لينک کنيم
  به اين صورت که ما لينک شما را در لينک دوستان خودمان و شما لينک ما را در لينک دوستان خودتان قرار بدين اگر مايليد.
  ما را در ليست دوستان خود قرار بدهيد
  و بعد در بخش تماس با ماي سايتمان پيغام بگزاريد
  تا ما هم همان روز شما را در لينک دوستانمان قرار بدهيم
  ما را با نام ” فروشگاه بازي و سرگرمي” و به آدرسه
  http://www.gostore.ir/index.php?go=12
  ثبت کنيد

 3. سلام دوستان لطفا این نرم افزار رو دانلود نکنید.من که دانلود کردم چیزی ازش نفهمیدم خیلی هم پیچیده یه.اصلا هم بهتون کمکی نمیکنه.حیف 14 مگ حجمم رفت الکی:(

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *