مشاهده تمامی اطلاعات سخت افزاری کامپیوتر با نرم افزار Speccy

 • 1389/6/11
 • مهدی صمصامی
 • 22


یکی از مهمترین موضوع هایی که افراد حرفه ای و یا کاربران عادی کامپیوتر، راغب به دانستن آن هستند، اطلاعات کلی سیستم شان است. البته مقداری از این اطلاعات را مثل اطلاعات سخت افزاری می توان هنگام خرید سیستم دانست؛ ولی مطمئنا در هنگام خرید شما از اطلاعات و کارکردهای دقیق تمامی سخت افزارها مطلع نخواهید بود. به همین دلیل نرم افزاری که بتواند به سادگی تمامی جزئیات و اطلاعات مربوط به هر بخش و قطعه کامپیوتر و یا حتی سیستم عامل را به شما بدهد، می تواند بسیار جالب و کاربردی باشد.

یکی از بهترین نرم افزارها در این زمینه Speccy نام دارد. نرم افزار Speccy یکی از مجموعه برنامه های رایگان گروه Piriform می باشد. بیشتر افراد نام Piriform از نرم افزار بسیار معروفش با نام CCleaner و یا نرم افزار دیگرش در زمینه یکپارچه سازی هارد دیسک که Defraggler نام دارد، می شناسند. Speccy هم یکی دیگر از نرم افزارهای این گروه می باشدکه بسیار کاربردی و جالب تهیه شده است.

این نرم افزار به شما امکان دست یابی و مشاهده اطلاعات بسیار کامل و همراه با جزئیات و بدون کمترین کاستی را درباره سخت افزارهای داخلی و خارجی سیستم می دهد و به شما اجازه می دهد از تمامی جزئیات مطلع شوید. همچنین این نرم افزار دارای بخشی مربوط به سیستم عامل سیستم نیز می باشد. این نرم افزار دارای حجم مناسبی در برابر کارکردش می باشد و همچنین بر روی مدل های 32 بیتی و 64 بیتی ویندوزهای 7، Vista، XP و 2000 به درستی کار می کند.

دانلود، نصب و راه اندازی

همانطور که گفته شد شما می توانید نرم افزار Speccy را به صورت رایگان از سایت Piriform دانلود کنید. برای دانلود آخرین نسخه این نرم افزار می توانید به صـفـحـه دانـلـود نـرم افـزار در سـایـت Piriform بروید. پس چند ثانیه شما می توانید آخرین نسخه نرم افزار را دانلود کنید. در صورتی که دانلود به طور خودکار شروع نشد، می توانید مانند تصویر زیر بر روی گزینه Start Download کلیک کنید تا عملیات آغاز شود.

پس از دریافت فایل Setup نرم افزار، آن را اجرا کرده و مسیر عادی نصب را طی کنید تا برنامه در سیستم شما برای استفاده نصب شود.

استفاده از نرم افزار

پس از اولین بار اجرای نرم افزار با صفحه ای مانند عکس زیر روبرو می شوید.

وقتی شما نرم افزار اجرا می کنید، خواهید دید که برای چند ثانیه در زیر هر بخش کلمه Analyzing مشاهده می شود. دلیل این موضوع این است که وقتی نرم افزار اجرا می شود، برای یافتن سخت افزارها و همچنین اطلاعات کلی سیستم، جستجو می کند و سیستم را مورد بررسی و آنالیز قرار می دهد تا اطلاعات نمایش داده شده کامل و بدون نقص باشد. البته توجه داشته باشید که آنالیز فقط چند ثانیه طول خواهد کشید!!

پس از چند ثانیه شما می توانید در صفحه اصلی نرم افزار، خلاصه ای از اطلاعات مهم سیستم را مشاهده کنید.

اطلاعات نمایش داده شده به صورت خلاصه عبارتند از :

سیستم عامل : نمایش نام و نسخه
پردازنده (CPU) : نمایش نام، مدل و سرعت
حافظه موقت (RAM) : نمایش مقدار حافظه، نوع و سرعت
برد اصلی (Motherboard) : نمایش نام، مدل و سوکت
حافظه گرافیکی (Graphics) : نمایش شکل نمایش و رزولیشن – نام، مدل، حافظه و نوع کارت گرافیک
دیسک های سخت (Hard Drives) : نمایش نام، مدل، حافظه، نوع و دمای هاردها
درایوهای نوری (Optical Drives) : نمایش نام، مدل و نوع درایوهای نوری (مانند CD/DVD Writer)
صدا (Audio) : نمایش نام و نوع کارت صدا

تمام اطلاعات گفته شده در صفحه و بخش اول که مربوط به Summary یا خلاصه اطلاعات است، گنجانده شده.

اگر توجه کنید در نوار سمت چپ نرم افزار می توانید دسته بندی هایی را ببینید. هر یک از دسته ها، مربوط به صفحه اطلاعات بخشی از سیستم سخت افزاری (سیستم عامل) یا نرم افزاری شما می باشد. صفحه اولی که به طور پیشفرض هنگام اجرای نرم افزار مشاهده می شود، دسته Summary یا همان خلاصه اطلاعات است. به غیر از دسته Operating System که مربوط به سیستم عامل است، بقیه دسته ها مربوط به قطعات سخت افزاری می باشند.

در زیر می توانید توضیحات مربوط به هر بخش و دسته را ببینید. همچنین در زیر توضیحات، می توانید تصاویر کل یا قسمتی از اطلاعاتی را که هر بخش قابل مشاهده است، را ببینید.

CPU : در این بخش می توانید تمامی اطلاعات و جزئیات را درباره CPU یا همان پردازنده خود به دست آورید.

RAM : در این دسته می توانید کاملترین و جزئی ترین اطلاعات را در مورد حافظه RAM خود مشاهده کنید.

Motherboard : در این بخش تمامی اطلاعات و جزئیات درباره مادربرد و Chipset آن در دسترس است.

Graphics : این دسته شامل اطلاعات کلی و جزئی مربوط به کارت گرافیک و یا پردازنده (های) گرافیکی سیستم شما است.

Hard Drives : این بخش مربوط به اطلاعات هارد دیسک های داخلی و خارجی می باشد. تمامی اطلاعات هارد دیسک های متصل به سیستم و همچنین درایوهای آن در این بخش قابل مشاهده است.

Optical Drives : اگر شما به این بخش بروید می توانید اطلاعاتی درباره دیسک های نوری سیستم خود مانند دستگاه های DVD/CD Writer و یا درایوهای مجازی ببینید.

Audio : در این بخش اطلاعاتی اندکی درباره کارت صدا و سیستم مربوط به صدای کامپیوتر شما قابل مشاهده است.

Peripherals : در این بخش اطلاعاتی کلی مربوط به لوازم جانبی متصل به سیستم در دسترس است. منظور لوازم جانبی اجزائی مانند ماوس، کیبرد، چاپگرها، اسکنرها و … می باشد.

Network : در این بخش اطلاعات مربوط سخت افزارهای شبکه و اتصال به اینترنت در دسترس هستند.

دیگر امکانات

نرم افزار Speccy علاوه بر نمایش اطلاعات امکانات دیگری هم دارد که باعث بیشتر شدن محبوبیت آن بین کاربران می شود.

یکی از امکان های جالب این نرم افزار که می توانید از آن استفاده کنید این است که  می توانید از اطلاعات فعلی خود یک Snapshot بگیرید یا به شکلی دیگر می توانید اطلاعات فعلی سیستم را در یک فایل ذخیره کنید تا در هنگام نیاز به بررسی آن، در سیستم خود یا کامپیوتر دیگران بتوانید از آن استفاده کنید.

برای استفاده از این امکان کافی است از منوی File گزینه Save Snapshot را مانند تصویر زیر انتخاب انتخاب کنید.

پس از این کار پنجره ای باز می شود که باید از طریق آن مسیر ذخیره فایل اطلاعاتتان را مشخص کنید.

پس از انتخاب مسیر بر روی دکمه Save کلیک کنید تا اطلاعات شما در قالب یک فایل ذخیره شود. فرمت فایل های Snapshot همان نام نرم افزار یا speccy. می باشد. پس از ذخیره شما یک پیغام مبنی بر موفقیت عملیات دریافت خواهید کرد.

برای فراخوانی این اطلاعات و استفاده مجدد، باید از منوی File اینبار گزینه Load Snapshot را برای بارگذاری فایل اطلاعات انتخاب کنید.

پس از اینکار مانند قبل یک پنجره باز خواهد شد؛ اما باید در این پنجره بر خلاف چیزی که در قبل گفته شد، فایل اطلاعات یا Snapshot خود که با فرمت speccy. است را وارد کنید. برای این کار فقط کافی است به مسیر ذخیره فایل بروید و آن را در نرم افزار Open کنید. پس از اینکار یک پنجره جدید باز خواهد شد که در آن اطلاعات شما نشان داده می شود.

یکی دیگر از امکان ها و قابلیت های دیگر نرم افزار، ثبت اطلاعات سیستم شما در سایت نرم افزار (به آدرس Speccy.Piriform.com) است.  با استفاده از این امکان جالب هر کاربری می تواند مشخصات سیستم خود را در سایت نرم افزار ثبت کند. برای اینکار کافی است از منوی File گزینه سوم یعنی Publish Snapshot را انتخاب کنید.

پس از آن یک پیغام مبنی بر تایید ثبت و انتشار اطلاعات دریافت خواهید کرد. برای تایید بر روی Yes کلیک کنید.

پس از چند لحظه پنجره تایید انتشار برای شما اجرا می شود. در بخش بالای پنجره می توانید لینک صفحه ای که اطلاعات شما در آن ثبت شده را مشاهده کنید. در پایین پنجره 3 دکمه می بینید. با کلیک بر روی Open in Browser صفحه اطلاعات شما در مرورگر پیشفرض تان باز می شود. با کلیک بر روی Copy to Clipboard آدرس صفحه در حافظه کلیپبرد سیستم ذخیره می شود. و در آخر می توانید با کلیک بر روی Close پنجره را ببندید.

امکان دیگر این برنامه، امکان ذخیره کردن اطلاعات در قالب فایل XML می باشد. برای استفاده از این امکان باید از منوی File گزینه Save as XML را انتخاب کنید. در پنجره باز شده مسیر ذخیره فایل را انتخاب کرده و بر روی Save کلیک کنید.

همچنین علاوه بر ذخیره اطلاعات در قالب XML، این نرم افزار امکان ذخیره اطلاعات سیستم را در قالب txt یا همان قالب Text مربوط به نرم افزار Notepad را هم می دهد. برای ذخیره اطلاعات در قالب Text، از منوی File گزینه Save as Text File را انتخاب کنید تا پنجره ذخیره فایل باز شود. از این طریق می توانید اطلاعات را در قالب فایل Text ذخیره کنید.

برای چاپ کردن اطلاعات کلی سیستم بر روی از طریق پرینتر هم می توانید از گزینه Print در منوی فایل استفاده کنید.

برای دسترسی به گزینه ها و تنظیمات این نرم افزار می توانید از منوی View گزینه Options را انتخاب کنید تا پنجره زیر نمایش داده شود.

برای تغییر زبان نرم افزار می توانید از بخش Interface و قسمت Language عمل کنید. متاسفانه زبان فارسی در لیست زبان های این نرم افزار موجود نیست.

در بخش Temperature هم می توانید نوع نمایش دما ها را مشخص کنید. گزینه اول مربوط به نمایش در قالب سیلیسیوس و گزینه دوم مربوطب به نمایش در قالب فارنهایت می باشد.

برای ذخیره تمامی تنظیمات در یک فایل INI. هم می توانید گزینه Save all settings to INI file را انتخاب کنید.

نتیجه گیری

نرم افزار Speccy یک نرم افزار رایگان و مفید برای دستیابی و مطلع شدن از اطلاعات سخت افزاری و بعضا نرم افزاری سیستم می باشد. این نرم افزار تمامی اطلاعات و جزئیات مربوط به هر سخت افزار متصل به کامپیوتر را بدون هیچ کم و کاستی به شما نشان خواهد داد. مطمئنا این نرم افزار علاوه بر استفاده های شخصی می تواند برای افراد تعمیر کار مفید باشد. این افراد با استفاده از این نرم افزار می توانند بدون باز کردن سیستم، به تمامی اطلاعات آن دسترسی پیدا کنند.

شما هم نظرات خود را درباره این نرم افزار بیان کنید. آیا شما هم نرم افزار دیگری در این زمینه می شناسید؟

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 22 دیدگاه
  1. سلام میثم جان
   خوشحالم که از این مقاله و نرم افزار استفاده کردید.

   موفق باشید

 1. سلام
  خوبین ؟
  مرسی از نرم افزار خوبتون
  خواستم ببینم نرم افزاری هم سراغ دارین که مشخصات usb رو نشون بده؟ و اینکه چند تا usb رو سیستم هست ؟

  1. سلام
   ممنون از نرم افزار خوبتون.واقعا بهم کمک کرد.
   می خواستم ببینم نرم افزاری هم هست که بتونه فیلم هم زیر نویس کنه؟
   ممنون اگه تو سایت قرار بدید.ممنون.

 2. سلام
  ممنون از نرم افزار خوبتون.
  می خواستم ببینم نرم افزاری هست که بتونه فیلم زیرنویس کنه؟

 3. از شما صمیمانه تشکر می کنم
  فقط اگه می شه بگید چه جور protable کنم
  چون سیستمای ما شبکه هستند نمیخام رو همشون نصب کنم میخام رو فلش بزنم و مشخصات اونا رو بهم بده

 4. با سلام خدمت شما دوستان عزیز و با ید که واقعا خسته نباشید.بسیار نرم افزار جالبی بود.وبنده به نوبه خودم از شما تشکر میکنم

  1. منظورم از وای همون ولی بود
   🙂
   اگه میشه درستش کیند

 5. برای مشاهده اطلاعات کامپیوتر نیازی به برنامه نیست -اگه ازstartبه قسمت runبرید و این کلمه رو تایپ کنید(dxdiag)میتونید تمام اطلاعات سخت افزاری رایانتون رو مشاهده کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *