معرفی5 افزونه ویژه اضافه کردن تقویم و مدیریت برنامه ها به تاندربرد3

  • 1389/7/14
  • محمدرضا ارجمندی
  • 1


همانطور که می دانید برنامه تاندربرد (Thunderbird) نرم افزار دسکتاپی ارسال و دریافت ایمیل شرکت موزیلاست (مانند برنامه اوت لوک  محصول مایکروسافت). این برنامه رایگان و منبع باز است  و از نصب افزونه روی خود پشتیبانی می کند. با این حال، در نسخه پیش فرض خود  این برنامه تنها یک کلاینت ایمیل با امکانات معمولی است.

آن چه واقعا به پیکر این برنامه حیاتی دوباره می بخشد توانایی رابط کاربری در سفارشی شدن به میل کاربر با تم ها ، افزونه ها ، و پلاگین های دلخواه است. آیا آماده اید تاندربرد خود را با  یک سفارشی سازی کلی دگرگون کنید؟پس با ما در ادامه این مقاله همراه شوید…

به طور پیش فرض  هیچ یک از نسخه های تاندربرد دارای تقویم کاری یا  calendar  نیست. خوشبختانه ، می توان یک تقویم کامل  را به راحتی به امکانات آن بیافزایید. در زیر به معرفی 2 افزونه برای اضافه کردن تقویم کامل و ابزار مدیریت وظایف در تاندربرد 3 و نحوه استفاده از آن  پرداخته ایم.

در انتهای این مقاله البته برای شما لیست از چند مقاله مفید دیگر  در مورد بهترین نحوه استفاده  و سفارشی سازی تاندربرد اورده ایم که مطالعه انها هم خالی از لطف نیست.

افزونه Lightning

با افزونه Lightning  شما به راحتی می توانید تاندربرد خود را به نشانگر زمان و تسک منجر روی کامپیوتر خود  مبدل کنید. پس از نصب افزونه، متوجه دو دکمه کوچک جدید در انتهای سمت راست نوار زبانه ها خواهید شد: یکی تب جدیدی برای تقویم باز می کند و دیگری تب جدیدی برای کارهای شما ( Tasks).

به محض این که روی زبانه تقویم کلیک کنید ،  وارد دنیای جدیدی خواهید شد. در نوار کناری دست چپ ماه جاری را می بینید و یک لیست از تقویم ها. با کلیک بر روی File > New > Calendar… در نوار ابزار تاندربرد، یک تقویم جدید ایجاد  کنید. همچنین می توانید تقویم های متعدد متمایز از هم با کدهای رنگ متنوع  اضافه کنید.

در سمت راست تقویم خود را به صورت روزانه ، هفتگی ، چند هفتگی، یا ماهانه ( حالت نمایش پیش فرض) مشاهده می کنید،  که تمام برنامه های (events) آتی ذکر شده  را در بالای خود برایتان لیست خواهد کرد (پس از دادن وقایع به آن). از طریق منویی که در قسمت بالا سمت چپ تعبیه شده می توانید انتخاب کنید که لیستی از برنامه های پیش رو را  به حالت های مختلفی نمایش دهد از جمله: فقط وقایع روز جاری، یا وقایع پیش رو در 7 ، 14 ، یا 31 روز آینده ، یا برنامه های ماه جاری ، یا تمام برنامه های مشخص شده آتی،  یا وقایع تاریخ انتخابی. همچنین می توانید تاریخ رخداد وقایع  را جستجو کنید.

به دلیل سعی در کوتاه کردن سخن، خیلی وارد جزئیات این امکانات نمی شوم، اما بدانید استفاده از انها به همان اندازه آسان است که نصب افزونه ، بنابراین مطمئن هستم شما می توانید خودتان بدون هیچ راهنمایی از امکانات ان به نحو احسن استفاده نمایید.

LightningButton

این افزونه مجموعه ای از دکمه های جدید تقویم را به تاندربرد شما می افزاید. این دکمه ها به طرز جالبی مفیدند چون قادر خواهید بود به طور خودکار مطالب ایمیل را به برنامه هایی که تنظیم می کنید ضمیمه کنید. این کار در  مواقعی بسیار به کار می آید، به عنوان مثال حالتی را در نظر بگیرید که شما به یک میهمانی یا جلسه دعوت شده اید و ایمیل دعوت نامه حاوی آدرس محل مهمانی و جلسه است. در این صورت ضمیمه کردن این اطلاعات به همراه برنامه مشخص شده در تقویم، نه تنها  کمک می کند  زمان جلسه به شما یاد آوری شود، بلکه شما را از کند و کاو در ایمیل ها برای بدست آوردن گونه اطلاعات ضروری از جمله مکان و دیگر جزئیات بی نیاز خواهد نمود.

پس از نصب افزونه، کافیست روی یک محیط خالی در نوار ابزار تاندربرد راست کلیک کرده و از منو Customize را انتخاب کنید. با این عمل، پنجره سفارشی سازی نوار ابزار باز می شود. در این پنجره دکمه هایی همانند تصویر زیر را پیدا کرده و آنها را به محل جدیدشان در نوار ابزار درگ کنید (با ماوس بکشید). سپس روی Done  کلیک کنید و دیگر کار تمام است.

دکمه  Event…  ، هنگامی که شما یک ایمیل را انتخاب مب کنید فعال می شود. هنگامی که روی دکمه Event… کلیک می کنید محتوای ایمیل به طور خودکار  در قسمت Description   در event  لود می شود. دکمه Task… نیز کار مشابهی انجام می دهد. دکمه های دیگر به شما فقط  امکان دسترسی سریع به اضافه کردن یک رویداد و یا کار جدید را می دهند. دکمه  های Calendar و  Task اضافی به نظر می رسند، اما در هر حال برای منظور بعضی کاربران ممکن است مفید به نظر برسند.

ThunderCal

اگر از آن دسته کاربرانی هستید که حال و حوصله نصب و راه اندازی یک افزونه جدید را ندارند یا اگر در حال حاضر از تقویم گوگل استفاده می کنید،  احتمالا از این راه حل ساده خوشحال می شوید. کاری که این افزونه انجام میدهد  چیزی نیست جز اضافه کردن یک دکمه به نوار ابزار تاندربرد که کلیک روی آن سبب باز شدن تقویم گوگل در یک تب جداگانه در داخل تاندربرد می شود.

دکمه جدید این افزونه را از طریق پنجره سفارشی سازی نوار ابزار (Customize Toolbar) انتخاب  کرده و لذت ببرید!

در واقع می توانید با Lightning تقویم گوگل را به طور مستقیم از خارج تاندربرد اجرا کنید. با این کار در واقع نیاز به ورود  (log in) به  حساب کاربری خود در گوگل در هر بار که می خواهید به تقویم خود دسترسی پیدا کنید برطرف شده و در زمان صرفه جویی می شود. برای دریافت راهنمایی های بیشتر در این زمینه نگاهی بیاندازید به مقاله من  با عنوان «چگونه تقویم گوگل را  با تاندربرد ادغام کنیم؟». انجام این کار بسیار ساده است و بسیار خوب هم جواب می دهد.

ThunderBirthDay

آیا همیشه تاریخ تولد دوستان و عزیزانتان را فراموش می کنید؟ آیا می دانستید که می توانید برخی جزئیات  شخصی  مخاطبان خود مانند تاریخ تولدشان را در دفترچه آدرس های (addressbook) تاندربرد اضافه کنید؟ در صورتی که علاقه مند به انجام چنین کاری شده اید یا  اگر شما به دنبال یک راه حل آسان برای یادآوری تولد های پیش رو در ادامه سال جاری هستید، باید ThunderBirthDay  را امتحان کنید.

پس از نصب افزونه اول از همه، دفترچه آدرس های برنامه را باز کرده، به قسمت مخاطبان یا contacts رفته، روی هر کدام از مخاطبان دابل کلیک کرده ، و در پنجره ای که باز می شود در تب Private  روز تولد  هریک را می توانید اضافه کرده و ذخیره کنید.

از آنجایی که افزونهThunderBirthDay رویدادهایی حاوی تاریخ تولد افراد به تقویم اضافه می کند، Lightning به عنوان پیش نیاز  لازم  است. پس هنگامی که نصب Lightning انجام شد آنگاه باید به نصب افزونه ThunderBirthDay پرداخت. این افزونه تنها با تقویم خودش کار می کند.  برای استفاده از این تقویم مراحل زیر را انجام دهید:

– در نوار ابزار تاندربرد بروید به : File > New > Calendar…

– On My Computer را انتخاب کنید  و روی  Next کلیک کنید.

– Birthday  را از آدرس بوک تاندربرد انتخاب کنید.

-addressbooks  را از منوی کشویی انتخاب کنید.

-روی Next to > Name and > Color code کلیک کنید تا تقویم جدید را با رنگ کدگذاری کنید.

– دوباره روی Next کلیک کنید، و در نهایت روی Finish کلیک کنید.

Timeline

با استفاده از این افزونه یک نوار زمانی یا گاهشمار (Timeline)  در بالای نوار وضعیت در تاندربرد درج می شود. این گاهشمار کاری انجام نمی دهد جز نمایش برنامه های آتی تا چند روز یا چند ساعت بعدی. هنگامی که نشانگر ماوس را روی آن  ببرید می توان به کمک چرخ اسکرول ماوس روی آن بزرگ نمایی یا کوچک نمایی نمود.

خط عمودی قرمز رنگ نشان دهنده روز و زمان جاری است، در حالی که تمامی موارد دیگر از وقایع تقویم شما گرفته شده اند. متاسفانه ، هیچ جزئیاتی از هر رویداد نمایش داده نمی شود. با این حال ، شما می توانید پنجره ویرایش رویداد را با دوبار کلیک کردن روی مدخل آن در Timeline باز کنید و از جزئیات هر رویداد آگاهی یافته یا آن را ویرایش کنید.

اگر شما از تاندربرد استفاده می کنید، فکر میکنید  چه عواملی می تواند این سرویس ایمیل را از  یاهو یا گوگل بهتر کند؟ آیا امکان سفارشی سازی گسترده در تاندربرد یکی از عناصر کلیدی نیست؟

منبع: makeuseof

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
  1. آیا افزونه ای هست که بدون باز بودن تاندربرد امدن ایمیل را اعلام کند یا کاری کند که برنامه در کنار ساعت باز بماند یا میشود از قسمت تنضیمات این کار را انجام داد ممنون از سایت خوبتون لطفا راهنمایی کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *