10 نکته برای صرفه جویی و بهبود زمان شارژ باتری لپ تاپ ها

 • 1389/9/22
 • محمدرضا ارجمندی
 • 9


کاربران لپ تاپ از اهمیت حیاتی باتری و صرفه جویی در مصرف انرژی به خصوص مواقعی که به کابل برق دسترسی ندارند به خوبی آگاهند. کاربرانی که مجبورند مدام لپ تاپ خود را با خود حمل و در محل های مختلف استفاده کنند، به خوبی می دانند که عملکرد کلی سیستم بستگی زیادی به قدرت و شارژ ذخیره باتری دارد. هر چه باتری، مدت زمان شارژ بیشتری در اختیار کاربر قرار دهد، بیشتر می توان از رایانه همراه استفاده کرده و از امکانات جانبی آن مانند وای-فای بهره برد. اما برای اینکه عمر شارژ  باتری را دراز کنیم، باید به خوبی از انرژی ذخیره شده آن مراقبت کنیم. دستورالعمل هایی وجود دارند که، اگر به خوبی آن را به کار ببندیم در بهبود عملکرد باتری کمک و در اختیار گذاشتن شارژ برای متی طولانی تر بسیار موثر است. در ادامه با 10 مورد از مهمترین نکات در این زمینه آشنا می شویم:

1. اگر به جریان برق دسترسی دارید تا می توانید از کابل استفاده کنید

ساده ترین راه پیش رو! اگر نزدیک محل لپ تاپ پریز جریان برق مستقیم در دسترس است و قصد جابجایی رایانه را هم ندارید، به جای باتری، لپ تاپ را با آداپتورش به برق بزنید و از ان استفاده کنید. اگر به عنوان مثال پشت میز ، روی مبل یا تخت  نشسته و خلاصه نزدیک به پریز برق هستید، بهتر است شارژر را به برق مستقیم زده و رایانه خود را با این منبع انرژی استفاده کنید. دلیلش ساده است – زمانی که برق مستقیم در دسترس باشد، شارژ باتری لپ تاپ اصلا استفاده نمی شود. استفاده از لپ تاپ، بیشتر با برق شهری موجب صرفه جویی در شارژ و افزایش عمر کلی باتری می گردد.

2. لپ تاپ را خنک نگهدارید

منافذ ورودی هوا به فن پردازنده را باز و بدون هیچ مانع خارجی حفظ کنید. اگر منافذ ورودی هوا در زیر بدنه لپ تاپ ها هستند مطمئن شوید به وسیله ای ارتفاع سطح زیری را از روی سطحی که لپ تاپ قرار داده شده افزایش دهید. این کار سبب افزایش جریان هوا در زیر بدنه شده و کمک می کند که گرما به خوبی از منافذ خارج شده و هوای تازه در دسترس بیشتری به فن رسیده و عملکرد خنک کنندگی بهبود یابد. به یاد داشته باشید که دمای بالای قطعات سبب می شود فن وادار به چرخش سریعتر شده که این امر نیز انرژی بیشتری از باتری طلب می کند و باتری زودتر تخلیه می شود.

3. سرعت پردازنده را کنترل کنید

اگر لپ تاپ شما با استفاده از باتری در حال اجرا است، می توانید سرعت پردازنده را کنترل یا به حداقل برسانید تا مصرف باتری کمتر شود.

برای این کار :

کنترل پنل را باز کرده > به Power Options رفته و پروفایل های ” Balanced ” یا ” Power Saver ” را انتخاب کنید که سبب می شود پردازنده با حداقل سرعت پردازشی خود عمل کند.

این بهترین روش صرفه جویی در باتری است به خصوص اگر در حال کار بر روی تنها یک نرم افزار  مثل مایکروسافت آفیس هستید یا فقط دارید تایپ میکنید و یا یک فیلم تماشا می کنید. همچنین می توانید یک پروفایل سفارشی برای تنظیمات نیرو ایجاد کنید برای این منظور روی ” change plan settings ” در کنار برنامه های از پیش تعیین شده تنظیم نیرو کلیک کنید.

4. حافظه رم بیشتری به رایانه خود اضافه کنید

آیا ی دانید مقدار کم حافظه رم (RAM) سبب می شود پردازنده  یک حافظه مجازی در داخل دیسک سخت ایجاد کند؟  در نتیجه دسترسی به فایل از طریق هارد دیسک نیاز به مصرف بیشتر باتری می گردد. حافظه رم بیشتر نه تنها سرعت متوسط انتقال اطلاعات به پردازنده را افزایش میدهد (افزایش سرعت رایانه)، بلکه به دلیلی که در بالا ذکر شد سبب کمتر مصرف شدن انرژی باتری و در نتیجه افزایش مدت زمان شارژ در دسترس باتری برای لپ تاپ می گردد.

5. از حالت هایبرنت استفاده کنید

بسیاری از کاربران دوست دارند هنگامی که برای مدتی از رایانه خود استفاده نمی کنند سیستم را روی حالت استندبای (آماده به کار) یا Sleep  تنظیم کرده و فرضشان بر این است که سیستم در حالت آماده به کار خیلی زود قابل استفاده است. اما در حالت آماده به کار سخت افزارهای سیستم هنوز روشن بوده و  طبیعیست انرژی از باتری می گیرند. به نظر می رسد سیستم در خواب است اما در واقع چنین نیست. این در حالیست که  اگر رایانه همراه را با باتری راه اندازی و اجر کرده باشید، در این مواقع حالت «هایبرنت» (خواب زمستانی) بسیار مفید است. هایبرنت کردن کمی متفاوت از بردن رایانه به حالت استندبای است چون در حالت هایبرنت همه سخت افزارهای سیستم به طور کامل خاموش شده اما برنامه های باز در سیستم عامل همچنان باز باقی می مانند، داده ها در حافظه و فایل های باز حفظ شده و دفعه بعد که لپ تاپ را روشن می کنید به همان حالتی که کامپیوتر را هایبرنت کردید به سرعت و بدون منتظر لود شدن سیستم عامل بر می گردید. بنابراین به جای استفاده از حالت آماده به کار سعی کنید هنگام استفاده از باتری، حالت هایبرنت (hibernate) را از منوی  Shut down انتخاب کنید.

6. روشنایی صفحه نمایش  را کم کنید

نمایشگر ال سی دی و دیسک سخت دو بخش از پر مصرف ترین اجزا نوت بوک در استفاده از باتری هستند. خاموش کردن صفحه نمایش، زمانی که برای مدتی با لپ تاپ کار ندارید، موجب صرفه جویی بسیاری در نیروی باتری می شود. به طور مشابه کاهش روشنایی آن نیز موجب صرفه جویی خوبی در مقدار شارژ باتری می گردد. همواره در همه لپ تاپ ها، کلید های میانبری وجود دارد  که برای  کنترل مستقیم روشنایی صفحه نمایش روی صفحه کلید مشخص شده اند. از این کلید های ترکیبی (معمولا ترکیب کلید Fn به علاوه یکی از کلید های F1 تا F12 که علامت خورشید دارد) برای کم کردن روشنایی نمایشگر استفاده کنید.

7. سخت افزار داخلی بلااستفاده را غیرفعال کنید

علاوه بر هارد دیسک درون هر لپ تاپی اجزا سخت افزاری داخلی وجود دارند که قادرند مقدار زیادی از انرژی باتری را مصرف کنند. از آن جمله می توان به وای-فای و بلوتوث اشاره کرد که اغلب مورد غفلت قرار گرفته و به دلیل روشن بودن همواره در حال جستجو برای شبکه های فعال اطراف می باشند. پس هنگامی که قصد استفاده از آنها را ندارید ، آنها را از گزینه ها خاموش کرده یا به طور مستقیم از دکمه های میانبر در برخی از نوت بوک ها  برای خاموش/روشن کردن این امکانات استفاده کنید.

8. دستگاه های جانبی خارجی را جدا کنید

دستگاه های خارجی متصل به لپ تاپ از طریق درگاه یواس بی ، مانند فلش دیسک ها ، صفحه کلید خارجی، ماوس و غیره  بزرگترین منابع خارجی هستند که از باتری انرژی می گیرند. اگر وقتی که از باتری استفاده می شود، نیازی به آنها ندارید ، کافیست انها را از لپ تاپ جدا کنید تا شاهدافزایش چشمگیر در زمان آماده به کار لپ تاپ مشاهده کنید.

9. وظایف برنامه ریزی شده را غیرفعال کنید

بسیاری از برنامه های کاربردی به طور پیش فرض به گونه ای تنظیم شده اند که در حالتی که سیستم پردازشی ندارد و اصطلاحا در حالت idle (بیکاری) هست فعال شده و شروع به اجرا می کنند. در موقع نصب این نرم افزارها برخی از آنها فعال بودن این ویژگی را به کاربر اعلام می کنند یا عنوان مثال می گویند هر از چندگاهی برنامه به روز رسانی (آنلاین) را برای بررسی نسخه های جدید اجرا می کند. برای غیرفعال کردن این وظایف برنامه ریزی شده در لپ تاپ خود به زمانبندی وظایف (Task Scheduler) رفته و اگر قصد استفاده از سیستم با باتری را دارید برای صرفه جویی در مصرف باتری وظایف را غیرفعال کنید.

10. برنامه های باز که بلااستفاده اند را ببندید

این یکی از بارز ترین نکات است. نرم افزار های در حال اجرا در پس زمینه استفاده از پردازنده را افزایش می دهند. هر چه پردازنده بیشتر کار کند، باتری بیشتر مصرف خواهد شد. پس تسک بار ویندوز را برای دیدن برنامه های در حال اجرا بررسی کرده و همه آنهایی را که مورد نیازتان نمی باشد را ببندید. در کل سعی کنید زمان استفاده از باتری حتی المقدور از کارهایی که نیاز به قدرت پردازشی و توا بالا دارند مانند  چند وظیفگی و انجام بازی های سنگین اجتناب کنید.

10 راهنمایی بالا را می توانید به راحتی گسترش داده و با بکار بستن انها سبب بهبود عمر باتری نوت بوک خود شوید. این توصیه ها را به کار بندید تا مطمئنا شاهد یک افزایش بزرگ در مدت زمان اماده به کار لپ تاپ خود به دلیل شارژ بیشتر باتری شوید.

منبع:TipsoTricks

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 9 دیدگاه
 1. albate be mizan masraf dare
  man netbook datam halat turbo daraeh yani khily kam az battery astefade mikone
  masalan mizan nagah dari battery mahmol 5:50 saat ast ba faal kardan halat turbo 6:00 mishe

 2. سلام آقای ارجمندی
  میخواستم ازتون بپرسم که شما در حال حاضر چه نوع لپ تابی رو برای خرید پیشنهاد می کنید چون شما حتما آشنایی زیادی با این چیزها دارید اگه میشه منو راهنمایی کنید البته بگم من فقط میتونم حدود 700یا 800 هزار تومان هزینه کنم نه بیشتر
  رضایی -32ساله -شاهرود

 3. سلام
  شما باید موقع خرید حتما به مواردی همچون پردازنده و رم و همچنین حجم هارد دیسک توجه کنید اینکه چه لپ تاپی برای شما مناسبه بستگی به نیازهای خودتون داره و باید از خود بپرسید دقیقا قراره چه کارهایی با اون انجام بدید
  اگر قراره کارهای معمولی مانند گشت و گذار در وب و کار با آفیس و اندکی هم کار ویرایش عکس انجام بدید در بازار لپ تاپ های ارزان قیمتی (حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان) هستند که نیاز شما رو برآورده می کنند
  اما برای کارهای گرافیکی سنگیت مثل بازی های روز یا ویرایش عکس با فتوشاپ (نسخه جدید) و تبدیل فرمت های ویدئویی و نرم افزارهای مهندسی و … نیاز به لپ تاپی هست که از سی پی یو جدید (Core i5 یا i3 یا i7)حداقل ۴ گیگ رم و کارت گرافیک مجزا با ۵۱۲ مگ حافظه اختصاصی بهره
  ببرد
  در پایان برای مشاهده لیست قیمت ها و نقد و بررسی احتمالی لپ تاپ های موجود بد نیست در اینترنت جستجو کنید بسیاری از سایت ها ضمن ارائه مشخصات قیمت لپ تاپ را نیز درج کرده اند
  برای نمونه سایت دیجی کالا را به شما معرفی می کنم که علاوه بر مطالب بالا امکان خرید از سایت نیز فراهم شده و تحویل کالا درب منزل شما رایگان است
  http://www.digikala.com
  میتونید از سایت فقط برای کسب اطلاعات استفاده کنید
  میتونید هم در صورت تمایل از آن خرید کنید
  این سایت بخش های مختلفی در مورد محصولات دیجیتال دارد و لپ تاپ تنها بخش کوچکی از سایت است
  موفق باشید

  1. pishnahade man vasat asus ux50v has fek konam betoone niazeto baravarde kone man 3vomin laptopame ke daram estefade mikonam hamin marke va gheymatesham 700tomane
   albatte ag yekam bishtar kharj koni mitooni dell1558 ham begiri ke vaghean aalie

 4. در صورتی که می خواید با توجه به یارانه ای شدن برق از لپ تاپ کم مصرف و با ساعت شارژ بیشتری برخوردار باشید حتماً از لپتاپ های دارای صفحه مانیتور LED استفاده کنید.

  و در ضمن ویندوز محصول شرکت ماکروسافت حتی اگر شما رم به مقدار کافی داشته باشید باز حافظه مجاری بر روی هارد دیسک ایجاد می کنه .

  اما مهم ترین خصیصه ها در تعیین سرعت قطعات به ترتیب.
  باس، بافر ، حافظه L2 و L3 تکنولوژیه DDR3 OR DDR4 OR DDR5 حالت کراس فایر قطعات ، حالت دوئل چنل قطعات ، متج بودن قطعات ، تهویه بسیار بسیار مناسب کیس ، و خنک کننده و یا کولر مناسب با سی پی یو و همون طور که دوستمون گفت استفاده از سی پی هایی که تکنولوژی i7 or i3 … درشون بکار رفته و یا تکنولوژی فنوم و ادلون که مخصوص شرکت AMD و قبلی که در اختیار شرکت اینتل هست و همچنین منبع تغزیه مناسب که از تکنولوژیه GP بهره برده باشه که منبع تغزیه فقط مختص PC هاست و هیچ ربطی به کامپیتور های قابل حمل نداره.

  اما دوست عزیز مهمترین چیزی که باید مد نظر داشته باشی در انتخاب لپ تاپ اینه که شما انتخاب های چندانی برای اینکه بخوای یه لپ تاپ با خصیصه های مورده نظرت بگیری نداری پس پیشنهاد اول اینکه یه لپ تاپی بگیر که حتماً مانیتور LED داشته باشه و دوم بطور متوسط بتونه نیاز های تو رو بر آورده کنه چون واقعاً خیلی کم هستند کسانی که یه کامپیوتر چه از نوع خونگی و چه نوع همراهش رو فقط برای یه کار خاص بخوان، یعنی شما باید سیستمی رو انتخاب کنی که هم بتونی باهاش بازی کنی هم فیلم ببینی که این دو کار رو بطور کلی همه انتظار دارن از سیستمشون.

  موفق و پیروز باشید.

 5. در ضمن من خیلی دیگه بحث رو تخصصیش نکردم و جمله هام هم زیاد پیوسته در ارتباط با یه موضوع نیست دیگه خلاصه خودتون ببخشید دیگه.

 6. salam laptape man sony modele ca15 in laptap 4 saat tuul mikeshe ta fuulsharj she be nazare shoma moshkeli dare?albate 4satam sharjo negahmidare

 7. سلام ممنون بخاطر مطلب خوب ولی یه چیزی رو من متجه نشدم.
  من به پریز دسترسی دارم و لپ تاپ هم جای ثابت هستش یعنی همیشه به شارژ باشه ؟
  اگر جواب مثبته ، باید باطری رو دربیارم و به برق بزنم یا باطری دائم در شارژ باشه و من ازش استفاده کنم ؟ ممنون میشم اینو توضیح بدید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *