یک نرم افزار مدل سازی گرافیکی برای مرور گر فایر فاکس

  • 1388/11/27
  • سپهر خيري
  • 1

Pencil-Thumbیک مدل نمونه از یک جسم زیاد جالب نیست و فقط یک تخیل از شما هست و این مدل نمونه یک تصویر فرضی هست که شما قصد دارید آن را تهیه کنید و بعد آن را کامل کنید. حالا این شکل نمونه میتونه با هر چیزی مثله ابزار های اولیه نقاشی یا اسکچ کشیده بشه و فرق آنچنانی ندارد چون شما فقط یک شکل نمونه برای شروع کارتان لازم دارید. این مدل های نمونه به شما کمک زیادی برای تکمیل کردن شکل نهایی میکنه. این شکل های نمونه میتونه در هر جا کشیده بشه مثلا در قسمت simple paper فتوشاپ ، ولی فتوشاپ برای این کار ابزار تخصصی زیادی ندارد و بهتر است از نرم افزارهای نمونه سازی برای کشیدن مدل ها استفاده کنید.

با این برنامه لازم نیست اشکال پیچیده و خیلی کامل را تهیه کرد ، با این برنامه فقط باید شکل های اولیه و اشکال اولیه یک مدل را رسم کرد.

نرم افزار Pencil که آخرین ورژن آن 1.1 هست ، یک پلاگین برای فایرفاکس هست که میتوانید به وسیله این پلاگین در مرورگر فایرفاکس اشکال نمونه بکشید ، همچینین با این پلاگین و ابزار های که در اختبار شما هست میتوانید مدل های اسکج هم طراحی کنید. این نرم افزار منبع باز هست و هر کسی میتواند آن را توسعه دهد و برنامه را دستکاری کند.

هر چند پلاگین های زیادی برای مرور گر فایرفاکس موجود هست ولی بهترین پلاگین برای طراحی مدل های نمونه  Pencil هست و با Firefox 3 سازگار هست.

برسی نرم افزار Pencil

در نوار ابزار مرورگر ، روی Tools کلیک کنید و بعد روی Pencil Sketching. سپس بعد از کلیک کردن یک پنجره جدید در فایرفاکس باز میشود.

Pencil-1

محیط این نرم افزار زیبا و کمی ساده هست ، به ابزار و لوازمات نرم افزار نگاه کنید ، شکل ابزار به گونه ای طراحی شده که شما راحت میتوانید بفهمید که کار این ابزار چه هست. بعضی از ابزار های رایج این نرم افزار مستطیل ، خط صاف ، بیضی و غیره هست. همچنین این نرم افزار ابزار هایی برای حاشیه نویسی دارد که با آن میتوانید در هر جای صفحه حاشیه نویسی کنید ، از قبیل این ابزار های حاشیه نویسی فلش و بالون ، هستند. و همچینن ابزار های تحت وب هم در این نرم افزار موجود هست ، مانند اضافه کردن لینک ، کد های HTML وغیره.

Pencil-6

اگر در سر خود یک ایده و یک شکل تخیلی دارید میتوانید با این پلاگین یا نرم افزار به سرعت یک مدل نمونه را طراحی و آماده کنید ، فقط کافیه ابزار مداد را انتخاب کنید و شکل خود را بکشید. کنترل در این نرم افزار بسیار باز و کامل هست و شما به هر چیزی مدیریت دارید و میتوانید آن را کنترل کنید ، همچنین میتوانید برنامه خود را سفارشی کنید و از آن استفاده بهتری بکنید.

در آخر اگر مدل شما کامل شد میتوانید آن را به فرمت های PNG ، PDF ، DOC ،  و فایل های آفیس ذخیره کنید.

Pencil-2

برسی ابزار ها

با نرم افزار Prototyping کار های زیادی مانند ساخت اونواع اشکال هندسی ، ترسیم انواع خط ها ، و غیره را انجام دهید. همچنین یک قسمت دیگر در این پلاگین فایر فاکس وجود دارد که میتوانید یک گالری تصاویر از اشکالی که کشیده اید بسازید و آنها را در آنجا قرار دهید.

استن سیل کردن Generator

Stencil  ها برای قالب های اشکال هستند ، که یکی از استفاده های آن برای مدیریت  اشکال بیشتر هست. با استفاده از Stencil Generator میتوانید برای خود یک کلکسیون بسازید. به این صورت هست که چندین فولدر برای شما ساخته میشود و عکس ها را در آن قرار میگیرند و میتوانید آنها را مدیریت میکنید.

Pencil-3

Stencil کردن را میتوانید بسیار متفاوت انجام دهید ، مثلا در هر یک از گالری خود یک رنگ زمینه خاصی به کار ببرید و شکل و نوع فولدر خود را عوض کنید ، همان طور که در عکس زیر می بینید:

Pencil-5

انتخاب کلیپ آرت

کلیک آرت  عکس های گرافیکی  هستند که در همه جا استفاده  میشوند ، برای  بدست  آوردن  کلیپ آرت ها میتوانید  به سایت www.OpenClipArt.org  بروید  و در سمت راست صفحه  به دنبال  کلیپ آرت  مورد نظر  خود باشید. نوع فرمت این کلیپ آرت ها اکثرا SVG هست و شما میتوانید از آنها به عنوان عکس فولدر گالری خود استفاده کنید.

Pencil-4

این یک ابزار و پلاگین با امکانات خوب برای فایر فاکس هست که از تمام ابزار های طراحی پشتیبانی میکند.

در این برنامه میتوانید از انوع عکس ها با انواع فرمت ها استفاده کنید و فقط کافیه عکس را بکشید و داخل برنامه رها کنید.

بعد از اتمام طراحی مدل نمونه خود میتوانید مدل را به فرمت عکس PNG ذخیره کنید.

Pencil یک ابزار بزرگ هست ، و اگر شما میخواهید تخیلات و افکاری که در سر دارید و را از آن یک مدل تهیه کنید میتوانید از Pencil استفاده کنید. همچنین میتوانید از این برنامه در فایر فاکس استفاده کنید و به طراحی بپردازید.

برای آشنایی بیشتر با Pencil و چگونگی کار با آن میتوانید به آدرس user guide بروید. همچنین در این سایت چندین عکس از محیط نرم افزار وجود دارد که میتوانید ببینید.

به نظر شما استفاده از این نرم افزار برای یک نقاشی سریع و بدون هیچ جزئیات پیچیده که تحت وب هست ، روی فایر فاکس مناسب است؟

این پلاگین رایگان که مخصوص مرورگر فایر فاکس هست و با سیستم عامل ویندوز و لینوکس سازگار هست را میتوانید از اینجا دانلود کنید – دانلود ورژن 1.1 : http://www.evolus.vn/Pencil/

توجه داشته باشید نرم افزار Pencil را با دیگر نرم افزار های گرافیکی مانند فتوشاپ به اشتباه نگیرید ، چون این یک نرم افزار مخصوص نمونه سازی هست.

منبع: makeuseof

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *