آموزش نرم افزار علمی IP ( قسمت سوم – قسمت آخر)

  • 1389/3/14
  • سپهر خيري
  • 2

آموزش نرم افزار علمی IP ( قسمت سوم – قسمت آخر)

عکس1

این هم آخرین قسمت آموزش نرم افزار Interactive Physics که البته در قسمت دوم نرم افزار PHUN را معرفی کردیم و کمی از آن آموزش دادیم که اینبار میخواهیم آموزش نرم افزار PHUN را بیشتر کنیم ، البته کمی هم از Interactive Physics در اول مقاله به شما میگوییم.

مدل های آماده

اینبار بهتر دانستیم که مدل های آمده رو برای شما بگزاریم تا بتوانید دانلود کنید و خودتان به وسیله آنها آموزش یاد بگیرید.

این مدل یک پیستون متحرک با توان 5 نیوتون هست که به یک دایره وصل شده و یک جسم مستطیل شکل را تکان میدهد.

برای دانلود به این لینک بروید:

http://rapidshare.com/files/392941552/a.IP.html

عکس 2

مدل آماده دیگر 2 عدد مثلث متحرک هست که با توجه به چرخش خود توپ های کوچک را جا به جا می کنند ، و تقریبا مانند یک پمپ عمل میکنند.

برای دانلود به این لینک بروید:

http://rapidshare.com/files/392941609/b.IP.html

عکس 3

خوب حالا به سراغ برنامه محبوب PHUN میرویم.

ساخت یک ماشین کوچولو

ابتدا نرم افزار PHUN را که در قسمت دوم معرفی کردیم را اجرا کنید سپس یک زمین توسط این گزینه که در عکس زیر مشخص هست طراحی کنید:

عکس 4

حالا باید 2 عدد دایره متوسط روی زمین و در راستای هم رسم کنید ، برای ترسیم دایره و مستطیل از این گزینه ها استفاده کنید:

عکس 5

سپس یک مستطیل روی هر 2 این دایره ها بکشید و مانند عکس زیر 2 عدد بلبرینگ به آن وصل کنید ( ارتفاع این مستطیل نباید از دایره ها بیشتر باشد):

عکس 6

خب حالا نوبت این رسیده که موتور را به ماشین وصل کنید ، برای اینکار باید مانند عکس و دستورات زیر عمل کنید.

0- به این منو بروید

1- تیک موتور را فعال کنید

2- سرعت موتور را کم یا زیاد کنید

3- قدرت موتور را به نیوتون کم یا زیاد کنید

4- روی کادر سفید کلیک کنید و سپس کلید سمت راست روی کیبورد را فشار دهید.

5- روی کادر سفید کلیک کنید و سپس کلید سمت چپ روی کیبورد را فشار دهید.

6- روی کادر سفید کلیک کنید و سپس کلید سمت پایین روی کیبورد را فشار دهید.

عکس 7

حال پنجره را ببینید و کلید  Spaceرا فشار دهید و با دکمه های چپ و راست با ماشین خود را حرکت دهید و با دکمه پایینی ترمز بگیرید و از رانندگی لذت ببرید !

ساخت چرخ تسمه

آموزش دوم ساخت چرخ تسمه هست ، چرخ تسمه ای مانند دوچرخه. برای ساخت چرخ تسمه احتیاج به زمین ندارید. و فقط دستورات زیر را انجام دهید:

ابتدا به وسیله این گزینه و همانند تصویر زیر 2 عدد چرخ دنده با فاصله کم و در کنار هم رسم کنید.

عس 8

حال به وسیله این گزینه و همانند تصویر زیر یک تسمه دور این 2 چرخ دنده رسم کنید ، برای رسم تسمه کافی است یک بار کلیک ماوس را نگه دارید و نشانگر ماوس را دور هر 2 چرخ دنده بچرخانید و سر آن را به انتهای تسمه متصل کنید و کلیک ماوس را رها کنید.

عکس 9

همچنین برای جا به جا کردن و تنظیم کردن چرخ دنده ها از آیکونی که در سمت چپ وجود دارد و شکل چهار فلش به سمت های مختلف است استفاده کنید.

حال برای وصل کردن موتور به چرخ دنده ها همانند روش قبل که موتور را به ماشین وصل کرده اید انجام دهید ، بعد از انجام کار ها میتوانید دکمه Space را فشار دهید و منتظر چرخیدن چرخدنده توسط موتور و تسمه شوید. اگر دیدید که تسمه و موتور میچرخد ولی چرخدنده نمیچرخد باید هر دوی چرخدنده ها را کمی از هم دور کنید تا تسمه سفت شود.

در آخر هم میخواهیم چندین نکته در مورد این نرم افزار را به شما یاد آور شویم ، البته ممکن است در آینده قسمت دوم آموزش نرم افزار PHUN را به شما ارائه دهیم که اگر موافق هستید میتوانید در قسمت نظرات به ما اطلاع دهید.

نکته ها

1- برای استارت و ایست پروژه خود میتوانید از دکمه Space استفاده کنید.
2- برای پیشرفته تر کردن منو های برنامه به قسمت Option بروید و قسمت Level را روی Advanced mode قرار بدهید.

3- برای بزرگ و کوچک نمایی میتوانید از قلتکی که روی ماوس هست استفاده کنید. (یکی از نکته های مثبت این نرم افزار قدرت بالای کوچک نمایی و بزرگ نمایی هست.)

4- برای ذخیره پروژه های ساخته شده خود ابتدا روی File و سپس Save secen را انتخاب کنید و بعد از وارد کردن اسم پروژه روی دکمه سبز رنگ Save کلیک کنید.

5- برای کپی پیست قطعات میتوانید از کلید های ترکیبی Ctrl+C و Ctrl+V استفاده کنید ، البته باید قبلش پروژه رو حالت ایست باشد.

6- برای تکان دادن صفحه باید دکمه وسطی ماوس که قلتک نام دارد را نگه دارید و نشانگر ماوس را در سرتاسر صفحه تکان دهید.

7- برای  اطلاعات بیشتر و دانلود رایگان  این نرم افزار  به سایت  www.phunland.com بروید ، همچنین در این  سایت میتوانید مدل و پروژه های  آماده  را از قسمت  secen  دانلود کنید. (نکته مثبت  این  نرم افزار در  قسمت مدل ها حجم بسیار  پایین مدل ها  هست و هر کسی  میتواند با کمترین سرعت اینترنت آنها را به راحتی  و رایگان  دانلود کند.

تفاوت های نرم افزار IP با PHUN

در این قسمت میخواهیم به برسی هر دوی این نرم افزار ها بپردازیم. اول از همه نرم افزار IP حدود 5 سال پیش منتشر شد و جزء برنامه های قدیمی محسوب میشود ولی نرم افزار PHUN به تازگی و در همین یکی دو سال اخیر منتشر شد.

یکی دیگر از نکات مثبت PHUN رایگان بودن آن است که شما میتوانید بدون نیاز به پرداخت پولی از این نرم افزار استفاده کنید ولی نرم افزار IP یک نرم افزار تجاری هست ، اما میتوان به صورت غیر مجاز هم از آن استفاده کرد.

نکته دیگر در مورد PHUN جذابیت و زیبایی بهتر منو نسبت به IP هست که این باعث میشود شما بیشتر مشتاق به کار کردن برنامه شوید و در نتیجه بهتر میتوانید با آن کار کنید.

و نکته آخر در مورد این نرم افزار ها حجم کم و عدم احتیاج به سیستم قوی برای PHUN نسبت به نرم افزار IP هست که این میتواند برای بعضی کاربران بسیار مفید باشد.

در آخر ما 100% نرم افزار PHUN را به شما پیشنهاد میکنیم و برای دانلود رایگان آن میتوانید به قسمت دوم این آموزش مراجعه کنید.

این بود آموزش نرم افزار PHUN که شباهت زیادی به نرم افزار علمی IP دارد ، البته با کارکردن هر دوی این نرم افزار متوجه میشوید که نرم افزار PHUN خیلی نکات مثبت و جالب تری نسبت به IP دارد. شما هم میتوانید نظرات خود را در مورد این 2 نرم افزار و این آموزش در قسمت نظرات به ما اطلاع دهید.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *