آموزش ساخت دیسک اینستال 98/ME/NT/2K/XP/2003 در یک DVD

 • 1389/8/27
 • سپهر خيري
 • 5

همانطور که میدانید تمام ویندوز های قبل ویستا و سون در دیسک های CD قرار داشتند و نگهداری آنها برای کسانی که هر چند وقت یک بار آنها را نصب میکنند یا استفاده میکنند دشوار است چرا که با انبوهی از دیسک های CD برخورد میکنند و از طرفی نگهداری آنها هم مشکل ساز است.

در این مقاله میخواهیم آموزش ساخت یک عدد دیسک DVD اینستال را آموزش دهیم که در آن تمام ویندوز های ایکس پی ، ویندوز سرور 2003 ، 98 ، ME و NT و 2K قرار دارند و فقط با همین یک دیسک دی وی دی شما میتوانید تمام این ویندوز ها را نصب کنید.

البته چون ما در این آموزش از نرم افزار MagicISO استفاده میکنیم پیشنهاد میکنیم شما هم از آن استفاده کنید که برای دانلود میتوانید به این لینک مراجعه کنید:

http://www.magiciso.com/Setup_MagicISO.exe

ویندوز هایی که ما در این مقاله احتیاج داریم:

Windows 98 installation CD.

Windows ME installation CD.

Windows NT 4.0 Server installation CD.

Windows 2000 professional installation CD.

Windows XP installation CD.

Windows 2003 installation CD.

البته هر کدام را که بخواهید میتوانید جداگانه استفاده کنید.

جمع آوری bootable های ویندوز ها

– ابتدا یک فولدر در درایو C یا هر درایو دیگری که میخواهید با نام boot_os بسازید.

– حال دیسک ویندوز Windows 98 را درون درایو کامپیوتر قرار دهید.

– سپس فایل مربوط که boot98.bif نام دارد را درون فولدر boot_os ذخیره کنید.

برای اینکار همانند عکس زیر روی دکمه Make CD/DVD image file from CD/DVD-ROM که در بالای نوار ابزار نرم افزار وجود دارد کلیک کنید.

سپس در قسمت output محل فولدر را مشخص کنید که در بالا گفتیم در فولدر boot_os کپی کنید و گزینه را همانند عکس زیر روی export boot image قرار دهید و روی دکمه OK کلیک کنید.

حال همانند این کار را برای دیگر ویندوز ها انجام دهید:

– دیسک ویندوز Windows ME را درون درایو قرار دهید و فایل bootme بوتیبل را درون فولدر c:oot_osootme.bif کپی کنید.

– دیسک ویندوز Windows NT 4.0 را درون درایو قرار دهید و فایل bootnt بوتیبل را درون فولدر c:oot_osootnt.bif کپی کنید.

– دیسک ویندوز Windows 2000 professional را درون درایو قرار دهید و فایل boot2k بوتیبل را درون فولدر c:oot_os boot2k.bif کپی کنید.

– دیسک ویندوز Windows XP را درون درایو قرار دهید و فایل bootxp بوتیبل را درون فولدر c:oot_os bootxp.bif کپی کنید.

– دیسک ویندوز Windows 2003 را درون درایو قرار دهید و فایل boot2k3 بوتیبل را درون فولدر c:oot_os boot2k3.bif کپی کنید.

ساخت اینستال چند گانه

نرم افزار ساخت ایمیج مجیک ایزو را باز کرده و همانند عکس زیر روی دکمه Create new image file کلیک کنید:

سپس یک پنجره باز میشود که در سمت چپ آن یک صفحه سفید وجود دارد ، در آن قسمت یک فولدر به نام Win98 ایجاد کنید. حال دیسک ویندوز 98 را درون درایو قرار دهید.

پس از وارد  کردن دیسک نصب ویندوز Windows 98  در سمت راست نرم افزار  فایل های آن نمایش  داده میشود که شما باید  تمام فایل ها را درون  فولدر Win98 که در قبل  ساختید ذخیره  کنید که برای این کار دکمه ای  که شبیه فلاپی است  کمک بگیرید.  در آخر هم کمی صبر کنید تا کامل  کپی شود. توجه  کنید نام و مکان  فایل باید به این  گونه باشد : c:multi_os.iso

سپس دیسک ویندوز 98 را خارج کنید و همانند این کار ها را برای دیگر ویندوز ها انجام دهید ، به طور مثال برای ویندوز ME فولدری در کنار فولدر Win98 با نام WinME ایجاد کنید و تمام فایل های آن را به فولدر WinME منتقل کنید.

دیگر فولدر ها میتوانند اسمشان WinNT ، WinXP و Win2K باشد. توجه کنید که تمام محتوای داخل دیسک ها را درون فایل مربوط خود کپی کنید.

بعد از کپی کردن تمام ویندوز ها و ایمیج گیری از آنها فایل c:multi_os.iso را با نرم افزار MagicISO باز کنید و فولدر داخل Win2Ki386 را به محل iW2K کپی کنید.

برای اینکار دکمه Ctrl را نگه دارید و فولدر Win2Ki386 را به جایی که فلش در عکس بالا مشخص کرده است تکان دهید تا کپی شود.

سپس روی دکمه AB که در عکس زیر مشخص است کلید کنید و نام فایل i386 را به iW2K تغییر دهید.

سپس این تغییرات را هم اعمال کنید:

– کپی فایل WinXPi386 به داخل “iWXP و تغییر نام i386 به iWXP

– کپی فایل Win2K3i386 به داخل i2K3 و تغییر نام i386 به i2K3

– کپی فایل Win2KCDROM_IP.5 و Win2KCDROM_NT.5 به داخل Root

– کپی فایل WinXPWIN51 و WinXPWIN51IP به داخل Root

– کپی فایل Win2K3WIN51IA به داخل Root

سپس یک فولدر به نام iW2K در c:oot_os ایجاد کنید و این فایل iW2KSETUPLDR.BIN را به داخل c:oot_osiW2K ذخیره کنید.

برای این کار فایل iW2KSETUPLDR.BIN را انتخاب کنید و به وسیله دکمه extract آن را به داخل c:oot_osiW2K منتقل کنید.

حال باید فایل c:oot_osiW2KSETUPLDR.BIN را توسط UltraEdit اجرا کنید و همانند عکس زیر باید تمام کلمات I386 را IW2K تغییر دهید ، برای این کار از گزینه Replace که در منوی Search موجود هست استفاده کنید.

برای اینکار  در نرم افزار UltraEdit به این آدرس  بروید  “seach”->”Replace” یا کلید های  ترکیبی CTRL+R را فشار  دهید و سپس همانند تصویر  زیر در قسمت Find What کلمه I386 را تایپ  کنید و در قسمت Replace With  کلمه IW2K را تایپ کنید و در آخر هم روی  دکمه Replace All کلیک کنید  تا تمام  کلمات جایگزین شوند.

در آخر هم فایل را به وسیله کلید های CTRL+S ذخیره کنید.

حال فایل c:oot_osiW2KSETUPLDR.BIN را که در قبل بیرون آوردید دوباره به داخل مکان اصلی خوداش یعنی c:multi_os.iso. منتقل کنید.

سپس باید فایل iW2KTXTSETUP.SIF را به داخل c:oot_osiW2K ذخیره کنید. برای اینکار همانند قبل از دکمه extract استفاده کنید.

در این قسمت باید به مکان فایل c:oot_osiW2KTXTSETUP.SIF بروید و آن را در نرم افزار NotePad یا UltraEdit باز کنید و سپس تمام کلمات i386 را به IW2K تغییر دهید که میتوانید از Replace all استفاده کنید که در قبل توضیح دادیم.

به طور کلی متن شما باید به این شکل در بیاید:

حال باید فایل بالا را ذخیره کنید و c:oot_osiW2KTXTSETUP.SIF را به مکان اصلی خود یعنی iW2KTXTSETUP.SIF منتقل کنید تا تغییرات اعمال شود.

همچنین تمام این کارها را برای دیگر ایمیج ها انجام دهید ، به طور مثال برای ویندوز ایکس پی باید فایل iWXPSETUPLDR.BIN را بیرون بیاورید و تمام کلمات I386 را به IWXP تغییر دهید و به همین صورت برای ویندوز i2K3 باید کلمات I386 که در داخل فایل i2K3TXTSETUP.SIF موجود است را به I2K3 تغییر دهید.

در آخر هم تمام فایل را ذخیره کنید تا تغییرات اعمال شوند. سپس فایل c:oot_osoot2k.bif را با یکی از نرم افزار های UltraEdit یا WinHex باز کنید و تمام کلمات I386 را به IW2K تغییر دهید. به یاد داشته باشید که حتما و حتما باید با کلمات بزرگ نوشته شود. و همچنین این فایل ها هم باید با کلمات بزرگ تغییر کنند:

c:oot_osootxp.bif و c:oot_osoot2k3.bif که اولی باید به IWXP و دومی به I2K3 تغییر کند و از همان روش بالا استفاده کنید.

ساخت ایمیج multi-boot

نرم افزار Maker MagicISO را اجرا کنید و روی دکمه Make multi-boot CD/DVD image file کلیک کنید.

حال پنجره ای باز میشود که باید همانند عکس زیر روی دکمه Add … کلیک کنید:

سپس در صفحه بعد باید گزینه Boot from bootable image file را انتخاب کنید و روی دکمه Next کلیک کنید تا به مرحله بعد بروید.

حال در مرحله بعد باید گزینه را روی From Local Computer تنظیم کنید و در کادر سفید پایین آن باید c:oot_osoot98.bif را تایپ کنید تا آدرس ست شود و در آخر روی دکمه Next کلیک کنید.

سپس در این مرحله باید برای هر ویندوز یک عدد را انتخاب کنید تا یک جورایی یک منوی کوچک درست کنید. در این صفحه شما باید برای ویندوز 98 عدد 1 را قرار دهید و سپس روی دکمه Finish کلیک کنید و باز روی دکمه add کلیک کنید و آدرس آن یک از ویندوز ها را وارد کنید و برای هر ویندوز یک عدد انتخاب کنید. به طور مثال اینگونه عمل کنید:

برای ویندوز ME این تنظیمات را اعمال کنید:

From Local Computer:        c:oot_osootme.bif

Description:   2. Install Window ME

Hok Key:        2

برای ویندوز NT 4.0 این تنظیمات را اعمال کنید:

From Local Computer:        c:oot_osootnt.bif

Description:   3. Install Window NT 4.0

Hok Key:        3

برای ویندوز 2000 این تنظیمات را اعمال کنید:

From Local Computer:        c:oot_osoot2k.bif

Description:   4. Install Window 2000 Professional

Hok Key:        4

برای ویندوز XP این تنظیمات را اعمال کنید:

From Local Computer:        c:oot_osootxp.bif

Description:   5. Install Window XP

Hok Key:        5

برای ویندوز 2003 این تنظیمات را اعمال کنید:

From Local Computer:        c:oot_osoot2k3.bif

Description:   6. Install Window 2003

Hok Key:        6

البته به یاد داشته باشد در انجام اعمال این تنظیمات باید در صفحه اول روی دکمه ADD کلیک کنید و در آخر Finish را انتخاب کنید تا تغییرات اعمال شود.

اینبار روی دکمه Add کلیک کنید و در پنجره باز شده این گزینه را انتخاب کنید:

حال در این قسمت باید بوت هارد دیسک قرار دهید که باید همانند عکس بالا این گزینه را انتخاب کنید و روی Next کلیک کنید و در صفحه بعد باید گزینه اول یعنی هارد دیسک را انتخاب کنید و باز روی دکمه Next کلیک کنید تا دیگر تنظیمات را اعمال کنید.

سپس در این قسمت باید مانند قبل عدد را انتخاب کنید که برای این قسمت عدد 7 مناسب است. همچنین اگر مایل هستید عدد 8 را به بوت از فلاپی اختصاص دهید میتوانید دوباره روی دکمه ADD کلیک کنید و اینبار گزینه را به جای هارد دیسک روی Boot from floppy driver قرار دهید.

حال برای بستن و کامل کردن ادیت در صفحه multi-boot image روی گزینه Save کلیک کنید و آدرس آن را c:oot_osmulti_os_boot.mbi انتخاب کنید و در آخر روی دکمه Close کلیک کنید تا تمام شود.

کامل کردن multi-boot برای فایل ایمیج

– ابتدا فایل c:multi_os.iso را در نرم افزار MagicISO باز کنید.

– همانند تصویر زیر روی دکمه Load boot image … کلیک کنید.

– در پنجره باز شده گزینه را روی From multi-bootable image file تنظیم کنید و عبارت c:oot_osmulti_os_boot.mbi را درون کادر سفید تایپ کنید.

– در آخر هم روی دکمه OK کلیک کنید و فایل را در مسیر c:multi_os.iso ذخیره کنید.

رایت دیسک DVD

ابتدا یک عدد دیسک خام DVD را درون درایو خود قرار دهید و سپس نرم افزار MagicISO را اجرا کنید و در آن فایل مربوط که multi_os.iso نام دارد را انتخاب کنید. حال کافی است روی دکمه Burn CD که شبیه یک دیسک با یک مداد هست کلیک کنید.

حال پنجره ای باز میشود که باید در آنجا محل ایمیج خود را انتخاب کنید و سرعت رایت را تنظیم کنید ، پس از اعمال تنظیمات روی دکمه Burn It کلیک کنید تا دیسک DVD شما که حاوی نصب چند عدد ویندوز است رایت شود.

حال بعد از رایت شما میتوانید دیسک را موقعه بالا آمدن کامپیوتر قرار دهید و پس از خواندن دیسک یک سری منو با عداد نمایان میشود که با فشردن هر عدد به نصب آن ویندوز منتقل میشوید.

به طور مثال اگر عدد 1 را بزنید به نصب ویندوز 98 منتقل میشود. برای ریستارت هم کافی است کلید های ترکیبی Ctrl+Alt+Del را فشار دهید.

این بود مقاله و آموزش ساخت و رایت دیسک حاوی چند ویندوز که میتوانید کمی آن را سفارشی کنید. همچنین اگر شما هم روش های بهتری دارید میتوانید در قسمت نظرات به ما معرفی کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 5 دیدگاه
 1. سلام
  ممنون عالی بود
  فقط دو تا ویندوز پشت سرهم!؟
  دیسک ویندوز Windows ME را درون درایو قرار دهید!

 2. ۹۸/ME/NT/2K/XP/2003 ?
  بابا تا حالا این سی دی ها 7 تا کفنوسوندن :دی
  از کجا گیرشون بیاریم؟

 3. با سلام
  با اينكار حتي ويندوز 7 را نيز مي توان به مجموعه اضافه كرد. من اينكار را انجام داده ام. البته XP و 7 چون بقيه ديگه وقتشون گذشته
  تشكر

 4. سلام
  اگه بخوایم یه دیسک که خودش یه مجموعه ویندوزه و خودش بوتیبل هم هست به چند ویندوز دیگه اضافه کنیم چیکار باید بکنیم.
  ممنون

 5. سلام در مورد اضافه کردن win7 یه کم بیشتر توضیح دهید(کامل توضیح دهید) ممنون

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *