متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

IQ کامپیوترتان را ارتقاء دهید! توضیح ۶ تکنولوژی کلیدی (قسمت ۵)

12345 (بدون نظر)
Loading...
60

فناوری درایو فرمت پیشرفته

چگونه سازندگان هارد درایو گام بعدی را در جهت ساخت هارد درایو های قابل اعتماد تر و با ظرفیت بالاتر برمی دارند – و چرا شما باید مراقب باشید

درایو های سالید استیت (SSDs) آینده ذخیره سازی هستند، اما هارد درایوهای مکانیکی به این زودی ها عقب  نمی افتد. در واقع، تغییر عمده ای در ساختار بنیادی هارد دیسک ها رخ داده است، که منجر به افزایش ظرفیت و اعتبار آن خواهد شد.

در اصل استاندارد طراح جدیدی که توسط تجهیزات دیسک درایو بین المللی و انجمن اطلاعات (IDEMA) پیشنهاد شده است،به گفته ی سازندگان هارد درایو، این تغییر پس از مدت بسیار طولانی نشانگر بزرگترین تغییر فورمت در طول سه دهه بوده است. تمام سازندگان هارد درایو متعهدند که تا ابتدای سال ۲۰۱۱ انتقال را انجام دهند، و وسترن دیجیتال هم اکنون به این استانداردها، که این شرکت آن را فورمت پیشرفته می خواند، دست یافته است. اما پیامد واقعی این تغییر فورمت چیست؟

به بیانی ساده، فناوری فورمت پیشرفته چگونگی ذخیره سازی داده را تغییر می دهد. اغلب هارد درایو های کنونی اطلاعات را در قطعات ۵۱۲ بایتی به نام سکتور ذخیره می کنند، طرحی که با اندازه گیری هارد درایو بر مبنای مگا بایت معنی می یابد. اما با بالا رفتن ظرفیت، مسلم است که سکتور های بزرگ تری نیز مورد نیاز است. نسل بعدی هارد درایو ها این مسئله را برطرف کرده و اندازه سکتورهای مدیا را افزایش زیادی می دهد تا ۴۰۹۶ بایت (۴ کیلو) داده را ذخیره کند، و همانگونه که شما احتمالا شنیده اید، این می تواند برای کاربران ویندوز XP مسئله ساز باشد (علت آن را توضیح می دهیم).

چه نیازی به ایجاد تغییر است؟

یکی از علل تصمیم ابتدایی سازندگان در اینکه هارد درایو را به شکل قطعات ۵۱۲ بایتی بسازند اندازه ی استاندارد سکتور فلاپی دیسک بود. اما اکنون که هارد درایو ها وارد عصر ترابایت شده اند و لازم است حجم های بسیار بالاتری را ذخیره کنند، فناوری فورمت پیشرفته زمینه این ترقی را فراهم می کند.

برای درک علت آن باید نگاهی به چگونگی تشکیل سکتورها داشته باشیم. هر سکتور ۵۱۲ بایتی از سه بخش ساخته شده است:  Sync/DAM block header(بلاک هدر همزمان/سد) مسئول آدرس دهی داده، کد اصلاح خطا (ECC) مسئول بی نقص نگاه داشتن داده در سکتور، و یک شکاف درون سکتوری بسیار کوچک بین بلاک ها. یک هارد دایو ۲ ترابایتی حدود ۴ بیلیون سکتور دارد. هزینه چنین هارد درایوی بسیار بالا خواهد رفت، بنابراین اندازه ی سکتورها را با هشت برابر افزایش به ۴ کیلوبایت می رسانیم، و به این ترتیب سازنده هارد درایو می تواند تعداد بسیار زیادی از بلاک های سینک/دم، شکاف های میان سکتوری و بلاک های ECC را حذف کند. مثل آب کردن چربی!

بنابراین مسئله اصلی چیست؟ وسترن دیجیتال می گوید سکتورهای ۴ کیلوبایتی منجر به حدود ۷ تا ۱۱ درصد فضای دیسک بیشتر می گردد، اما انتظار نداشته باشید این فضای اضافی را بلافاصله با نصب درایو فورمت پیشرفته بدست آورید. وسترن دجیتال توضیح می دهد، “افزایش فضای دیسک نه در درایو های امروزی بلکه در حرکت بعدی در درایوهای حجیم تر بدست خواهد آمد.”

به عبارت دیگر، هارد درایو ها به زودی به آستانه ای می رسند که افزایش حجم در آنها معنایی نخواهد داشت. به این علت که هر چه هارد درایو بزرگتر باشد، اهمیت ECC برای تضمین بی نقص ماندن داده افزایش می یابد. هارد درایوهای بزرگ تر فضای بیشتری برای  ECC نیاز دارند و هر فضای بدست آمده باید تقریباً تماماً به ECC اختصاص داده شود، و فضای بسیار کمی از آن برای استفاده کاربر باقی می ماند. اما با کاهش تعداد بلاک ها اور هد کمتری برای حفظ داده لازم است. توضیح بیشتر اینکه، در مقایسه با ۸ سکتور ۵۱۲ بایتی که ۳۲۰ بایت برای ECC فضا لازم است، یک سکتور ۴ کیلوبایتی ۱۰۰ بایت برای ECC لازم دارد. بنابراین در مقیاس چند ترابایتی به این روش صرفه جویی چشم گیری در حجم داشته ایم.

باید یاداوری کنیم که سکتورهای بزرگتر اجازه ی اجرای طرح های موثر تر ECC را با الگوریتم های طویل تر می دهند. اغلب خطاها به شکل “قطار” به هم وصل می شوند، و به گفته وسترن دیجیتال، یکی از بزرگترین مزایای فورمت پیشرفته امکان اصلاح خطای قطاری با استفاده از ECC های بزرگتر ۵۰ درصد افزایش می یابد.

دام‌های بالقوه

هشدار! کاربران سیستم عامل های قدیمی – عمدتاً ویندوز XP- باید انتظار مشکلات زیادی در انتقال به فورمت پیشرفته داشته باشند. در اجرای فورمت پیشرفته در ویندوز ویستا، هفت، هر یک از گونه های Mac OS X از Tiger تا بقیه و تمام Linux Kernel های بعد از سپتامبر ۲۰۰۹ مشکلی نخواهید داشت. اما ویندوز XP پیش از تصمیم سازندگان هارد درایو مبنی بر استفاده از سکتورهای ۴ کیلو بایتی ساخته شده است.

برای تضمین سازگاری با تولیدات پیشین، وسترن دیجیتال طرح تقلیدی را به کار گرفته است که در آن ۸ سکتور منطقی ۵۱۲ بایتی را وارد یک سکتور فیزیکی ۴ کیلو بایتی می کند. به این ترتیب OS ها می توانند این درایو را بخوانند اما بر خلاف ادعای وسترن دیجیتال در بی مشکل بودن آن در XP، کاربران XP در ۱۰ درصد موارد در اجرای آن دچار مشکل می شوند. به این علت که پیش از ویستا، مایکروسافت بخش‌بندی(پارتیشن) پیش‌فرض را از سکتور ۶۳ قرار داد، عددی که بر ۸ بخش پذیر نیست. استفاده از خوشه‌های هشت سکتوری در XP منجر به تقسیم های نادرست و در نتیجه سوار شدن داده بر دو سکتور ۴ کیلوبایتی به جای یک سکتور می شود.

وسترن دیجیتال برای این مشکل نیز راه حلی اندیشیده و نرم افزاری برای اصلاح آن طراحی کرده است. در برخی موارد، در یک نصب کامل، ممکن است از جهش گر هایی میان گیره ها استفاده کنید، و اگر از همانند ساز استفاده می کنید، احتیاج خواهید داشت که از برنامه کاربردی توازن وسترن دیجیتال حتی در ویندوز XP و ویستا استفاده کنید. اگر تمام اینها طاقت فرسا به نظرمی‌رسند، زیاد نومید نشوید، چون کمپانی وسترن دیجیتال جدولی مرتب تهیه کرده از آنچه شما در موقعیت های مختلف باید انجام دهید.

منبع: maximumpc

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چگونه سازندگان هارد درايو گام بعدي را در جهت ساخت هارد درايو هاي قابل اعتماد تر و با ظرفيت بالاتر برمي دارند – و چرا شما بايد مراقب باشيد