نبرد ابری(cloud)! کلود درایو آمازون در مقابل گوگل داکز در مقابل اسکای درایو مایکروسافت

 • 1390/2/1
 • ITTeach
 • 3

شرکت آمازون در هفته جاری خبر از ارائه سرویس کلود درایو (Cloud Drive) به مشتریانش داد. این خرده‌فروش جهانی به همه افرادی که در این شرکت حساب دارند ۵ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی می‌دهد اما این سرویس آمازون چه تفاوتی با سرویس‌های فعلی گوگل و مایکروسافت دارد؟

 

پاسخ کوتاه این است: زیاد فرق نمی‌کند. اگر نیاز به ذخیره‌سازی فایل‌های حجیم داشته باشد (بیش از یک گیابایت) اما نه تعداد زیادی از آن‌ها٬ در این صورت سرویس آمازون ارزش امتحان کردن را دارد اما خدمات این شرکت نسبت به ویژگی‌هایی که گوگل٬ مایکروسافت و رقبای عمده دیگری همچون Box.net مدتی است در زمینه ذخیره‌سازی ابری ارائه می‌دهند حرفی برای گفتن ندارد. (جهت مقایسه ویژگی‌های ارائه شده نگاهی به جدول خلاصه زیر بیندازید).

 

 

البته آمازون چند سالی بود که از طریق وبسایت S3 خود خدمات مربوط به ذخیره‌سازی ابری را ارائه می‌کرد. با این حال٬ آن فضای ذخیره‌سازی تنها در اختیار برنامه‌ها بود٬ نه آدم‌ها. تعداد اندکی از سرویس‌دهنده‌ها نظیر ElephantDrive.com و JungleDisk.com با به کارگیری خدمات ذخیره‌سازی ابری آمازون به ارائه خدمات پرداخته‌اند و چنانچه نیاز به فضای زیاد ذخیره‌سازی به قیمت ارزانی داشته باشید بد نیست نگاهی به آن‌ها بیندازید. اما استفاده از فضای ذخیره‌سازی ابری آمازون به صورت مستقیم ار طریق خدمات درایو ابری این شرکت چگونه است؟

 

تمرکز بر موسیقی

نخست٬ با استفاده از خدمات آمازون می‌توانید به راحتی هر چیزی را از مرورگر خود آپلود کنید و نیازی به نرم‌افزار اضافی نیست. با این حال٬ این شرکت ابزارهای آپلودکننده تحت ویندوز و مک ارائه کرده که با استفاده از آن‌ها می‌توانید مجموعه‌ای از فایل‌ها را به سرعت به فضای ذخیره‌سازی ابری خود بفرستید.

در ثانی٬ تمرکز آمازون بر فایل‌های موسیقی است: اگر پس از فعال‌سازی حساب خود یک سی دی کامل موسیقی MP3 از آمازون بخرید٬ ظرفیت ذخیره‌سازی شما به ۲۰ گیگابایت افزایش می‌یابد (خرید‌های قبلی قبول نیستند). می‌توانید فایل‌های موسیقی خود را مستقیما از طریق مرورگر پخش کنید که اگر بخواهید از این فایل‌ها روی گوشی هوشمند خود و یا یک کامپیوتر دیگر استفاده کنید ویژگی به درد بخوری است. (وکلای صنعت موسیقی شمشیرهایشان را از رو بسته‌اند تا علیه این ویژگی آمازون اقدام کنند).

می‌توانید فایل‌های موسیقی‌تان را مستقیما در فضای ذخیره‌سازی ابری آمازون آپلود کرده و از طریق مرورگر اجرا کنید

 

هزینه سرویس‌های ابری(cloud)

خدمات تحت وب آمازون به عنوان یک مکان ارزان‌قیمت جهت میزبانی از رایانش و ذخیره‌سازی ابری شناخته می‌شود اما Cloud Drive این شرکت چنین مشخصه‌ای ندارد. اگرچه ۵ گیگابایت فضای رایگان در اختیار کاربران قرار می‌گیرد اما اگر نیاز به فضای بیشتری داشته باشید٬ قیمت‌ها به سرعت افزایش می‌یابد. اگر نیاز به یک ترابایت داشته باشید باید سالانه ۱۰۰۰ دلار به آمازون پرداخت کنید که احتمالا گران‌ترین ترابایتی است که می‌توانید این روزها بیابید. آن را با سرویس Google Docs مقایسه کنید که تنها ۲۵۶ دلار در سال هزینه دارد و البته رقیب اصلی Skydrive.com متعلق به شرکت مایکروسافت است که ۲۵ گیگابایت فضای رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

درایو ابری مایکروسافت ۲۵ گیگابایت فضای رایگان در اختیارتان می‌گذارد

اگرچه اسکای درایو به نظر وسوسه‌انگیز می‌آید٬ اما فاقد برخی از ویژگی‌ها است: نخست آنکه هیچ راهی برای افزایش حجم آن بیش از ۲۵ گیگابایت وجود ندارد (البته به جز افتتاح یک حساب هات‌میل دوم جهت دریافت ۲۵ گیگابایت دیگر) و دوما اینکه هر فایلی که در  اسکای درایو آپلود می‌کنید نباید بیش از ۵۰ مگابایت باشد که حجم اندکی است – اما به همین دلیل است که می‌توانند چنین حجم ذخیره‌سازی فراوانی به کاربران ارائه دهند. محدودیت آمازون٬ ۲ گیگابایت در هر فایل است که نسبت به محدودیت‌های گوگل و مایکروسافت بهتر است. اگر از سرویس Box.net استفاده می‌کنید٬ برای آپلود فایل‌های گیگابایتی باید به حساب اقتصادی (Business) آن ارتقا پیدا کنید که ۱۵ دلار در ماه هزینه دارد. بنابراین٬ کسانی که با فایل‌های ویدئویی سر و کار دارند و دیگر افرادی که نیاز به ذخیره‌سازی فایل‌های حجیم و با قیمت ارزان دارند٬ آمازون نخستین جایی است که باید امتحان کنند.

ویژگی‌ها کجا هستند؟

آمازون در مقایسه با رقبایش از ویژگی‌های بسیار کمتری بهره می‌برد. هم گوگل و هم مایکروسافت دارای لیست کاملی از ابزارهای همکاری هستند که به وسیله آن‌ها اشتراک‌گذاری اسناد بین اعضای یک تیم پروژه آسان‌تر شده و دیگر نیازی به پیوست کردن فایل‌ها به ایمیل‌ نیست. گوگل قابلیت دسترسی تقریبا همزمان چند نفر به یک سند را فراهم کرده که به وسیله آن دو یا چند نفر می‌توانند به صورت همزمان فایلی را روی کامپیوترهای خود ویرایش کنند و همگی می‌توانند تغییراتی را که فرد دیگر ایجاد کرده ببینند و نظر خود را ارسال کنند. اگر نیاز دارید که به صورت گروهی روی یک سند کار کنید٬ در این صورت این ویژگی گوگل خیلی برایتان مفید خواهد بود.

گوگل دارای ویژگی ویرایش چند نفره و همزمان اسناد است

 

Box.net دارای سرویسی است که «جعبه باز» (open box) نامیده می‌شود و در آن ده‌ها برنامه افزودنی پیدا می‌شود که می‌توان با استفاده از آن‌ها خدمات این سایت را بهبود بخشید. از جمله آن‌ها می‌توان به قابلیت به اشتراک‌گذاری فایل‌های باکس‌تان در سایت LinkedIn٬ وبلاگ‌های وردپرس و وبسایت Salesforce.com و همچنین ارسال آن‌ها به دستگاه‌های فکس اشاره کرد. نمایی از سرویس «جعبه باز» در تصویر زیر نشان داده شده است.

ده‌ها برنامه افزودنی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید قابلیت‌های Box.net را ارتقا ببخشید

سرویس Google Docs دارای قابلیت ساخت فرم‌های تحت وب و ذخیره‌سازی نتیجه در یک صفحه گسترده اشتراکی است. گوگل٬ مایکروسافت (از طریق سرویس Live Mesh خود) و Box.net همگی دارای روش‌هایی هستند که به کمک آن‌ها می‌توانید فایل‌های فضای ذخیره‌سازی‌تان را با فایل‌های داخل کامپیوتر خود یکپارچه کنید. آمازون از این ویژگی بی‌بهره است. نکته جالب اینجا است که Live Mesh در این زمینه پیشتاز است زیرا به کاربر اجازه می‌دهد هم کامپیوترهای مک و هم کامپیوترهای ویندوز را یکپارچه کند. احتمالا تا کنون چیزی در این باره نشنیده‌اند چون لایو کلود (Live Cloud ) مایکروسافت به خوبی با اسکای درایو ادغام نشده  و بخش‌هایی هستند که هنوز به خوبی با یکدیگر ترکیب نشده‌اند. Live Mesh می‌تواند فایل‌های بزرگتر از ۵۰ مگابایت را هم پکپارچه کند اما در این صورت دیگر نمی‌توانید این فایل‌ها را در اسکای درایو مشاهده کرده یا ویرایش کنید. باکس و گوگل داکز تنها به کامپیوترهای تحت ویندوز اجازه یکپارچه‌سازی درایوهای ابری را می‌دهند (و گوگل برای نرم‌افزار آفیس ۲۰۱۰ یک افزونه یکپارچه‌سازی منتشر کرده که کلود کانکت (Cloud Connect) نام دارد).

نتیجه‌گیری

خدمات آمازون را امتحان کرده‌ام و چند سالی هست که از خدمات سایر سایت‌ها نیز استفاده می‌کنم و قصد دارم به استفاده از Box.net ادامه دهم. این سرویس دارای ویژگی‌های فراوانی است (تنها چند مورد از آن‌ها را در اینجا ذکر کردم) و برای طرح‌‌های کمتر از ۱۰۰ گیگابایت٬ قیمت معقولی پیشنهاد می‌کند. اگر نیاز به اشتراک‌گذاری فایل‌های حجیم دارید٬ کار کردن با Box.net نسبت به سایر سرویس‌ها آسان‌تر است (طرف مقابل شما تنها یک آدرس URL دریافت می‌کند که با کلیک بر آن٬ فایل‌هایتان به اشتراک گذاشته می‌شود و نیازی به باز کردن حساب شخصی برای خود ندارد). با این حال٬ اطمینان دارم که آمازون پس از ارائه سرویس کلود درایو دست از کار نمی‌کشد و ویژگی‌هایی را که رقبایش در اختیار دارند به سرویس خود اضافه خواهد کرد و اگر تجربیات آمازون در سرویس S3 کاربردی داشته باشد٬ این شرکت نسبت به کاهش قیمت فضای ذخیره‌سازی خود اقدام می‌کند تا فضای بیشتر با قیمت کمتری در دسترس کاربران قرار گیرد.

مقایسه خدمات فضای ذخیره‌سازی ابری

Amazon Cloud Drive Google Docs Microsoft Skydrive Box.net
فضای رایگان 5 GB 1 GB(1) 25 GB 5 GB
حداکثر اندازه فایل 2 GB 1 GB(1) 50 MB 25 MB(2)
قیمت سالانه ۲۰ گیگابایت $20(3) $5 رایگان $10
قیمت سالانه ۱ ترابایت $1,000 $256(1) موجود نیست متغیر
ابزارهای همکاری خیر بله بله (Live Mesh) بله
یکپارچه‌سازی با کامپیوتر خیر بله (تنها ویندوز) بله (ویندوز و مک) بله (تنها ویندوز)

یادداشت‌ها

 

۱. گوگل فقط برای اسناد آپلود شده محدودیت اندازه و فضا قائل می‌شود و اسنادی که به صورت آنلاین و با فرمت خود گوگل ساخته شوند جزء فضای ذخیره‌سازی محسوب نمی‌شوند و می‌توانند بیش از ۱ مگابایت باشند.

۲. حساب‌های رایگان دارای محدودیت ۲۵ مگابایتی برای هر فایل هستند اما با پرداخت پول اضافه و یا استفاده از حساب تجاری که ۱۵ دلار در ماه هزینه دارد می‌توانید این محدودیت را به ۲ گیگابایت برای هر فایل برسانید.

۳. چنان‌چه پس از ساختن حساب کاربری خود یک سی دی کامل موسیقی MP3 از آمازون بخرید٬ این شرکت از این هزینه چشم‌پوشی خواهد کرد. هر فایل موسیقی که از آمازون بخرید و روی کلود درایو خود ذخیره کنید جزء فضای ذخیره‌سازی‌تان محسوب نمی‌شود.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
 1. فکر میکنم این مقایسه اصلا درست نیست چون گوگل داکز اصلا هم رده اسکای درایو و کلود آمازون نیست !

  گوگل داکز را با میشه با آفیس لایو و زوهو مقایسه کرد

 2. سلام من یه مشکلی برام پیش اومده که به این موضوع کمی ربط داره

  سلام
  من مدتی بود که به هاتمیلم نرفته بودم و چند روز پیش که رفتم دیدم قسمت فتوی من که کلی عکس توش آپلود کردم بلوکه شده و از من یه شماره موبایل می خواد تا کد فعال سازی برام بفرسته که کشور ایران رو نداره – سایر قسمتها کار می کنند

  الان چکار کنم
  ممنون

 3. اطلاعاتتون نقص داره.
  البته من فقط همین یک مورد رو پیدا مردم در مورد محدودیت حجم اسکای درایو برای هر فایل:
  Note Upload size is limited to 100 MB per file.
  Please respect copyright and be careful what you share online. Copying or sharing unauthorized materials violates the Microsoft service agreement.

  موفق باشی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *