روش‌های تهیه آی‌پی

  • 1390/2/22
  • سپهر خيري
  • 4

اول از همه خوب هست کمی در مورد آی پی ها توضیح دهیم ، آی پی یا همان IP به عنوان یک نام یا شناسه در اینترنت شناخته میشود و کاربرد های فراوانی دارد. شما وقتی که به اینترنت متصل میشوید کامپیوتر شما یک آی پی مشخصی را برای خود در نظر میگیرد . همچنین شکل آی پی ها میتواند بسیار گوناگون باشد و به طور مثال ممکن است بین 100.100.100 تا 100.100.100.200 قرار بگیرد.

آی پی ها هم نسخه های مختلفی دارند که در حال حاظر 2 نسخه از آی پی ها مورد استفاده قرار میگیرند که ابتدا نسخه 4 آن مورد استفاده قرار گرفت و امروزه نسخه 6 آن در حال استفاده هست.

اگر مایل باشید تاریخچه این 2 نسخه آیپی را مطالعه کنید میتوانید این نقل قول را از سایت ویکیپدیا بخوانید:
“آی‌پی رایج‌ترین عنصر در اینترنت است. پروتکل لایه‌ای شبکه‌ای که امروزه استفاده می‌شود، IPv۴ (آی‌پی نسخهٔ ۴) می‌باشد. IPv۴ در RFC-۷۹۱ (در ۱۹۸۱ میلادی) توصیف شده است.

IPv۶ جانشین IPv۴ است. برجسته‌ترین اصلاح در نسخهٔ ۶، در سامانهٔ نشانی‌دهی (addressing system) آن است. IPv۴ از نشانی ۳۲ بیتی (حدود ۴ میلیارد یا ۱۰۹ × ۴٫۳ نشانی) استفاده می‌کند. ولی IPv۶ از نشانی ۱۲۸ بیتی (۱۰۳۸ × ۳٫۴ نشانی!) استفاده خواهد کرد. پذیرش IPv۶ چندان گسترده نبوده است، اما از سال ۲۰۰۸ تمام سیستم‌های دولت آمریکا پشتیبان آن بوده‌اند.

نسخه‌های آی‌پی صفر تا ۳ نیز با توجه به نسخه فوق، بین سال‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۷۹ طراحی شدند. نسخه ۵ توسط IST استفاده می‌شود که یک پروتکل آزمایشی است. نسخه‌های ۶ تا ۹ نیز برای طراحی جایگزینی در نظر هستند مانند SIPP، TP/SX، PIP و TUBA، که در بین آنها فقط IPv۶ هنوز قابلیت استفاده دارد.”

آپی های نسخه 4 پنج کلاس A , B , C , D , E دارد که هر کدام از این کلاس ها نشانی آی پی را به روش های متفاوتی ارائه میدهند. همچین در پایین به معرفی مختصر کلاس ها پر داخته میشود نقل قولی از ویکیپدیای انگلیسی هست:

“آی‌پی رایج‌ترین عنصر در اینترنت است. پروتکل لایه‌ای شبکه‌ای که امروزه استفاده می‌شود، IPv۴ (آی‌پی نسخهٔ ۴) می‌باشد. IPv۴ در RFC-۷۹۱ (در ۱۹۸۱ میلادی) توصیف شده است.

IPv۶ جانشین IPv۴ است. برجسته‌ترین اصلاح در نسخهٔ ۶، در سامانهٔ نشانی‌دهی (addressing system) آن است. IPv۴ از نشانی ۳۲ بیتی (حدود ۴ میلیارد یا ۱۰۹ × ۴٫۳ نشانی) استفاده می‌کند. ولی IPv۶ از نشانی ۱۲۸ بیتی (۱۰۳۸ × ۳٫۴ نشانی!) استفاده خواهد کرد. پذیرش IPv۶ چندان گسترده نبوده است، اما از سال ۲۰۰۸ تمام سیستم‌های دولت آمریکا پشتیبان آن بوده‌اند.

نسخه‌های آی‌پی صفر تا ۳ نیز با توجه به نسخه فوق، بین سال‌های ۱۹۷۷ تا ۱۹۷۹ طراحی شدند. نسخه ۵ توسط IST استفاده می‌شود که یک پروتکل آزمایشی است. نسخه‌های ۶ تا ۹ نیز برای طراحی جایگزینی در نظر هستند مانند SIPP، TP/SX، PIP و TUBA، که در بین آنها فقط IPv۶ هنوز قابلیت استفاده دارد.

اصولاً در سامانهٔ آی‌پی‌دهی به مشترکان، آی‌پی‌ها به صورت تعدادی که توانی از عدد ۲ باشد (۲، ۴، ۸، ۱۶، ۳۲، ۶۴ و ۱۲۸) دسته‌بندی می‌شوند. لازم به ذکر است که در هر دستهٔ آی‌پی اختصاص داده شده به مشترک آی‌پی‌های اول و آخر بر اساس استاندارد معمولاً غیر قابل استفاده است و از باقیماندهٔ آی‌پی‌ها می‌توان در شبکهٔ محصورشده استفاده کرد. به عنوان مثال در یک کلاس هشت‌تایی، حداکثر شش نشانی آی‌پی قابل استفاده است. ”

نرم افزار IPSCAN

این نرم افزار یک سرچ کننده پروتکل اینترنت یا همان IP ها هست که میتوانید روی کامپیوتر و ویندوز خود از آن استفاده کنید و به جستجوی آی پی ها اطراف خود بپردازید. این نرم افزار میتواند به ما وضعیت فعلی پورت ها رو گزارش دهد ، به طور مثال مشخص کردن پورت خاموش و روشن ، پورت در حال استفاده یا اپن و غیره …

این نرم افزار کاملا رایگان هست و برای دانلود آن میتوانید به این لینک مراجعه کنید: http://www.angryip.org/w/Download بعد از ورود به این لینک در قسمت Binary و Downloads for باید سیستم عامل خود را مشخص کنید که گزینه های لینوکس ، مک و ویندوز وجود دارد ، سپس برای دانلود روی گزینه Executable کلیک کنید و یا میتوانید از این لینک مستقیم استفاده کنید: http://sourceforge.net/project/downloading.php?group_id=25534&filename=ipscan-3.0-beta4.exe

توجه کنید که این نرم افزار برای نصب و اجرا حتما به نرم افزار JAVA احتیاج دارد و بدون جاوا نمیتوانید از آن استفاده کنید ، برای دانلود رایگان نرم افزار جاوا میتوانید به سایت رسمی آن مراجعه کنید http://java.com/download

قبل از نصب نرم افزار بهتر است ابتدا جاوا را نصب کنید و سپس Ipscan را نصب کنید ، بعد اجرای نرم افزار ipscan یه صفحه کوچک مانند تصویر زیر برای شما باز میشود که به معرفی قسمت های مختلف آن میپردازیم:

عکس بالا به معرفی قسمت های مختلف برنامه پرداخته که ما هم در پایین با توجه به شماره گذاری قسمت ها به آموزش آن میپردازیم:

1- شما در این قسمت باید گزینه را روی IP Range قرار دهید ، سپس چند کادر سفید به بالای نرم افزار اضافه میشود. (منو ها باید شبه به عکس بالا شوند)

2- در این قسمت و قسمت شماره 3 باید فاصله 2 آی پی مورد نظر خودتونو سرچ کنید ، به عنوان مثلا اگر میخواهید آپی های isp خود را پیدا کنید باید در کادر شماره 2 آیپی خود و در کادر شماره 3 دور ترین آیپی رو وارد کنید. برای به دست آوردن آی پی خود روی کانکشن خود که در پایین و کنار ساعت است 2 بار کلیک کنید و به قسمت details بروید ، سپس به قسمت cilent ip address نگاه کنید و آن را در کادر شماره 2 تایپ کنید.

3- در قسمت Hostname هم ، هم میتوانید کلمه ای که در عکس بالا نوشته شده است را تایپ کنید و هم آن را خالی بگذارید.

4- حال برای جستجو روی گزینه Start که در عکس بالا با شماره 4 مشخص شده است کلیک کنید و اگر سوالی از شما پرسیده شد روی Yes کلیک کنید.

حال صبر کنید تا پیغامی برای شما ظاهر شود و آن را OK کنید ، برای جستجوی کامل آی پی ها ممکنه تا چندین ساعت زمان بخواهد ولی اگر فقط 10.1 تا 10.11 را جستجو کنید کمتر از 1 دقیقه جستجو تکمیل میشود.

سپس در پایین صفحه آی پی ها مشخص میشود و وضعیت آنها شرح داده میشود که با رنگ های آبی ، قرمز و سبز معلوم هستند. در قسمت IP به شما وضعیت آی پی و نشانی را نشان میدهد ، در قسمت Ping سرعت اتصال شما به آن آی پی را نشان میدهد و در قسمت Hostname نام هاست آی پی را مشخص میکند.

بعد از اتمام کار میتوانید روی هر یک از آی پی ها کلیک راست بکنید و اطلاعات بیشتری را کسب کنید ، به طور مثال میتوانید با گزینه Rescan فقط یک آی پی را دوباره اسکن کنید و با گزینه open و سپس web میتوانید وارد آن آی پی شوید ، به طور مثال اگر مودم اینترنت شما به lan متصل شود میتوانید با این روش وارد تنظیمات مودم LAN خود شوید و یا حتی وارد تنظیمات مودم دیگران هم شوید !

در آخر هم اگر اطلاعات به دست آمده برای شما مهم هست میتوانید آنها را در یک قالب Text جمع آوری کنید که برای این کار روی گزینه Scan کلیک کنید و گزینه Export All.. رو انتخاب کنید و محلی برای ذخیره آن مشخص کنید و در آخر هم روی گزینه Save کلیک نمایید.

در پایین هم به معرفی لینک های مهم در رابطه با این نرم افزار میپردازیم

اگر آنتی ویروس شما این نرم افزار را به عنوان ویروس شناسایی کرد این مطلب را مطالعه کنید:
http://www.angryip.org/w/FAQ:_Virus

اطلاعات در مورد پلاگین های این نرم افزار:
http://www.angryip.org/w/FAQ:_Plugins

برای اطلاعات و آموزش های مربوط به این نرم افزار میتوانید به این آدرس مراجعه کنید: http://www.angryip.org/w/Documentation

و برای دانلود سورس کد این نرم افزار میتوانید به این آدرس بروید:
http://ipscan.git.sourceforge.net/git/gitweb.cgi?p=ipscan/ipscan;a=summary

روش های اینترنتی تهیه آی پی خود

در این قسمت میخواهیم وب سایت هایی رو معرفی کنیم که میتوانید بدون دردسر آی پی خود را ببینید ، در این جهت سایت های فراوانی وجود دارد که به معرفی بهترین آنان میپردازیم:

What Is My IP Address
این سایت یکی از بهترین سایت های موجود هست که هم میتوانید آیپی خودتان را ببینید و هم نقشه گوگل و هم آی پی در آن وارد کنید و اطلاعات آن را ببینید.
آدرس این سایت whatismyipaddress.com هست و به محض اینکه وارد آن بشوید ، سایت به صورت خودکار اطلاعات شما را نشان میدهد که شامل 9 قسمت است

– IP Information به شما نشانی آی پی شما را میدهد به طور مثال 69.165.1722.110
– ISP به شما ای اس پی که از آن استفاده میکنید را نشان میدهد ، به طور مثال Afranet
– Organization به شما سازمان خدمات دهی اینترنت شما را نشان میدهد ، به طور مثال Nexeon Technologies, Inc.
– Proczi که به شما پرو.. که از آن استفاده میکنید را نشان میدهد که اگر از آن استفاده نکنید کلمه None Detected برای شما به نمایش می آید.
– City شهری که در آن اقامت دارید را نشان میدهد ، به طور مثال Tehran
– Region منطقه ای که در آن شهر اقامت دارید را نشان میدهد ، به طور مثال Vanak
– Country هم به شما کشوری را که از آن به اینترنت متصل شده اید را نشان میدهد ، به طور مثال Iran
– در سمت چپ هم نقشه و کروکی محل زندگی شما را به وسیله گوگل مپ به شما نشان میدهد.

IP-address.com
این سایت امکانات سایت قبلی را ندارد ولی بسیار ساده و کم حجم هست و میتواند شهر و کشور محل سکونت و ای اس پی و همچنین نقشه آی پی شما را نشان دهد. آدرس این سایت IP-address.com هست

www.ipchicken.com
این سایت هم یک سایت کوچک هست و میتواند اطلاعاتی از قبیل ، نام آدرس آی پی ، اطلاعات Remote Port و نوع ویندوز و مرورگر را به شما نشان دهید.

showip.net
هم یک سایت دیگر مانند سایت های بالا و با این تفاوت که نقشه گوگل مپ شما را بهتر و دقیق تر نشان میدهد ولی متاسفانه به تازگی این سایت مسدود شده است.

سایت های زیادی وجود دارد که میتوانید از whatismyip.com هم استفاده کنید که در پایین صفحه به توضیح پروتکل های اینترنتی پرداخته است.

اگر شما وبلاگ یا سایتی دارید و میخواهید بازدید کنندگان آیپی و مشخصات خودشان را در سایت شما ببینند میتوانید از اسکریپت و کد های مختلفی استفاده کنید که در پایین به معرفی آنها میپردازیم:

این یک کد برای وبلاگ و وبسایت ها هست که میتوانند در قالب خود کپی کنند ، برای این کار کد زیر را در قالب خود کپی کنید:

با کپی کردن این کد در قالب ، از این به بعد کاربری که وارد سایت شود این اطلاعات را به آن نشان میدهد:
سیستم عامل : Windows XP
سایز اسکرین : 1280در800
سایز پنجره : 1263در649
تعداد رنگ : 32بیت
منبع :پارس تولز

این اسکریت توسط سایت پارس تولز ساخته شده است که برای اطلاعات بیشتر میتوانید وارد این آدرس شوید: http://www.parstools.com/ip/
اسکریپت دیگری با نام Show ip script وجود دارد که میتوانید به رایگان از آن استفاده کنید ، برای اطلاعات بیشتر و دانلود آن به این آدرس مراجعه کنید : http://www.persianscript.ir/1388/10/08/اسکریپت-و-ابزار-نمایش-آی-پی-شما/

راه های دستی دیگری هم وجود دارد که میتوانید خودتان با ویندوز آیپی را به دست آورید ، به طور مثال میتوانید با اجرای RUN و تایپ CMD و تایپ کلمه ipconfig اطلاعات خوبی را به دست آورید ، البته راه های دیگری هم وجود دارد که درباره آنها در سایت گویا آیتی قبلا توضیح داده شده است.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه
  1. سلام خیلی ممنون از قسمت adsl و آیپی های محلی خوشم اومد به نظر جالب است

  2. سلام می خواستم یک راهی برای تغییر آی پی ام به چین برای دانلود از سایت های چینی به من بگویید اگر شما توانایی ساخت وی پی انی با آی پی چین را داشته باشید می خواستم از شما خریداری نمایم
    با تشکر

    1. دوست عزیز سلام مای اینجا فقط مقالات اموزشی داریم و فروش وی پی ان نداریم . با تشکر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *