سه چیزی که هنگام درست کار نکردن System Restore باید چک شود [ویندوز]

 • 1390/4/7
 • محمدرضا ارجمندی
 • 10

 

وقتی کامپیوتر شما به خوبی کار کرده و سرعت بالایی در اجرای نرم افزارها و فرامین شما دارد، آیا دوست ندارید همیشه به این گونه باقی بماند و هیچ گاه دچار کندی و هنگ کردن نشود؟ می دانید حتی اگر در برنامه ها و فایل هایی که از اینترنت دانلود می کنید محتاط باشید، یا هر چند وقت یکبار به طور منظم دستور یکپارچه سازی یا defragmentation را در ویندوز اجرا کنید و خلاصه هر کاری که برای اطمینان از قرار گرفتن سیستم شما در شرایط بهینه لازم است را بی کم و کاست انجام دهید، مشکلات هنوز هم ممکن است بدون اطلاع قبلی به وجود آمده و شما را غافل گیر نمایند.

بازگردانی سیستم یا System Restore که از جمله ابزارهای موجود در ویندوز است ممکن است بتواند در این مواقع شگفتی آفرین شده و با بازگرداندن سیستم به شرایط مطلوب سبب صرفه جویی فوق العاده ای در زمان و راه اندازی سریع کارهایتان شود. اگر با این حال گاهی پی بردید که ابزار بازگردانی سیستم کار نمی کند، هنوز نباید ناامید شد و قبل از اینکه به سیم آخر زده و تصمیم به نصب مجدد ویندوز بگیرید، می توانید کارهایی چند انجام دهید شاید مشکل سیستم ری استور برطرف شد و کامپیوتر به حالت اول بازگشت. پس اگر در مواقعی که سیستم بالا نمی آید مطمئن هستید که قبلا ویژگی بازگردانی سیستم را فعال کرده اید، اما اکنون به درستی کار نمی کند، سعی کنید موارد زیر را امتحان کنید .

 

 

 

 

 

 

اجرای بازگردانی سیستم در حالت ایمن (Safe Mode)

اگر در زمان اجرای System Restore به هر گونه مشکلی برخورد کردید، یا System Restore با موفقیت کامل نتوانست سیستم را بازیابی کند، سعی کنید System Restore را در حالت Safe Mode ویندوز فراخوانی و اجرا نمایید. برای اجرای ویندوز در حالت ایمن، رایانه خود را راه اندازی مجدد کرده و سپس کلید F8 را روی کیبرد فشار دهید (اگر فقط ویندوز روی رایانه تان نصب شده نه سیستم عامل دیگری). اما اگر از چند سیستم عامل استفاده می کنید، در صفحه انتخاب سیستم عامل ها ویندوز را انتخاب کنید و F8 را قبل از ظاهر شدن لوگوی ویندوز فشار دهید. همچنین اگر می توانید به ویندوز وارد شوید می شود ویندوز را به گونه ای تنظیم کرد که با ری استارت شدن وارد حالت ایمن شود. بدین منظور عبارت msconfig را در کادر جستجوی منوی شروع تایپ کرده و در تب «بوت» Safe Boot را فعال کنید.

هنگامی که به دسکتاپ ویندوز در حالت ایمن وارد شدید، کلمه System را در کادر جستجو تایپ کنید و هنگامی که System Restore هایلایت شد اینتر بزنید. شما باید قادر به اجرای بازگردانی سیستم در این حال باشید. اگر بازگردانی سیستم در حالت ایمن اجرا شد، در این صورت شاید برنامه آنتی ویروس یا یک فایل خراب شده سیستمی از شروع آن جلوگیری می کند. ممکن است لازم باشد برنامه آنتی ویروس خود را تنظیم کنید (مثلا در آنتی ویروس نورتون خاموش کردن قابلیت Tamper Protection) و یا یک ویروس اسکن قبل از اقدام به اجرای دوباره بازگردانی سیستم انجام دهید.

گاهی اوقات، فایل های System Restore نیز ممکن است دچار خرابی شده باشد. ممکن است مجبور به استفاده از فایل های بازیابی قدیمی تر باشید (به خصوص اگر فایل های بازیابی اخیر را امتحان کرده و نتیجه لازم را نگرفته اید) ، اما در صورتی که آن فایل ها هم کار نکند ، ممکن است نیاز به خاموش کردن ابزار بازیابی سیستم داشته باشید (با این کار همه موجود نقاط بازیابی سیستم پاک خواهد شد) ، سپس کامپیوتر خود را راه اندازی مجدد کرده و قابلیت بازیابی سیستم را دوباره روشن کنید.

ساماندهی فضای استفاده شده دیسک سخت (300 مگ)

اگر شما هنوز هم نتوانستید بازیابی سیستم را به درستی اجرا نمائید، سعی کنید فضای اختصاص داده شده روی هارد دیسک رایانه برای ذخیره فایل های بازیابی سیستم را تنظیم کنید چرا که ممکن است به دلیل محدودیت در استفاده از فضای مورد نیاز برنامه امکان اجرای فایل ها را نداشته باشد. مایکروسافت حداقل 300 مگابایت فضای آزاد هارد دیسک را برای استفاده بازگردانی سیستم توصیه کرده و از آنجا که ممکن است بسته به ویندوز شما این عدد تا 15 ٪ افزایش یابد، بهتر است افزایش فضای اختصاص داده شده و یا پاک کردن فایلهای بازیابی قدیمی را در دستور کار خود قرار دهید.

برای تنظیم فضای اختصاصی دیسک سخت برای بازگردانی سیستم ، عبارت create restore را در کادر جستجو وارد کنید و وقتی عبارت Create a restore point را در لیست نتایج مشاهده کردید بر روی آن کلیک کرده یا اینتر بزنید.

حال بر روی دکمه Configure کلیک کنید و در پنجره بعدی دکمه لغزان را به سمت مقدار مورد نظر خود حرکت دهید:

برای پاک کردن فایل های پشتیبان قدیمی، می توانید از گزینه زیر نوار لغزان استفاده کنید برای پاک کردن تمام نقاط بازیابی و فایل های بازیابی قبلی (که من این کار را به شخصه پیشنهاد نمی کنم) ، یا تنها نقاط بازیابی قدیمی تر را حذف کنید و آخرین مورد را که جدیدترینش است حفظ کنید. برای انجام کار دوم ، Disk Cleanup را در کادر جستجو منوی شروع تایپ کرده، بر روی گزینه اول لیست نتایج راست کلیک کرده و Run as Administrator را انتخاب کنید.

حال روی More Options کلیک کنید ، و سپس روی Clean up.

سعی کنید از ابزارهای مخصوص پشتیبان گیری از سیستم موجود در ویندوز استفاده کنید

System Restore ممکن است همیشه برای شما کار کند و نیازتان را برطرف نماید، اما اگر یک بار کار نکرد و روش های بالا نیز دردی را دوا ننمود فهمیدید تلاش بیهوده می کنید چرا که این ابزار به کل دچار اشکال شده، سعی کنید از قبل پشتیبان گیری از سیستم به صورت ایمج را پیاده سازی کنید. این عمل موجب خواهد شد یک ایمج از سیستم شما زمانی که ویندوز با ثبات و روان اجرا می شود تهیه شده و به این ترتیب شما می توانید هر موقع که حس کردید ویندوز دچار کندی و مشکلات در اجرای برنامه ها شده ویندوز معیوب را با همان ویندوز دوست داشتنی عوض کنید. می شود باز گرداندن ایجاد کنید. ویندوز 7 در حال حاضر یک ابزار برای شما جهت ایجاد دیسک تعمیر و ایمج ساختن از ویندوز دارد. فقط کافیست عبارت repair یا system repair را در کادر جستجوی منوی شروع تایپ کرده و از دستورالعمل های ایجاد دیسک تعمیر پیروی کنید تا این دیسک ایجاد شده و برای روز مبادا به کار آید.

برای ایجاد یک ایمج از سیستم ، عبارت back up را در کادر جستجو تایپ کنید و گزینه اول را انتخاب کنید:

بر روی Create a System Image در سمت چپ پنجره کلیک کنید.

از شما درخواست می شود محلی برای ایمج سیستم خود یعنی جایی برای ذخیره کردن آن انتخاب کنید، تا پشتیبان گیری آغاز شود و در آنجا ذخیره گردد. برای بازگرداندن ایمج پشتیبان، این مطلب را بخوانید!

شما همچنین می توانید از برنامه Clonezilla یا Drive Backup Express محصول پاراگون استفاده کنید یا هر یک از 5 ابزار مفید معرفی شده در این مقاله.

اگر به جای این کارها که چندان هم وقت گیر نمی باشند ترجیح می دهید ویندوز را نصب مجدد کنید، راهنمای جرج برای نصب مجدد بدون از دست دادن داده های خود را بخوانید.

یک نکته تکمیلی: مطمئن شوید که نقاط بازیابی در رایانه شما ایجاد شده اند!

فقط برای احتیاط و محکم کاری عرض می کنم، بد نیست به طور مرتب چک کنید که نقاط بازگردانی در ویندوز ایجاد و ذخیره شده اند. از آنجا که این آخرین چیزی است که زمانی که کامپیوتر دچار مشکل می شود و نیاز به بازیابی پیدا می شود و در می یابید که بازیابی سیستم کار نمی کند باید چک شود.. پس این کار را بهتر است از قبل از حادثه انجام داده باشید. عبارت rstrui را در جعبه جستجوی منوی شروع تایپ کرده، و نتیجه اول را کلیک کنید. روی Next در پنجره محاوره ای بعدی کلیک کنید، مطمئن شوید که اخیرا ویندوز نقاط بازیابی روی هارد دیسک ایجاد کرده باشد.

راستی شما هنگامی که System Restore کار نمی کند چگونه با مشکل برخورد می کنید؟ اجازه دهید در نظرات از ایده های شما آگاهی یابیم!

منبع: Makeuseof

 

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 10 دیدگاه
 1. ممنون
  خیلی عالی بود
  راستش یه سوالی دارم که مرتبط با این مقاله نیست مطرحش میکنم جواب بدین ممنون میشم چون تو انجمن های زیادی مطرحش کردم و جواب درستی نگرفتم
  من وقتی میخوام یه درایو رو با حجم مثلا ۵۰۰ گیگ ایجاد کنم،در قسمت تعیین حجم ۵۰۰ رو ضرب در ۱۰۲۴ میکنم که میشه۵۱۲۰۰۰ و درایو رو ایجاد میکم ولی وقتی تو مای کامپیوتر درایو رو چک میکنم ۴۹۹ گیگ حجم داره،چرا یک گیگ کمتره و چطور متونم درایو رو دقیقا با حجم ۵۰۰ گیگ بسازم(البته در پارتیشن بندب با استفاده از سی دی ویندوز)

 2. سلام مطالب خوبی همه رو امتحان کردم اما جز اینکه حجم درایوام خالی شد سود دیگه ای نداشت. اخرم سیستم ری استور کار نمیکنه. اگه راه دیگه بلدید بگید

 3. با سلام لطفا بگویید اگر درایو c را فرمت کنم و از بوت ریکاوری ویستا استفاده کنم اطلاعات درایو های ذیگه دجار مشکل می شود یا خیر در ضمن اگر بخواهم seven نصب کنم وقتی cd درایور ها را ندارم جه کار کنم ؟ ممنون از کمک شما

 4. سلام
  من یک مشکل اساسی دارم…!
  اینکه System Restore سیستم من درست کاز نمیکنه، یعنی ناقصه… وقتی بازش میکنم دو گزینه Point و Choose رو نداره …!!!!
  لطفا راهنماییم کنید که چیکار باید بکنم…

  1. ۱_چرا درایو c میخواهی فرمت کنی ۲_خیر اطلاعات درایوها دیگر مشکل پیدا نمی کنند۳_سی دی رو از اینترنت دانلود یا از سی دی all deraiverاستفاده کنید

 5. سلام، من هر روز که یک رستور پوینت ایجاد یا کریت میکنم! و سیستم رستور هم که روشن است حدود شش گیگ یا بیشتر هم برایش اختصاص دادم… اما بازهم روز بعد یا دو روز بعد هیچ رستور پوینتی وجود ندارد…هنگام ایجاد هم تاریخ همان روز را وارد میکنم …جالب اینجاست که هم کامپیوتر خودم و هم لپتاپ که ویندوز۷ هستند همین جورند… حتی در سیف مد هم هیچ تاریخی نیست…
  لطف کنید با ایمیل خبر کنید که پاسخ داده شده…تشکر

 6. فراموش کردم سوال کنم آیا ممکن است در جایی یا تنظیمات سیستم گزینه یی باشد که هیج فایل یا پوینت قدیمی نماند..یعنی مثلآ پس از شات دان کردن یا پس از ۲۴ ساعت همه رستورپوینت ها دلیت شوند؟؟؟
  حالا لپتاپ مشکل جدی پیدا کرده و توی صفحه welcom گیر میکنه!!! رایتر هم ضعیفه نمیتونه دی وی دی ویندوز رو بخونه تا بتونم بوت و یا ریپیر کنم…رستور ها هم که کار نمیکنند…دل ۵۱۱۰ …
  بازم تشکر…

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *